Posts Tagged “molestowanie seksualne”

Amerykańska piłkarka Hope Solo oskarżyła byłego prezydenta FIFA Seppa Blattera o molestowanie seksualne. Do zdarzenia miało dojść za kulisami gali wręczenia nagród laureatom plebiscytu Złotej Piłki FIFA w 2013 roku.

– Sepp Blatter uszczypnął mnie w pośladki. To było kilka lat temu podczas gali Złotej Piłki, tuż przed moim wejściem na scenę – powiedziała Solo portugalskiemu tygodnikowi „Expresso”.

Tygodnik cytuje również odpowiedź rzecznika Blattera, który oskarżenie nazwał „śmiesznym”. Blatter był prezydentem Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej w latach 1998–2015. 36-letnia Solo była w tym tygodniu gościem konferencji technologicznej Web Summit w Lizbonie. Amerykańska bramkarka jest dwukrotną złotą medalistką olimpijską (2008, 2012) i mistrzynią świata z 2015 roku.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Producent filmowy Harvey Weinstein złożył pozew przeciwko swojej byłej firmie Weinstein Co. żądając wydania dokumentów i akt, które mają mu pomóc bronić się przed zarzutami o molestowanie seksualne kobiet – informuje w piątek „Los Angeles Times”. Po publikacji „New York Timesa”, który ujawnił zarzuty molestowania seksualnego kobiet przez producenta, zarząd Weinstein Co. zdecydował o zwolnieniu Weinsteina z firmy.

„LA Times” informuje, że Weinstein w złożonym do sądu w Delaware pozwie domaga się wydania dokumentów (włącznie z mailami i teczką personalną), które według jego prawnika mają pomóc producentowi w walce z oskarżeniami i potencjalnym pozwami domniemanych ofiar. Producent chce użyć tych dokumentów także w pozwie przeciwko Weinstein Co. za bezprawne rozwiązanie z nim umowy o pracę. Dodatkowo oskarżył przedstawicieli firmy o przekazywanie mediom informacji na temat jego prywatnego życia.

„Pan Weinstein wierzy, że jego konto mailowe, które jest najważniejszym, jeśli nie jedynym kontem, jakiego używał w okresie pracy w firmie, będzie zawierało informacje oczyszczającego jego oraz firmę z zarzutów” – napisał w pozwie adwokat.

50 kobiet oskarża producenta

Do tej pory ponad 50 kobiet oskarżyło Weinsteina o nieodpowiednie zachowania na tle seksualnym, w tym o molestowanie seksualne i gwałt. Relacje ofiar i wielu osób związanych z Hollywood są potwierdzeniem prawie powszechnego przekonania, że postępowanie Weinsteina było w amerykańskiej branży filmowej od lat tajemnicą poliszynela, a jego słynne „rozmowy kwalifikacyjne na kozetce bądź w sypialni” – typowe dla wielu innych producentów, reżyserów i agentów filmowych.

Producent zaprzeczył oskarżeniom, a członkowie zarządu firmy Weinstein Co. powiedzieli, że nie byli świadomi jego zachowań, dopóki nie przeczytali o tym w gazecie. Prokurator federalny Nowego Jorku wszczął w tym tygodniu dochodzenie przeciwko firmie, dodatkowo jedna z aktorek pozwała Weinstein Co. za zaniedbanie, twierdząc, że szefowie firmy zdawali sobie sprawę z zachowań Weinsteina.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Po tym, jak hollywoodzkie gwiazdy przerwały milczenie na temat producenta filmowego Harveya Weinsteina, wiele kobiet za pośrednictwem mediów społecznościowych wyznało, że również doświadczyło molestowania seksualnego. Na Twitterze powstał specjalny hashtag #MeToo, który ma pokazać, jak ogromna jest skala tego zjawiska.

Hashtag #MeToo (po polsku #jateż) zainicjowała Alyssa Milano, amerykańska aktorka i piosenkarka, która chciała zwrócić uwagę na skalę problemu, jakim jest prześladowanie kobiet. W niedzielę udostępniła na Twitterze krótką notatkę zachęcającą kobiety do wyznawania, czy w przeszłości były molestowane.

“Gdyby wszystkie kobiety, które były kiedyś molestowane seksualnie, napisały ‘ja też’ w swoich statusach, być może udałoby się pokazać ludziom, jaką skalę ma to zjawisko” – napisała w swoim poście Milano.

Ogólnoświatowy trend

Milano, która już wcześniej wypowiadała się na temat Harveya Weinsteina, swoim tweetem rozpoczęła ogólnoświatowy trend. W ciągu trzech dni jej wpis zyskał 57 tysięcy komentarzy i ponad 20 tysięcy udostępnień, a hasztag #MeToo przeniósł się także na inne portale społecznościowe.

“Prześladowanie nie jest komplementem. Sprawia, że muszę się cały czas się za siebie oglądać, by upewnić się, że nikt mnie nie śledzi po odrzuceniu zalotów”.

“Statystyki molestowania seksualnego i prześladowań są niskie, ponieważ ludzie tego nie zgłaszają. To zdarza się częściej, niż myślimy”.

“#MeToo łamie mi serce. Ból, którym tyle osób się dzieli, jest zatrważający. Niestety, nie jestem zaskoczona. Po prostu mam złamane serce”.

“Liczba osób współtworzących ten hashtag absolutnie łamie serce i fakt, że muszę wliczyć w to także siebie, jest jeszcze gorszy”.

Zachęcanie innych

Tylko w ciągu pierwszej doby w mediach społecznościowych pojawiło się ponad 12 milionów takich wyznań. Wiele osób uważa jednak, że skala problemu seksualnego molestowania kobiet jest znacznie większa. “Jeśli nie czujesz się komfortowo, pisząc ‘Ja też’, musisz wiedzieć dwie rzeczy: 1. Wierzę w Ciebie. 2. Nie musisz o tym mówić, by być odważna. Życie po takim zdarzeniu jest odważne” – napisała jedna z internautek.

“Zostałem zgwałcony, gdy miałem 9 lat, lecz wiele osób mówiło mi, że to tylko napaść. Tylko dlatego, że jestem mężczyzną”.

“Zamiast ‘chronić’ wasze matki, córki i siostry, uczcie swoich synów, ojców i braci tego, jak mają być lepszymi mężczyznami”.

“Drodzy Panowie, jeśli czytacie te tweety i się z nich śmiejecie lub je ignorujecie, to wiedzcie, że to wy jesteście problemem”.

Zarzuty molestowania

Dziennik “New York Times” 12 października poinformował, że hollywoodzki producent filmowy Harvey Weinstein w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat molestował seksualnie aktorki, asystentki i inne pracownice swojej firmy. Jego ofiarami miały być między innymi znane aktorki: Ashley Judd, Angelina Jolie i Gwyneth Paltrow. Według gazety, co najmniej ośmiu kobietom producent zapłacił za milczenie. 65-letni Weinstein wydał oświadczenie, w którym przeprosił za błędy, ale jednocześnie zapowiedział pozew sądowy przeciwko dziennikowi “New York Times”.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Francja odbierze skompromitowanemu, znanemu producentowi filmowemu z Hollywood Harveyowi Weinsteinowi prestiżową Legię Honorową. Prezydent Emmanuel Macron oświadczył w wywiadzie telewizyjnym, że „podjął już kroki zmierzające do pozbawienia tego najwyższego francuskiego odznaczenia Harveya Weinsteina, oskarżonego przez kilkanaście kobiet o seksualne napaści, molestowanie i gwałty”. Weinstein miał wykorzystywać seksualnie kobiety, oferując im w zamian pomoc w karierze.

Amerykanin otrzymał Legię Honorową w 2012 roku, w uznaniu za działalność jego firmy Miramax, którą założył wraz z bratem, na rzecz promocji zagranicznych filmów w Stanach Zjednoczonych.

Kolejne oskarżenia

Dzisiaj 49-letnia Florence Darel, jako czwarta francuska aktorka, zarzuciła mu molestowanie seksualne. Poprzednio zrobiły to: Lea Seydoux, Judith Godreche i Emma de Caunes. Harvey Weinstein został już wykluczony z Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. To organizacja zawodowa, znana na całym świecie przede wszystkim poprzez doroczne uroczystości wręczania Oscarów. Producent został z niej wykluczony w trybie natychmiastowym.

W komunikacie Akademii napisano, że taka decyzja była motywowana nie tylko chęcią odcięcia się od Weinsteina, ale również tym, by dać sygnał, że „w przemyśle filmowym skończyła się era świadomej obojętności i wstydliwego współudziału w seksualnym napastowaniu i nękaniu w miejscu pracy”.

O sprawie Weinsteina napisały „The New York Times” i „New Yorker”. Gazety opublikowały wypowiedzi kobiet, które producent miał molestować seksualnie, a nawet zgwałcić. Zacytowane zostały m.in. słowa znanych aktorek Gwyneth Paltrow oraz Angeliny Jolie. Sam producent na razie nie odniósł się do sprawy. Harvey Weinstein jest producentem takich kinowych hitów jak „Gangi Nowego Jorku” czy „Zakochany Szekspir”.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

W związku z zarzutami o molestowanie seksualne producent filmowy Harvey Weinstein został wykluczony z Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, znanej przede wszystkim z dorocznych uroczystości wręczania prestiżowych nagród filmowych – Oscarów.

O natychmiastowym wykluczeniu Weinsteina zdecydował przytłaczającą większością głosów 54-osobowy zarząd Akademii Filmowej, w skład którego wchodzą m.in. laureaci Oscarów Steven Spielberg, Tom Hanks i Whoopi Goldberg.

“To jest nasz wyraźny przekaz, że w naszej branży skończyła się już era molestowania seksualnego w miejscu pracy” – podkreślił zarząd Akademii w oświadczeniu wydanym po nadzwyczajnym posiedzeniu w Los Angeles.

W ostatnich dniach wiele kobiet współpracujących z Weinsteinem oskarżyło go o molestowanie seksualne, m.in. takie gwiazdy kina jak Ashley Judd, Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Heather Graham, Kate Beckinsale i Lea Seydoux. Aktorka Rose McGowan oskarżyła producenta filmowego o gwałt.

Od Weinsteina zdystansowało się wielu jego kolegów i koleżanek z branży filmowej, m.in. Ryan Gosling, Tom Hanks, Leonardo DiCaprio i Meryl Streep. Reżyser Michael Moore, który współpracował z Weinsteinem przy filmie dokumentalnym “Fahrenheit 9/11″, zaapelował w piątek o stworzenie “świata bez Weinsteina” i nazwał go “socjopatą”, któremu przez wiele lat udawało się potajemnie wykorzystywać seksualnie kobiety.

Filmy, których był producentem, zdobyły w sumie ponad 80 Oscarów, w tym pięć w kategorii najlepszy film. Osobiście Weinstein został uhonorowany Oscarem za film “Zakochany Szekspir” jako najlepszy producent.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Skandal seksualny w Hollywood wstrząsnął światem amerykańskiego filmu i polityki. Kolejne aktorki twierdzą, że były molestowane przez słynnego producenta filmowego Harveya Weinsteina. Są wśród nich takie sławy jak Angelina Jolie i Gwyneth Paltrow.

W zeszłym tygodniu dziennik „New York Times” ujawnił, że w ciągu ostatnich 30 lat wiele kobiet zarzuciło Harveyowi Weinsteinowi napastowanie seksualne. Słynny producent zawarł w tym czasie osiem prywatnych ugód pozasądowych i wypłacił oskarżającym go kobietom odszkodowania. Były wśród nich pracownice jego firmy, aktorki i modelki.

Publikacja „New York Timesa” wywołała lawinę kolejnych oskarżeń. Angelina Jolie ujawniła, że jako młoda aktorka miała „nieprzyjemne doświadczenie” z Weinsteinem, po którym postanowiła nigdy więcej z nim nie współpracować. Gwyneth Paltrow napisała w oświadczeniu, że Weinstein po tym, jak uzyskała rolę w jego filmie, wezwał ją do swego pokoju hotelowego, gdzie napastował ją seksualnie. – Byłam wtedy jeszcze dzieciakiem, byłam przerażona – wyznała Paltrow.

Harvey Weinstein został zwolniony ze stanowiska przez jego firmę producencką. Wczoraj odeszła od niego żona. Przy okazji amerykańscy Republikanie skrytykowali Hillary Clinton za to, że dopiero po pięciu dniach od ujawnienia skandalu potępiła hollywoodzkiego potentata, który jest jej przyjacielem i darczyńcą Partii Demokratycznej.

Pytany, czy była sekretarz stanu zwróci dotacje, jakie otrzymała od Weinsteina na kampanię wyborczą, były kandydat na wiceprezydenta Tim Kaine odpowiedział, że kampania należy do przeszłości.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Hollywood przeżyło już niejeden skandal, ale ten ostatni wstrząsnął gwiazdami. Producent Harvey Weinstein molestował aktorki angażowane do jego filmów.

To dziennik “New York Times” jako pierwszy poinformował, że Harvey Weinstein w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat molestował seksualnie aktorki, asystentki i inne pracownice swojej firmy. Jedną z jego ofiar miała być znana aktorka Ashley Judd.

Gwyneth Paltrow miała paść ofiarą Weinsteina w wieku 22 lat, gdy dostała angaż w adaptacji powieści Jane Austen “Emma”. Przed rozpoczęciem zdjęć aktorka została zaproszona do jednego z hoteli w Beverly Hills na spotkanie robocze. Jak twierdzi, producent składał jej dwuznaczne propozycje i dotykał ją wbrew jej woli.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach opublikowała portret pamięciowy poszukiwanego mężczyzny. Jak podają funkcjonariusze, jest on podejrzany o “czyn o podłożu seksualnym”. Policja poszukuje mężczyzny, który jest podejrzany o “czyn o podłożu seksualnym”. Jak jednak podaje portal “Wadowice Online”, powołując się na informacje prokuratury, mężczyzna próbował zgwałcić dziewczynkę. Do zdarzenia miało dojść 2 sierpnia na terenie powiatu wadowickiego.

Poszukiwany jest w wieku 25-30 lat. Ma ok. 17-175 cm wzrostu, śniadą cerę, blizny po przebytym trądziku, krótkie czarne włosy, brązowe oczy. Był ubrany w czarny podkoszulek z krótkim rękawem, czarne spodnie, miał też czarny plecak i słuchawki od telefonu. Prawdopodobnie miał też ciemny tatuaż na ręce. Osoby, które znają tożsamość mężczyzny, proszone są o kontakt z KPP w Wadowicach: 33-8729200 lub z najbliższą jednostką policji pod numerem 997.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Prawie 550 członków słynnego katolickiego chóru chłopięcego “Regensburger Domspatzen” padło ofiarą przemocy cielesnej i seksualnej. Czyny są jednak przedawnione, sprawcy nie staną przed sądem.

Latami w znanym na całym świecie katolickim chórze chłopięcym z Ratyzbony “Regensburger Domspatzen” na porządku dziennym było bicie i przemoc seksualna. Blisko 500 chórzystów padło ofiarą przemocy cielesnej, 67 seksualnej – wynika z raportu przedstawionego we wtorek w Ratyzbonie.

Szczególnie dramatyczna była sytuacja w przedszkolnych placówkach “Domspatzen” w Etterzhausen i Pielenhofen. Ich byli wychowankowie opisywali je jako “więzienie”, “piekło” lub “obóz koncentracyjny” – powiedział adwokat Ulrich Weber, niezależny rzeczoznawca, który przez ostatnie dwa lata badał zarzuty ujawnione w 2010 roku. – Wiele byłych ofiar mówiło o spędzonych tam latach jako o najgorszym czasie swojego życia, naznaczonym przemocą, strachem i bezsilnością – mówił Weber.

Przemoc fizyczna była wszechobecna i wielokrotnie nadzwyczaj brutalna, doznała jej większość chłopców. Przemoc dominowała głównie w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia, ale trwała do 1992 roku. Adwokat przypuszcza, że nie wszystkie ofiary się do niego zgłosiły. Wychodzi z założenia, że przemocą i nadużyciem seksualnym dotkniętych było dalsze 200 osób.

“Kultura milczenia”

Udało się ustalić 49 sprawców. 45 z nich znęcało się nad dziećmi fizycznie, dziewięciu wykorzystywało dzieci seksualnie. Jak wynika z 440-stronnicowego raportu, dzieci maltretowali wychowawcy trzech instytucji: szkoły, chóru i internatu. Odpowiedzialny za tę przemoc jest jednak w wielu przypadkach dyrektor i prefekt szkoły, którzy przez lata kształtowali tę placówkę.

Ekscesy przemocy, jak wyraził się Weber, umożliwiała “kultura milczenia”, która miała chronić tak znany chór przed utratą dobrej opinii. Dlatego żadnych konsekwencji nie wyciągnięto z już wcześniejszych krytycznych doniesień mediów. Zdaniem Webera należy przyjąć, że bez mała wszyscy związani z chórem odpowiedzialni przynajmniej połowicznie znali sytuację.

Najważniejsze sukcesy chóru

Poważne zarzuty wysunął Weber wobec dzisiejszego kardynała Gerharda Ludwiga Müllera i byłego dyrygenta chóru, brata papieża Benedykta XVI Georga Ratzingera. Adwokat zarzucił Ratzingerowi odwracanie oczu od przemocy fizycznej dokonywanej na dzieciach, nie ma jednak dowodów, że wiedział on także o wykorzystywaniu seksualnym dzieci.

Byli chórzyści pytani o Ratzingera opisywali go bardzo różnie, jedni pozytywnie, inni negatywnie. W dzisiejszej ocenie wieloletni dyrygent (prowadził chór w latach 1964-1994) miał “bardzo ambitne cele” wobec chóru i stracił orientację, jeżeli chodzi o odpowiedzialność za ogólne dobro dzieci.

Według Webera kardynał Müller odpowiedzialny jest za słabości rozliczenia się z przeszłością chóru, w tym za brak dialogu z ofiarami. Biskupstwo Ratyzbony zareagowało na raport przyznaniem się do winy. – Wszyscy popełniliśmy błędy – powiedział wikariusz generalny Michael Fuchs. Wyjaśnił, że biskupstwo powinno było się wcześniej uaktywnić i poprosił o wybaczenie.

Sprawy są przedawnione

Mimo mnogości przypadków cielesnego znęcania się nad dziećmi i ich seksualnego wykorzystywania, sprawcy nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Wszystkie sprawy są w międzyczasie przedawnione.

Jedna z ofiar, były chórzysta Alexander Probst, przyznał, że chociaż rozprawianie się z przeszłością trwa już siedem lat, jest “głęboko wstrząśnięty” wymiarami upublicznionej teraz przemocy. Ale jest zadowolony z wyniku badania. – Jesteśmy usatysfakcjonowani – powiedział Probst.

Na początku roku ukonstytuowało się gremium, które pracuje nad “materialnym uznaniem doznanego bezprawia” – powiedziała należąca do tego gremium Barbara Seidenstücker. W pierwszych 50 przypadkach decyzja już zapadła i ofiarom zostało wypłacone w sumie 450 tys. euro. Do końca roku ma zostać opracowana większość z czekających jeszcze 300 wniosków o odszkodowania.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Do molestowania seksualnego w chórze Domspatzen (Katedralne wróbelki) w Ratyzbonie dochodziło niemal przez 50 lat. Autor stworzonego na zlecenie Kościoła katolickiego raportu współodpowiedzialnością za molestowanie obarcza brata emerytowanego papieża Benedykta XVI.

We wtorek opublikowano wyniki końcowego raportu sporządzonego przez adwokata Ulricha Webera. Badał on przeszłość słynnego chłopięcego chóru od maja 2015 r. W tym czasie rozmawiał z dziesiątkami ofiar, osobami odpowiedzialnymi oraz pełnomocnikiem biskupstwa w Ratyzbonie zajmującego się przypadkami wykorzystania dzieci. Adwokat miał też dostęp do tajnych archiwów i kartotek osobowych biskupstwa.

Ulrich Weber zbadał przypadki z lat 1945-1992. W tym czasie przez chór i internat przewinęło się 2100 chłopców. Wszystkie przypadki uległy przedawnieniu, ale poszkodowani mają otrzymać odszkodowania od 5 tys. do 20 tys. euro.

Do przemocy dochodziło głównie w przedszkolu. Jednak gimnazjum działające przy chórze też nie było od niej wolne. Jak mówił na konferencji prasowej Ulrich Weber, czas spędzony w szkole był dla poszkodowanych “więzieniem, piekłem i obozem koncentracyjnym”. Wielu z nich określało ten czas mianem “najgorszego okresu w ich życiu, naznaczonego przez strach, przemoc i bezsilność”.

Odpowiedzialni za przestępstwa

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej adwokat Ulrich Weber powiedział, że główną odpowiedzialność za przestępstwa wobec dzieci ponosi dyrektor szkoły oraz katecheta. Jednak o molestowaniu wiedzieli niemal wszyscy. Jego zdaniem w chórze i szkole panowała “kultura milczenia”, a ważniejsze było dobro instytucji niż uczniów.

Współodpowiedzialność za przemoc i molestowanie ponosi też brat emerytowanego papieża Benedykta XVI – George Ratzinger. Był on wieloletnim kapelmistrzem ratyzbońskiego chóru, a w latach 1964-1994 był dyrektorem muzycznym chóru.

- Można mu zarzucić chowanie głowy w piasek i brak reakcji, mimo że wiedział o problemie – powiedział Ulrich Weber.

Ofiary mniej stanowcze wobec oprawców

Mimo udokumentowania przypadków przemocy i molestowania, nie wszystkie ofiary domagają się odszkodowania. – Cierpiałem, ale nie chcę pieniędzy. Po upływie 50 lat niemożliwe jest zadośćuczynienie finansowe. Sam muszę sobie z tym poradzić – powiedział dziennikowi “Sueddeutsche Zeitung” jedna z ofiar.

71-letni mężczyzna powiedział gazecie, że niedawno nawiązał kontakt ze swoim byłym nauczycielem matematyki, który dał mu się szczególnie mocno we znaki. Nauczyciel ujawnił, że był więźniem obozu koncentracyjnego, gdzie był bity i upokarzany. – Powiedział do mnie: życie jest ciężkie. Chciałem was do tego życia przygotować. Po tej rozmowie odzyskałem spokój duszy – opowiada Alexander Metz.

Chór katedralny Domspatzen z Ratyzbony w Bawarii należy do najbardziej znanych chórów chłopięcych. Powstał ponad 1000 lat temu. Od 1994 roku zespołem, składającym się z chłopców i młodych mężczyzn, kieruje osoba świecka – Roland Buechner. Członkowie chóru uczęszczają do własnej szkoły i mieszkają w internacie.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »