Julia Skripal udzieliła wywiadu pierwszy raz po otruciu. Udzielała go w tajnej kryjówce

Julia Skripal zabrała głos po raz pierwszy od ataku na nią i jej ojca. Jak mówiła, ma nadzieję, że w przyszłości uda jej się „wrócić do domu”, czyli Rosji. Powiedziała, że próba otrucia „wywróciła jej życie do góry nogami”.

Julia Skripal, 33-letnia córka podwójnego agenta Siergieja Skripala, wypowiedziała się w środę dla agencji Reutera po raz pierwszy od ataku na początku marca.

To było szokujące, że użyto broni chemicznej. Moje życie wywróciło się do góry nogami. Obudziłam się (Julia Skripal przebywała w śpiączce 20 dni – red.) i od razu usłyszałam, że obydwoje zostaliśmy otruci. Mamy szczęście, że przeżyliśmy próbę zabójstwa – mówiła.

Krótkiego wywiadu Julia Skripal udzieliła z tajnego miejsca w Londynie – zarówno ona i ojciec są pod ochroną brytyjskich służb.

Nasza rekonwalescencja jest powolna i bardzo bolesna. Chcę pomóc ojcu w powrocie do zdrowia, a w dalszej perspektywie mam nadzieję, że będę mogła wrócić do swojego rodzinnego kraju (Rosji – red.) – stwierdziła.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Tajemnicza kobieta w kryjówce islamskich terrorystów

Irackie wojsko zdobyło kolejne pozycje Państwa Islamskiego w Mosulu. W grupie bojowników, którzy skapitulowali sfotografowano młodą dziewczynę o niearabskiej urodzie. Nieoficjalne źródła mówią, że jest to 17-letnia Europejka, która walczyła w szeregach ISIS.

Według premiera Iraku Hajdera al-Abadiego siły rządowe wspierane przez żołnierzy kurdyjskiej peszmergi całkowicie wyzwoliły Mosul z rąk islamskich terrorystów już tydzień temu. Walki w zabytkowej części miasta trwają jednak dalej. W jednym ze zlikwidowanych punktów oporu odnaleziono młodą dziewczynę o jasnym kolorze skóry. Nie ma żadnych potwierdzonych informacji odnośnie do tego skąd pochodzi i jaką rolę w szeregach ISIS pełniła.

Irackie wojsko zdobyło kolejne pozycje Państwa Islamskiego w Mosulu. W grupie bojowników, którzy skapitulowali sfotografowano młodą dziewczynę o niearabskiej urodzie. Nieoficjalne źródła mówią, że jest to 17-letnia Europejka, która walczyła w szeregach ISIS.

Ofensywa przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w Mosulu rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Po przeszło dwóch latach walk o wyzwolenie rozległych terytoriów Iraku, zajętych latem 2014 roku, zaczęła przynosić pierwsze efekty. Dżihadyści wciąż nie dają za wygraną. W miarę jak tracili teren w Mosulu, dokonywali i dokonują niespodziewanych ataków na siły rządowe w innych regionach Iraku.
Źródło info i foto: wp.pl

„El Chapo” wpadł, bo chciał być sławny

Magazyn „Rolling Stone” opublikował w sobotę wywiad z bossem narkotykowym Joaquinem „El Chapo” Guzmanem, który w kryjówce Meksykanina przeprowadził amerykański aktor i reżyser Sean Penn. Rząd Meksyku twierdzi, że wiedział o spotkaniu i – śledząc Penna – dotarł do Guzmana. Szef narkotykowego kartelu Sinaloa został schwytany w piątek, w pół roku po spektakularnej ucieczce z pilnie strzeżonego więzienia.

Guzman został ujęty w mieście Los Mochis w swym rodzinnym stanie Sinaloa. Meksykańska marynarka wojenna poinformowała, że w rezultacie doniesienia żołnierze piechoty morskiej ruszyli przed świtem na podejrzany dom. Doszło do strzelaniny. Pięć spośród znajdujących się wewnątrz budynku osób zabito, a sześć zatrzymano. W akcji jeden żołnierz został ranny.

57-letni Guzman zbiegł 11 lipca ub. roku z więzienia w mieście Almoloya de Juarez w stanie Meksyk, w którym umieszczono go po aresztowaniu w lutym 2014 roku. Odbywał tam karę 20 lat pozbawienia wolności. Do ucieczki wykorzystał kończący się na placu budowy półtorakilometrowy tunel, zbudowany przez jego wspólników 10 metrów pod ziemią.

Wywiad z aktorem

Jak poinformowało w sobotę rządowe źródło, jednym z kluczowych elementów tropienia „El Chapo”, który doprowadził meksykańskie siły bezpieczeństwa do schwytania bossa, był wywiad, którego ten pod koniec września ub. roku udzielił amerykańskiemu aktorowi i reżyserowi Seanowi Pennowi. Rozmowę opublikował magazyn „The Rolling Stones”.

Agencja Reutera podała, że rząd Meksyku był świadomy, iż taka rozmowa będzie miała miejsce i dokładnie monitorował ruchy amerykańskiego gwiazdora. Agencja powołuje się na dwa źródła w najwyższych władzach Meksyku. Prokurator generalny Meksyku Arely Gomez powiedziała w piątek, że „tęsknota za srebrnym ekranem pozwoliła sprowadzić Guzmana na ziemię”. – Ważnym powodem jego ujęcia była jego chęć zrobienia o nim filmu. Skontaktował się z aktorami i producentami, co było częścią dochodzenia – przekazała Gomez. Pośredniczką w organizacji wywiadu była meksykańska aktorka Kate del Castillo, która sama grała szefową narkotykowego gangu w telewizyjnym serialu.

W rozmowie z Pennem Guzman powiedział m.in., że na trzy miesiące wysłał inżynierów do Niemiec na szkolenie. Mieli się tam przede wszystkim dowiedzieć, jak uniknąć problemów podczas kopania tunelu w pobliżu wód podziemnych znajdujących się pod więzieniem.
Żródło info i foto: tvn24.pl

1,5 tony materiałów wybuchowych w portugalskiej kryjówce ETA

W portugalskiej kryjówce baskijskich separatystów z organizacji ETA odnaleziono 1,5 tony materiałów wybuchowych. Dwaj zamieszkujący ją mężczyźni zdołali uciec.
Używany przez ETA dom na przedmieściach Obidos, 100 km na północ od Lizbony, portugalska policja odkryła w piątek, zaalarmowana przez okolicznych mieszkańców. Ich podejrzenia wzbudziło to, że dwóch hiszpańskojęzycznych mężczyzn, którzy niedawno wynajęli tę nieruchomość, w pośpiechu ją opuściło. Żródło info i foto: tvn24.pl