Ruszyło śledztwo w sprawie pożaru katedry Notre Dame

Prokuratura w Paryżu wszczęła śledztwo w związku z pożarem katedry Notre Dame. Śledczy przesłuchali pracowników, którzy zajmowali się remontem dachu katedry. Prawdopodobnie to tam rozpoczął się pożar.

Pożar katedry Notre Dame udało się ugasić ok. godz. 4. Jak informuje straż pożarna w Paryżu obecnie sytuacja jest opanowana. Katedra po pożarze od wewnątrz znajduje się w zaskakująco dobrym stanie. Jak podają francuskie media, m.in. dziennik „Le Figaro”, prokuratura w Paryżu już wszczęła śledztwo w związku z pożarem katedry.

Pożar katedry Notre Dame. Prokuratura w Paryżu wszczęła śledztwo

Według agencji AP News, początkowa wersja śledczych zakłada nieszczęśliwy wypadek, mogący mieć związek z wartym 6 milionów euro projektem renowacji zbudowanej z 500 ton drewna więźby dachowej. Prokuratura oficjalnie potwierdziła, że przesłuchani zostali robotnicy, którzy pracowali przy renowacji dachu.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Berlin: Strzelanina w katedrze. Nożownik postrzelony przez policję

W katedrze w Berlinie policjant postrzelił mężczyznę, który awanturował się w tej ewangelickiej świątyni i miał przy sobie noże. Przyczyny zdarzenia będą dopiero wyjaśniane. Katedra w Berlinie została w niedzielę po południu otoczona przez policję; w środku padły strzały. Pierwszy komunikat policji był krótki: funkcjonariusz postrzelił „rozszalałego” mężczyznę w nogę. Zdarzenie miało miejsce w niedzielę około godziny 16.00 – opisali na Twitterze policjanci. – Prosimy o unikanie spekulacji – apelowali.

Katedra w Berlinie. Dlaczego padły strzały?

W drugim komunikacie podano trochę więcej informacji. Okazało się, że do katedry w Berlinie została wezwana policja, bo wewnątrz awanturował się człowiek, który miał przy sobie noże. W świątyni było wówczas ok. 100 osób. Gdy pierwszy patrol przybył na miejsce, funkcjonariusz postrzelił awanturnika, bo ten nie chciał odłożyć broni. Sam też został ranny. Obaj trafili do szpitala.

Podejrzany to 53-letni mężczyzna, pochodzący z Austrii. Policja póki co wyklucza terrorystyczne tło zdarzenia. Nie ma poszlak wskazujących na powiązania 53-latka z islamskimi terrorystami. Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych widać uzbrojonych policjantów otaczających katedrę w Berlinie i dwa ambulanse zaparkowane przy jej wejściu.

Na czas akcji policji świątynia została ogrodzona biało-czerwoną taśmą. Odwołano wieczorne nabożeństwo. Przez jakiś czas do katedry w Berlinie, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku, nie wejdą też turyści.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Egipt: 25 zabitych w wybuchu przy koptyjskiej katedrze

Co najmniej 25 osób zginęło, a ponad 35 osób zostało rannych w wyniku eksplozji w okolicy koptyjskiej katedry świętego Marka w Kairze. Jak podaje telewizja al-Arabija, powołując się na źródła w służbach specjalnych, przed katedrą eksplodowała bomba. Eksplozja miała miejsce w kościele św. Piotra i Pawła w trakcie porannego nabożeństwa, około godziny 10.00 czasu lokalnego. Kościół św. Piotra i Pawła należy do kompleksu katedry św. Marka, znajdującej się w dzielnicy Abbasija w centrum Kairu. W wyniku wybuchu, zniszczone zostały wszystkie szyby w oknach największej katedry w Afryce. Dotychczas żadna organizacja terrorystyczna nie przyznała się do zamachu.

Koptowie – egipscy chrześcijanie – stanowią 10 proc. populacji Egiptu, liczącej ok. 82 miliony ludzi. Dżihadyści wielokrotnie atakowali tę wspólnotę religijną, podobnie jak muzułmanów współpracujących z rządem w Kairze. Katedra świętego Marka w Kairze jest najważniejszą świątynią egipskich Koptów i siedzibą patriarchy Tawadrosa (Teodora) II, zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Żródło info i foto: TVP.info