Posts Tagged “narkotykami”

Ministerstwo zdrowia otwiera nowy front na wojnie z substancjami psychoaktywnymi; karani mają być nie tylko ich dystrybutorzy, ale także posiadacze, i to surowo, bo pod tym względem nielegalne środki zostaną zrównane z narkotykami – pisze poniedziałkowy “DGP”.

Z przygotowywanego przez resort Konstantego Radziwiłła projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wynika, że za samo posiadanie dopalaczy w najlepszym przypadku grozić będzie grzywna, a w najgorszym (gdy będą to znaczne ilości substancji) – pozbawienie wolności do trzech lat – informuje w poniedziałek “DGP”.

Ministerstwo Zdrowia chce też znacznie surowiej niż dzisiaj karać za sprzedaż zakazanych substancji psychoaktywnych. Grozić ma za to do 12 lat więzienia. Za nakłanianie małoletniego do spożycia takiej substancji będzie można trafić za kratki na osiem lat, a jeśli zrobi się w to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kara urośnie do 10 lat.

Jak podaje gazeta, stworzony zostanie też specjalny rejestr zatruć i zgonów spowodowanych przez te środki. Placówki lecznice podejrzewające, że ich pacjent zatruł się dopalaczem, będą musiały w ciągu 48 godzin powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Ten przekaże wiadomość głównemu inspektorowi, który do końca marca każdego roku będzie sporządzał raport podsumowujący zgłoszenia z całej Polski.

Obecnie takie dane zbiera konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii i przekazuje je do GIS.

Walka w sieci

Według informacji “DGP” resort zdrowia zamierza walczyć z dopalaczami również w sieci. Chce, żeby główny inspektor sanitarny prowadził rejestr internetowych domen (tak samo jak przy e-hazardzie) prowadzących nielegalny handel. Dostawcy internetu będą musieli zablokować dostęp do takiej strony w ciągu 48 godzin. Za niepodporządkowanie się tym obowiązkom firmom telekomunikacyjnym będzie grozić kara finansowa.

Nowe przepisy mają także zapewnić pomoc osobom uzależnionym od dopalaczy. Resort zdrowia proponuje, by uzależnienie od nowych substancji psychoaktywnych podlegało leczenie i rehabilitacji tak samo jak uzależnienie od narkotyków.

Polska w niechlubnej czołówce

Jak mówi “DGP” Artur Malczewski, kierownik Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii w Krajowy Biurze ds. Przeciwdziałania Narkomanii, w Polsce działa około stu sklepów z dopalaczami, co daje nam jedno z czołowych miejsc w Europie.

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują za handel dopalaczami jedynie kary finansowe. W dodatku są one mało efektywne. Z rachunku na 64,8 mln wystawionego sprzedawcom prze Państwową Inspekcję Sanitarną w latach 2010-2016 r. udało się wyegzekwować zaledwie 1,8 mln.

Jak podkreśla dziennik, tylko w tym roku dopalaczami zatruło się kilka tysięcy osób, a 10 zmarło.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Nowe informacje w sprawie śmierci 26-latki, której ciało znaleziono wczoraj w mieszkaniu na krakowskim Kazimierzu. Obok leżały zwłoki jej partnera. Wszystko wskazuje na to, że kobieta zmarła od kilkunasta ciosów nożem. Kobietę miał zaatakować 26-letni mężczyzna, z którym mieszkała od kilku lat. Kilka ciosów trafiło prosto w serce.

Z wyników wstępnej sekcji zwłok wynika, że mężczyzna nie miał ran, które mogły spowodować jego śmierć. Prawdopodobnie przedawkował on narkotyki. W mieszkaniu znaleziono także środki psychotropowe.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Gdańscy kryminalni zatrzymali 42-letniego mężczyznę, który w kuchni przechowywał 13 torebek foliowych o łącznej zawartości 1,1 kg amfetaminy. Gdańszczanin będzie teraz odpowiadał za posiadanie znacznej ilości narkotyków, za co grozi mu kara do 10 lat więzienia. Wczoraj sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. W sobotę rano policjanci z Wydziału Kryminalnego Gdańskiej Komendy Miejskiej postanowili sprawdzić mieszkanie gdańszczanina. Funkcjonariusze ustalili, że 42-latek w mieszkaniu na Stogach może przechowywać narkotyki.

Ustalenia policjantów potwierdziły się. W trakcie przeszukania pomieszczeń, funkcjonariusze znaleźli w szafce kuchennej 13 torebek foliowych z białym proszkiem. Badania zabezpieczonych substancji wykazały, że mężczyzna posiadał blisko 1,1 kg amfetaminy.

42-latek został zatrzymany i usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. Wczoraj policjanci doprowadzili go przed sąd. Sędzia przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.

Za posiadanie znacznej ilości środków odurzających grozi kara do 10 lat więzienia.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

12,5 kilogramów kokainy wartych 5 mln zł przewoził Litwin, którego zatrzymała Straż Graniczna. Narkotyki schował w skrytkach w mercedesie. Sąd aresztował mężczyznę na trzy miesiące. Do zatrzymania Grigorija L. doszło 26 sierpnia na terenie powiatu pruszkowskiego. Przemytnik przewoził ponad 12, 5 kg kokainy. Wartość rynkową narkotyków szacuje się na 5 mln zł. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

Narkotyki były przewożone w mercedesie, w specjalnie skonstruowanych do przemytu skrytkach. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśniania, które będą weryfikowane w toku śledztwa.

Prokurator przedstawił przemytnikowi zarzut przewozu narkotyków, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec przemytnika środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd wniosek uwzględnił. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 15 lat.

Śledztwo w sprawie przewozu przez terytorium RP znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych prowadzą funkcjonariusze z Nadbużańskiego oraz Nadwiślańskiego OSG, wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Zarzut przemytu narkotyków z Holandii do Polski i rozprowadzania ich w województwach mazowieckim i warmińsko-mazurskim postawiła czterem osobom Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Podczas przeszukań u zatrzymanych znaleziono 1,2 kg marihuany i 50 g amfetaminy.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie nadzoruje śledztwo dotyczące wewnątrzwspólnotowego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi. Postępowanie to zostało wszczęte po tym, jak policjanci z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili, że z Holandii do Polski są przemycane narkotyki, wprowadzane następnie do obrotu w województwach mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

“Funkcjonariusze przygotowali wspólny plan działań, w rezultacie czego równolegle, na terenie Warszawy oraz Kętrzyna (woj. warmińsko-mazurskie) zatrzymali cztery osoby. Podczas przeszukań ich rzeczy osobistych, samochodu oraz mieszkań funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli 1,2 kg marihuany i 50 g amfetaminy” – informuje CBŚP.

Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował trzech podejrzanych na 3 miesiące. Wobec czwartego prokurator zastosował dozór policji i poręczenie majątkowe.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Komisariatu Policji Tarnów-Zachód zatrzymali mężczyznę, który handlował narkotykami. Miał przy sobie ponad 1 kg marihuany. Podejrzany został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

Po sprawie z maja bieżącego roku, kiedy to funkcjonariusze Referatu Kryminalnego Komisariatu Policji Tarnów Zachód ujawnili i zabezpieczyli w Skawinie profesjonalną linię produkcyjną do wytwarzania narkotyków w warunkach laboratoryjnych oraz gotowe, wyprodukowane już narkotyki w znacznych ilościach z początkiem sierpnia policjanci z tego komisariatu przystąpili do sfinalizowania kolejnej realizacji dotyczącej narkotyków.

Od kilku miesięcy do policjantów docierały informacje na temat działalności 57-letniego mieszkańca powiatu krakowskiego, który handlował środkami odurzającymi na terenie Tarnowa i w innych ościennych miejscowościach. Policjanci ustalili, że diler systematycznie przywozi znaczne ilości narkotyków, wykorzystując w przestępczym procederze pojazdy różnych marek, jak również pojazdy różnych właścicieli.

Dysponując wiedzą na temat pojazdów wykorzystywanych przez przestępcę, 7 sierpnia br. policjanci zauważyli jeden z tych samochodów na terenie Tarnowa a w nim podejrzewanego mężczyznę. Kryminalni podjęli obserwację kierowcy. Chwilę po tym jak wysiadł z samochodu z torbą podróżną funkcjonariusze Referatu Kryminalnego KP Tarnów Zachód wspólnie z funkcjonariuszami Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego przystąpili do jego zatrzymania. Na widok policjantów mężczyzna spanikował, porzucił torbę w koszu na śmieci i zaczął uciekać. Po krótkim pościgu został zatrzymany. W torbie oprócz odzieży policjanci ujawnili ukryte dwa worki foliowe wypełnione marihuaną o łącznej wadze 1011,63 g. Policjanci zabezpieczyli do dokładnych oględzin również samochód zatrzymanego.

8 sierpnia przedstawiono mu zarzut z art. 62 ust. 1 i 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 64 §1 kodeksu karnego. Podejrzany został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Tarnowie, który zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sprawa jest rozwojowa i prowadzona przez KP Tarnów Zachód pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tarnowie. Narkotykowemu dilerowi grozi 15 lat pozbawienia wolności (posiadał znaczne ilości narkotyków i działał w warunkach recydywy).
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, która rozprowadzała w województwie zachodniopomorskim marihuanę, amfetaminę i mefedron. Zatrzymano osiem osób podejrzanych m.in. o handel narkotykami. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała co najmniej przez półtora roku. – W tym czasie wprowadziła do obrotu kilkadziesiąt kilogramów narkotyków, w większości marihuany, amfetaminy oraz mefedronu – powiedział Browarek.

Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzania do obrotu narkotyków i posiadania ich. Grozi im do 12 lat więzienia. Do tej pory w tej sprawie podejrzanych jest 16 osób, którym przedstawiono łącznie 26 zarzutów. Sześć osób zostało aresztowanych. Pozostałe są pod policyjnym dozorem. – Sprawa jest rozwojowa. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań – powiedział Browarek.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Sąd Rejonowy w Ystad skazał 34-letniego Polaka na karę trzech lat pozbawienia wolności za przemyt narkotyków. Wyrok nie jest prawomocny. W kwietniu tego roku 34-latek przemycić do Szwecji duże ilości amfetaminy, marihuany oraz silnego leku przeciwbólowego Tramadol. Mężczyznę zatrzymali celnicy w porcie w Ystad podczas rutynowej kontroli samochodu.

W trakcie procesu sądowego zeznał, że propozycję przemytu narkotyków otrzymał od nieznajomego mężczyzny podczas zakrapianej alkoholem imprezy. Zgodził się, bo znajdował się w trudnej sytuacji życiowej i brakowało mu pieniędzy. Jak pisze gazeta Ystads Allehanda, za przemyt otrzymał w Polsce 15 tysięcy złotych.

Ponieważ oskarżony przemycał do Szwecji znaczne ilości narkotyków, Sąd Rejonowy w Ystad uznał to za poważne przestępstwo i skazał mężczyznę na trzy lata więzienie. Jeśli wyrok zostanie uprawomocniony, to po odbyciu kary Polak zostanie wydalony ze Szwecji na 10 lat.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Gołębiarz z Iraku znalazł nietypowy sposób na przemyt narkotyków do Kuwejtu. Nielegalne środki odurzające ukrywał w małym zawiniątku przyczepionym pod skrzydłami ptaka.

Kuwejcki urząd złapał gołębia, który transportował 178 pigułek owiniętych wokół siebie. Dawniej gołębie domowe często były używane do przekazywania wiadomości. Ptaki te potrafią przekraczać odległość około 100 mil, więc dla wielu wydają się dobrym środkiem transportu.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Blisko 10 kg amfetaminy, prawie 2,4 tys. tabletek ekstazy i ponad 200 gramów kokainy zabezpieczyli policjanci CBŚP w miejscowości pod Olsztynem. Czarnorynkowa wartość narkotyków to prawie 300 tys. złotych. Funkcjonariusze zatrzymali 7 mężczyzn trudniących się handlem, w tym organizatora przestępczego procederu. Wszyscy już usłyszeli zarzuty wprowadzenia do obrotu znacznych ilości narkotyków, za co grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Od dłuższego czasu funkcjonariusze CBŚP w Olsztynie pracowali nad rozpoznaniem środowiska przestępczego trudniącego się wprowadzaniem w województwie warmińsko – mazurskim hurtowych ilości narkotyków: głównie amfetaminy, kokainy i tabletek MDMA. Trop doprowadził policjantów do miejscowości Barczewo pod Olsztynem. Funkcjonariusze ustalili członków grupy parających się przestępczością narkotykową. Następnie kompleksowo przygotowali i szczegółowo zaplanowali zatrzymania. Pierwszych dwóch mężczyzn wpadło w ręce policjantów na gorącym uczynku. Mieli przy sobie kilka kilogramów amfetaminy i ponad 70 tys. zł. Zatrzymani przez funkcjonariuszy to mężczyźni w wieku 26 do 60 lat – mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego.

Policjanci ustalili kolejne osoby biorące udział w procederze i zatrzymali je. Podczas przeszukania w miejscu zamieszkania policjanci znaleźli nie tylko narkotyki. Zabezpieczyli oprócz amfetaminy i kokainy 2 wagi elektroniczne oraz 5,5 tys. złotych. Funkcjonariusze zatrzymali też kolejnych 4 handlarzy, w tym dwóch wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledztwo nadzoruje Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »