Czeczen, który miał być najemnikiem na Bliskim Wschodzie, trafił do aresztu

​Obywatel Rosji narodowości czeczeńskiej ze statusem uchodźcy w Polsce jest podejrzany o służbę w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej na Bliskim Wschodzie. Miał przez dwa lata walczyć w szeregach Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii. Grozi mu do 8 lat więzienia. Zatrzymanego przez ABW aresztował stołeczny sąd.

Postępowanie zostało wszczęte po tym, jak ABW uzyskała informacje dotyczące podejrzenia przyjęcia przez obywatela Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, posiadającego status uchodźcy w Polsce, obowiązków w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej w jednym z krajów Bliskiego Wschodu – podał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Na wniosek ABW, złożony według ustawy z 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych, prokurator polecił zatrzymanie Czeczena i przeszukanie zajmowanych przez niego pomieszczeń. Funkcjonariusze ABW zatrzymali Kyuri A. 24 marca.

Po doprowadzeniu go do mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu Prokuratury Krajowej ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji prokurator postawił mu zarzuty. Zgodnie z nimi, kto przyjmuje obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowej wojskowej służbie najemnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Innym zarzut dotyczy nielegalnego posiadania broni palnej lub amunicji – zagrożonego taką samą karą.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli aresztował mężczyznę na 3 miesiące.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Cały czas trwają intensywne czynności procesowe – podała Prokuratura Krajowa.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Zatrzymani Ukraińcy przemycali uchodźców

Włoskie siły bezpieczeństwa zatrzymały dwóch Ukraińców podejrzanych o przemyt drogą morską Syryjczyków – podała w piątek agencja Reutera powołując się na komunikat włoskiej Gwardii Finansowej. Wszczęto śledztwo w tej sprawie. W wydanym oświadczeniu poinformowano, że zatrzymani w czwartek mężczyźni wysadzili na plaży w Kalabrii 16 migrantów i próbowali uciec na wody międzynarodowe. Służbom włoskim udało się dogonić 10-metrową łódź i zatrzymać podejrzanych, których następnie przewieziono do aresztu w celu dokonania identyfikacji przez migrantów.

Przetransportowana na plażę grupa składała się z dwojga dzieci, sześciu kobiet i ośmiu mężczyzn, którzy podawali się za Syryjczyków. Zeznali, że przybyli do Włoch z Turcji. „Trwa śledztwo, które ma zidentyfikować organizację, która czerpała systematyczne zyski w ten ohydny i żałosny sposób” – napisano w komunikacie Gwardii Finansowej. Reuters przypomina, że w tym roku drogą morską dotarło do Włoch już prawie 50 tys. migrantów. Większość z nich pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej.

UE prowadzi od lata 2015 roku na Morzu Śródziemnym misję wojskową, której celem jest zwalczanie przemytników na tym akwenie. Unijne okręty operują na wodach międzynarodowych. Dotychczas główną zasługą operacji jest jednak to, że uratowała kilkanaście tysięcy rozbitków. Kilkadziesiąt osób aresztowano pod zarzutem udziału w przemycie ludzi.
Żródło info i foto: interia.pl

Próbował wyprać 7 milionów dolarów

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zakończyli śledztwo dotyczące międzynarodowego prania pieniędzy. 48-letni mężczyzna przyjął na swoje rachunki bankowe prawie 7 milionów dolarów. Część pieniędzy zdołał przetransferować do Hongkongu. Oskarżonemu grozi do 10 lat więzienia.

Korzeni tej sprawy należy szukać w Stanach Zjednoczonych. Tam własnie doszło do oszustwa – do jednej z firm zadzwonił mężczyzna i, podając się za jej szefa, zlecił przelanie pieniędzy do dwóch innych podmiotów. Te właśnie przelewy, w wysokości 3 mln 298 tys. USD i 3 mln 697 tys. USD, przyjął na swoje konta 48-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju. Część pieniędzy została przewalutowana i przelana przez oskarżonego na jego kolejne rachunki. Udało mu się przekazać na konta w Hongkongu milion euro oraz wypłacić 620 tys. złotych oraz tysiąc euro w gotówce. Wszystkie te wydarzenia rozegrały się w październiku i listopadzie ubiegłego.

Na ślad afery wpadli jednak śledczy z katowickiej komendy wojewódzkiej. W grudniu zatrzymali sprawcę, a sąd postanowił go aresztować – za kratami przebywa do chwili obecnej. W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach zabezpieczono 1,5 mln złotych, 1,3 mln euro oraz 3,3 mln USD, które prokuratura zdecydowała się wydać pokrzywdzonej firmie.

Oskarżony nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Wyjaśnił, że pieniądze pozyskał od zagranicznych inwestorów, chcących budować elektrownie wiatrowe na terenie Polski. Za pranie brudnych pieniędzy kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.
Żródło info i foto: Policja.pl

Międzynarodowe uderzenie w fałszywych krewnych

Policjanci z komendy stołecznej zatrzymali osoby podejrzane o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw metodą na wnuczka. Działania realizowane były we współpracy z policją niemiecką. Akcja miała miejsce jednocześnie w dwóch krajach. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono gotówkę, biżuterię oraz luksusowe samochody, w tym dwa Ferrari. Decyzją Komendanta Stołecznego Policji powołana została specjalna grupa operacyjno-procesowa do przeprowadzenia czynności w postępowaniu przygotowawczym w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw na szkodę osób w podeszłym wieku, działającą metoda na wnuczka. Postępowanie w tej sprawie zostało przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie powierzone w całości do dalszego prowadzenia Wydziałowi Kryminalnemu Komendy Stołecznej Policji. Żródło info i foto: Policja.pl

16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet

W poniedziałek rozpoczyna się międzynarodowa akcja 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet. W tym czasie Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania będzie przybliżało pracę osób, które zwalczają przemoc w ramach swoich codziennych obowiązków, m.in. policjantów. Akcja 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet trwa od 25 listopada do 10 grudnia. Podobnie jak przed rokiem, włącza się w nią biuro pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz. W zeszłym roku pełnomocniczka przybliżała Polkom i Polakom ideę i cele Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Żródło info i foto: wp.pl

Carlos Menem przed sądem

Były prezydent Argentyny Carlos Menem, skazany już wcześniej za sprzedaż broni do krajów objętych międzynarodowym embargiem, stanął w poniedziałek ponownie przed sądem, tym razem za złożenie nieprawdziwej deklaracji majątkowej. Niepełną deklarację polityk miał złożyć w 2000 roku. Menem nie przyznał się w niej do czterech kont bankowych, dwóch nieruchomości, dwóch samolotów, akcji spółek telekomunikacyjnych i dwóch samochodów. Jeden z rachunków opiewających na 6 mln dolarów znajdował się w banku w Liechtensteinie i został otwarty w 1990 roku, gdy Menem pełnił urząd prezydenta. Żródło info i foto: TVP.info

Ogromne przekręty azjatyckiej mafii

Na zaniżaniu cła i niepłaceniu podatków państwo straciło miliardy. Centrum handlu przemycanymi towarami znajdowało się w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej. 40 bankowców, biznesmenów i konwojentów tworzyło międzynarodową siatkę, którą zarabiała na handlu przemycanymi ze Wschodu towarami. Tylko z podwarszawskiego centrum handlowego w Wólce Kosowskiej dziennie transferowano nawet milion dolarów. Według informacji „DGP” polskie służby na trop przestępstw trafiły przed rokiem. Wkrótce pod nadzorem ABW zaczęło działać międzynarodowe „konsorcjum śledcze”, w skład którego weszły służby z Ukrainy, Łotwy, Litwy oraz Czech. – W każdym z tych krajów funkcjonowała część tej samej organizacji. Dopiero skoordynowanie działań, dzielenie się na bieżąco informacjami pozwoliło uchwycić pełną skalę tego przestępczego przedsięwzięcia – mówi „DGP” wysoki rangą oficer ABW. Żródło info i foto: dziennik.pl

Centralne Biuro Śledcze w 2009 roku rozbiło 155 grup przestępczych

W 2009 roku Centralne Biuro Śledcze, prowadząc krajowe i międzynarodowe operacje przeciwko przestępczości zorganizowanej, rozbiło 155 grup przestępczych. Straż Graniczna wyeliminowała 79 grup przestępczych, w tym 42 polskie i 37 międzynarodowych. W czwartek z „Raportem o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2009 roku” zapoznała się sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. W wyniku działań CBŚ i nowo utworzonych w komendach policji w całych kraju zespołów do walki z przestępczością narkotykową, wszczęto ponad 20 tys. postępowań w sprawach narkotykowych. W ciągu całego roku zabezpieczono ponad 1,5 tony różnych narkotyków. Żródło info: Dziennik.pl

Dzieci zginęły podczas nalotu NATO

Sześcioro dzieci zginęło podczas nalotu przeprowadzonego przez siły międzynarodowe w prowincji Kunar na wschodzie Afganistanu – poinformowała afgańska policja. Dzieci szły podobno przez góry na obszarze, na które spadły bomby z NATO-wskich samolotów. Dowodzone przez NATO siły międzynarodowe (ISAF) wyjaśniły natomiast, że zażądano od nich wsparcia z powietrza, gdy rebelianci zaatakowali w prowincji Kunar posterunek wojskowy. W wymianie ognia na ziemi zginęło czterech napastników. Badane są doniesienia o ofiarach wśród ludności cywilnej. Żródło info i foto: TVP.info

Brytyjscy żeglarze opuścili irański areszt

Pięciu żeglarzy zostało wypuszczonych z irańskiego aresztu i powróciło na wody międzynarodowe – podaje TVP.info
Żeglarze zostali zatrzymani 25 listopada, gdy podczas rejsu z Bahrainu do Dubaju naruszyli wody terytorialne Iranu. Rodziny aresztowanych wreszcie mogą odetchnąć z ulgą. Czterej obywatele Wielkiej Brytanii i radiowiec z Bahrajnu byli przetrzymywani w areszcie prawie tydzień. Żródło info i foto: TVP.info