Posts Tagged “listy gończe”

Policjanci CBŚP doprowadzili do zatrzymania w Hiszpanii poszukiwanego listami gończymi i Europejskim Nakazem Aresztowania Tomasza N. 34-latek jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, która ma na koncie m.in. rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi, przemyt narkotyków, a także przestępstwa skarbowe. Do chwili obecnej w prowadzonej przez CBŚP sprawie zatrzymano już 33 członków tej grupy.

20 grudnia 2015 r. w miejscowości Marbella (Prowincja Malaga, Hiszpania) w ręce policjantów wpadł 34-letni Tomasz N. Zatrzymanie było możliwe dzięki doskonałej współpracy policjantów Wydziału I Zarządu III CBŚP (tzw. łowców cieni) z policją hiszpańską oraz funkcjonariuszami Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu we Wrocławiu CBŚP. Informacje, które zdobyli polscy policjanci, były na bieżąco weryfikowane i przekazywane stronie hiszpańskiej.

Tomasz N. był poszukiwany między innymi dwoma listami gończymi oraz Europejskim Nakazem Aresztowania wydanym przez Prokuraturę Apelacyjną we Wrocławiu do sprawy prowadzonej przez funkcjonariuszy Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, która trudniła się między innymi rozbojami z użyciem niebezpiecznych narzędzi, przemytem znacznych ilości narkotyków, a także popełnianiem przestępstw skarbowych, w tym wyłudzeniami podatku VAT na ogromną skalę.

Trwa procedura ekstradycji Tomasza N. do Polski.

Do chwili obecnej w prowadzonej przez Centralne Biuro Śledcze Policji sprawie zatrzymano 33 członków tej grupy, zabezpieczono 2 jednostki broni palnej, ujawniono i skutecznie zabezpieczono składniki majątkowe o wartości 4 milionów złotych.
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Trwa zakrojona na szeroką skalę obława na podejrzanych o współudział w organizacji piątkowych zamachów w Paryżu. Służby bezpieczeństwa wytypowały osoby, które mogą stać za atakiem. W poniedziałek kończy się we Francji trzydniowa żałoba narodowa. Najpilniej poszukiwanym podejrzanym jest 26-letni Abdeslam Salah. Zdaniem służb ma być ósmym zamachowcem, jedynym, któremu udało się przeżyć. To właśnie on miał wypożyczyć w Belgii samochody, którymi posłużyli się terroryści. Gorzką ironią jest fakt, że krótko po atakach francuscy policjanci mieli zatrzymać do kontroli auto, którym podróżował, ale po sprawdzeniu dokumentów, wypuścili go. Teraz rozesłano za nim listy gończe i nakaz aresztowania.

W piątkowych zamachach w Paryżu zginęło 129 osób, rannych jest ponad 350 osób. Premier Francji Manuel Valls poinformował, że udało się zidentyfikować zwłoki 103 ofiar.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Złodziejki podające się za pracownice NFZ wpadły w ręce małopolskich policjantów. W chwili zatrzymania miały przy sobie skradzioną biżuterię, którą ukryły w. bieliźnie. Kobiety udając pracownice Narodowego funduszu Zdrowia, działały bardzo sprytnie.

Pod pozorem kontroli refundacji leków żądały wglądu do posiadanych recept i lekarstw. Tak okradły m.in. mieszkańca powiatu tarnowskiego, któremu podczas takiej “kontroli” z szuflady w regale zabrały 5000 złotych. 24-latka, 40-latka oraz towarzyszący im 58-letni mężczyzna zostali zatrzymani przez policjantów w samochodzie, którym się poruszali. Kobiety miały łup pochodzący z kradzieży dokonanej tego samego dnia w Bielsku-Białej. Wiadomo, że cała szajka pochodzi z Dolnego Śląska i ma pokaźną kartotekę policyjną. Mężczyzna był nawet poszukiwany listami gończymi. W ciągu 4 miesięcy oszuści dokonali co najmniej kilku kradzieży na terenie całego kraju. 
Żródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą koszalińskiej komendy zatrzymali mężczyznę, który na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy wyłudził z banków i firm leasingowych łącznie pół miliona złotych. Dodatkowo 43-latek poszukiwany był dwoma listami gończymi i czterema nakazami doprowadzenia do aresztu. Policjanci z Wydziału PG koszalińskiej komendy zatrzymali 43-letniego mieszkańca Koszalina, który na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy oszukał banki i firmy leasingowe na łączną kwotę pół miliona złotych.

Jak ustalili policjanci mężczyzna w swoim nielegalnym procederze wykorzystywał samochody kradzione na terenie kraju i Niemiec. Fałszował dokumenty i fabryczne oznaczenia pojazdów, legalizując w ten sposób ich pochodzenie. Następnie te samochody zgłaszał do banków i firm leasingowych uzyskując na nie pieniądze. Aby stać się wiarygodnym dla pracowników banków pożyczkobiorcą, 43-latek przedstawiał do zawieranych umów fikcyjne dokumenty dotyczące zatrudnienia i osiąganych dochodów. Mężczyzna pomimo ciążącym na nim obowiązku, nie spłacał zaciągniętych rat kredytów.

Policjanci z Wydziału PG koszalińskiej komendy pracowali nad tą sprawą kilka tygodni. Wczoraj dokonali zatrzymania mężczyzny w jego miejscu zamieszkania. 43-latek od ponad roku ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Poszukiwany był m.in. dwoma listami gończymi i czterema nakazami doprowadzenia do aresztu.

W tej sprawie mundurowi zabezpieczyli już trzy kradzione samochody o wartości około 600 tysięcy złotych. Wśród tych pojazdów znajdował się samochód ciężarowy, skradziony z placu budowy w Berlinie oraz dwa luksusowe pojazdy osobowe. Mężczyzna już usłyszał zarzuty zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności. Dziś do prokuratury wraz z aktami śledztwa trafi wniosek o zastosowanie wobec mężczyzny tymczasowego aresztowania.
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Trzyosobowa rodzina od 11 lat była poszukiwana listami gończymi. Zostali zatrzymani, kiedy… przyszli na komendę policji w Przemyślu (woj. podkarpackie). Zjawili się tam, by zgłosić zaginięcie krewnego, który nie kontaktował się z nimi od kilku lat. Matka, ojciec i ich 37-letni syn zgłosili się na komendę policji w sobotę.

- Powiadomili, że po 15 latach wrócili z zagranicy i w domu nie zastali mającego tam mieszkać syna. Powiedzieli, że nie wiedzą, co się z nim dzieje – relacjonuje Bogusława Sebastianka, oficer prasowy przemyskiej komendy policji.

Jak dodaje rzeczniczka, według relacji krewnych mężczyzna już od kilku lat nie kontaktował się z rodzicami ani bratem.

Wycofali zgłoszenie

Policjanci przyjmujący zgłoszenie rutynowo sprawdzili krewnych mężczyzny. – Okazało się, że wszyscy są poszukiwani listami gończymi w związku ze sprawą oszustwa z 2004 roku – informuje dalej Sebastianka. Cała trójka trafiła do policyjnego aresztu. Jak podaje rzeczniczka, rodzina wycofała zgłoszenie o zaginięciu członka rodziny “do czasu zakończenia swoich spraw”.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Sulęcinie i Sekcji Zabezpieczenia Autostrady KWP w Gorzowie Wlkp. w trakcie pościgu zatrzymali dwóch mężczyzn poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania. Sąd Rejonowy w Sulęcinie aresztował 31- i 42-latka na okres trzech miesięcy. W ubiegłą środę policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Sulęcinie wspólnie z funkcjonariuszami z Sekcji Zabezpieczenia Autostrady KWP w Gorzowie Wlkp. pełnili służbę na terenie gminy Torzym. Od dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie otrzymali komunikat, że policja niemiecka prowadziła pościg za kierującym samochodem osobowym marki “Audi A6″ na niemieckich numerach rejestracyjnych. Pojazd ten z dużą prędkością przejechał przez granicę, wjeżdżając na teren Polski.

Policjanci po otrzymaniu zgłoszenia rozpoczęli obserwację i niedługo po tym zauważyli poszukiwany samochód. Kierujący audi zjechał z autostrady A-2 na drogę krajową 92, a polscy funkcjonariusze ruszyli za nim. W rejonie stacji paliw Polmax w Boczowie policjanci zatrzymali auto. W pojeździe podróżowało dwóch mężczyzn w wieku 31 i 42 lata. Dzięki sprawnej koordynacji działań przez Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy w Świecku w niedługim czasie potwierdzono, że zatrzymani na terytorium Polski mężczyźni łączeni są ze sprawą włamań do bankomatów na terenie Niemiec i poszukiwani w tym kraju listami gończymi.

Zatrzymani obywatele Niemiec pozostali w sulęcińskiej komendzie. Pojazd, którym się przemieszczali, zabezpieczono na parkingu strzeżonym. Pomimo faktu, że mężczyźni dopuścili się poważnych przestępstw na terenie Niemiec nie unikną odpowiedzialności karnej w Polsce. 18 czerwca usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem, natomiast w piątek (19 czerwca) Sąd Rejonowy w Sulęcinie aresztował 31- i 42-latka na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwa grozi obydwu podejrzanym kara pozbawienia wolności do lat 10.
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Interpol wydał listy gończe za działaczami FIFA. Wśród nich jest m.in. Jack Warner, Nicolas Leoz i cztery inne osoby z kierownictwa Federacji. List gończy został wydany na wniosek władz USA w związku z aferą korupcyjną. Interpol ogłosił tzw. Czerwony alert. Poszukiwany listem gończym jest Jack Warner – były przewodniczący CONCACAF i były wiceprezydent FIFA oraz Nicolas Leoz – były prezes CONMEBOL oraz były członek komitetu wykonawczego Federacji. Poza nimi poszukiwani są też: Alejandro Burzaco, Hugo Jinkis, Mariano Jinkis i Jose Margulies.

27 maja policja aresztowała w Zurychu grupę wysokich rangą działaczy FIFA, podejrzewanych przez władze USA o korupcję przy wyborze gospodarzy MŚ 2018 i 2022. Szwajcarski wymiar sprawiedliwości zablokował też rachunki bankowe FIFA. Departament Sprawiedliwości USA podał, że do sądu federalnego w Brooklinie w Nowym Jorku wpłynął obejmujący 47 zarzutów akt oskarżenia wobec 14 osób, w tym wysokiej rangi działaczy FIFA, oskarżonych m.in. o korupcję, oszustwa i pranie pieniędzy.

Jak podano w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości USA, spośród tych 14 osób, dziewięć to przedstawiciele FIFA, a pięć – kadry kierowniczej firm współpracujących z FIFA. Oskarżeni uczestniczyli “w trwającym od 24 lat spisku, by wzbogacić się dzięki korupcji w międzynarodowej piłce nożnej” – wyjaśniono. Cztery osoby, w tym Charlez Blazzer, były wieloletni sekretarz generalny CONCACAF oraz dwie korporacje przyznały się do winy – dodano w komunikacie.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Poszukiwanego dwoma listami gończymi do odbycia kary pozbawienia wolności zatrzymali stołeczni kryminalni. Mężczyzna od ponad dwóch lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Policjanci zabezpieczyli przy nim heroinę i kokainę. Grzegorz G. usłyszy zarzuty posiadania narkotyków i trafi do zakładu karnego. Policjanci przez dłuższy czas ustalali miejsce pobytu 40-letniego Grzegorza G. Mężczyzna był poszukiwany dwoma listami gończymi wystawionymi przez praskie prokuratury. W jednym przypadku poszukiwany miał trafić do zakładu karnego z 5-letnim wyrokiem za rozbój. Drugi wyrok to 6 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności za handel znaczną ilością narkotyków. Grzegorz G. był również poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu w związku z podejrzeniem o popełnienie kolejnego rozboju.

Stołeczni kryminalni ustalili, że Grzegorz G. może przebywać w podwarszawskich Ząbkach. Podjęli więc obserwacje mieszkania w jednym z bloków przy ul. Andersena. Kiedy potwierdzili, że mężczyzna tam przebywa, weszli do lokalu.

Grzegorz G. nie stawiał oporu. Policjanci przeszukali mieszkanie i znaleźli 4 zawiniątka z zawartością heroiny oraz torebkę z kokainą. Wartość zabezpieczonej kokainy to ponad 8 tys. złotych. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Po przedstawieniu zarzutów dotyczących posiadania narkotyków trafi do zakładu karnego. Grzegorz G. jest dobrze znany Policji – nie tyko polskiej. Był wielokrotnie notowany za różne przestępstwa: rozboje, przestępczość narkotykową, oszustwa.
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Poznańscy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który wyłudził od kobiety 50 tysięcy złotych. Obecnie przebywa w areszcie. 30-latek był poszukiwany kilkoma listami gończymi. Teraz grozi mu do 8 lat więzienia. Policja poszukuje innych pokrzywdzonych kobiet. Policjanci wydziału kryminalnego, przy wsparciu Grupy Realizacyjnej Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, 5 listopada br. zatrzymali 30-latka. Mężczyzna przyznał się policjantom, że nawiązywał znajomości z kobietami, od których pożyczał pieniądze na różne cele i nie zamierzał ich wcale oddawać. Były to studia lub zabiegi medyczne. Teraz odpowie za to przed sądem.

30-latek znajomości zawierał na portalach społecznościach i randkowych. Spotykał się z różnymi kobietami, które rozkochiwał w sobie. Jak ustalili śledczy, jedną z oszukanych kobiet jest mieszkanka powiatu poznańskiego. Posługując się fałszywymi dokumentami, podawał się za funkcjonariusza publicznego. Podejrzany wyłudził od pokrzywdzonej 50 tysięcy złotych. Kiedy 34-latka chciała, by mężczyzna oddał jej pieniądze – ten zaczął jej grozić.

Zatrzymany mężczyzna był poszukiwany kilkoma listami gończymi. Usłyszał zarzut podrobienia dokumentów, gróźb karalnych i oszustwa. Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec niego tymczasowy areszt. Grozi mu teraz do 8 lat więzienia. W kodeksie karnym za oszustwo przewidziana jest kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Zatrzymanie mężczyzny nie zamknęło jednak sprawy. Wszystkie kobiety, które rozpoznają wizerunek i padły ofiarą oszusta, proszone są o kontakt z Komendą Miejska Policji w Poznaniu pod nr. tel. (61) 841-130-77/90 lub pod całodobowym numerem alarmowym 997.
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Całą górę bursztynu, ważącą aż 65 ton i wartą ok. 3 mld złotych, skonfiskowano do tej pory w Kaliningradzie, w ramach śledztwa dotyczącego gangu handlującego tym poszukiwanym surowcem – podaje portal Rosbałt. Ujęty 4 miesiące temu w Gdańsku Rosjanin, Wiktor Bogdan (przez obrońców uznawany za ofiarę prześladowań politycznych), czeka na ewentualną ekstradycję. Czy zostanie przekazany Moskwie?

Rosbałt podaje, że policja obwodu Kaliningradzkiego poszukuje międzynarodowymi listami gończymi kolejnych dwóch osób, a trzy zostały aresztowane. Sprawa Bogdana ma być rozpatrywana przez polski sąd 24 września. Czy zostanie przekazany Moskwie? Obrońcy przedstawiają go jako ofiarę prześladowań politycznych. Na razie Rosjanin przebywa na wolności; w czerwcu wpłacił kaucję w wysokości 1,2 mln złotych.

Obwód Kaliningradzki jest największym na świecie zagłębiem wydobycia bursztynu. W tym rosyjskim regionie udokumentowano 90 proc. globalnych złóż. Ale to w Gdańsku organizowane są najbardziej liczące się targi jantaru, zwane Amberif. W Polsce też najbardziej rozwinięta jest produkcja biżuterii i ozdób bursztynowych, cieszących się wzięciem na całym świecie. Gros przerabianego i obrabianego materiału pochodzi właśnie z sąsiedniej rosyjskiej enklawy, gdzie działają firmy wywożące go za granicę, nie zawsze legalnie.

Blady strach padł na handlarzy przed dwoma laty, gdy prezydent Władimir Putin zapowiedział “zaprowadzenie porządku w branży bursztynowej” na terenie obwodu. Realizację “zadania” powierzył MSW, którego szef Władimir Kołokolcew “roztoczył nad śledztwem osobistą kontrolę”.

Jak powiedział Rosbałtowi kierujący resortem w Kaliningradzie Jewgienij Martynow, górnicy wydobywający jantar pracują nawet nocą, kopią głębokie doły, posługując się specjalistycznym sprzętem. “Niedawno skonfiskowaliśmy im rower wodny oraz specjalne lampy” – stwierdził. Ujawnił, że znaleziono również m.in. koparki i potężne pompy. “W minionym półroczu stróże porządku przeprowadzili prawie trzysta obław, i złapali 310 przestępców”. Wiktor Bogdan oskarżany jest przez rosyjską Temidę o “duże oszustwa”, dokonywane z pomocą w rozgałęzionej “grupy przestępczej”. Teraz, gdy mieszka w Polsce, ma nią dowodzić “55-letnia kobieta z Bałtijska, która wcześniej była księgową Bogdana”.
Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »