Posts Tagged “kraj”

Prezydent Donald Trump jest gotowy rozważyć zaostrzenie kontroli sprzedaży broni palnej – wynika z wydanego w poniedziałek komunikatu Białego Domu. Wśród analizowanych kroków wymienia się wprowadzenie badań psychologicznych dla potencjalnych nabywców broni.

Prezydent Trump rozmawiał w ubiegły piątek z republikańskim senatorem Johnem Cornynem, współautorem ponadpartyjnej propozycji obostrzeń w sprzedaży broni – poinformował w oświadczeniu Raj Shah, główny zastępca rzeczniczki Białego Domu Sary Sanders.

Senator John Cornyn wspólnie z demokratycznym senatorem Chrisem Murphym – wieloletnim zwolennikiem zaostrzenia przepisów dotyczących sprzedaży broni palnej – jest autorem ponadpartyjnego projektu ustawy zgłoszonej w listopadzie ubiegłego roku, przewidującego zmianę systemu zgłaszania przez władze stanowe oraz federalne wykroczeń i przestępstw, tak aby uniemożliwić nabycie broni palnej osobom, które w przeszłości dopuściły się wykroczeń bądź są chore psychicznie.

Jak ustaliły amerykańskie media, Donald Trump podczas ostatniego weekendu przeprowadził wśród członków swojego elitarnego klubu golfowego w Mar-a-Lago na Florydzie nieformalny sondaż, jaki jest ich stosunek do zaostrzenia restrykcji przy zakupie broni.

Masakra w szkole średniej

Apele o zaostrzenie przepisów w dziedzinie sprzedaży i posiadania broni palnej zwiększyły się po masakrze w szkole średniej w Parkland na Florydzie, w której w ubiegłą środę zginęło 17 osób. Sprawcą tego masowego mordu był 19-letni Nicolas Cruz.

Jak wykazało dochodzenie prowadzone przez miejscową policję i agencje federalne, Cruz, który przed rokiem został dyscyplinarnie wydalony z liceum w Parkland, mimo licznych oznak, że jest niezrównoważony psychicznie i może stwarzać zagrożenie dla otoczenia, od ukończenia pełnoletności legalnie kupił przynajmniej 10 sztuk broni palnej, w tym co najmniej jeden półautomatyczny karabin AR-15. Broni tej użył do ostrzelania uczniów i personelu szkoły. Tymczasem aby kupić alkohol, trzeba mieć w Stanach Zjednoczonych ukończone przynajmniej 21 lat.

Bezpieczeństwo w szkołach

Prezydent Trump w reakcji na tragedię w Parkland zapowiedział, że jest “zdecydowany pracować wspólnie z władzami stanowymi i lokalnymi, aby pomóc w zabezpieczeniu naszych szkół i zmierzyć się z trudnym zagadnieniem zdrowia psychicznego”. Podczas 6-minutowego wystąpienia ani słowem nie wspomniał jednak o kontroli broni palnej, za co spotkała go krytyka.

W najbliższą środę Trump zamierza spotkać się z uczniami amerykańskich szkół, w tym z liceum w Parkland.

Tragedia zaktywizowała politycznie uczniów amerykańskich szkół średnich, którzy domagają się zerwania z typowym po takich tragediach w przeszłości rytuałem szoku, żałoby i wezwań do Kongresu o zaostrzenie przepisów dotyczących broni palnej, który kończy się brakiem konkretnych kroków.

W poniedziałek – dzień wolny od zajęć szkolnych z okazji Dnia Prezydentów – uczniowie z Metropolii Waszyngtońskiej zgromadzili się przed Białym Domem. Protest zorganizowała przy użyciu serwisów społecznościowych grupa Teen For Gun Control (Nastolatki na rzecz Kontroli Broni). Uczestnicy odczytali nazwiska ofiar masakry w Parkland, a następnie 17 osób położyło się na chodniku przed Białym Domem.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Krakowski Sąd Okręgowy, do którego w grudniu trafił akt oskarżenia przeciwko Marcinowi Dubienieckiemu i innym ośmiu osobom, nie zgodził się na uchylenie wobec Marcina Dubienieckiego zakazu opuszczania kraju – ustaliła w piątek PAP w sądzie.

“Sąd nie uwzględnił wniosku obrońców o uchylenie wobec oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci zakazu opuszczania kraju” – poinformowała w piątek PAP Grażyna Rokita z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie. Jednocześnie sąd zmienił wobec Dubienieckiego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji w ten sposób, że zmniejszył częstotliwość jego stawiennictwa w Komendzie Miejskiej Policji w Gdyni na jeden raz w miesiącu.

Sąd zmniejszył także oskarżonej Katarzynie M. wysokość poręczenia majątkowego do kwoty 800 tys. zł, tj. o 200 tys. zł (z miliona).

Marcin Dubieniecki został oskarżony przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie wraz z ośmioma innymi osobami m.in. o wyłudzenia 14,5 mln zł z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych i pranie pieniędzy. Akt oskarżenia 29 grudnia trafił do krakowskiego sądu.

Dubieniecki (wyraził zgodę na podawanie nazwiska) został zatrzymany 23 sierpnia 2015 r. razem z czterema innymi osobami. Usłyszał zarzuty: kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, wyłudzenia 14,5 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i prania brudnych pieniędzy.

W październiku 2016 r. po 14 miesiącach przebywania w areszcie Dubieniecki został zwolniony po wpłaceniu 3 mln zł poręczenia majątkowego. Zastosowano wobec niego także zakaz opuszczania kraju połączony z zaborem paszportu oraz dozór policyjny.

W grudniu ub.r. akt oskarżenia w tej sprawie skierowano do Sądu Okręgowego w Krakowie. Jak informowała prokuratura, głównym zarzutem co do wszystkich osób jest udział w zorganizowanej grupie przestępczej, którą według prokuratury kierowali Marcin Dubieniecki i Wiktor D., a pozostałe osoby uczestniczyły w niej w różnych aspektach i w różnym zakresie.

Grupa działała od 1 maja 2012 r. do 23 sierpnia 2015 r. i wyłudziła 14,5 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz usiłowała wyłudzić kolejne 500 tys. zł. Dwaj główni oskarżeni mają również zarzuty udziału w procederze prania pieniędzy o wartości 8 mln 400 tys. zł.

Termin rozpoczęcia procesu nie został jeszcze wyznaczony.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja postrzeliła w niedzielę uzbrojonego w maczetę napastnika, który zaatakował wiernych podczas porannego nabożeństwa w zborze protestanckim w mieście Sleman, w okręgu Jogyakarta (wyspa Jawa), raniąc 4 osoby – podała agencja Associated Press. Motywy ataku nie są znane. Agencja Associated przypomina, że świątynie chrześcijańskie są częstym obiektem ataków islamistów w Indonezji – kraju zamieszkiwanym przez najliczniejszą grupę muzułmanów na świecie.

Na udostępnionym w sieciach wideo widać, jak ludzie rzucają w napastnika modlitewnikami, chcąc się przed nimi obronić.

Zdaniem świadków wśród rannych jest również jeden z policjantów, który usiłował oddzielić napastnika od pastora sprawującego służbę a zaatakowanego przez mężczyznę – pisze AP.

Sprawca ataku został przewieziony do szpitala.

W Indonezji coraz częściej dochodzi do podobnych ataków
W Indonezji coraz częściej dochodzi do podobnych ataków i narasta nietolerancja. Zagraża to tradycji umiarkowanego islamu w kraju, gdzie muzułmanie stanowią 85 proc. ludności i żyją obok buddystów, chrześcijan, hinduistów i innych mniejszości.

Indonezja rozpoczęła własną wojnę z terroryzmem po zamachach na popularnej wśród turystów wyspie Bali z 2002 roku, w których zginęły 202 osoby, w tym wielu obcokrajowców. Władze ruszyły wówczas z ofensywą wymierzoną w islamistów, która według ekspertów osłabiła najbardziej niebezpieczne siatki.

Jednak w ostatnim czasie Państwu Islamskiemu udało się odbudować swoją indonezyjską filię. W styczniu 2016 roku w samobójczych zamachach bombowych i strzelaninie w centrum Dżakarty śmierć poniosło czterech cywilów i czterech napastników. Był to pierwszy atak w Indonezji, do którego przyznało się IS i pierwszy zamach na taką skalę od 2009 roku.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja na Malediwach poinformowała we wtorek nad ranem o aresztowaniu przewodniczącego Sądu Najwyższego Abdullę Saeeda i innego sędziego tego sądu Ali Hameeda. Kryzys polityczny w tym wyspiarskim kraju na Oceanie Indyjskim zaostrza się.Jak głosi opublikowany na Twitterze komunikat policji, dwaj sędziowie zostali zatrzymani “w związku z toczącym się śledztwem”. Nie podano bliższych szczegółów, ani zarzutów przeciwko zatrzymanym.

Pozostali sędziowie Sądu Najwyższego mają być przetrzymywani w gmachu sądu. Policja wkroczyła do gmachu w poniedziałek wieczorem.

Wcześniej rząd zawiesił parlament (Madżlis) i wprowadził 15-dniowy stan wyjątkowy. Kilka godzin po jego ogłoszeniu policja aresztowała byłego prezydenta Maumuna Abdula Gajuma. Stojący na czele rządu w latach 1968-2008 Gajum to przyrodni brat obecnego przywódcy Abdulla Yameena.

Przedstawiciele opozycji uwolnieni z aresztu

Niepokoje rozpoczęły się po tym jak w piątek Sąd Najwyższy nakazał zwolnienie z aresztu przedstawicieli opozycji oraz uznał proces byłego prezydenta Mohameda Nasheeda za niekonstytucyjny. Wyrokowi nie podporządkował się rząd. Przez weekend na archipelagu trwały protesty opozycji, która wzywała społeczność międzynarodową do wsparcia wykonania orzeczenia Sądu Najwyższego.

Rząd nakazał armii stawić opór wszelkim posunięciom Sądu Najwyższego, mającym na celu obalenie władzy Yameena. Do wydarzeń na Malediwach odniósł się w poniedziałek Waszyngton. W oświadczeniu Białego Domu wezwano rząd w Male do “poszanowania rządów prawa, wolności wypowiedzi oraz demokratycznych instytucji”. Podobne oświadczenie opublikował Departament Stanu USA.

Napięcia polityczne już wpłynęły na turystykę, główne źródło dochodów Malediwów. Archipelag jest popularnym celem turystów; słynie z rajskich plaż, zabiegów spa oraz nurkowania.

Comments Brak komentarzy »

Desygnowany na premiera Bawarii Markus Söder chce utworzyć własną, landową policję graniczną, żeby rozwiązać problem uchodźców. W “Wywiadzie tygodnia” rozgłośni Deutschlandfunk (DLF) wyjaśnił, w jaki sposób zamierza uporać się z problemem imigrantów, jakie ma on dla niego i dla całego kraju znaczenie oraz co myśli o obecnej sytuacji politycznej w Niemczech.

W rozmowie z DLF Markus Söder podkreślił, że będzie się bardzo starał, by przedstawić jasne rozwiązanie w kwestii uchodźców. “Dlatego powołamy ponownie w Bawarii własną policję graniczną, która wzmocni kontrolę w obszarze przygranicznym, i będziemy także konsekwentnie korzystać ze wszystkich możliwości działania, jakimi dysponuje państwo prawa ” – zapowiedział desygnowany na premiera Bawarii Markus Söder.

Ograniczyć liczbę imigrantów

Jednocześnie ostrzegł, że osoby, którym nie zostanie przyznany azyl, zostaną wydalone do kraju pochodzenia. W opinii polityka CSU obecnie nakładają się na siebie kompetencje wielu urzędów i instytucji, co bardzo komplikuje sytuację. Z tego względu “powołamy do życia własny urząd, coś w rodzaju bawarskiego BAMF-u (Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców, red.) żeby to (wydalenie, red.) przyśpieszyć”.

W dalszej części rozmowy Söder powtórzył, wielokrotnie przez siebie i jego partię CSU wysuwane żądanie, ograniczenia liczby migrantów przyjmowanych w Niemczech w ciągu roku. Właśnie to, obok wspomnianego wyżej krzyżowania się kompetencji różnych instytucji, stanowi główną wadę obecnego modelu niemieckiej polityki migracyjnej. Jak poinformował dziennik “Welt am Sonntag”, liczba wydalonych z Niemiec w ubiegłym roku uchodźców i migrantów zmniejszyła się o 5,6 procent w stosunku do roku 2016.

Zapobiec rozpadowi społeczeństwa obywatelskiego
Takie niebezpieczeństwo zagraża, zdaniem Markusa Södera, nie tylko Bawarii, a główną jego przyczyną jest malejąca wiarygodność partii politycznych i pogłębiające się w związku z tym niezadowolenie elektoratu ze sposobu, w jaki działają, a raczej unikają zdecydowanego działania w ważnych dla wyborców sprawach. Innym, ważnym jego zdaniem czynnikiem jest nasilająca się konieczność odmłodzenia kierownictwa różnych partii, przy czym w szeregach CSU ten proces, jak podkreślił, już się rozpoczął i dochodzi w niej do głosu nowe pokolenie polityków, którego przedstawicielem jest także on sam.

Söder krytycznie odniósł się także do trwających rokowań w sprawie odnowienia rządu wielkiej koalicji CDU/CSU/SPD i zarzucił SPD wahanie się i grę na zwłokę przy jednoczesnym zgłaszaniu przez nią coraz nowych postulatów. Wygląda na to, że poza CDU/CSU żadna inna partia nie chce naprawdę rządzić, co – jak stwierdził dosłownie – jest “sytuacją absurdalną”. Wyraził przy tym żal, że nie doszło do powstania tzw. koalicji jamajskiej, złożonej z partii CDU/CSU, FDP i Zielonych, bo taka konstelacja polityczna byłaby w Niemczech czymś nowym. On sam, uważa, że takie rozwiązanie byłoby “naprawdę interesujące”.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Czterech napastników zaatakowało w sobotę hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu – poinformowało MSW tego kraju. Trwa wymiana ognia między siłami bezpieczeństwa a napastnikami. Na razie nie ma doniesień o ofiarach. Resort spraw wewnętrznych powiadomił, że wśród napastników byli zamachowcy samobójcy. W 2011 roku w ataku talibów na kabulski hotel Intercontinental zginęło dziewięciu gości hotelowych, w tym dwóch obcokrajowców, a 12 osób zostało rannych.
Źródło info i foto: niezalezna.pl

Comments Brak komentarzy »

Władze USA pogratulowały rządowi Iraku zwycięstwa w wojnie z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). Jednocześnie podkreślono, że wyzwolenie Iraku nie oznacza, iż w tym kraju zakończyła się walka z terroryzmem. Stany Zjednoczone “szczerze gratulują narodowi irackiemu i dzielnym irackim żołnierzom, z których wielu straciło życie w heroicznej walce przeciw IS” – głosi oświadczenie wydane przez rzeczniczkę Departamentu Stanu USA Heather Nauert:

USA wraz z rządem Iraku pragną jednak zaznaczyć, że wyzwolenie Iraku nie oznacza, że w tym kraju zakończyła się walka z terroryzmem, a nawet z IS.

Wcześniej w sobotę iracki premier Hajdar al-Abadi ogłosił “koniec wojny” prowadzonej od trzech lat przez siły rządowe z IS. Jego słowa potwierdził wysoki rangą dowódca armii, generał broni Abdul Amir Raszid Jar Allah. Oświadczył on, że operacje bojowe przeciw ekstremistom zakończyły się, gdy irackie siły ponownie przejęły kontrolę nad całą granicą iracko-syryjską.

Latem 2014 roku IS podczas błyskawicznej ofensywy przejęło kontrolę nad jedną trzecią terytorium Iraku, w tym na drugim co do wielkości miastem – Mosulem. Na opanowanych terenach w Iraku i w sąsiedniej Syrii dżihadyści proklamowali samozwańczy kalifat.

Przy wsparciu międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA siły irackie rozpoczęły kontrofensywę i udało im się odbić całe wcześniej opanowane przez IS terytorium. Reuters przypomina jednak, że dżihadyści nadal są w stanie przeprowadzać zamachy terrorystyczne, a w przeszłości powracali na obszary, z których zostali wyparci.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Rząd Hondurasu wprowadził w kraju stan wyjątkowy, rozszerzając zakres uprawnień armii i policji w celu zakończenia demonstracji opozycji rozprzestrzeniających się w całym kraju przeciwko domniemanemu oszustwu podczas wyborów prezydenckich.

Dekret o stanie wyjątkowym, podpisany przez ustępującego prezydenta Juana Orlando Hernandeza, przywódcy centroprawicowej Partii Narodowej (PN), “ogranicza na dziesięć dni swobodne poruszanie się osób” pomiędzy godziną 18 a 6 rano – sprecyzował rzecznik rządu Jorge Hernandez Alcerro.

Sześć dni po niedzielnych wyborach Honduras nie ma jeszcze zwycięzcy. Komisja Wyborcza ogłosiła, że przelicza ponownie niektóre sporne głosy. Demonstracje przeciwko domniemanemu sfałszowaniu wyborów odbywają się na apel Salvadora Nasralli, kandydata lewicowej opozycji, głównego przeciwnika ubiegającego się o reelekcję prezydenta Hernandeza.

Opozycja kwestionuje decyzję Sądu Najwyższego z 2015 r. dopuszczającą kandydaturę 49-letniego Hernandeza, mimo że konstytucja zabrania reelekcji prezydenta.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Polska wytoczyła proces ukraińskiemu inwestorowi, który 12 lat temu kupił akcje FSO na warszawskim Żeraniu – informuje piątkowa “Rzeczpospolita”.

Skarb Państwa zarzuca ukraińskiej firmie Awto-ZAZ (Zaporoski Zakład Budowy Samochodów w Zaporożu), która w 2005 r. kupiła od niego pakiet kontrolny Fabryki Samochodów Osobowych SA, że nie wywiązała się z umowy z polskim rządem i domaga się przed sądem ponad ćwierć miliarda złotych odszkodowania – dowiedziała się “Rzeczpospolita”.

To precedensowa sprawa, a jej inicjatorem jest Ministerstwo Rozwoju, które sprzedało akcje. W jego imieniu występuje Prokuratoria Generalna.

- Skarb państwa domaga się od pozwanego zapłaty tytułem niewykonania zobowiązań umownych – wyjaśnia “Rzeczpospolitej” mec. Sylwia Hajnrych, rzecznik Prokuratorii Generalnej, i przypomina, że Awto-ZAZ nabył 19,9 proc. akcji dających 84,31 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Gwarancja utrzymania produkcji aut i zatrudnienia

Sprzedaż FSO ukraińskiemu inwestorowi sfinalizowano w czerwcu 2005 r. w czasach rządu Marka Belki. Prywatyzacja zakładu miała uchronić go od upadłości. Za pakiet akcji Skarb Państwa otrzymał zaledwie 100 zł. Nie chodziło jednak o pieniądze za akcje, ale o gwarancję utrzymania produkcji aut i zatrudnienia – czytamy w “Rzeczpospolitej”.

W artykule wskazano, że w umowie z Polską oraz pięcioletnim planie inwestycyjnym firma zobowiązała się do kontynuacji działalności fabryki, utrzymania zatrudnienia (wtedy 2,2 tys. osób) oraz zwiększenia produkcji (m.in. wprowadzenia nowego modelu auta).
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Rząd Włoch rozwiązał władze pięciu miast i miejscowości w Kalabrii na południu kraju za powiązania z mafią. To częsta praktyka, stosowana na wniosek MSW, gdy są dowody na to, że decyzje lokalnej administracji były uwarunkowane przez przestępczość zorganizowaną. Rozwiązane zostały władze 70-tysięcznego miasta Lamezia Terme, trzeciego pod względem wielkości w regionie. Taki krok podjęto po raz trzeci w jego historii. Poprzednio miało to miejsce w 1991 i 2003 roku.

Ponadto Rada Ministrów rozwiązała zarządy gmin Cassano allo Jonio, Marina di Gioiosa Jonica, Petrona i Isola Capo Rizzuto. W tej ostatniej miejscowości w maju okazało się, że mafijny klan kontrolował zarządzanie znajdującym się tam ośrodkiem dla migrantów.

We wszystkich pięciu miastach i miasteczkach wprowadzony zostanie zarząd komisaryczny. Mafia z Kalabrii,’ndrangheta, uważana jest za najpotężniejszą organizację zorganizowanej przestępczości spośród wszystkich we Włoszech.

W ciągu ostatnich 25 lat w całym kraju rozwiązano z powodu związków z przestępczością zorganizowaną prawie 300 zarządów miejskich i gminnych; najwięcej w Kampanii – około 100.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »