Posts Tagged “miasto”

Dwanaście osób zostało rannych we wtorek w ataku bombowym na samochód policyjny w mieście Mersin na południu Turcji. Zdaniem tureckich władz atak miał charakter terrorystyczny. Ranni to prawdopodobnie funkcjonariusze policji. Sprawa jest wciąż świeża, więc w tym momencie nie mogę przytoczyć dokładnych danych (dotyczących ofiar)” – powiedział wicepremier Bekir Bozdag.
 
Burmistrz miasta Burhanettin Kocamaz oświadczył, że do ataku doszło na ulicy, na której znajduje się biuro miejscowych władz. Miejsce zdarzenia zostało otoczone przez kordon policji.
 
Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu. W przeszłości za podobnymi atakami stała Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), która od ponad 30 lat prowadzi z turecką armią walkę o kurdyjską autonomię i jest uważana przez Ankarę, UE i USA za organizację terrorystyczną. W kraju dochodziło też do zamachów przeprowadzonych przez bojowników Państwa Islamskiego.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Cztery osoby zostały ranne po tym, jak w szwedzkim mieście Trelleborg napastnik otworzył ogień do ludzi. Trwa obława za sprawcą. Do strzelaniny doszło w czwartek około godz. 22:30. Napastnik (lub napastnicy) otworzył ogień nieopodal kościoła św. Mikołaja. Co najmniej cztery osoby zostały ranne. Dwie są postrzelone, a pozostałe mają “inne urazy”.

Na miejsce przyjechało kilka radiowozów i karetek pogotowia ratunkowego. Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, znaleźliśmy kilka postrzelonych osób. Zablokowaliśmy niektóre ulice i prowadzimy śledztwo – informuje rzecznik policji Fredrik Bratt.

Byłem w domu, siedziałem przed komputerem, kiedy usłyszałem głośne “bang”. Słyszałem strzały i krzyki – mówi jeden ze świadków w rozmowie z “Expressen”. Widziałem uciekających ludzi, był straszny chaos – dodaje inny. Policja na razie wyklucza, że zdarzenie miało związek z terroryzmem. Według niektórych komentatorów, to mogła być walka gangów. Jedna osoba została zatrzymana.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 11 osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w zamachu bombowym w mieście Hit, położonym na zachód od stolicy Iraku, Bagdadu – poinformowała dzisiaj wieczorem iracka policja. Według policji zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w kawiarni w centrum miasta.

Państwo Islamskie (ISIS) podało za pośrednictwem swojej tuby propagandowej, agencji prasowej Amak, że bierze na siebie odpowiedzialność za ten zamach.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Trzech mężczyzn, którzy mieli przygotowywać zamachy w Nowym Jorku, aresztowano w Stanach Zjednoczonych. Terroryści powiązani z tak zwanym Państwem Islamskim zamierzali dokonać ataków na wielką skalę, latem 2016 roku. Informację o udaremnionych zamachach ujawniono dopiero teraz.

Plan, jak poinformowali śledczy, obejmował zdetonowanie w godzinach szczytu ładunków m.in. na Times Square i w nowojorskim metrze. Celem było zabicie lub okaleczenie jak największej liczby ludzi. Mężczyźni zostali jednak aresztowani wcześniej, w momencie, gdy byli na wstępnym etapie przygotowań, nie kupili jeszcze broni.

Aresztowani to 19-letni obywatel Kanady, 19-letni Amerykanin mieszkający w Pakistanie oraz 37-letni Pakistańczyk. Informację o udaremnionych zamachach na tak dużą skalę prokuratorzy ujawnili dopiero teraz ze względu na prowadzone do tej pory śledztwo, w którym badano powiązania, bilingi i kontakty mężczyzn pod kątem terroryzmu.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 14 osób zginęło, a osiem odniosło obrażenia we wtorek wieczorem w mieście Chihuahua na północy Meksyku, gdzie uzbrojona grupa dokonała ataku na ośrodek leczenia narkomanów – poinformowała lokalna policja.

“Grupa zbrojna wdarła się do ośrodka reintegracji Uniendo Familias i zaczęła strzelać z karabinów do pacjentów, zabijając 14 z nich i raniąc ośmiu” – wyjaśnił sekretariat bezpieczeństwa z miasta Chihuahua, które jest stolicą stanu o tej samej nazwie.
W chwili ataku w ośrodku przebywało 25 osób.

Stan Chihuahua, położony przy granicy z USA, jest jednym z meksykańskich stanów, które są najbardziej dotknięte przez przemoc związaną z przemytem narkotyków. Działa tam kartel z Juarez, który rywalizuje z innymi grupami przestępczymi, takimi jak Sinaloa.

W ciągu ostatnich 10 lat w ośrodkach leczenia narkomanów doszło do co najmniej sześciu ataków. W ten sposób zwalczające się gangi wyrównywały rachunki, przekonane, że ich wrogowie ukrywają się w tych centrach – twierdzą władze.
Od początku wojny z kartelami narkotykowymi, ogłoszonej przez meksykański rząd w 2006 roku, zginęło lub zaginęło ponad 200 tys. ludzi.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Znajdował się w punkcie dowodzenia wojsk syryjskich, koordynował operację odbijania miasta Dajr az-Zaur z rąk bojowników, kiedy spadły pociski. Rosyjski generał Walerij Asapow zginął we wschodniej Syrii, w pobliżu miasta Dajr az-Zaur w wyniku ostrzału moździerzowego przeprowadzonego przez dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) – poinformował resort obrony Rosji. Generał Walerij Asapow był dowódcą grupy rosyjskich doradców wojskowych. Pomagał w kierowaniu operacją wyzwalania Dajr az-Zaur – ujawniło rosyjskie ministerstwo, nie podając jednak bliższych szczegółów.

Ropa i gaz

Operację “Burza Dżaziry”, której celem jest opanowanie części prowincji Dajr az-Zaur, znajdującej się na lewym, to jest wschodnim brzegu Eufratu, prowadzą od 9 września wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). Rozpoczęcie tej ofensywy związane jest z rywalizacją między SDF a armią syryjską (SAA) o opanowanie bogatej w ropę i gaz doliny Eufratu.

16 września Rosja i SAA zbombardowały pozycje SDF w tym rejonie, próbując zatrzymać postępy tej formacji.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja w Kolonii przewiduje, że w tegoroczną noc sylwestrową powtórzy się sytuacja sprzed roku, gdy do tego miasta przybyło „ok. 2 tys. wyglądających na północnych Afrykanów lub Arabów młodych mężczyzn”. Wielu z nich zachowywało się agresywnie. Policjanci kontrolowali ich i oceniają, że zapobiegli powtórzeniu się wydarzeń z nocy sylwestrowej z 2015 na 2016 r., kiedy na placu przed dworcem głównym w Kolonii doszło do kradzieży i do masowych ataków imigrantów na kobiety.

W opublikowanej właśnie policyjnej analizie przewiduje się, że również w sylwestra w tym roku trzeba się liczyć z przybyciem „dużych grup mężczyzn” do Kolonii i innych dużych miast Nadrenii Północnej-Westfalii.

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych tego kraju związkowego Juergena Mathiesa należy się przygotować na to, że potrzebna będzie wtedy wyjątkowo duża obecność policji. Zarazem – jak odnotowuje agencja dpa – z policyjnej analizy wynika, że mężczyźni skontrolowani w zeszłym roku w sylwestra w Kolonii nie umawiali się wcześniej na tę okazję, nie byli specjalnie zapraszani czy zachęcani do przyjazdu.

Wielu z nich, gdy ich o to zapytano, odpowiadało, że przyjechali, by się po prostu „pobawić”. Większość z nich mieszkała wtedy w ośrodkach dla uchodźców lub imigrantów.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Burmistrz Koła Stanisław M. został zatrzymany przez CBA. Chodzi o śledztwo ws. ustawionych przetargów na śmieciarki. Ich łączna wartość to ponad 2,5 mln zł. Zatrzymano też pięciu innych podejrzanych. Śledztwo dotyczy zmowy przetargowej w trzech spółkach miejskich na korzyść jednej z wrocławskich firm. Chodzi o dostawy samochodów do wywozu odpadów komunalnych.

Nieuczciwa konkurencja

- Ustalenia CBA i Prokuratury Regionalnej w Łodzi wskazują, że burmistrz Koła przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – informuje Piotr Kaczorek z CBA. Tłumaczył, że nielegalne działania miały na celu pozbycie się konkurencji w publicznych zamówieniach.

Zmowa międzymiastowa

Burmistrz Koła to jeden z sześciu podejrzanych. Zatrzymano także prezesa i handlowca wrocławskiej firmy, która dostarcza specjalistyczne pojazdy, prezesa Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Kole, byłego prezesa tej spółki oraz pracownika Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Pruszkowie.

Służby reagują

Prawie wszyscy zatrzymani w sprawie usłyszeli już zarzuty dotyczące zmowy przetargowej. Burmistrz Koła ma usłyszeć je w środę. W tym momencie agenci CBA przeszukują biura w Urzędzie Miasta w Kole. Poszukują dokumentów i korespondencji mailowych.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

​Ciała dwóch Polaków znaleziono w wodzie w holenderskim mieście Giethoorn. Według policji, Polacy prawdopodobnie wjechali samochodem do wody. W kanale Thijssengracht znaleziono także pusty samochód. Policja podejrzewa, że 24- i 44-latek w ubiegłą środę z nieznanych przyczyn wjechali pojazdem do wody i się utopili.

Według lokalnych służb Polacy przyjechali do Holandii na prace sezonowe. Funkcjonariusze będą teraz dokładnie sprawdzali, jak doszło do wypadku. Śledczy wykluczają, że Polacy zginęli na skutek przestępstwa.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Równocześnie w stolicy Rosji ewakuowano kilka centrów handlowych, dworców, szkół i urzędów. We wszystkich mogą znajdować się materiały wybuchowe. Ewakuacja objęła ponad 10 tys. mieszkańców Moskwy. Do policji w całym mieście, prawie jednocześnie, wpłynęło kilkanaście zgłoszeń o rzekomych ładunkach wybuchowych. Funkcjonariusze będą sprawdzać wszystkie miejsca po kolei – donosi Russia Today.

Przeszukujemy 20 lokalizacji, w których miały zostać podłożone bomby. Liczba ewakuowanych ciągle rośnie, nie wykluczamy, że będzie ich o wiele więcej niż dotychczasowe 10 tys. – donoszą służby ratunkowe w rozmowie z agencją Tass.

Służby podejrzewają, że to forma terroryzmu. Jednocześnie z ewakuacją i przeszukiwaniem domniemanych celów zamachowców, trwa ustalanie autora telefonów informujących o ładunkach.

To może być zwykły kawał lub terroryzm telefoniczny. Niezależnie od tego musimy wszystko dokładnie sprawdzić i upewnić się, że nikomu nie stanie się krzywda. Informacje o ładunkach trafiały do nas o jednakowym czasie, ale także po tym, jak rozpoczęliśmy pierwsze ewakuacje – dodaje policja.

Do sieci trafia coraz więcej nagrań z moskiewskich ulic. Wiele z nich pokazuje panikę wśród mieszkańców, przeganianych z ulic przez policję.
Źródło info i foto: o2.pl

Comments Brak komentarzy »