Posts Tagged “list gończy”

Hiszpański biznesmen Josep D.H. jest podejrzany o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz o wyłudzenie prawie 220 mln zł podatku VAT. Rzeszowska prokuratura regionalna w piątek skierowała do sądu wniosek o jego aresztowanie na trzy miesiące. Hiszpan, który był poszukiwany listem gończym i ENA, został zatrzymany pod koniec lipca w Hiszpanii, a następnie przewieziony do Polski. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. W piątek rzeszowska prokuratura skierowała wniosek o jego aresztowanie.

Posiedzenie sądu w tej sprawie wyznaczono na wtorek. Jak wyjaśnił prokurator prowadzący śledztwo Jerzy Bułaś, nie ma pośpiechu w kwestii posiedzenia aresztowanego, bowiem ciągle przebywa on w areszcie na mocy wcześniejszej decyzji sądu. Zastosowanie aresztu było wtedy konieczne, aby można było wydać za D.H. list gończy i ENA.

Międzynarodowa grupa przestępcza

Śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w związku z wewnątrzunijnym handlem złomem miedzi oraz katodami miedzi i innych metali kolorowych nadzoruje Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. Według dotychczasowych ustaleń w wyniku działalności grupy przestępczej polski Skarb Państwa stracił prawie 220 mln złotych. Grupa przestępcza, której członkami byli obywatele Polski, Hiszpanii, Chile i Kolumbii działała na terenie Polski, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Bułgarii i Czech.

Z zebranych dowodów wynika, iż w latach 2006-2010 członkowie grupy, chcąc uniknąć płacenia podatku VAT i utrudnić wykrycie tego procederu przez Urzędy Skarbowe, utworzyli sieć spółek. Część z nich wystawiała nierzetelne faktury potwierdzające nabycie złomu miedzi i niklu za granicą, a później jego sprzedaż w kraju. Inne spółki natomiast wystawiały fikcyjne faktury dotyczące obrotu złomem na terenie kraju oraz jego zbycia za granicę.

Europejski Nakaz Aresztowania

Ponadto przestępcy mieli też prać brudne pieniądze pochodzące z tej działalności. Łącznie w sprawie podejrzanych jest 12 osób z Polski, Hiszpanii, Chile i Kolumbii. Wobec dwóch obywateli Kolumbii Sąd Okręgowy w Rzeszowie zastosował Europejski Nakaz Aresztowania (ENA). Ponadto poszukiwani są oni listem gończym. Po ich zatrzymaniu zostaną im postawione zarzuty prania brudnych pieniędzy, przestępstw podatkowych i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Natomiast siedmiu podejrzanych zostało zatrzymanych w 2010 roku pod zarzutem udziału w grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i oszustw podatkowych. Na początku przebywali oni w aresztach, które później zamieniono na zakazy opuszczania kraju, dozory policji i poręczenia majątkowe.

Zabezpieczono 60 milionów

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w czerwcu 2009 roku przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie, ale jego prowadzenie powierzono rzeszowskiej delegaturze ABW. Później sprawę przejęła Prokuratura Rejonowa. Na poczet przyszłych kar na rachunkach bankowych szefa grupy i spółek zamieszanych w proceder zabezpieczono łącznie ponad 60 mln zł w gotówce i nieruchomościach. Z tych środków ponad 20 mln zł zostało już przekazane na roszczenia Skarbu Państwa.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci CBŚP z Warszawy i Łodzi zatrzymali poszukiwanego listem gończym 47-letniego Mariusza Ch. Mężczyzna podejrzany jest m.in. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się legalizacją kradzionych zestawów ciągników siodłowych. Ukrywał się w Kwiliczu (Wielkopolska), posługując się fałszywymi danymi. Najbliższe trzy miesiące spędzi w tymczasowym areszcie.

Dzięki doskonałej współpracy łódzkich i warszawskich funkcjonariuszy CBŚP w miejscowości Kwilcz, (pow. międzychodzki) został zatrzymany członek zorganizowanej grupy przestępczej, podejrzewany o paserstwo mienia znacznej wartości. Mężczyzna od kilkunastu miesięcy ukrywał się przed organami ścigania, posługując się w tym czasie sfingowanymi danymi. W trakcie zatrzymania Mariusz Ch. miał przy sobie fałszywe dokumenty.

Policjanci CBŚP ustalili, że poszukiwany kierował zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się legalizacją kradzionych na terenie Niemiec ciągników siodłowych z naczepami. Skradzione zestawy pojazdów przemycano do Polski, gdzie przebijano numery VIN pojazdów. Grupa ingerowała w pola numerowe przerabiając w ten sposób cechy identyfikacyjne. Następnie te same pojazdy trafiały do Niemiec, stamtąd do Afryki i Polski, a także za wschodnią granicę.

Mariusz Ch. po zarzutach został przewieziony do aresztu, gdzie będzie oczekiwał na dalszy tok sprawy. Funkcjonariusze ustalili, że w niespełna rok przestępczej działalności grupa brała udział w kradzieży i legalizacji ok. 50 – 60 ciągników siodłowych wraz z naczepami. Policjanci odzyskali mienie wartości ponad 5 mln zł.

Dotychczas, w tej sprawie zatrzymano łącznie 11 osób, którym przedstawiono 22 zarzuty, w tym 4 zarzuty o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i jeden zarzut kierowania grupą. 2 osoby zostały tymczasowo aresztowane. Sprawę nadzoruje Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi.

To nie koniec zatrzymań – zapowiadają policjanci i prokuratorzy.

Comments Brak komentarzy »

Śledczy poszukują listem gończym porucznika rezerwy podejrzanego o szpiegostwo. To 41-letni Piotr Capała, zamieszkały w Puławach. To były żołnierz 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. List został opublikowany na polecenie wydziału ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie – potwierdziła prok. Magdalena Sowa z tej prokuratury. Dokument można zobaczyć m.in. na stronie internetowej Żandarmerii Wojskowej oraz na jej profilu na portalu społecznościowym. Został wystawiony w ubiegłą środę.

Wydział ten, pod nadzorem Departamentu ds. Wojskowych Prokuratury Krajowej, prowadzi śledztwo przeciwko oficerowi rezerwy – podała Prokuratura Krajowa. Na wniosek prokuratora Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie wydał decyzję o aresztowaniu oficera na 3 miesiące. Z uwagi na ukrywanie się podejrzanego 17 sierpnia za podejrzanym został wydany list gończy – głosi komunikat PK.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

23-letniego obywatela Chin ściganego na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania zatrzymali warszawscy policjanci z wydziału kryminalnego. Mężczyzna był poszukiwany przez hiszpański wymiar sprawiedliwości w sprawie dokonania zabójstwa oraz ciężkiego uszkodzenia ciała. Przyznano mu status niebezpiecznego.

Zatrzymany obywatel Chin odpowie za wydarzenia z grudnia ubiegłego roku. Właśnie wtedy w jednym z barów w Barcelonie doszło do awantury między kilkudziesięcioma mężczyznami. Kłótnia szybko przerodziła się w bójkę z użyciem noży, kijów bejsbolowych, potłuczonych butelek oraz broni palnej. W czasie bójki jeden z obywateli Chin został zamordowany, a drugi doznał ciężkich obrażeń ciała. Właśnie za to odpowie zatrzymany.

Policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji prowadzący poszukiwania uzyskali informacje, że ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania 23-letni mężczyzna może przebywać na terenie powiatu piaseczyńskiego. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że mieszka on w jednym z hoteli w Wólce Kosowskiej.

Stołeczni kryminalni wspólnie z policjantami z wydziału realizacyjnego zatrzymali ściganego. Na podstawie wniosku prokuratory, sporządzonego w oparciu o materiały zgromadzone przez policjantów oraz przesłane przez władze Hiszpanii, Sąd Okręgowy w Warszawie zastosował wobec ściganego tymczasowe aresztowanie i postanowił o wydaniu go do Hiszpanii.

Obecnie 23-latek przebywa w areszcie.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Około stu policjantów i śmigłowiec poszukuje 29-letniego mieszkańca Świebodzic podejrzanego o brutalne zabójstwo. Mężczyzna swojej ofierze zadał 30 ran kłutych – w szyję, klatkę piersiową i udo. Zwłoki 23-letniego mężczyzny zostały znalezione 10 lipca w mieszkaniu w którym zamieszkiwał poszukiwany Grzegorz Zgrzebnicki (na zdjęciu). Prokuratura w Świdnicy wydała za nim list gończy.

Policjanci apeluje do mieszkańców o ostrożność oraz informacje o ewentualnym miejscu pobytu tego człowieka.
Żródło info i foto: PolskoeRadio.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Zespołu Kryminalnego Komisariatu w Sulejówku, poszukują 55-letniego Jacka Bronisława Dackiewicza – ściganego listem gończym, w związku z wyrokiem skazującym w sprawie karnej, prowadzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ w Warszawie. Policjanci apelują do wszystkich osób, które mogą znać miejsce pobytu ściganego mężczyzny, o kontakt osobisty lub telefoniczny.

Policjanci proszą o przekazywanie wszelkich sugestii oraz informacji na numery alarmowe 112 i 997 oraz bezpośrednio do Komisariatu w Sulejówku na numer 22 783 99 66. Można też dzwonić do oficera dyżurnego na numer 25 759 72 00 lub napisać wiadomość na adres: oficer.prasowy.minsk-maz@ksp.policja.gov.pl

Jacek Bronisław Dackiewicz jest mieszkańcem Sulejówka. Za ściganym sąd wydał list gończy. Zgodnie z wyrokiem temidy, ścigany mężczyzna ma do odbycia karę 9 miesięcy pozbawienia wolności.

Jacek Bronisław Dackiewicz prawdopodobnie opuścił Sulejówek w obawie przed zatrzymaniem i poniesieniem odpowiedzialności karnej. Dla funkcjonariuszy ważny jest każdy sygnał, dotyczący obecnego miejsca pobytu i miejsca ukrycia się ściganego mężczyzny.

Funkcjonariusze dyżurują całodobowo pod numerami telefonów: 22 783 99 66 – dyżurny Komisariatu Policji w Sulejówku, 25 759 72 00 oficer dyżurny mińskiej Komendy Policji. Można też dzwonić na numery alarmowe Policji – 112 i 997 lub napisać wiadomość na adres: oficer.prasowy.minsk-maz@ksp.policja.gov.pl
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Policyjni „łowcy cieni” wspólnie z funkcjonariuszami kieleckiego CBŚP zatrzymali na ulicy Grzybowskiej w Warszawie przy jednym z hoteli 31-letniego Sebastiana W. – ściganego za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i handel narkotykami. W momencie zatrzymania funkcjonariusze użyli granatów hukowych, by wykorzystać element zaskoczenia. Mężczyzna próbował uciekać, ale został szybko obezwładniony przez policjantów. Najbliższe 4 lata spędzi za kratkami.

Mężczyzna był poszukiwany od 8 miesięcy. W tym czasie posługiwał się fałszywymi danymi. W chwili zatrzymania mężczyzna wychodził z siłowni. Ruch pojazdów został chwilowo wstrzymany, a funkcjonariusze użyli granatów hukowych, by wykorzystać element zaskoczenia.

Zatrzymanie mężczyzny to kolejny cios wymierzony w zorganizowaną grupę przestępczą na Mazowszu, trudniącą się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości narkotyków. Sebastianowi W. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zarzuca wprowadzenie na rynek ponad 35 kg amfetaminy i prawie 1,5 kg kokainy.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Andriy Z. był poszukiwany międzynarodowym listem gończym z tzw. czerwoną notą Interpolu, która została również wystawiona za Kajetanem P.. Ukrainiec przebywał w Polsce od dwóch lat. W Sopocie prowadził lokal gastronomiczny, posiadał kartę stałego pobytu, która została wyrobiona na podstawie fałszywych dokumentów. Jak informuje RMF FM w Ukrainie odsiadywał wyrok za morderstwo, którego dokonał w bardzo młodym wieku.

Andriy Z. był poszukiwany przez sąd z Ługańska. Mężczyzna uciekł z ukraińskiego więzienia po kilku latach odsiadki. Ukrywał się 9 lat, a dwa ostatnie przebywał w Polsce. Do zatrzymania zbiega doszło podczas kontroli drogowej. Mężczyzna nie spodziewał się, że zostanie aresztowany. W Sopocie prowadził lokal z gastronomią. 34-latek nie posiadał kartę stałego pobytu, która została wyrobiona na nazwisko innego mężczyzny. Prokuratura w Gdańsku postawiła mu zarzut posługiwania się fałszywymi dokumentami. Sąd ukraiński skazał 34-latka za morderstwo.

Deportacja zbiega na razie nie będzie możliwa, prokuratura nie jest w stanie uzyskać dokumentów potrzebnych do wszczęcia procedury, gdyż obszar Ługańska jest objęty działaniami wojennymi.
Żródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Komisariatu Policji w Zdzieszowicach, na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, poszukują Seweryna Dyca. Mężczyzna poszukiwany jest w związku z wyrokiem skazującym za pobicie – czytamy na stronie policji. Jak podaje policja, 37-latek dopuścił się pobicia w warunkach recydywy. Za to przestępstwo został skazany na rok pozbawienia wolności, jednak ukrywa się przed organami ścigania.

W związku z tym, policja wydała za mężczyzną list gończy i prosi osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu Seweryna Dyca, o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komisariatem Policji w Zdzieszowicach (tel. 774844207, 77 4079723 ) lub z najbliższą jednostką Policji (pod numerem alarmowym 997 lub 112).
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Opola na podstawie listu gończego wydanego przez Prokuraturę Rejonową w Kutnie szukają Józefa Stasia. Mężczyzna poszukiwany jest w związku podejrzeniem popełnienia oszustwa. Józef Staś urodził się 17 marca 1954 r. w Opolu. Jak podaje policja, mężczyzna podejrzany jest o popełnienie przestępstwa opisanego w art. 286 § 1 Kodeksu Karnego. Jego treść to: “Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8″.

Jak przypomina policja, za ukrywanie poszukiwanego lub pomaganie mu w ucieczce grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu Józefa Stasia, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komisariatem II Policji w Opolu (tel. 77 422 35 63) lub z najbliższą jednostką Policji (pod numerem alarmowym 997 lub 112) bądź Prokuraturą.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »