Posts Tagged “list gończy”

Policja w Saksonii zatrzymała w Lipsku Jabera al-Bakra, 22-latka podejrzanego o szykowanie ataku terrorystycznego na terytorium Niemiec. Od kilku dni młody Syryjczyk był poszukiwany przez policję. Według oświadczenia policji umieszczonego na Twitterze, do zatrzymania poszukiwanego listem gończym 22-letniego Syryjczyka Dżabera al-Bakra doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek.

W sobotę niemiecka policja była bliska zatrzymania 22-latka. Jaber al-Bakr wymknął się jednak w ostatniej chwili. Na lotnisku Tegel w Berlinie policjanci wyprowadzili z samolotu osobę podobną do poszukiwanego. Podczas obławy w sobotę policja otoczyła budynek na osiedlu w Chemnitz, w którym mieszkał 22-letni Syryjczyk. Funkcjonariusze rozpoznali podejrzanego w budynku, ale – obawiając się, że ma przy sobie ładunek wybuchowy – nie zaatakowali od razu, lecz oddali strzał ostrzegawczy, licząc na to, że wycofa się on do mieszkania.

Po wyważeniu drzwi okazało się, że poszukiwany uciekł.

W mieszkaniu znaleziono kilkaset gramów silnie wybuchowej substancji. Materiał wybuchowy zdetonowano pod kontrolą specjalistów. Substancja była bardziej niebezpieczna niż używany przez terrorystów TNT – oceniają eksperci. Podejrzany zbiegł i jest poszukiwany listem gończym. Do policji wpłynęło jak dotąd około 80 “poważnych” informacji dotyczących zbiega. Władze zaapelowały do obywateli o ostrożność, ponieważ nie wiadomo, czy poszukiwany jest uzbrojony. Środki bezpieczeństwa wzmocniono m.in. w oddalonym o 260 km od Chemnitz Berlinie.

Agencja dpa informowała, że poszukiwany Syryjczyk przyjechał kilka miesięcy temu do Niemiec jako uchodźca. Telewizja ZDF podawała wcześniej, że otrzymał azyl w Niemczech. Nie wiadomo, jakie cele chciał zaatakować podejrzewany o kontakty z Państwem Islamskim. Władze nie potwierdziły informacji prasowych, że miał to być jeden z portów lotniczych.Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Strzelanina w Skawinie w Małopolsce. Podczas kontroli drogowej zatrzymany mężczyzna oddał strzały w stronę policjantów i zbiegł. Po kilku godzinach udało się schwytać sprawcę. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym.

Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Gorącą Linię RMF FM. Do zdarzenia doszło ok. godziny 2 nad ranem. Napastnik został zatrzymany do kontroli drogowej.

Okazało się, że mężczyzna, który poruszał się tym samochodem, podał fałszywe dane. Dodatkowo ujawniono przedmioty w samochodzie, które są zabronione. Mężczyzna w trakcie kontroli wyrwał się, zaczął uciekać i oddał strzały w kierunku policjantów. Policjanci użyli również broni palnej. Oddali strzały w kierunku sprawcy, jednak mężczyzna zbiegł – mówił Grzegorz Gubała, rzecznik prasowy wojewódzkiej komendy policji w Krakowie. Na szczęście nikt nie został ranny.

Przez kilka godzin trwał pościg za napastnikiem. Mężczyzna ukrywał się na drzewie w domku, który zbudowały dzieci. Policjanci prowadzili negocjacje. W końcu na miejscu pojawili się antyterroryści i prawdopodobnie to ich widok skłonił go do zejścia na ziemię.

Mężczyzna był poszukiwany listem gończym. Teraz, prawdopodobnie ze względu na stan psychiczny, trafi do szpitala na obserwację.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wspólnie z hiszpańskimi funkcjonariuszami doprowadzili do zatrzymania 42-latka poszukiwanego od 2001 roku m.in. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, listu gończego, a także przez INTERPOL. Mężczyzna jest podejrzewany o to, że w latach 1998 – 2001 na terenie województw świętokrzyskiego, dolnośląskiego i łódzkiego brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się uprawą konopi, wytwarzaniem, a następnie wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości narkotyków. Teraz odpowie on za swą przestępczą działalność. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wspólnie z hiszpańskimi funkcjonariuszami doprowadzili do zatrzymania 42-latka poszukiwanego od 2001 roku m.in. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, listu gończego, a także przez INTERPOL. Mężczyzna jest podejrzewany o to, że w latach 1998 – 2001 na terenie województw świętokrzyskiego, dolnośląskiego i łódzkiego brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się uprawą konopi, wytwarzaniem, a następnie wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości narkotyków. Teraz odpowie on za swą przestępczą działalność. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak wynika z ustaleń kieleckich kryminalnych, mężczyzna swój przestępczy proceder prowadził w latach 1998 – 2001 na terenie różnych miejscowości, znajdujących się w trzech województwach. W tym czasie działając w zorganizowanej grupie przestępczej uprawiał on, a także wprowadził do obrotu kilkanaście tysięcy sztuk roślin konopi, a także znaczne ilości amfetaminy. Po tym jak mężczyzna zorientował się, że jego przestępczy proceder wyszedł na jaw, zaczął ukrywać się przed organami ścigania poza granicami kraju.

Kryminalni nad tą sprawą pracowali bardzo intensywnie od samego początku. Wykonywali na bieżąco szereg ustaleń, które w ostateczności pozwoliły na dokładne określenie gdzie przebywa 42-latek. Policjanci informacje te przekazywali hiszpańskim funkcjonariuszom, którzy to 30 czerwca br. zatrzymali mężczyznę.

Przedwczoraj, 01.09.br., zatrzymany został przetransportowany samolotem z Hiszpanii do Polski. Obecnie przebywa w areszcie śledczym. Teraz odpowie on za swą przestępczą działalność. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Funkcjonariusze ścigają niebezpiecznego mężczyznę, który strzelał do policjantów w Skawinie (woj. małopolskie). Funkcjonariusze około godziny 2:00 zatrzymali samochód do rutynowej kontroli. Kierowca podał fałszywe dane. Okazało się, że jest poszukiwany listem gończym. Mężczyzna zaczął uciekać i oddał kilka strzałów w stronę policjantów.

- Policjanci także użyli broni palnej. Niestety sprawca zbiegł. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że nic się nikomu nie stało – powiedział Polsat News kom. Grzegorz Gubała – rzecznik małopolskiej policji.

Trwają poszukiwania mężczyzny. – Policjanci będą kontrolować samochody oraz przypadkowe osoby, które będą odpowiadały rysopisowi sprawcy – powiedział Gubała. W związku z tym mogą wystąpić utrudnienia w poruszaniu się po drogach w rejonie Krakowa.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Hiszpański biznesmen Josep D.H. jest podejrzany o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz o wyłudzenie prawie 220 mln zł podatku VAT. Rzeszowska prokuratura regionalna w piątek skierowała do sądu wniosek o jego aresztowanie na trzy miesiące. Hiszpan, który był poszukiwany listem gończym i ENA, został zatrzymany pod koniec lipca w Hiszpanii, a następnie przewieziony do Polski. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. W piątek rzeszowska prokuratura skierowała wniosek o jego aresztowanie.

Posiedzenie sądu w tej sprawie wyznaczono na wtorek. Jak wyjaśnił prokurator prowadzący śledztwo Jerzy Bułaś, nie ma pośpiechu w kwestii posiedzenia aresztowanego, bowiem ciągle przebywa on w areszcie na mocy wcześniejszej decyzji sądu. Zastosowanie aresztu było wtedy konieczne, aby można było wydać za D.H. list gończy i ENA.

Międzynarodowa grupa przestępcza

Śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w związku z wewnątrzunijnym handlem złomem miedzi oraz katodami miedzi i innych metali kolorowych nadzoruje Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. Według dotychczasowych ustaleń w wyniku działalności grupy przestępczej polski Skarb Państwa stracił prawie 220 mln złotych. Grupa przestępcza, której członkami byli obywatele Polski, Hiszpanii, Chile i Kolumbii działała na terenie Polski, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Bułgarii i Czech.

Z zebranych dowodów wynika, iż w latach 2006-2010 członkowie grupy, chcąc uniknąć płacenia podatku VAT i utrudnić wykrycie tego procederu przez Urzędy Skarbowe, utworzyli sieć spółek. Część z nich wystawiała nierzetelne faktury potwierdzające nabycie złomu miedzi i niklu za granicą, a później jego sprzedaż w kraju. Inne spółki natomiast wystawiały fikcyjne faktury dotyczące obrotu złomem na terenie kraju oraz jego zbycia za granicę.

Europejski Nakaz Aresztowania

Ponadto przestępcy mieli też prać brudne pieniądze pochodzące z tej działalności. Łącznie w sprawie podejrzanych jest 12 osób z Polski, Hiszpanii, Chile i Kolumbii. Wobec dwóch obywateli Kolumbii Sąd Okręgowy w Rzeszowie zastosował Europejski Nakaz Aresztowania (ENA). Ponadto poszukiwani są oni listem gończym. Po ich zatrzymaniu zostaną im postawione zarzuty prania brudnych pieniędzy, przestępstw podatkowych i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Natomiast siedmiu podejrzanych zostało zatrzymanych w 2010 roku pod zarzutem udziału w grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i oszustw podatkowych. Na początku przebywali oni w aresztach, które później zamieniono na zakazy opuszczania kraju, dozory policji i poręczenia majątkowe.

Zabezpieczono 60 milionów

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w czerwcu 2009 roku przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie, ale jego prowadzenie powierzono rzeszowskiej delegaturze ABW. Później sprawę przejęła Prokuratura Rejonowa. Na poczet przyszłych kar na rachunkach bankowych szefa grupy i spółek zamieszanych w proceder zabezpieczono łącznie ponad 60 mln zł w gotówce i nieruchomościach. Z tych środków ponad 20 mln zł zostało już przekazane na roszczenia Skarbu Państwa.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci CBŚP z Warszawy i Łodzi zatrzymali poszukiwanego listem gończym 47-letniego Mariusza Ch. Mężczyzna podejrzany jest m.in. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się legalizacją kradzionych zestawów ciągników siodłowych. Ukrywał się w Kwiliczu (Wielkopolska), posługując się fałszywymi danymi. Najbliższe trzy miesiące spędzi w tymczasowym areszcie.

Dzięki doskonałej współpracy łódzkich i warszawskich funkcjonariuszy CBŚP w miejscowości Kwilcz, (pow. międzychodzki) został zatrzymany członek zorganizowanej grupy przestępczej, podejrzewany o paserstwo mienia znacznej wartości. Mężczyzna od kilkunastu miesięcy ukrywał się przed organami ścigania, posługując się w tym czasie sfingowanymi danymi. W trakcie zatrzymania Mariusz Ch. miał przy sobie fałszywe dokumenty.

Policjanci CBŚP ustalili, że poszukiwany kierował zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się legalizacją kradzionych na terenie Niemiec ciągników siodłowych z naczepami. Skradzione zestawy pojazdów przemycano do Polski, gdzie przebijano numery VIN pojazdów. Grupa ingerowała w pola numerowe przerabiając w ten sposób cechy identyfikacyjne. Następnie te same pojazdy trafiały do Niemiec, stamtąd do Afryki i Polski, a także za wschodnią granicę.

Mariusz Ch. po zarzutach został przewieziony do aresztu, gdzie będzie oczekiwał na dalszy tok sprawy. Funkcjonariusze ustalili, że w niespełna rok przestępczej działalności grupa brała udział w kradzieży i legalizacji ok. 50 – 60 ciągników siodłowych wraz z naczepami. Policjanci odzyskali mienie wartości ponad 5 mln zł.

Dotychczas, w tej sprawie zatrzymano łącznie 11 osób, którym przedstawiono 22 zarzuty, w tym 4 zarzuty o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i jeden zarzut kierowania grupą. 2 osoby zostały tymczasowo aresztowane. Sprawę nadzoruje Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi.

To nie koniec zatrzymań – zapowiadają policjanci i prokuratorzy.

Comments Brak komentarzy »

Śledczy poszukują listem gończym porucznika rezerwy podejrzanego o szpiegostwo. To 41-letni Piotr Capała, zamieszkały w Puławach. To były żołnierz 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. List został opublikowany na polecenie wydziału ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie – potwierdziła prok. Magdalena Sowa z tej prokuratury. Dokument można zobaczyć m.in. na stronie internetowej Żandarmerii Wojskowej oraz na jej profilu na portalu społecznościowym. Został wystawiony w ubiegłą środę.

Wydział ten, pod nadzorem Departamentu ds. Wojskowych Prokuratury Krajowej, prowadzi śledztwo przeciwko oficerowi rezerwy – podała Prokuratura Krajowa. Na wniosek prokuratora Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie wydał decyzję o aresztowaniu oficera na 3 miesiące. Z uwagi na ukrywanie się podejrzanego 17 sierpnia za podejrzanym został wydany list gończy – głosi komunikat PK.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

23-letniego obywatela Chin ściganego na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania zatrzymali warszawscy policjanci z wydziału kryminalnego. Mężczyzna był poszukiwany przez hiszpański wymiar sprawiedliwości w sprawie dokonania zabójstwa oraz ciężkiego uszkodzenia ciała. Przyznano mu status niebezpiecznego.

Zatrzymany obywatel Chin odpowie za wydarzenia z grudnia ubiegłego roku. Właśnie wtedy w jednym z barów w Barcelonie doszło do awantury między kilkudziesięcioma mężczyznami. Kłótnia szybko przerodziła się w bójkę z użyciem noży, kijów bejsbolowych, potłuczonych butelek oraz broni palnej. W czasie bójki jeden z obywateli Chin został zamordowany, a drugi doznał ciężkich obrażeń ciała. Właśnie za to odpowie zatrzymany.

Policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji prowadzący poszukiwania uzyskali informacje, że ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania 23-letni mężczyzna może przebywać na terenie powiatu piaseczyńskiego. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że mieszka on w jednym z hoteli w Wólce Kosowskiej.

Stołeczni kryminalni wspólnie z policjantami z wydziału realizacyjnego zatrzymali ściganego. Na podstawie wniosku prokuratory, sporządzonego w oparciu o materiały zgromadzone przez policjantów oraz przesłane przez władze Hiszpanii, Sąd Okręgowy w Warszawie zastosował wobec ściganego tymczasowe aresztowanie i postanowił o wydaniu go do Hiszpanii.

Obecnie 23-latek przebywa w areszcie.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Około stu policjantów i śmigłowiec poszukuje 29-letniego mieszkańca Świebodzic podejrzanego o brutalne zabójstwo. Mężczyzna swojej ofierze zadał 30 ran kłutych – w szyję, klatkę piersiową i udo. Zwłoki 23-letniego mężczyzny zostały znalezione 10 lipca w mieszkaniu w którym zamieszkiwał poszukiwany Grzegorz Zgrzebnicki (na zdjęciu). Prokuratura w Świdnicy wydała za nim list gończy.

Policjanci apeluje do mieszkańców o ostrożność oraz informacje o ewentualnym miejscu pobytu tego człowieka.
Żródło info i foto: PolskoeRadio.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Zespołu Kryminalnego Komisariatu w Sulejówku, poszukują 55-letniego Jacka Bronisława Dackiewicza – ściganego listem gończym, w związku z wyrokiem skazującym w sprawie karnej, prowadzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ w Warszawie. Policjanci apelują do wszystkich osób, które mogą znać miejsce pobytu ściganego mężczyzny, o kontakt osobisty lub telefoniczny.

Policjanci proszą o przekazywanie wszelkich sugestii oraz informacji na numery alarmowe 112 i 997 oraz bezpośrednio do Komisariatu w Sulejówku na numer 22 783 99 66. Można też dzwonić do oficera dyżurnego na numer 25 759 72 00 lub napisać wiadomość na adres: oficer.prasowy.minsk-maz@ksp.policja.gov.pl

Jacek Bronisław Dackiewicz jest mieszkańcem Sulejówka. Za ściganym sąd wydał list gończy. Zgodnie z wyrokiem temidy, ścigany mężczyzna ma do odbycia karę 9 miesięcy pozbawienia wolności.

Jacek Bronisław Dackiewicz prawdopodobnie opuścił Sulejówek w obawie przed zatrzymaniem i poniesieniem odpowiedzialności karnej. Dla funkcjonariuszy ważny jest każdy sygnał, dotyczący obecnego miejsca pobytu i miejsca ukrycia się ściganego mężczyzny.

Funkcjonariusze dyżurują całodobowo pod numerami telefonów: 22 783 99 66 – dyżurny Komisariatu Policji w Sulejówku, 25 759 72 00 oficer dyżurny mińskiej Komendy Policji. Można też dzwonić na numery alarmowe Policji – 112 i 997 lub napisać wiadomość na adres: oficer.prasowy.minsk-maz@ksp.policja.gov.pl
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »