Posts Tagged “księdzem”

Zatrzymano 47-letniego księdza ze Skawy, który jest podejrzany o molestowanie seksualne kilkuletniej dziewczynki. Do tych drastycznych wydarzeń doszło w okolicach Zakopanego – ustaliło radio RMF FM.

Dramat rozegrał się w ubiegły weekend. Ksiądz zabrał dzieci na wycieczkę do Kościeliska. Miał się nimi opiekować, ale – według śledczych – okrutnie skrzywdził jedno z dzieci. Zakradł się nocą do pokoju, w którym nocowało pięć dziewczynek. Przynajmniej jedną z nich – 9-latkę miał molestować seksualnie.

Gdy przerażona dziewczynka wróciła do rodzinnej Skawy wszystko opowiedziała matce. Zrozpaczona kobieta pobiegła na policję. Jak podaje RMF FM gdy tylko funkcjonariusze zaczęli interesować się sprawą, władze zakonu salezjanów zadecydowały o przeniesieniu duchownego. Trafił do Krakowa. Tam zatrzymała go policja.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

Wyrok kary śmierci usłyszeli dwaj mężczyźni, którzy dwa lata temu zabili katolickiego księdza w Nigerii. Porywacze zażądali okupu, a kiedy otrzymali trzy czwarte sumy, zamordowali duchownego. Sąd w Makurdi w stanie Benue na wschodzie kraju stwierdził, że w 2016 roku to właśnie oni porwali, a następnie zabili proboszcza parafii w Okpoga i wikariusza generalnego diecezji Otukpo – Johna Alexandra Adeyi.

W wyniku śledztwa ustalono, że ks. Adeyi wpadł 24 kwietnia 2016 w ręce porywaczy, którzy zażądali za niego okupu w wysokości dwóch milionów nair (ok. 4700 euro). Kiedy otrzymali trzy czwarte tej sumy, zamordowali duchownego. Jego ciało znaleziono 22 czerwca tegoż roku koło siedziby lokalnych władz oświatowych w Otukpa – jego miasta rodzinnego.

Na wieść o wyroku rodzina zabitego kapłana wyraziła zadowolenie, że sprawiedliwości wreszcie stało się zadość. „Wyrażając uznanie sądowi oraz dziękując Bogu i tym wszystkim, którzy przyczynili się do wyjaśnienia prawdy, musimy powiedzieć, że dziś jest smutny dzień pamięci o brutalnej śmierci naszego drogiego i bardzo czcigodnego księdza Johna Adeyi. Pocieszająca jest jednak wiadomość, że sprawcy nie pozostali bezkarni. Niech dusza o. Adeyi pozostaje nadal w doskonałym pokoju z jego Stwórcą” – napisali bliscy kapłana w liście przesłanym do miejscowej gazety „Daily Post”.

Eksperci podkreślają, że choć wiele krajów ościennych zniosło karę śmierci, w Nigerii jest ona nadal orzekana. Tylko w ubiegłym roku wydano takie wyroki dla 621 osób – podała Amnesty International. Według tej organizacji w więzieniach nigeryjskich przebywa 2285 skazanych na najwyższy wymiar kary, ale w 2017 roku nie wykonano żadnego wyroku.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Proboszcz Gerald Ridsdale został już skazany za przestępstwa pedofilskie. Teraz przyznał się przed australijskim sądem do wykorzystania seksualnego 12 dzieci przez 30 lat. Najmłodsza z ofiar miała sześć lat.

83-letni Ridsdale mówił niektórym swoim ofiarom, że jego zachowanie jest częścią “bożego dzieła”. Sędziowie zajmujący się przestępstwami księdza w stanie Wiktoria musieli we wtorek wysłuchiwać wyjątkowo drastycznych opowieści ofiar pedofila. W 1974 r. ojciec dziesięciolatki, współpracujący z księdzem, zabrał dziecko do kościoła, rozebrał w konfesjonale i położył nagie na ołtarzu. – Ridsdale powiedział dziewczynce: “Jezus umarł za nasze grzechy, by zostały nam odpuszczone. Jeśli ja przyznam się do grzechu, to zostanie mi wybaczone”. Następnie zaczął ją całować – mówił prokurator.

Ridsdale zgwałcił m.in. dziewięcioletniego ministranta z katolickiej szkoły w Mortlake, mówiąc mu “Bóg wybaczy wszystkie nasze grzechy”. Potem kazał mu modlić się o przebaczenie i zagroził, że jeśli powie o tym komukolwiek, Bóg ukarze jego rodzinę. – Odbywam 36. rok kary za przestępstwo, którego nie popełniłem. Mój wyrok jest dożywotni – powiedział mężczyzna, ofiara duchownego.

Sędzia Irene Lawson po jego zeznaniach płakała i mówiła mu, że nie ponosi żadnej winy za to, co się stało. Ridsdale został uznany winnym 23 przestępstw – wykorzystał 11 chłopców i dziewczynkę w latach 1962-1988. Były ksiądz już wcześniej był skazany za molestowanie 53 dzieci, ale mówi się, że jego ofiar mogły być setki. Ksiądz-pedofil odsiaduje wyrok 25 lat więzienia od 1994 roku, jednak teraz jest na zwolnieniu warunkowym. Wyrok w tej sprawie zapadnie 31 sierpnia.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Pedofilski skandal w parafii w Zawierciu (woj. śląskie) nabiera coraz mroczniejszego wymiaru. Policjantom, którzy prowadzą dochodzenie w sprawie molestowania nieletnich przez byłego już proboszcza, udało się dotrzeć do trzech jego potencjalnych ofiar. Sam ks. Dariusz Z., jak do tej pory, nie został jednak zatrzymany.

O ks. Dariuszu Z. (52 l.), proboszczu parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, pisaliśmy wczoraj. W internecie pojawił się film, na którym widać, jak najprawdopodobniej ksiądz uprawia seks z nieletnim. Za sprawą publikacji nagrania stoi Zbigniew Stonoga, do którego miał się zgłosić jeden z pokrzywdzonych chłopców. Film wywołał szok i oburzenie w Zawierciu, a ks. Dariusz Z. został przez częstochowską kurię odwołany z parafii i odsunięty od posługi. Szybko zniknął.

Jeszcze do środy zarówno prokuratura nadzorująca śledztwo, jak i policjanci prowadzący bezpośrednie działania w tej sprawie, informowali, że nikt z poszkodowanych nie złożył na księdza doniesienia. Nagranie z seksualnym aktem zostało przekazane do badań. Mają one dać bezsporną odpowiedź, czy występujące na nim osoby to ks. Dariusz Z. i chłopiec, który zgłosił się do Zbigniewa Stonogi.

Wczoraj doszło do pewnego przełomu w śledztwie. I wygląda na to, że nieletnich ofiar proboszcza Dariusza mogło być, niestety, więcej. – Ustaliliśmy trzy osoby, które mogły zostać poszkodowane przez księdza, jednak na temat szczegółów sprawy nie mogę nic powiedzieć – enigmatycznie stwierdza oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zawierciu Andrzej Świeboda.

Wiadomo jedynie, że policjanci przeprowadzali tzw. czynności z poszkodowanymi. Tajemnicą jest jednak, czy nastolatkowie zostali tylko rozpytani, czy też może złożyli już oficjalne zeznania. Prokuratura Okręgowa w Częstochowie nie zdecydowała się jeszcze na postawienie księdzu Z. jakichkolwiek zarzutów.
Żródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »

Dwaj księża zostali uprowadzeni w niedzielę z jednego z kościołów w Poza Rica w stanie Veracruz – poinformował ojciec Jose Albeto Guerrero, rzecznik kościoła w Teziutlan w stanie Puebla w środkowym Meksyku, skąd pochodziły ofiary. Napastnicy “porwali siłą dwóch księży oraz kościelnego” – powiedział agencji AFP ojciec Guerrero.

Kościelnemu udało się uciec, ale księża zostali zastrzeleni. Ich zwłoki zostały znalezione przy drodze w Papantli, niedaleko miejsca, skąd ich uprowadzono. Konferencja episkopatu Meksyku wyraziła “ubolewanie i oburzenie z powodu przemocy” wobec duchownych w państwie, które jest drugim po Brazylii krajem z największą liczbą katolików. Meksykańscy hierarchowie wyrazili nadzieję, że władze “wyjaśnią tę tragedię i postawią winnych przed obliczem wymiaru sprawiedliwości”.

Władze sądowe stanu Veracruz poinformowały, że zidentyfikowały podejrzanego związanego z zabójstwem, nie precyzując czy został on zatrzymany, ani nie podając motywu zbrodni. Według katolickiego centrum multimedialnego, które odnotowuje ataki na duchownych w Meksyku, od 2012 roku w kraju tym zamordowanych zostało 14 księży, seminarzysta i kościelny. Dwóch duchownych uznano za zaginionych.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Zamachowiec, który 13 maja 1981 roku strzelał do Jana Pawła II, chce teraz zostać księdzem. Jak twierdzi Ali Agca, dojrzewał do tej decyzji przez wiele lat, właśnie pod wpływem papieża-Polaka. Dlatego teraz zwraca się do obecnego papieża, Franciszka, z prośbą o spotkanie w Watykanie. Jak przekonuje Mehmet Ali Agca we włoskiej telewizji, kiedy Jan Paweł II odwiedził go w więzieniu, zaczął studiować Ewangelię i myśleć o kapłaństwie. – Teraz znam święte księgi lepiej niż wielu innych. Jeśli papież mnie przyjmie, zostanę księdzem i będę odprawiać msze – przytacza słowa zamachowca Polsat News.

Ali Agca chciałby nie tylko spotkać się Franciszkiem. Dodał, że chętnie wybrałby się z papieżem do Fatimy w maju 2017 roku, na pielgrzymkę z okazji setnej rocznicy objawień fatimskich. Wewnątrz korony figury Matki Bożej Fatimskiej umieszczony jest pocisk wyjęty z ciała Jana Pawła II po zamachu przeprowadzonym przez Mehmeta Ali Agcę.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Prokuratura w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie) oskarżyła 45-letniego księdza o obcowanie płciowe z małoletnią poniżej 15. roku życia. Ksiądz do niedawna pracował w diecezji kieleckiej. Adam W. przyznał się do zarzucanego czynu i chce dobrowolnie poddać się karze.
Żródło info i foto: mpolska24.pl

Comments Brak komentarzy »

W Kochanowie pod Rawą Mazowiecką pobito księdza na mszy – podaje “Dziennik Łódzki”. W niedzielę w trakcie porannej mszy świętej o godz. 10 w kościele parafialnym pw. św. Józefa Rzemieślnika w Kochanowie (diec. łowicka) doszło do nietypowego zdarzenia. Gdy ksiądz odczytywał na zakończenie mszy ogłoszenia duszpasterskie do ambony podszedł jeden z wiernych – Tomasz G. Mężczyzna siłą zepchnął 54-letniego proboszcza z ambony – relacjonuje “Dziennik Łódzki”.

Zdaniem parafian, cała sytuacja spowodowana jest tym, że Tomasz G. zobowiązał się do finansowego wsparcia remontu kościoła. Potem jednak wycofał się z obietnicy. Wtedy proboszcz ogłosił to publicznie na jednej z mszy. Fakt ten zdenerwował Tomasza G. i stał się prawdopodobną przyczyną ataku. Sprawę bada policja w Skierniewicach.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

45-letni ksiądz z diecezji kieleckiej jest podejrzewany m.in. o pedofilię i zgwałcenie nastoletniej dziewczyny. Trafił do aresztu na trzy miesiące. O zatrzymaniu księdza Adama W., który pracował na terenie powiatu kieleckiego, poinformowało Radio Kielce. – Mężczyzna został zatrzymany w poniedziałek. Prokuratura postawiła mu trzy zarzuty – mówi Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Wylicza, że pierwszy zarzut dotyczy okresu pomiędzy wrześniem 2013 a wrześniem 2014. – Mężczyzna miał się dopuścić obcowania płciowego i innych czynności seksualnych z osobą poniżej 15. roku życia. Kolejny zarzut dotyczy okresu od listopada 2014 do lutego 2015 roku, gdy doszło do kilku zgwałceń tej samej nieletniej, która ukończyła już wtedy 15 lat. Ostatni zarzut dotyczy kwietnia tego roku, gdy Adam W. pozbawił tę osobę wolności poniżej siedmiu dni i zgwałcił – relacjonuje prokurator Prokopowicz.

Dodaje, że ksiądz działał na terenie dwóch powiatów województwa świętokrzyskiego, a sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Jędrzejowie. – W czwartek na wniosek prokuratury mężczyzna został aresztowany na 3 miesiące – dodaje Prokopowicz. Informuje, że postępowanie wszczęto 21 sierpnia. – Kilka dni wcześniej wpłynęło zawiadomienie od osoby, która dowiedziała się o tej sytuacji i postanowiła poinformować organy ścigania – mówi prokurator. Nie zdradza szczegółów. – Ze względu na dobro małoletniej pokrzywdzonej – podkreśla Prokopowicz.

Ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Kielcach, nie komentuje całej sprawy. – Jestem do dyspozycji, ale na razie o aresztowaniu dowiedziałem się od dziennikarzy – mówi ksiądz Cisowski. Dodaje, że w ubiegłym tygodniu ksiądz Adam W. zgłosił się do kurii i złożył rezygnację z parafii. – Uzasadniał to względami osobistymi. Biskup Jan Piotrowski przyjął ją i powołał nowego księdza na to miejsce – mówi.
Żródło info i foto: Wyborcza.pl

Comments Brak komentarzy »

34-letni mieszkaniec Lublina oskarża księdza o molestowanie. Domaga się pól miliona złotych od archidiecezji lubelskiej i ks. Waleriana S. – informuje “Kurier Lubelski”. Jak wynika ze złożonego pozwu, ksiądz Walerian S. był przyjacielem rodziny H. Głęboko wierząca rodzina wraz z Pawłem H odwiedzała duchownego.

Duchowny miał go zgwałcić

34-latek twierdzi, że przez 8 lat, od 1986 do 1994 roku, był ofiarą księdza. Duchowny miał go niedwuznacznie dotykać w miejsca intymne, przytulać i dwukrotnie zgwałcić. Mężczyzna powołuje się na badania seksuologiczne księdza. Biegły miał stwierdzić, że ” zachowanie wobec Pawła H. kwalifikowane jest jako kazirodztwo psychologiczne, w którym sprawca należy do osób bardzo blisko związanych z rodziną”. Pedofilia miała stanowić dla duchownego zastępczą formę realizacji potrzeby seksualnej. Termin sprawy nie został jeszcze ustalony. Na poprzednim posiedzeniu pojendawczym, podczas którego 34-latek domagał się odszkodowania i wnosił o zawarcie ugody, ksiądz się nie pojawił. Sprawą ma się zająć Watykan. Archidiecezja Lubelska przekazała akta Stolicy Apostolskiej.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »