Niemcy: Rośnie liczba przestępstw motywowanych antysemityzmem

W Niemczech rośnie liczba przestępstw motywowanych antysemityzmem, zwiększa się też liczba czynów karalnych spowodowanych ksenofobią. Szef MSW Horst Seehofer przedstawił we wtorek statystyki dotyczące przestępstw o podłożu politycznym.

Liczba przestępstw motywowanych politycznie spadła w 2018 r. o 8,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Policja zarejestrowała 36062 takie przypadki. Jednak jeśli chodzi o przestępstwa o podłożu antysemickim i ksenofobicznym, to w tych kategoriach nastąpił wyraźny wzrost.

W 2018 r. policja zanotowała 1799 antysemickich incydentów – o 19,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Według statystyk w 89,1 proc. przypadków sprawcami były osoby o poglądach skrajnie prawicowych. W RFN, jeśli nie udaje się ująć sprawców, antysemickie wystąpienia są automatycznie przypisywane przez policję skrajnej prawicy.

Inny obraz wyłania się z sondażu Agencji Praw Podstawowych UE (FAR) opublikowanego w grudniu 2018 r. 41 proc. Żydów ankietowanych w Niemczech wśród sprawców ataków wskazuje muzułmanów. Na drugim miejscu znajdują się prawicowi radykałowie (20 proc.), a na trzecim – lewacy (16 proc.).

Z kolei według niemieckiej policji akty antysemityzmu zgłoszone w 2017 r. w 94 proc. miały podłoże prawicowe, a tylko za 5 proc. odpowiadali muzułmanie. Liczba przestępstw o podłożu ksenofobicznym wzrosła w ubiegłym roku w RFN o 19,7 proc. z 7913 do 8113.
Źródło info i foto: TVP.info

Kto chce dopaść Bogusława Bagsika?

Policja w Piasecznie prowadzi postępowanie w sprawie gróźb karalnych kierowanych wobec Bogusława Bagsika, bohatera jednej z największych afer III RP – pisze Rzeczpospolita.pl
Jak dowiedziała się „Rz”, w środę na Komendę Powiatową Policji w Piasecznie zgłosił się Bogusław Bagsik, były szef Art-B. Zawiadomił on funkcjonariuszy o fakcie gróźb karalnych (m.in. pobicia). Jak twierdzi Bagsik, prześladuje go człowiek, z którym wcześniej robił interesy. Autor gróźb utrzymuje, że Bagsik jest mu winny kilka milionów złotych. – Prowadzimy w tej sprawę postępowanie sprawdzające – potwierdzają informacje „Rz” przedstawiciele wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy w Piasecznie.
Oprócz byłego szefa Art-B, przesłuchano już m.in. także jego przyjaciółkę.
Zródlo info: rp.pl