Posts Tagged “miasto”

Trzej młodociani sprawcy gwałtu i napaści na dwoje polskich turystów w Rimini, którzy 8 lutego staną przed trybunałem dla nieletnich w Bolonii, otrzymają obniżone kary z racji wieku oraz trybu, w jakim będą sądzeni – podała w czwartek lokalna prasa.

Dwaj bracia Marokańczycy w wieku 15 i 17 lat oraz 16-letni Nigeryjczyk, wszyscy mieszkający w rejonie miasta Pesaro, zostaną osądzeni w trybie natychmiastowym i skróconym, który przewiduje redukcję kary. O skrócony tryb – jak podał dziennik “Corriere di Romagna” – wnieśli ich trzej adwokaci.

Wynikiem połączenia wybranego rodzaju sądzenia oraz wieku sprawców poniżej 18 lat będzie zapewne dwukrotne obniżenie kary o jedną trzecią – wyjaśnia gazeta.

Ponadto dwóm synom imigrantów z Maroka może zostać wymierzona niższa kara także dlatego, że sami zgłosili się na policję i dzięki swym zeznaniom pomogli schwytać dwóch pozostałych sprawców. 16-letni Nigeryjczyk złożył zaś potem bardzo szczegółowe zeznania, które również uznano za pomocne w całym śledztwie.

Ewentualny wymiar kary po tych redukcjach nie jest jeszcze znany.

Nieletnim przestępcom postawiono łącznie osiem zarzutów dotyczących gwałtu i napaści na dwoje młodych Polaków na plaży w sierpniu w Rimini i innych dokonanych wówczas napadów i rozbojów. Polka została wielokrotnie zgwałcona, a jej partner dotkliwie pobity. Trójka sprawców przebywa w zakładach dla nieletnich w Rzymie, Bolonii i Turynie.

Proces przed trybunałem dla nieletnich będzie toczył się za zamkniętymi drzwiami. Za te wszystkie czyny na 16 lat więzienia skazany został w listopadzie ub.r. przez sąd pierwszej instancji w Rimini jedyny pełnoletni członek gangu, Kongijczyk Guerlin Butungu. Jego adwokat ma złożyć apelację od tego wyroku.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

12 osób zginęło, a 48 zostało rannych w środę w samobójczym zamachu w mieście Maiduguri w północno-wschodniej części Nigerii – powiadomiły władze. Nikt nie przyznał się do zamachu, jednak zdaniem agencji Reutera stoi za nim islamistyczna organizacja Boko Haram.

Zamach przeprowadzono na bazarze w dzielnicy Muna Garage. Maiduguri jest centrum prowadzonej od ponad ośmiu lat walki z islamistami z Boko Haram. Władze stanu Borno poinformowały, że zamachowców było dwóch.

Boko Haram kontra zachód

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Tysiące ofiar, miliony uchodźców

Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii zginęło ponad 20 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić swe domy. 170-milionowa Nigeria, jeden z najludniejszych krajów Afryki, jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Ponad 2 tys. osób przeszły w środę ulicami Neapolu, protestując przeciwko eskalacji przemocy ze strony młodzieżowych gangów.

- Nie możemy być dalej bezradni wobec gangów, które terroryzują całe miasto – mówili manifestanci. Dominowali wśród nich młodzi ludzie, w tym bliscy i koledzy ofiar pobić i napaści. Demonstrację zorganizowano w reakcji na najnowszy akt przemocy – ciężkie pobicie 15-letniego chłopca przez jedną z młodzieżowych band.

Uczniowie z “trudnej” neapolitańskiej dzielnicy Scampia, owianej złą sławą kolebki mafijnej przestępczości, podkreślali w rozmowach z dziennikarzami, że nie wystarczy nawet obecność wojska na ulicach. – Na miejscu potrzebne są też instytucje państwa – zauważyli.

Przypomina się, że z gangów tych wywodzi się wielu mafiosów tamtejszej mafii, kamorry.

Przypadkowi przechodnie atakowani

W przeddzień manifestacji szef włoskiego MSW Marco Minniti zapowiedział wysłanie do Neapolu kolejnych 100 funkcjonariuszy sił porządkowych. W czasie wtorkowej wizyty w tym mieście Minniti oświadczył, że gangi nieletnich “stosują metody o charakterze terrorystycznym”, atakując przypadkowych ludzi.

Na łamach włoskiej prasy przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oceniają, że negatywny wpływ na młodzież mają również seriale na temat mafii, na przykład kolejne ekranizacje głośnej książki “Gomorra” Roberto Saviano. Jak twierdzą, w przeciwieństwie do książki analizującej zjawisko mafii, na ekranie dominują wzorce wręcz podżegające do przemocy.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Burmistrz Nowego Jorku poinformował, że wyda 50 milionów dolarów na ustawienie 1500 stałych barier antyterrorystycznych. – Dbając o bezpieczeństwo nowojorczyków oraz turystów postanowiliśmy zainstalować bariery antyterrorystyczne w najbardziej uczęszczanych miejscach w metropolii – powiedziała Austina Finan, rzeczniczka burmistrza Nowego Jorku.

Decyzja burmistrza Billa de Blasio jest następstwem trzech ataków terrorystycznych, do których doszło od jesieni 2016 r.

Antyterrorystyczne słupki uliczne

Wiadomo, że większość z barier, które mają zostać ustawione w Nowym Jorku, będzie tradycyjnymi metalowymi słupkami. Chodzi o to, by powstrzymać ewentualnych zamachowców, którzy do ataków wykorzystują samochody.

W ostatnim z zamachów, do którego doszło 31 października 2017 r. 29-letni mężczyzna samochodem typu pick-up wjechał w rowerzystów na Manhattanie. Osiem osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych. Napastnik został postrzelony przez policję i zatrzymany.

Obrona przed “najbardziej tchórzliwą formą ataków”

- To najbardziej tchórzliwe formy ataków, gdy ktoś samochodem wjeżdża w grupę niewinnych pieszych. To obrzydliwe – powiedział burmistrz de Blasio.

Zwrócił również uwagę, że bariery pomogą także uchronić nowojorczyków przed zwykłymi wypadkami. Do takich zdarzeń dochodzi najczęściej, gdy kierowca zasłabnie lub jest pod wpływem środków odurzających.

Uporządkowanie ruchu samochodowego, rowerowego i pieszych

- Blokady pomogą nam również uporządkować ruch samochodowy, rowerowy i pieszych – zapewniał komisarz James O’Neill z nowojorskiej policji.

Burmistrz nie sprecyzował na razie, w których miejscach zostaną zainstalowane bariery. Wiadomo, że montaż pierwszych zabezpieczeń ma rozpocząć się w marcu.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

40-letni Polak został wielokrotnie dźgnięty nożem w mieście Ballyjamesduff w Irlandii. Mężczyzn zmarł po przewiezieniu do szpitala. Policja apeluje do świadków zdarzenia o pomoc w identyfikacji sprawcy lub sprawców. Do zdarzenia doszło ok. godziny 23 w sylwestrowy wieczór na ulicy Dublin Street w Ballyjamesduff w hrabstwie Cavan – podał m.in. “The Irish Times”.

Polak otrzymał szereg ciosów zadanych nożem. Został on natychmiast przewieziony do szpitala. Niestety rany okazały się bardzo poważne i mimo wysiłków lekarzy nie udało się go uratować. Mężczyzna zmarł w poniedziałek rano.

Rzecznik Garda Síochána – irlandzkiej policji poinformował, że została już przeprowadzona sekcja zwłok, ale ze względu na pracę operacyjną funkcjonariuszy, jej wyniki na razie nie zostaną ujawnione.

Na miejscu przestępstwa policyjni technicy zabezpieczyli dowody zbrodni.

Policja apeluje do świadków, którzy mogli przebywać w okolicy w momencie zdarzenia lub mają informacje o tym. co wydarzyło się na Dublin Street, aby skontaktowali się ze służbami. Do kontaktów z rodziną w Polsce wyznaczono także oficera łącznikowego.

Według “Irish Mirror”, Polak mieszkał w hrabstwie Cavan od ponad 10 lat.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

W piwnicy jednego z domów w mieście Troy nad rzeką Hudson w Stanach Zjednoczonych odkryto ciała czterech osób. Śledczy starają się wyjaśnić makabryczną zbrodnię, która wstrząsnęła mieszkańcami miasta. O sprawie informuje Associated Press. “Mimo że jestem w policji od 43 lat, nie potrafię znaleźć słów na bestialstwo osoby, która tego dokonała” – przyznał szef miejscowej policji John Tedesco.

Makabrycznego odkrycia dokonał zarządca nieruchomości we wtorek, 26 grudnia – informuje Associated Press. Śledczy nie podają tożsamości ofiar ani sposobu, w jaki zostały zamordowane. Tedesco zdradził jednak, że znaleziono ciała 36-letniej kobiety, jej dwojga dzieci w wieku 5 i 11 lat oraz życiowej partnerki, która miała 22 lata.

Szef policji z Troy przyznał, że morderstwo nie było przypadkowym czynem, ale nie wyjaśnił, dlaczego tak uważa. Podkreślił jednak, że sprawca morderstwa “jest zdolny do wszystkiego”. Policja nie wie jeszcze, kiedy dokładnie doszło do zbrodni. Wątpliwości ma wyjaśnić sekcja zwłok. Teren, na którym popełniono morderstwo, został zabezpieczony przez śledczych. Jak przyznają mieszkańcy, lokalna społeczność obawia się groźnego mordercy, który ciągle pozostaje na wolności.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Cztery osoby trafiły do szpitali po eksplozji w supermarkecie w Petersburgu, do której doszło dziś popołudniu – poinformowały siły bezpieczeństwa z drugiego co do wielkości miasta Rosji. W sumie w wybuchu – jak podały rosyjskie służby – ucierpiało dziewięć osób. Przyczyny eksplozji nie są na razie znane.

Z oświadczenia policji wynika, że do wybuchu doszło ok. godz. 18.30 lokalnego czasu (godz. 17.30 czasu polskiego) w supermarkecie w alei Kondratiewa na północnym wschodzie miasta. Budynek został ewakuowany.

Policja poinformowała, że bada okoliczności incydentu. Według cytowanej przez rosyjskie agencje rzeczniczki Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Swietłany Pietrienko cztery osoby trafiły do szpitali. Pietrienko przekazała, że komitet kwalifikuje wybuch jako “próbę zabójstwa”.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował, że w sklepie eksplodował “ładunek wybuchowy domowej roboty z elementami raniącymi”. Rannych zostało łącznie dziewięć osób.
Źródło info i foto: niezalezna.pl

Comments Brak komentarzy »

Po eksplozjach na stacji Port Authority Bus Terminal w Nowym Jorku, w pobliżu Times Square zastosowano wzmożone środki bezpieczeństwa.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Atak miał miejsce ok. godz. 21 w centrum miasta. Na szczęście nie ucierpiał żaden z pasażerów. Po strzałach z broni, najpewniej pneumatycznej, zniszczone zostały szyby. Pojazd musiał zjechać do zajezdni.

Wczoraj wieczorem na ul. Armii Krajowej w okolicy parku jordanowskiego nasz autobus został ostrzelany najprawdopodobniej z broni pneumatycznej. W środku byli pasażerowie, od prawdziwej tragedii dzieliły jedynie centymetry. Akt skandalicznej głupoty i bezsensownego wandalizmu. Sprawą zajmuje się policja – mamy nadzieję, że sprawca zostanie szybko ujęty i wyciągnięte zostaną bardzo surowe konsekwencje – informuje przewoźnik z Gniezna na Facebooku.

Przedstawiciele MPK w Gnieźnie złożyli na komisariacie zawiadomienie. Oględziny mają potwierdzić typ użytej broni.
Źródło info i foto: o2.pl

Comments Brak komentarzy »

Iracka armia ogłosiła, że przejęła w piątek kontrolę nad miastem Rawa, które było ostatnim bastionem Państwa Islamskiego (ISIS) w Iraku. Miasto leży w graniczącej z Syrią zachodniej prowincji Al-Anbar. Oddziały rządowe i jednostki paramilitarne “wyzwoliły całą Rawę i umieściły iracką flagę na wszystkich budynkach państwowych” – brzmi komunikat jednego z dowódców, generała Amira Jarallaha.

Trwa oczyszczanie terenu i rozminowywanie licznych bomb pozostawionych w mieście przez dżihadystów. W czerwcu 2014 roku Państwo Islamskiego proklamowało kalifat na zamieszkanych przez ok. 7 mln ludzi okupowanych obszarach Syrii i Iraku, o powierzchni równej terytorium Włoch.

Według danych międzynarodowej koalicji antydżihadystycznej pod wodzą USA, do dziś ta organizacja terrorystyczna straciła 95 proc. swoich terenów. Agencja AFP podkreśla, że nawet po odbiciu Rawy irackie siły przemierzają obszary przy granicy z Syrią, by pojmać tam ostatnich dżihadystów.

Pomimo znaczącej utraty terytorium przez samozwańczy kalifat wiele państw obawia się, że ISIS stanowi wciąż poważne zagrożenie w regionie. Według obserwatorów istnieje groźba zamachów samobójczych i ataków uśpionych komórek tej grupy.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »