Zatrzymany przez CBA wystawiał lewe faktury. Naraził Skarb Państwa na stratę 2 mln złotych

Na stratę ponad dwóch milionów złotych naraził Skarb Państwa mężczyzna zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wystawiał fikcyjne faktury, które pod lupę wzięła Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Dokumenty dotyczyły między innymi sprzedaży sprzętu elektronicznego oraz usług transportowych i serwisowych.

Mężczyzna usłyszał zarzuty wystawienia 652 fikcyjnych faktur między styczniem 2018 roku a kwietniem 2019. W sumie opiewały na ponad 12 milionów złotych.

Skarb Państwa został narażony na uszczuplenia podatkowe w wysokości ponad dwóch milionów złotych. „Jak wynika z ustaleń śledztwa, podejrzany nie dysponował dowodami zakupu towarów, które rzekomo później miał sprzedawać” – informują śledczy.

Prokuratura skierowała do poznańskiego sądu wniosek o tymczasowy areszt. Mężczyźnie grozi 25 lat więzienia. Śledczy zaznaczają, że sprawa ma charakter rozwojowy.
Źródło info i foto: TVP.info

Londyn: „Traktujmy terrorystów jak pedofilów – odbierajmy im dzieci”

Mark Rawley, zastępca komisarza londyńskiej policji zaproponował, by osoby oskarżone o terroryzm traktować tak, jak pedofilów – i odbierać im ich dzieci – informuje serwis ibtimes.co.uk. Rawley uważa, że dzieci terrorystów, podobnie jak dzieci pedofilów, są narażone na wpływ „złego otoczenia” swoich rodziców – w związku z czym państwo powinno im zagwarantować ochronę przed takimi wpływami.

Przemawiając na spotkaniu zorganizowanym przez think-tank Policy Exchange Rawley stwierdził, że dla niego „rodzice, którzy chcą uprawiać seks z dziećmi są równie groźni dla swoich dzieci, jak rodzice, którzy uważają, że osoby wyznające ich wiarę lub ich przekonania powinny nienawidzić wszystkich innych i zabijać ich”.

Serwis International Business Times przypomina, że w listopadzie 2017 roku matka pięciorga dzieci została uznana za winną rozpowszechniania propagandy terrorystycznej w mediach społecznościowych, ale nie trafiła do więzienia, ponieważ sąd uznał, że musi mieć warunki do zajmowania się dziećmi.

40-letnia Farhana Ahmed umieszczała w sieci materiały propagandowe Daesh. Kobieta otwarcie cieszyła się z zamachów terrorystycznych, do których doszło w Paryżu w listopadzie 2015 roku i udostępniała materiały pokazujące jak zadawać rany kłute w czasie ataku terrorystycznego.

W 2015 roku kobieta zamieściła w sieci łącznie 19 wpisów, które „bezpośrednio lub pośrednio zachęcały do dokonywania zamachów terrorystycznych w Wielkiej Brytanii lub poza jej granicami” – wynikało z aktu oskarżenia.

Sędzia zdecydował się jednak na wymierzenie kobiecie kary dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu ze względu na fakt, że jest ona matką pięciorga dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Zdaniem sędziego fakt iż kobieta w oczekiwaniu na proces przebywała w areszcie odbił się negatywnie na jej dzieciach dlatego uznał on, iż należy umożliwić jej jak najszybszy powrót do rodziny.

Zdaniem Rawleya brytyjskie państwo musi zacząć radzić sobie z takimi rodzicami, którzy stwarzają dla dzieci podobne zagrożenie jak rodzice-pedofile.
Źródło info i foto: rp.pl

Niepełnosprawni 4 razy bardziej narażeni na przemoc

Niepełnosprawne dzieci są niemal czterokrotnie bardziej narażone na przemoc – wynika z badań sfinansowanych przez WHO. Artykuł na ten temat publikuje tygodnik „Lancet”. Przemoc wobec dzieci jest ciągle dużym i poważnym problemem globalnym. Ze światowego raportu opublikowanego w 2006 r. wynika, że w 2002 r. zamordowanych zostało w sumie 53 tys. dzieci do 17. roku życia, a 150 mln dziewczynek i 75 mln chłopców padło ofiarą przemocy seksualnej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ok. 5 proc. wszystkich dzieci do 14. roku życia (tj. ok. 93 mln) jest niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub dużym. Badania na dorosłych wskazują, że osoby z niepełnosprawnością częściej stają się ofiarą przemocy, zwłaszcza jeśli są upośledzone intelektualnie. I choć istnieje uzasadnione podejrzenie, że ta sama prawidłowość dotyczy dzieci z niepełnosprawnością, dotychczas nie przeprowadzono na ten temat badań, które pozwoliłyby ocenić rozmiary tego zjawiska. Żródło info i foto: Radio ZET.pl