Włochy: Rozbito jeden z najpotężniejszych klanów mafijnych

37 osób zatrzymali we wtorek we Włoszech karabinierzy w toku wielkiej operacji przeciwko rzymskiemu klanowi Casamonica, uważanego za organizację o charakterze mafijnym. Zatrzymanym postawiono zarzuty handlu narkotykami, lichwy, przestępstw mafijnych.

Operację przeprowadziło 250 funkcjonariuszy w Wiecznym Mieście i w Kalabrii. Jednym z aresztowanych jest Giuseppe Casamonica, uważany za obecnego bossa rodziny. Wyszedł on niedawno z więzienia, gdzie odbywał karę dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Mający długą historię klan to jedna z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych rzymskich rodzin prowadzących działalność przestępczą. Zdaniem śledczych metody jej działania podobne są do tych stosowanych przez najstarsze włoskie mafie.

Casamonica zasłynęli przed trzema laty ze spektakularnego i powszechnie potępionego pogrzebu szefa klanu, którego trumnę wieziono w karecie przy dźwiękach muzyki z filmu „Ojciec chrzestny”, wśród płatków róż zrzucanych z helikoptera. Ceremonia ta wywołała oburzenie w Rzymie, a stołecznym siłom porządkowym zarzucono wtedy bezczynność i zbagatelizowanie zdarzenia, które zostało odebrane jako manifestacja siły i arogancji.
Źródło info i foto: TVP.info

142 członków kalabryjskiej mafii zatrzymanych

142 członków kalabryjskiej mafii aresztowano podczas wielkiej operacji, przeprowadzonej w środę we Włoszech, od Reggio Calabria po Turyn. W akcji od kryptonimem „Minotaur” uczestniczyło 1300 karabinierów. Zatrzymani zostali mafiosi w kilku miastach Piemontu, Ligurii i Lombardii, na północy Włoch, oraz w mateczniku ‚ndranghety w Kalabrii, na południu. To kolejny dowód na to, że ta najpotężniejsza włoska organizacja mafijna obecna jest w całym kraju. Jednemu z bossów mafii, rezydującemu w Turynie, skonfiskowano majątek o wartości 70 milionów euro. Aresztowanym postawiono zarzuty przynależności do mafii, przemytu narkotyków, lichwy, prania brudnych pieniędzy i nielegalnego posiadania broni. Żródło info i foto: tvn24.pl