Wybuch samochodu pułapki w Afganistanie. Kilkanaście osób zginęło, ponad 20 rannych

W czwartek wieczorem w Pul-i-Alam, stolicy prowincji Logar w środkowym Afganistanie doszło do wybuchu samochodu pułapki. Zginęło co najmniej 18 osób, a 22 zostały ranne.

Pojazd wyładowany materiałami wybuchowymi eksplodował w Pul-i-Alam, stolicy prowincji Logar w środkowym Afganistanie na kilka godzin przed rozpoczęciem trzydniowego rozejmu z okazji muzułmańskiego święta Id al-Adha. Rzecznik talibów wydał oświadczenie, w którym zaprzeczył jakoby jego ugrupowanie było odpowiedzialne za zamach. Celem ataku były afgańskie siły bezpieczeństwa w mieście Pul-i-Alam. Rzecznik miejscowej policji poinformował, że wśród ofiar są także cywile. Dodał, że na razie jest niejasne, czy był to samobójczy zamach czy samochód pułapka.

Według misji ONZ w Afganistanie w pierwszym półroczu tego roku w tym kraju zginęło 1280 cywilów. Rząd w Kabulu stara się tymczasem doprowadzić do ponownego rozpoczęcia negocjacji z talibami, zgodnie z wytycznymi zawartymi w porozumieniu, jakie przedstawiciele USA i talibów podpisali 29 lutego w Dausze. Afgański rząd nie był stroną tego układu.

Od końca lutego w atakach talibów zginęło łącznie 3560 żołnierzy i członków afgańskich sił bezpieczeństwa.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Afganistan: kolejny krwawy zamach

Co najmniej 60 osób zginęło, a ponad 120 zostało rannych w sobotę w eksplozji samochodu-pułapki w pobliżu szpitala w prowincji Logar, na wschodzie Afganistanu – poinformowało afgańskie Ministerstwo Zdrowia. Do zamachu nie przyznają się talibowie. Według Ministerstwa Zdrowia, bilans może wzrosnąć, gdyż niektóre osoby są w krytycznym stanie. Wśród ofiar śmiertelnych są kobiety i dzieci. Wcześniej informowano o 30 zabitych i 45 rannych. „Ofiary to pacjenci, ich bliscy oraz personel szpitala” – powiedział przedstawiciel władz prowincji Logar, Din Mohammad Darwaisz. Sprecyzował, że zamach samobójczy miał miejsce w powiecie Azra, ok. 40 km na południe od Kabulu. Żródło info i foto: Dziennik.pl