Iran ściga Donalda Trumpa. Prokurator wydał nakaz aresztowania prezydenta USA

Irański prokurator wydał nakaz aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa, którego obwinia o śmierć generała Kasema Sulejmaniego. Władze Iranu wystąpiły do Interpolu o pomoc w zatrzymaniu amerykańskiego przywódcy.

Donald Trump stanie przed sądem?

Irański prokurator z Teheranu, Ali Alqasimehr prowadzi postępowanie w sprawie śmierci generała Kasema Sulejmaniego, który zginął po ataku amerykańskiego drona w styczniu tego roku. Śledczy wydał nakaz aresztowania Donalda Trumpa, który miał wydać rozkaz w tej akcji. Oprócz prezydenta USA we wniosku wymienionych jest jeszcze innych 30 osób, nie wymienionych jednak z nazwiska.

Prokurator poprosił też o pomoc w zatrzymaniu Interpol, który miałby umieścić przywódcę USA na liście najbardziej poszukiwanych przestępców. Instytucja ta nie skomentowała sprawy. O nakazie aresztowania napisał portal wprost.pl powołując się na agencję informacyjną ISNA – irańską agencję studencką, kontrolowaną przez irańskie władze. Prokurator chce, żeby Trump stanął przed sądem, nawet jeśli skończy się wcześniej jego kadencja.

USA i Iran wzajemnie oskarżają się o terroryzm

Generał Kasem Sulejmani zginął 3 stycznia br. w wyniku ataku amerykańskiego drona. w pobliżu Międzynarodowego Portu Lotniczego w Bagdadzie. Wojskowy był dowódcą elitarnej jednostki Al Kuds, działającej w ramach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskie, uznawanego przez USA za organizację terrorystyczną, i jednym z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis. Władze USA obwiniały gen. Sulejmaniego o śmierć wielu Amerykanów i swoich koalicjantów, a także za akcje przeciwko bazom koalicyjnnym w Iraku. Miał on też zatwierdzić ataki na ambasadę Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie.

W odpowiedzi po śmierci generała, w styczniu br. irański parlament uznał Departament Obrony USA oraz wszystkie firmy i instytucje, które były powiązane z tym atakiem, za organizacje terrorystyczne. Parlament przekazał też 200 mln euro jednostce dowodzonej przez Sulejmaniego o nazwie Al Kuds.
Źródło info i foto: wp.pl

Podwójny zabójca zatrzymany na polsko-ukraińskim przejściu granicznym

Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej na Podkarpaciu zatrzymano 32-letniego Ukraińca. Mężczyznę w całej Europie poszukiwano pilnym nakazem aresztowania. Jest podejrzany o dwa zabójstwa na terenie Czech.

Ścigany Ukrainiec od dłuższego czasu przebywał w Czechach i tam dokonał zbrodni. Według portalu Novinky.cz, doszło do niej 17 listopada w internacie, przerobionym na hostel w Opatovicach nad Łabą. Pokoje wynajmowali tu głównie sezonowi pracownicy ze Wschodu.

Wieczorem doszło do awantury. Dwóch mężczyzn znaleziono w kałuży krwi. Ktoś wezwał karetkę. Ofiary próbowano reanimować, ale bezskutecznie. Zginęły od ciosów zadanych nożem.

Nożownik ulotnił się przed przyjazdem policji. Postanowił natychmiast uciec z kraju. W Pradze wsiadł do autobusu, jadącego do Kijowa. Sądził, że śledczy nie zdążą wpaść na jego trop.

Ale sygnał o poszukiwaniach błyskawicznie dotarł do polskich służb granicznych. Kiedy w Korczowej mundurowi kontrolowali pasażerów i sprawdzali ich paszporty w bazach danych, od razu zorientowali się z kim mają do czynienia.

– W stosunku do Ukraińca zachodziła uzasadniona obawa, że może być niebezpieczny i uzbrojony. W czasie zatrzymania mężczyzna był zaskoczony i nie stawiał żadnego oporu – relacjonują funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Ukrainiec na razie pozostaje w dyspozycji przemyskiej prokuratury i oczekuje na rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Turcja: Wydano nakazy aresztowania wojskowych oskarżanych o udział w próbie obalenia rządów Erdogana

Turecka policja rozpoczęła w piątek na polecenie prokuratury w Stambule nową serię aresztowań wśród wojskowych, którym zarzuca się udział w zamachu stanu z 2016 roku. Wydano 103 nowe nakazy aresztowania dotyczące członków sił zbrojnych w całym kraju. Motywem kolejnej czystki w tureckich siłach zbrojnych są podejrzenia o udział w spisku, o którego zorganizowanie z zamiarem obalenia rządu oskarża się islamskiego kaznodzieję zamieszkałego w USA Fethullaha Gulena.

Wpływowe bractwo religijne Gulena było bliskim sojusznikiem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), która rządzi Turcją od 2002 roku, ale oba ugrupowania od 2013 roku ścierają się ze sobą w walce o władzę. Jak poinformowało tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w ciągu ostatnich dziesięciu dni 500 osób zostało zatrzymanych przez policję pod zarzutem współdziałania ze zwolennikami Gulena. Od czasu nieudanego zamachu stanu usunięto z wojska w związku z podejrzeniami o związki z Gulenem 8500 członków tureckich sił zbrojnych, w tym 150 generałów. Stanowi to 3,5 proc. tureckich sił zbrojnych.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Niemcy: Jeden ze sprawców zabójstwa w Chemnitz był ścigany listem gończym

Po śmiertelnym ataku nożem w Chemnitz prawicowi ekstremiści opublikowali w sieci nakaz aresztowania jednego z domniemanych sprawców. Zawiera on szczegóły dotyczące zbrodni. „Niezrozumiałe jest dla nas jeszcze, skąd pochodzą te zdjęcia” – napisało na Twitterze saksońskie MSW.

Na różnych skrajnie prawicowych platformach w sieci krąży nakaz aresztowania jednego z domniemanych zabójców 35-letniego Niemca w Chemnitz. Mężczyzna został w niedzielę śmiertelnie raniony nożem, niedaleko miejsca, w którym odbywał się miejski festyn. Policja aresztowała dwóch podejrzanych. Są nimi dwudziestoletni migranci z Iraku i Syrii.

Władze Saksonii sprawdzają autentyczność zamieszczonego w mediach społecznościowych dokumentu. Zawiera on imię i nazwisko podejrzanego, dane ofiary i sędziego oraz szczegóły dokonanej zbrodni. „Niezrozumiałe jest dla nas jeszcze, skąd pochodzą te zdjęcia” – napisało na Twitterze saksońskie MSW.

Zdjęcia nakazu aresztowania udostępniła m.in. prawicowa populistyczna grupa „Pro Chemnitz”. Potem na swojej stronie na Facebooku napisała, że to „internetowa policja” usunęła wpis.
Publikacja to przestępstwo

Premier Saksonii Michael Kretschmer polecił wszczęcie dochodzenia, które ma wyjaśnić, jakim sposobem nakaz aresztowania trafił do Internetu. „Jego publikacja jest przestępstwem” – zaznaczył w rozmowie z rozgłośnią MDR. Wicepremier Saksonii Martin Dulig przyznał z kolei, że jeśli nakaz przeciekł z kręgów policji, to władzom landu „przyjdzie się zmierzyć z wielkim problemem”.

Ostro zareagował także minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer. „To nie do przyjęcia” – powiedział szef MSW. Nie może się zdarzyć, że „wysoce osobiste dane i wewnętrzne procesy wymiaru sprawiedliwości” są upubliczniane. Zapowiedział, że w wyjaśnieniu sprawy zostaną sprawdzone „wszystkie możliwości, jakie ma państwo prawa”.
Angela Merkel o zamieszkach

W niedzielę i poniedziałek doszło w Chemnitz do zamieszek i brutalnych incydentów. Sytuacja eskalowała po śmierci ugodzonego nożem Niemca. Do miasta zjechały tysiące ekstremistów, protestujących przeciwko imigrantom. Media donosiły o swoistych „polowaniach na imigrantów”.

Kanclerz Angela Merkel potępiła próby samosądów w Chemnitz. „To, co zobaczyliśmy, nie może mieć miejsca w państwie prawa. Na żadnym placu, na żadnej ulicy nie mają prawa zdarzyć się takie zamieszki” – powiedziała kanclerz.
Źródło info i foto: interia.pl

Brutalne zabójstwo 17-latki w Niemczech. Jest nakaz aresztowania podejrzanego 18-latka

W związku z dokonanym w poniedziałek przy użyciu noża zabójstwem 17-letniej dziewczyny we Flensburgu na północy Niemiec wydano nakaz aresztowania podejrzanego o ten czyn 18-letniego mężczyzny – poinformowała w środę prokuratura. Jak podały dzienniki „Bild” i „Flensburger Tageblatt”, aresztowany jest pochodzenia afgańskiego.

17-latkę z zadanymi nożem ciężkimi ranami znaleziono w poniedziałek wieczorem w mieszkaniu w wielorodzinnym domu we Flensburgu. Mimo podjętej przez ekipę ratunkową reanimacji zmarła jeszcze w mieszkaniu.

Na temat motywów i tła czynu nic na razie nie wiadomo. Nie ma też oficjalnych informacji w sprawie pochodzenia i narodowości ofiary oraz jej domniemanego zabójcy. Nóż, którym zaatakowano dziewczynę, jest w posiadaniu policji.

Jak podał na swej stronie internetowej „Flensburger Tageblatt”, 17-latka miała mieszkanie w wielorodzinnym domu, gdzie straciła życie. Według sąsiadów, podejrzany bardzo często ją tam odwiedzał.

W ubiegłym tygodniu w Berlinie 14-letnia Keira G. także została zamordowana nożem w mieszkaniu. Podejrzany o ten czyn jej 15-letni kolega szkolny z niemieckim obywatelstwem przebywa w areszcie. Według prokuratury, motywy którymi się kierował, nie są na razie jasne.

Policja poinformowała we wtorek o wszczęciu dochodzenia przeciwko założycielowi antyislamskiego ruchu Pegida Lutzowi Bachmannowi, którego usunięty już wpis na Twitterze głosił: „Zabójstwo Keiry G. Chyba wyszło już na jaw: bestia z Kaukazu, Edgar H., czeczeński muzułmanin i eks-uchodźca”. Wpis zawierał też link do profilu na Facebooku, należącego według policji do osoby innej niż podejrzany.

„Prowadzimy dochodzenie w związku z pomówieniem, fałszywym podejrzeniem i podżeganiem do nienawiści narodowościowej” – powiedział policyjny rzecznik. Sam Bachmann napisał na Twitterze, że jego wpis nie był żadnym stwierdzeniem faktów, na co ma wskazywać sformułowanie „chyba”.
Źródło info i foto: interia.pl

Wielka Brytania: Utrzymano nakaz aresztowania Juliana Assange

Brytyjski sąd odrzucił we wtorek wniosek o uchylenie nakazu aresztowania założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange’a, który od ponad pięciu lat przebywa na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie, gdzie ukrywa się przed brytyjską policją.

Sędzia Emma Arbuthnot odrzuciła we wtorek argumenty obrońców Assange’a, w których ocenie nie jest to w interesie publicznym, by aresztować Assange’a za niestawienie się w sądzie w 2012 r. Sędzia zaznaczyła, że Assange to osoba, „która chce narzucać wymiarowi sprawiedliwości swoje warunki”, i jej zdaniem Assange „uważa, że stoi ponad prawem i chce sprawiedliwości jedynie, gdy jest to dla niego korzystne”.

Po usłyszeniu wtorkowej decyzji Assange napisał na Twitterze, że ma trzy miesiące na odwołanie się od wyroku. Dodał, że orzeczenie zawierało „poważne błędy rzeczowe”.

Prawnicy Assange’a argumentowali przed sądem, że po tym, gdy w maju ub.r. szwedzka prokuratura zdecydowała o umorzeniu dochodzenia przeciwko Australijczykowi w sprawie zarzutów o gwałt na obywatelce Szwecji, dalsze utrzymywanie nakazu jest bezzasadne. Szwedzi zdecydowali się na to, nie widząc możliwości sprowadzenia Assange’a do Szwecji w dającej się przewidzieć przyszłości.

Assange ukrywa się na terenie ambasady przed brytyjską policją, która chce go aresztować za zlekceważenie wezwania do stawienia się w sądzie 29 czerwca 2012 roku.

Mężczyzna obawia się, że mógłby zostać wydany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi amerykańskimi dokumentami dotyczącymi wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA.

Na początku stycznia Wielka Brytania odrzuciła wniosek Ekwadoru o przyznanie założycielowi WikiLeaks statusu dyplomatycznego, który pozwoliłby mu na opuszczenie kraju. Wkrótce po tym służby dyplomatyczne Ekwadoru poinformowały, że otrzymał on obywatelstwo tego kraju.
Źródło info i foto: interia.pl

Czterech Polaków zatrzymany w związku ze starciami w Hamburgu

Podczas zamieszek w Hamburgu zostało zatrzymanych czterech Polaków – dowiedziało się Polskie Radio. Informację potwierdził rzecznik prasowy policji w Hamburgu. O losie Polaków zadecyduje sąd. W rozmowie z Polskim Radiem rzecznik prasowy policji w Hamburgu potwierdził, że wśród licznych zatrzymanych podczas starć z policją w czasie szczytu G20 są polscy obywatele.

„Nie mogę powiedzieć, czy i kiedy zostanie wystawiony przeciwko nim sądowy nakaz aresztowania” – powiedział rzecznik policji.
Wyjaśnił, że czwórka Polaków została zatrzymana, bo jest podejrzana o popełnienie czynów karalnych.

Policja podała, że podczas demonstracji w Hamburgu łącznie 186 osób zostało aresztowanych, w tym 51 cudzoziemców. Oprócz Polaków, także osoby z Francji, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii i Austrii.
Źródło info i foto: interia.pl

Niemiecka policja ściga ponad 460 neonazistów

Niemiecka policja szuka na mocy nakazu aresztowania 462 neonazistów. Nie ma po nich śladu. Niektórzy są poszukiwani od co najmniej dwóch lat. Policja w Niemczech nie może zatrzymać 462 osób, wobec których ma nakaz aresztowania za popełnienie przez nie czynów karalnych o podłożu skrajnie prawicowym – wynika z odpowiedzi niemieckiego MSW na zapytanie parlamentarne partii Lewica. Według danych ministerstwa, organy ścigania nie mogły wykonać prawie 600 nakazów aresztowania wobec 462 prawicowych ekstremistów.

Wśród nich 104 osoby są poszukiwane w związku z aktami przemocy, 106 z powodu czynów na tle politycznym. 98 przestępców policja poszukuje już co najmniej od 2015 roku. We wrześniu 2015 poszukiwano 372 przestępców z kręgów skrajnej prawicy.

Ekspertka ds. bezpieczeństwa wewnętrznego z ramienia partii Lewica, Ulla Jelpke, która skierowała parlamentarne zapytanie do MSW, alarmuje: – Tak wysoka liczba neonazistów, których przez długi okres nie można aresztować, jest bardzo niepokojąca – mówi Jelpke. – To przesłanka świadcząca o coraz lepiej działającym podziemiu neonazistowskim – dodała.

Jelpke podkreśliła, że w kołach skrajnie prawicowych utrzymuje się stała gotowość do popełniania przestępstw i aktów przemocy, a instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa są bezczynne.
Źródło info i foto: onet.pl

Międzynarodowy Trybunał Karny odtajnił nakaz aresztowania Mohameda Chaleda Al-Tuhamy’ego

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) odtajnił wydany w 2013 roku nakaz aresztowania byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Libii Mohameda Chaleda Al-Tuhamy’ego, podejrzanego o zbrodnie za rolę w represjonowaniu opozycji za rządów Muammara Kaddafiego. Międzynarodowy Trybunał Karny podał w oświadczeniu, że Al-Tuhamy jest poszukiwany w związku z zarzutami, zakwalifikowanymi jako zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne popełnione na więźniach przetrzymywanych przez libijskie siły bezpieczeństwa podczas antyrządowych protestów w 2011 roku.

Prokuratura oskarża go między innymi o pozbawianie wolności, stosowanie tortur, prześladowania i okrutne traktowanie więźniów. Wydany 18 kwietnia 2013 roku nakaz aresztowania został w poniedziałek podany do publicznej wiadomości na wniosek prokuratora Fatou Bensoudy. Prokurator uznał, że gdy wszystkie kraje będą wiedziały o istnieniu nakazu, może to pomóc wspólnocie międzynarodowej we współpracy w celu aresztowania Al-Tuhamy’ego – poinformował Międzynarodowy Trybunał Karny.

W nakazie aresztowania wezwano przedstawicieli trybunału, aby starali się podjąć współpracę z władzami Egiptu przy aresztowaniu Al-Tuhamy’ego i wysłaniu go na proces do Hagi.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Policja w Cleveland wciąż poszukuje Steve’a Stephensa

Policja w Cleveland w stanie Ohio wydała w poniedziałek nakaz aresztowania Steve’a Stephensa. W niedzielę po południu zastrzelił on przypadkowego, 74-letniego mężczyznę, po czym film ze zdarzenia opublikował na Facebooku.

Policja w Cleveland informowała, że moment zabójstwa był transmitowany na portalu na żywo. Facebook, choć potwierdził, że mężczyzna opublikował wideo przy użyciu funkcji transmitowania na żywo, twierdzi że nagranie zostało umieszczone na portalu później, a nie w chwili zdarzenia. Zabity przez Stephensa mężczyzna to Robert Godwin Sen., dziadek 14 wnucząt. Policja potwierdziła, że sprawca wybrał ofiarę przypadkowo. 37-letni poszukiwany mężczyzna jest zdaniem policji „uzbrojony i niebezpieczny”. Możliwe, że wyjechał już ze stanu Ohio. Poszukiwania trwają także w stanach Pensylwania, Nowy Jork, Indiana i Michigan. Sprawą zajmuje się FBI.

Kolejny film

Stephens opublikował również na Facebooku inny film, w którym mówi, że zabił w niedzielę kilkanaście osób. Policja oświadczyła jednak, że nie ma dowodów, by mężczyzna był zamieszany w jakiekolwiek inne morderstwo. Rzecznik policji w Cleveland Calvin Williams podczas konferencji prasowej zwrócił się bezpośrednio do Stephensa, prosząc go, by oddał się w ręce władz, ponieważ „jasne jest, że ma problem”, a jego działania „nie mają sensu”. Jeszcze przed zabójstwem, na Facebooku Stephens umieścił wpis o jego byłej partnerce, z którą „stracił trzy lata” życia. W filmie tuż przed zabójstwem mówił, że to ona jest „powodem wszystkiego, co zaraz się wydarzy”.
Źródło info i foto: tvn24.pl