Posts Tagged “kolumna”

Sąd na Słowacji wydał decyzję o areszcie dla kolejnego kierowcy z Polski, który brał udział w śmiertelnym wypadku w Dolnym Kubinie. Chodzi o Adama S., który pędził żółtym ferrari. Wcześniej tego dnia zapadła decyzja o areszcie dla 26-letniego Łukasza K. – mężczyzna czarnym mercedesem jechał na czele pędzącej kolumny. W ubiegłym tygodniu aresztowany został z kolei Marcina L.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Krakowska Prokuratura Okręgowa pomimo zakończenia śledztwa w sprawie wypadku kolumny rządowej z udziałem byłej premier Beaty Szydło w Oświęcimiu prowadzi osobne postępowanie dotyczące sposobu jazdy funkcjonariuszy BOR – poinformowała krakowska Prokuratura Okręgowa.

“Postępowanie dotyczy podejrzenia przekroczenia dozwolonej prędkości i przekroczenia linii ciągłej jezdni przez funkcjonariuszy BOR, którzy prowadzili pojazdy wchodzące w skład kolumny uprzywilejowanej” – wyjaśnił w komunikacie prasowym rzecznik prokuratury prok. Janusz Hnatko.

28 lutego prokuratura poinformowała o zakończeniu śledztwa w sprawie wypadku z udziałem ówczesnej premier Beaty Szydło w Oświęcimiu. W ciągu 14 dni od tego czasu ma podjąć decyzję, czy postępowanie zakończy się aktem oskarżenia przeciwko kierowcy seicento Sebastianowi K., czy wnioskiem o warunkowe umorzenie sprawy.

“Żadna decyzja merytoryczna w sprawie odpowiedzialności za wypadek kierowcy Fiata Seicento Sebastiana K. nie wyklucza badania innych wątków, w tym kwestii użycia sygnałów dźwiękowych przez pojazdy wchodzące w skład kolumny rządowej ani przyczynienia się do wypadku przez funkcjonariuszy ówczesnego Biura Ochrony Rządu” – podkreślono w komunikacie.

Wypadek w Oświęcimiu
Do wypadku doszło 10 lutego 2017 r. w Oświęcimiu. Policja podała, że rządowa kolumna trzech samochodów (pojazd ówczesnej premier Beaty Szydło jechał w środku) wyprzedzała fiata seicento; jego 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto szefowej rządu, które następnie uderzyło w drzewo.

14 lutego ub.r. prokuratorski zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku usłyszał kierowca fiata seicento Sebastian K. Kierowca nie przyznał się do winy, prokuratura nie podawała treści jego wyjaśnień.

Jak podała w piątek prokuratura, trójka prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie wypadku kolumny rządowej z udziałem byłej premier Beaty Szydło w Oświęcimiu złożyła wnioski o wyłączenie od prowadzenia postępowania. Według mediów, prokuratorzy chcieli wyłączyć do odrębnego postępowania wątek organizacji przejazdu kolumny premier Szydło. Na takie wyłączenie – według TVN24 – nie zgadzał się prok. okręgowy Rafał Babiński.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Kierowca BMW X5, drugiego auta w kolumnie szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, która brała udział w karambolu pod Toruniem, usłyszy w najbliższy czwartek zarzut spowodowania wypadku drogowego. Chodzi o karambol ze stycznia tego roku. Zderzyło się tam 8 aut, 3 osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie.

Kierowca – podoficer Żandarmerii Wojskowej i doświadczony funkcjonariusz – który usłyszy zarzut, prowadził drugie auto w ministerialnej kolumnie. Zdaniem śledczych, uderzył w hamujące przed światłami auto ministra i dlatego ponosi odpowiedzialność za wypadek. Teraz grozić mu będzie do 3 lat więzienia.

Zarzutu nie usłyszy natomiast osobisty kierowca ministra, choć to oba auta najechały na stojące przed czerwonym światłem inne samochody. Według zeznań świadków, ministerialna kolumna jechała zdecydowanie szybciej niż dozwolona w tym miejscu prędkość, po wypadku minister przesiadł się do innego samochodu i odjechał do Warszawy.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Krakowska prokuratura prosi o zgłoszenie się osób jadącym autem, które zatrzymało się za fiatem seicento, biorącym udział w wypadku z udziałem premier Beaty Szydło 10 lutego w Oświęcimiu. Przesłuchano już kierowców dwóch innych aut, które stanęły wtedy za fiatem.

Do wypadku doszło, kiedy rządowa kolumna trzech samochodów wyprzedzała fiata seicento. Podejrzany o spowodowanie wypadku, kierujący fiatem Sebastian K., przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w drugie w kolumnie auto szefowej rządu, które następnie uderzyło w drzewo.

W komunikacie, zamieszczonym na stronach Prokuratury Okręgowej w Krakowie, poproszono o zgłoszenie się osób, które – według dotychczasowych ustaleń śledztwa – poruszały się samochodem osobowym, który zatrzymał się bezpośrednio za fiatem seicento. “Z uzyskanych dotąd informacji wynika, że pasażerem tego pojazdu była najprawdopodobniej kobieta, która bezpośrednio po wypadku opuściła pojazd w celu ewentualnego udzielenia pomocy osobom poszkodowanym” – dodano.

We wtorek prok. Krzysztof Dratwa z krakowskiej prokuratury okręgowej podał, że za samochodem Sebastiana K. ustawiły się trzy samochody. Kierowcy dwóch zostali przesłuchani, trzeci pozostaje nieustalony.

Zeznania wszystkich świadków i cały zgromadzony materiał dowodowy zostaną przekazane biegłym, którzy na tej podstawie sporządzą opinię – rekonstrukcję przebiegu wypadku. Prokuratura zamierza przedłużyć śledztwo i zakończyć je do końca czerwca.
W wypadku poważne obrażenia ciała, utrzymujące się dłużej niż 7 dni, odnieśli premier i jeden z funkcjonariuszy BOR, szef ochrony Beaty Szydło. U drugiego funkcjonariusza BOR – kierowcy pojazdu – stwierdzono lżejsze obrażenia. Beata Szydło do 17 lutego przebywała w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. 14 lutego Sebastian K. usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku. Nie przyznał się do winy; prokuratura nie ujawniła jego wyjaśnień.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Biuro Ochrony Rządu chce uzyskać wyniki wstępnego postępowania ws. kolizji w Izraelu, w której uczestniczyła polska kolumna rządowych pojazdów – informuje telewizjarepublika.pl.

- To standardowa procedura. Przygotowujemy wniosek w tej sprawie. Poprosimy w nim o przesłanie ustaleń izraelskich służb na temat zdarzenia – potwierdza w rozmowie z Wirtualną Polską Natalia Markiewicz, rzecznik prasowy BOR.

Polska strona dzięki informacjom z Jerozolimy będzie mogła dokładnie przeanalizować przyczyny i przebieg karambolu. Funkcjonariusze chcą na podstawie tych wniosków lepiej przygotować się do podobnych incydentów w przyszłości.

Były funkcjonariusz BOR: kierowcy są przygotowani na takie sytuacje

- Delegacja BOR z delegacją z Kancelarii Premiera na dużo wcześniej przed planowaną wizytą odbywa wizyty robocze w konkretnym państwie, w tym przypadku w Izraelu, i wspólnie z gospodarzami przygotowują, objeżdżają trasy – komentował we “Wstajesz i wiesz” na antenie TVN24 Leszek Baran, szef fundacji byłych funkcjonariuszy BOR.

Wyjaśnił też, że kierowcy BOR podczas zajęć ćwiczą zachowanie podczas niebezpiecznych sytuacji. Uczą się też jazdy z dużą prędkością przy zachowywaniu niewielkich odległości między autami.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Kolejny ostrzał kolumny z uchodźcami na wschodzie Ukrainy. W okolicach Ługańska zginęły co najmniej trzy osoby. Ukraińska armia oskarża o ten atak rosyjskich separatystów. Z najnowszych doniesień wynika, że z Ługańska, w którym teraz trwają zacięte walki, wyjechała kolumna samochodów z uchodźcami w kierunku zachodnim. Wszystkie auta miały mieć wywieszone białe flagi. W środek kolumny w jeden z samochodów trafił pocisk. – “W tym samochodzie była pięcioosobowa rodzina. Rakieta od razu zabiła kobietę i mężczyznę. Lekarze próbowali uratować ich dziecko, ale bezskutecznie” – mówi ukraiński pułkownik Andrij Łysenko. Cały Ługańsk jest teraz otoczony przez wojska z Kijowa. Trwa próba wyzwolenia ostatnich dzielnic miasta, co utrudniają rakiety nadlatujące zza rosyjskiej granicy.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »