Hiszpania: Poszukiwany od dwóch lat gangster wystąpił w teledysku. Wciąż pozostaje nieuchwytny dla policji

Francisco „Isco” Tejón – przywódca kartelu narkotykowego Los Castañas, wystąpił w teledysku artysty Clase A. Na nagraniu widzimy, jak jeździ luksusowymi autami, otaczając się półnagimi kobietami. Gangster od dwóch lat jest nieuchwytny dla policji. – To dowód na to, że nic go nie obchodzi – przyznaje rzecznik hiszpańskiej policji.

Francisco Tejón uważany jest za przywódcę kartelu narkotykowego Los Castañas. Hiszpańska policja poszukuje go od 2016 roku. Jak się okazuje, gangster niewiele się tym przejmuje i w pełni korzysta z życia. Na portalu YouTube pojawił się teledysk artysty Clase A, na którym Tejón jeździ luksusowymi autami i pozuje wśród półnagich kobiet.

Policja zwraca uwagę, że nie wiadomo, kiedy i gdzie teledysk został nagrany. Do sieci trafił kilka dni temu – 2 października. Według rzecznika hiszpańskiej policji nagranie może mieć nawet kilka miesięcy. – To dowód na to, że nic go nie obchodzi. Nie martwi się tym, że pokazuje się publicznie – przyznaje policja.

Brat poszukiwanego gangstera, Antonio, został zatrzymany w czerwcu 2018 roku. Francisco Tejón w dalszym ciągu pozostaje jednak na wolności. Na nielegalnym obrocie narkotykami rodzeństwo mogło zgromadzić do tej pory nawet 30 milionów euro.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Meksyk: Masakra policjantów. Podejrzany kartel narkotykowy

To jeden z najbrutalniejszych ataków na przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości w ogarniętym wojną gangów Meksyku od lat. W mieście Salamanca w środkowej części kraju zastrzelono aż sześciu policjantów. Stacja Televisa podała, że co najmniej trzech napastników w białym aucie ostrzelało funkcjonariuszy.

Przedstawiciel władz miejskich Guillermo Maldonado oświadczył, że mundurowi wykonywali rutynowe działania. Motyw działania sprawców nie jest znany. Media wiążą go z działalnością karteli. W Salamance mieści się rafineria państwowego giganta naftowego Pemex. Ostatnio gangi coraz częściej kradną paliwo, wobec czego odnotowuje się wzrost fali przemocy.

W innym incydencie w mieście Leonardo Bravo w stanie Guerrero zastrzelono pięcioro członków jednej rodziny. Guerrero jest najniebezpieczniejszym stanem Meksyku. To stolica kraju pod względem produkcji heroiny. Lokalne gangi toczą między sobą krwawą wojnę o wpływy w handlu tym narkotykiem oraz przemycie do USA.
Źródło info i foto: TVP.info

Meksyk: Aresztowano żonę bossa najpotężniejszego kartelu narkotykowego

Meksykańskie władze poinformowały, że aresztowały żonę szefa najpotężniejszego kartelu narkotykowego w kraju Jalisco Nueva Generacion (CJNG). Rosalinda Gonzalez Valencia prawdopodobnie zarządza majątkiem tej grupy przestępczej – podało meksykańskie MSW.

Żona Nemesio Oseguery Cervantesa, alias „El Mencho”, została aresztowana w sobotę wieczorem w Guadalajarze, stolicy stanu Jalisco na zachodzie kraju – poinformował minister spraw wewnętrznych Alfonso Navarrete Prida.

– Ta kobieta jest prawdopodobnym administratorem majątku grupy przestępczej i dlatego zostanie objęta postępowaniem sądowy – wskazał.

Podczas tej samej operacji, która odbyła się bez przemocy, siły zbrojne aresztowały podejrzanego, przedstawianego jako Gerardo „N”, uważanego za jednego z głównych przywódców CJNG w stanach Guanajuato i Michoacan de Ocampo, w środkowej części kraju – podaje agencja AFP. Mężczyzna ten jest podejrzany o zabójstwa policjantów oraz członków rywalizujących z CJNG karteli; o jego ekstradycję za morderstwo z 2002 roku w Oregonie wystąpiły Stany Zjednoczone.

Fortuna szacowana na 50 miliardów dolarów

Dzięki zatrzymaniom władze przejęły 270 kg kokainy na południu Meksyku.

Siły bezpieczeństwa w Guadalajarze, drugim co do wielkości mieście w kraju, zostały ostrzeżone, żeby zapobiec ewentualnym represjom ze strony kartelu.

Według szacunków meksykańskiego rządu kartel prowadzony przez „El Mencho” zgromadził fortunę w wysokości 50 miliardów dolarów. Ma silną pozycję w dziewięciu z 31 stanów kraju i ma powiązania z organizacjami przestępczymi w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji i innych krajach Ameryki Łacińskiej.

W ostatnich latach kartel Jalisco Nueva Generacion nie wahał się atakować celów wojskowych i policyjnych – zwraca uwagę AFP. W 2015 roku członkowie tej grupy przestępczej zabili 20 żołnierzy i policjantkę podczas ataku na śmigłowiec wojskowy.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Bitwa z kartelem narkotykowym w Meksyku. Nie żyje trzech żołnierzy

Trzech meksykańskich żołnierzy zginęło, a trzech kolejnych zostało rannych w strzelaninie z członkami kartelu narkotykowego w stanie Guerrero. Wcześniej były burmistrz jednego z miasteczek w tym stanie został zastrzelony podczas wyborów. Meksykańskie wojsko oświadczyło, że anonimowy informator ujawnił kryjówkę gangsterów na ranczu „El Pozo” niedaleko miasta Coyuca de Benitez. Na miejsce wysłano żołnierzy, którzy po przybyciu zostali ostrzelani. Trzech wojskowych zginęło a trzech kolejnych odniosło obrażenia.

Ranczo należało do rodziny Abela Montufara, byłego burmistrza Coyuca de Benitez, który został zastrzelony we wtorek. Montufar zrezygnował z funkcji, gdyż ubiegał się o mandat w stanowym senacie jako przedstawiciel rządzącej Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej.

Śledczy badają, czy strzelanina na ranczu i śmierć byłego burmistrza są ze sobą powiązane.

Władze stanu Guerrero podały, że od września zginęło już 18 lokalnych polityków. Oceniono, że skala przemocy będzie rosła przez zaplanowanymi na 1 lipca wyborami prezydenckimi. Guerrero jest najniebezpieczniejszym stanem w Meksyku. Produkuje się tam heroinę. Lokalne gangi toczą między sobą krwawą wojnę o wpływy w handlu tym narkotykiem oraz przemycie do USA.

Według oficjalnych danych w 2017 r. w Meksyku odnotowano ponad 29 tys. zabójstw – najwięcej od dwóch dekad. Łącznie od 2007 r., gdy siły zbrojne skierowano do walki z kartelami, śmierć poniosło ponad 200 tys. osób.
Źródło info i foto: TVP.info

Meksyk: 6 ciał zawisło na wiaduktach w okolicach znanego kurortu. Efekt walki pomiędzy kartelami narkotykowymi

Ciała sześciu mężczyzn znaleziono na trzech różnych wiaduktach niedaleko kurortu turystycznego Los Cabos w Meksyku. Walka pomiędzy rywalizującymi kartelami narkotykowymi przybiera na sile – komentuje agencja Reutera. Władze nie podają szczegółów dotyczących zabójstw. Agencja Reutera pisze jednak, że wygląda to na porachunki karteli narkotykowych. Rywalizujące ze sobą gangi często zabijają przeciwników, a następnie wieszają ciała w miejscach publicznych, by upokorzyć ofiary.

Dwa ciała powieszono na wiadukcie w Las Veredas, blisko lotniska w Los Cabos, dwa kolejne na innym wiadukcie w tym obszarze. Dwa ostatnie znaleziono natomiast na wiadukcie przebiegającym nad autostradą pomiędzy Cabo San Lucas i San Jose del Cabo. W ubiegłym tygodniu zastrzelony został komendant policji Los Cabos Juan Manuel Mayorga.

„Potępiam te zabójstwa i wszelkie przejawy przemocy”

Meksykański stan Kalifornia Dolna Południowa, w którym leży kurort Los Cabos, każdego roku odwiedzają miliony zagranicznych turystów. Samo lotnisko obsługuje rocznie ponad 4 miliony pasażerów, głównie lotów międzynarodowych. Gubernator Carlos Mendoza Davis powiedział, że władze badają zabójstwa w okolicach Los Cabos. „Potępiam te zabójstwa i wszelkie przejawy przemocy. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek musimy pozostać zjednoczeni” – napisał na Twitterze.

W tym roku liczba zabójstw na terenie Kalifornii Dolnej Południowej podwoiła się. Do końca października zginęło 409 osób, podczas gdy w całym 2016 roku – 192 osoby. W czerwcu władze podały, że pod Los Cabos znalazły masowy grób, w którym pogrzebano 11 mężczyzn i trzy kobiety.

Fala przemocy

Rok 2017 najprawdopodobniej będzie najkrwawszym we współczesnej historii Meksyku. Jedną z przyczyn jest rozrost przestępczej działalności kartelu JNGC (Jalisco Nueva Generacion), obecnie najbardziej wpływowego w kraju oraz krwawe spory pomiędzy rywalizującymi gangami. We wtorek w położonym na północy kraju stanie Chihuahua w porachunkach między kartelami zginęło 12 osób.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Zginął „Gavilan”. Jeden z liderów najpotężniejszego kartelu narkotykowego w Kolumbii

​Służby specjalne Kolumbii zlikwidowały jednego z przywódców najpotężniejszego kartelu narkotykowego w kraju – poinformował prezydent kraju Juan Manuel Santos. Robert Vargas Gutierrez, znany jako „Gavilan” (czyli „krogulec”), to numer 2 w hierarchii kartelu Klanu z Zatoki. Został zlikwidowany przez siły porządkowe – napisał Santos na Twitterze.

Służby zlokalizowały Gutierreza już dwa tygodnie temu. Od tamtej pory trwały przygotowania do operacji. Nad ranem do domku, w którym się ukrywał, weszła specjalna jednostka komandosów. Wywiązała się strzelanina, podczas której zginął lider kartelu.

„Krogulec” był przez lata ścigany przez kolumbijski rząd. Wydano za nim 17 nakazów aresztowania, ale nie pomogło to w jego ujęciu, w związku z czym za jego głowę zaoferowano sowitą nagrodę – 500 milionów pesos (ponad 600 tysięcy złotych). Gutierrez był więc jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi w kraju.

Sam „Krogulec” – według tygodnika „Semana” – wsławiał się porywaniem nieletnich dziewcząt, które następnie wykorzystywał. Ich rodzicom groził, że wszystkich pozabija, jeśli będą się mu sprzeciwiali.

Klan z Zatoki od lat sieje terror zwłaszcza w rejonie zatoki Uraba, na północnym zachodzie kraju. Grupa zajmuje się głównie przemytem kokainy, ale także dokonywała ataków na służby bezpieczeństwa. Według różnych danych gang liczy od 1500 do nawet 3 tysięcy członków.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Odrzucono apelację. „El Chapo” zostanie wydany USA

Meksykański sąd odrzucił apelację obrony barona narkotykowego Joaquina „El Chapo” Guzmana od decyzji zezwalającej na jego ekstradycję do USA. Adwokat przywódcy kartelu z Sinaloa zapowiada dalszą walkę. Sąd miasta Meksyk, który odpowiada szczeblem Wyższemu Trybunałowi Sprawiedliwości w poszczególnych stanach Meksyku, zajmował się sprawą od 26 września. W orzeczeniu stwierdzono, że nie ma przeszkód prawnych stojących na drodze do ekstradycji Guzmana do USA.

Renato Sales, szef służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwa narodowe w Meksyku, uważa, że wydanie „El Chapo” Amerykanom nastąpi w styczniu bądź lutym przyszłego roku. Obrońcy szefa największego kartelu narkotykowego na świecie nie dają za wygraną. Liczą na korzystną decyzję Sądu Najwyższego.

Nieto zmienił zdanie

Guzman został schwytany 8 stycznia. W maju władze Meksyku potwierdziły, że zgodzą się na jego ekstradycję do USA. Początkowo prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto sprzeciwiał się temu pomysłowi, ale później wyraził zgodę.

Obecnie „El Chapo” przebywa w pilnie strzeżonym więzieniu w Ciudad Juarez przy granicy z Teksasem. Król narkobiznesu, który z majątkiem szacowanym na miliard dolarów dostał się na listę najbogatszych ludzi świata amerykańskiego magazynu „Forbes”, ma odpowiadać przed sądami federalnymi w stanach Kalifornia i Teksas. Jest podejrzewany m.in. za handel narkotykami, pranie brudnych pieniędzy i zabójstwo.
Żródło info i foto: TVP.info

Meksyk: Atak na konwój wojskowy

Co najmniej pięciu meksykańskich żołnierzy zginęło, a kolejnych 10 zostało rannych w ataku członków kartelu narkotykowego na konwój wojskowy w stanie Sinaloa, na zachodzie kraju – poinformowała w piątek armia. Żołnierze eskortowali ambulans, którym do szpitala przewożono rannego podczas zatrzymania przestępcę. Na przedmieściach Culiacan, stolicy stanu Sinaloa, kolumna wpadła w zasadzkę przygotowaną – jak twierdzą władze – przez kartel narkotykowy Sinaloa. Napastnikom, uzbrojonych w ciężką broń automatyczną i granaty, udało się odbić mężczyznę i zbiec.

Generał Alfredo Duarte Mujica powiedział, że za tym atakiem stoją synowie przebywającego w więzieniu Joaquina „El Chapo” Guzmana, jednego z najpotężniejszych meksykańskich baronów narkotykowych. Odbity przestępca jest prawdopodobnie jego krewnym. Na początku stycznia br. Guzman został schwytany w pół roku po spektakularnej ucieczce z pilnie strzeżonego więzienia. O jego ekstradycję zabiegają Stany Zjednoczone. Kartel Sinaloa Kartel Sinaloa działa w Ameryce Północnej, a jego wpływy sięgają Europy i Australii. Uważa się, że obecnie kontroluje większość najważniejszych szlaków przemytu narkotyków na granicy USA i Meksyku.
Żródło info i foto: TVP.info

Gerson „Ślimak” Galvez wpadł w ręce policjantów. Zatrzymano go w restauracji

Galvez był uważany za „nowego El Chapo Guzmana”(szefa meksykańskich karteli narkotykowych aresztowanego w styczniu br.) i był poszukiwany przez Interpol. Według opublikowanego komunikatu, Galvez został zatrzymany w jednej z restauracji w Medellin. Noszący przydomek „Caracol” (ślimak) Galvez poszukiwany był za przemyt narkotyków, zabójstwa i współuczestnictwo w innych przestępstwach. Za pomoc w jego namierzeniu wyznaczona była nagroda. Jak podał francuski dziennik „Le Monde”, była to równowartość 133 000 euro (ok. pół miliona złotych). Komunikat wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Schwytanie go było priorytetem. Prezydent Kolumbii Juan Manuel Stantos pogratulował na Twitterze policji zatrzymania Galveza.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Joaquin „El Chapo” Guzman skarży się na warunki w więzieniu

Jeden z najpotężniejszych meksykańskich baronów narkotykowych Joaquin „El Chapo” Guzman oskarża władze Meksyku, że poddają go w więzieniu torturom. Pozbawianie snu i izolowanie od światła dziennego – to niektóre z zarzutów pod adresem władz. Guzman, szef narkotykowego kartelu Sinaloa, zawarł te zarzuty w piśmie, które tydzień temu zostało skierowane do sądu. Treść dokumentu upubliczniono w poniedziałek.

Pilnowany 24 godziny na dobę

„El Chapo” został ujęty na początku stycznia w mieście Los Mochis w swym rodzinnym stanie Sinaloa, po tym jak zbiegł 11 lipca ubiegłego roku z więzienia w mieście Almoloya de Juarez w stanie Meksyk. Tam, po tym jak aresztowano go w lutym 2014 roku, odbywał karę 20 lat pozbawienia wolności. Do ucieczki wykorzystał kończący się na placu budowy półtorakilometrowy tunel zbudowany przez jego wspólników 10 metrów pod ziemią. W obawie przed ponowną ucieczką Guzman jest pilnowany 24 godziny na dobę.

Czekanie na ekstradycję

Wniosek o ekstradycję Guzmana złożyły USA, które oskarżają go m.in. o zabójstwa, handel narkotykami, utworzenie organizacji przestępczej i pranie brudnych pieniędzy.
Żródło info i foto: tvn24.pl