Liu Xia już jest wolna. Więziona wdowa po chińskim nobliście przyleciała do Niemiec

Liu Xia, malarka i poetka, wdowa po chińskim dysydencie i laureacie Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo, przyleciała we wtorek do Niemiec, po ośmiu latach aresztu domowego. Władze w Pekinie przetrzymywały ją bez formalnych zarzutów.

Liu wylądowała na lotnisku Tegel w Berlinie, wsiadła do czekającego na nią samochodu i odjechała. W stolicy Niemiec cierpiąca na depresję poetka ma zostać poddana leczeniu. Jednak zdjęcia z Helsinek, przez które wiodła trasa podróży, pokazują Liu uradowaną.

O jej uwolnienie apelowali latami działacze i organizacje praw człowieka oraz m.in. ONZ. Ostatecznie opuściła Chiny niespodziewanie, w dniu wylotu premiera tego kraju Li Keqianga z Niemiec, gdzie przebywał z wizytą.

57-letnia artystka była przetrzymywana w areszcie domowym od 2010 roku, gdy jej mąż otrzymał Nobla, Nie postawiono jej formalnie żadnego zarzutu. Ostatnio widziano ją w ubiegłym roku na pogrzebie męża. Towarzyszyli jej chińscy funkcjonariusze.

Liu Xiaobo zmarł 13 lipca 2017 roku na raka wątroby w czasie odbywania wyroku 11 lat więzienia za „działalność wywrotową”. Tak władze w Pekinie oceniły jego udział w przygotowaniu petycji wzywającej do zniesienia jednopartyjnych rządów i demokratycznych przemian w Chinach.
Źródło info i foto: TVP.info

Żona noblisty aresztowana

Żona tegorocznego laureata pokojowej nagrody nobla, chińskiego dysydenta Liu Xiaobo została zatrzymana w Pekinie w swoim mieszkaniu. Jak poinformowała rzeczniczka organizacji „Wolność Teraz” z siedzibą w USA, żona dysydenta przebywa w areszcie domowym. Chińska policja miała powiedzieć Liu Xii, że zostanie zabrana do więzienia, w którym jest przetrzymywany jej mąż. Tymczasem, jak podała grupa obrońców praw człowieka w Chinach, Xiaobo zadedykował swojego Noble tym, którzy zginęłi na Placu Tiananmenpodczas studenckich zamieszek w 1989 roku. Żródło info i foto: Radio ZET.pl