Finlandia: Za narkotyki i broń płacili bitcoinami

Śledczy ustalili tożsamość tysięcy sprzedawców oraz kupujących uczestniczących w nielegalnym handlu środkami odurzającymi, dopingującymi, lekarstwami i bronią w internetowej sieci Tor – poinformowały fińska służba celna oraz policja.

Prowadzone przez Służbę Celną (Tulli), Biuro Policji Kryminalnej (KRP) oraz prokuraturę obszerne dochodzenie związane jest z zajętym wiosną tego roku serwerem platformy internetowego handlu Silkkitie (Silk Road), działającej w anonimowej sieci Tor.

Śledztwa prowadzone przez jednostki policji na terenie całej Finlandii dotyczą tysięcy podejrzanych. W trakcie działania ukrytego internetowego sklepu w latach 2014-2019 na platformie zarejestrowanych było około 400 tys. nicków klientów. Dokonano około pół miliona transakcji, a sprzedano blisko 80 tys. różnego rodzaju produktów. Według Tulli całkowita wartość obrotu była wyniosła około 50 mln euro.

Międzynarodowy charakter

Sprzedaż za pośrednictwem platformy, która miała charakter międzynarodowy, skierowana była głównie na rynek fiński. Najmłodszy z użytkowników serwisu miał 15 lat, a najstarszy 83 lata – dodano.

– Administratorzy serwisu w ukrytej sieci jak również sprzedawcy wierzyli i zwodzili kupujących, że handel internetowy narkotykami i innymi nielegalnymi środkami jest bezpieczny dzięki anonimowości i jest poza zasięgiem władz oraz poza odpowiedzialnością karną. Ten mit w końcu został obalony – przyznał szef nadzoru w Tulli Hannu Sinkkonen.

Za nielegalne produkty zakupione w sieci płacono bitcoinami, a produkty dostarczano klientom pocztą. Operatorzy serwisu pobierali od transakcji prowizje, średnio rzędu 5 proc. Część podejrzanych transakcji miała jednostkowy charakter, inne były tak duże, że według policji mogły trafić do dalszej dystrybucji. Wartość niektórych przekraczała 100 tys. euro.

W związku z prowadzonym dochodzeniem, także we współpracy ze służbami z innych krajów – m.in. Francją, Niemcami oraz Kanadą i USA, jak również Europolem, Tulli przejęło bitcoiny o wartości około 20 mln euro.

Według źródeł dziennika „Helsingin Sanomat” wśród podejrzanych mogą być też osoby publiczne. Gazeta odnotowuje, że we wtorek sąd w Helsinkach wydał nakaz aresztowania starszego rangą funkcjonariusza policji, podejrzewanego o popełnienie poważnego przestępstwa związanego ze sprowadzaniem i sprzedażą środków dopingujących. Dane policjanta miały zostać znalezione na zajętym serwerze.
Źródło info i foto: TVP.info

Trwają poszukiwania 25-latka, który uciekł ze szpitala psychiatrycznego

25-letni Artur Kuczera uciekł ze szpitala psychiatrycznego. Mężczyzna jest poszukiwany przez policję od 3 tygodni. 25-latek jest chory na schizofrenię paranoidalną i nie ma przy sobie lekarstw. Może być niebezpieczny. Artur Kuczera uciekł z Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w niedzielę, 18 sierpnia, tuż po godzinie 19.00. Rodzina 25-latka w rozmowie z Wirtualną Polską twierdzi, mężczyzna może kierować się w stronę Oławy lub Siedlec, gdzie mieszkał z bratem. Ostatnio widziany był we Wrocławiu przy ulicy Wybrzeże Józefa Conrada-Korzeniowskiego. 

Mężczyzna jest chory na schizofrenię paranoidalną i nie ma przy sobie lekarstw. Nie posiada dowodu osobistego oraz pieniędzy. Rodzina ostrzega, że może zagrażać sobie lub innym.

„Szpitalna kamera ujęła tylko moment, gdy Artur wybiega ze szpitala i kieruje się w stronę muru. Nie przeskoczył przez niego, bo mur jest za wysoki. Jak wynika z notatki lekarza dyżurującego, nie ma potwierdzenia, że kuzyn opuścił szpital. Także według policji kamery na sąsiednich ulicach go nie uchwyciły”. RODZINA 25-LATKA

Artur Kuczera – rysopis poszukiwanego 

Artur Kuczera ma 175 cm wzrostu, jest drobnej budowy ciała, ma bujne włosy, dwutygodniowy zarost, brodę. W dniu zaginięcia ubrany był w białą koszulę, krótkie spodenki typu szorty koloru niebieskiego z białymi lampasami i klapki.

Osoby, które widziały mężczyznę, proszone są o kontakt z policją w Oławie przy ul. Kopernika 1, tel. (71) 381 72 14, numerem alarmowym 112 lub z fundacją ITAKA, tel. (22) 654 70 70.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Józef Wesołowski nadal w szpitalu

Watykan dementuje doniesienia włoskiej agencji Agi, jakoby były nuncjusz na Dominikanie Józef Wesołowski, sądzony za pedofilię, opuścił szpital i wrócił za Spiżową Bramę. Według rzecznika Watykanu, księdza Federico Lombardiego, były arcybiskup nadal leży w szpitalu. W piątek mija tydzień, od kiedy tam trafił. Dzień przed rozpoczęciem jego procesu o pedofilię Wesołowski zasłabł. Według Ansy przyczyną był upał i stres, ale już „Corriere della Sera” pisał o niepotwierdzonych spekulacjach na temat skutków połączenia alkoholu i lekarstw.

Z powodu nieobecności oskarżonego jego proces został bezterminowo odroczony. Podczas 5-minutowej rozprawy przed trybunałem Państwa Watykańskiego odczytano jedynie mocno obciążający Wesołowskiego akt oskarżenia. Wynika z niego m.in. że materiały pornograficzne były arcybiskup zbierał również podczas pobytu w Rzymie, już po zdymisjonowaniu go przez papieża Franciszka ze stanowiska nuncjusza na Dominikanie.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Potężny cios w narkobiznes

Policjanci z chorzowskiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn zajmujących się produkcją nowego typu narkotyku. Stróże prawa wspierani przez funkcjonariuszy CBŚP, przejęli także kompletną linię produkcyjną, kilkaset porcji amfetaminy, nowy narkotyk pico oraz półprodukty. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.

Policjanci z wydziału kryminalnego chorzowskiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn – 57-letniego Polaka i 41-letniego Czecha. Są oni podejrzani o produkcję nowego typu środka odurzającego o nazwie pico. Stróże prawa, wraz z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji, w trakcie przeszukania pokoju hotelowego w Katowicach, odkryli linię produkcyjną tego narkotyku. Do jego produkcji wykorzystywano składnik odzyskiwany z jednego z dostępnych na rynku leków. Śledczy zabezpieczyli kilkadziesiąt tabletek tego lekarstwa oraz amfetaminę, z której można było przygotować ponad 200 „działek” dilerskich. W działaniach brał również udział funkcjonariusz Izby Celnej w Katowicach, wraz z psem Tilią- labradorką wyspecjalizowaną do poszukiwania narkotyków. Dwaj zatrzymani mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Za popełnione przestępstwa może grozić im kara do 10 lat więzienia.
Żródło info i foto: Policja.pl