Posts Tagged “nielegalny”

W dwóch ciężarówkach, które zatrzymano w nocy z poniedziałku na wtorek na zachodzie Słowacji, znaleziono 78 nielegalnych migrantów z Iraku, Iranu i Syrii, zabranych z Rumunii w celu przewiezienia do Niemiec – poinformowała rzeczniczka prezydium słowackiej policji. Jak zaznaczyła rzeczniczka Denisa Baloghova, jest to największy przypadek nielegalnej migracji wykryty na Słowacji w ostatnim czasie.

Dwie jadące jedna za drugą ciężarówki policjanci zatrzymali pół godziny po północy w jednej z dzielnic Żyliny. Tureckim kierowcom nakazano otwarcie zabezpieczonych plombami pomieszczeń ładunkowych. Jak się okazało, wewnątrz poza towarami byli także migranci – mężczyźni, kobiety i dzieci.

Według uzyskanych przez policję informacji, migranci zapłacili za przewóz po 500 euro od osoby. W sprawie tej wszczęto postępowanie karne dotyczące przemytu ludzi.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

W sejmowym barze sprzedawano alkohol bez koncesji – informuje “Wprost”. Do sytuacji miało dojść dwa tygodnie temu. Tygodnik dotarł do nagrania, na którym widać, jak mężczyzna zamawia whisky mimo braku koncesji w sejmowym barze “Za kratą”. Zamawiający płaci za niego kartą i nie dostaje paragonu. Po jego prośbie czeka dłuższą chwilę na wydruk, na którym widnieje napis “konsumpcja”, co stanowi kolejne złamanie prawa.

- W odpowiedzi na pytanie dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych w lokalach sejmowych, uprzejmie wyjaśniam, że obecnie nikt nie posiada zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w punktach pod tym adresem – mówi “Wprost” Marta Plasota, inspektor z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o wielomilionowe wyłudzenia podatku VAT przy międzynarodowym handlu folią i blachą. Funkcjonariusze zatrzymali 10 osób. Według ustaleń funkcjonariuszy rzeszowskiego CBŚP i śledczych z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, w wyniku przestępczej działalności grupy Skarb Państwa mógł stracić ok. 7 mln zł. Przestępcy wyłudzali zwrot podatku VAT z tytułu eksportu towaru na Ukrainę i dostawy towarów na rzecz czeskiego kontrahenta.

– Nielegalny mechanizm opierał się na „karuzelowym” obrocie folią i blachą między tymi samymi firmami, tworzącymi łańcuchy pozorowanego przepływu towarów i transferowania środków pieniężnych. Wartość obrotu to ok. 35 mln zł – powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Jak poinformowała, spośród 10 zatrzymanych osób, trzy są podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, a cztery – o udział w niej.

– Dodatkowo osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą i członkowie tej grupy usłyszeli zarzuty prania pieniędzy w łącznej kwocie 6 mln zł – powiedziała Jurkiewicz.

Decyzją sądu trzy osoby zostały aresztowane. Na poczet przyszłych kar śledczy przejęli nieruchomości warte ponad 4 mln zł.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Do dziewięciu wzrósł bilans ofiar śmiertelnych przemytu ludzi w mieście San Antonio w amerykańskim Teksasie, niedaleko granicy z Meksykiem. W tirze zaparkowanym przy hipermarkecie uwięzionych było kilkudziesięciu młodych mężczyzn. 29 osób jest w szpitalu. 17 osób odniosło poważne obrażenia. Wszyscy zostali odwiezieni do szpitala – sprecyzował szef miejscowej policji William McManus.

Skrajnie wyczerpani

W jego ocenie do tej „przerażającej tragedii” doprowadzili przemytnicy ludzi, którzy pozostawili uwięzionych w naczepie na pastwę losu przy temperaturze sięgającej 38 st. C. – Tam nie działała klimatyzacja ani nawet zwykła wentylacja, ludzie byli odwodnieni, a ich organizmy skrajnie przegrzane – dodał. Zdaniem szefa miejscowej straży pożarnej Charlesa Hooda, który dowodził akcją uwalniania ludzi uwięzionych w ciężarówce, znajdowało się w niej co najmniej 38 osób. – Możliwe, że imigrantów było więcej i niektórym z nich udało się wydostać z naczepy przed przybyciem służb – dodał.

Interwencja pracowników hipermerketu

P.o. dyrektor Urzędu Imigracji i Egzekwowania Ceł Thomas Homan nie wyklucza, że w naczepie znajdowało się nawet i 100 osób. Policja poinformowała, że sprawdziła nagrania monitoringu, na których widać, jak w pobliże ciężarówki na parkingu przy supermarkecie Walmart podjeżdżają inne samochody i zabierają ukrywających się w środku ludzi. Nie wiadomo, ile dokładnie osób było w naczepie. W grupie tej na pewno było dwoje dzieci – wskazał w wypowiedzi dla CNN szef straży Charles Hood. Jak podała prokuratura wszystkie ofiary śmiertelne to osoby dorosłe, płci męskiej.

Policja aresztowała kierowcę tira. Śledztwo trwa.

Na przerażające znalezisko w tirze natrafiono, gdy jeden z pracowników hipermarketu zawiadomił policję, że w stojącym na parkingu tirze z naczepą znajdują się ludzie, którzy błagają o wodę.

– Przybyliśmy na miejsce i odkryliśmy, że w środku jest osiem martwych osób – powiedział szef policji w San Antonio na konferencji prasowej. Podczas kolejnej konferencji McManus podał, że jedna osoba zmarła w szpitalu.

San Antonio znajduje się 240 km od granicy z Meksykiem.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Wydziałów do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Powiatowej Policji w Pile i Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz pilscy kryminalni zabezpieczyli łącznie 336 tys. sztuk papierosów, ponad 340 kg krajanki tytoniowej, 150 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy oraz linię służącą do produkcji spirytusu. Kwota uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosła ponad 700 tys. złotych. Policjanci zatrzymali 4 mężczyzn, którym grozi kara więzienia oraz bardzo wysokie kary grzywny.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, od dłuższego czasu rozpracowywali grupę przestępczą, której członkowie mieli trudnić się obrotem wyrobami tytoniowymi i alkoholowymi bez polskich znaków akcyzy. Policjanci ustalili, że przestępczym procederem zajmuje się kilku mężczyzn, a ma on miejsce na terenie województwa wielkopolskiego oraz województwa zachodniopomorskiego.

Funkcjonariusze prowadzili działania związane z przestępczym procederem produkcji, przechowywania i wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych i alkoholowych bez polskich znaków akcyzy. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili także miejsca, w których prawdopodobnie podejrzani zorganizowali linię technologiczną i magazyny.

W okresie od 22 do 27 czerwca br. podczas szeroko zakrojonych działań na terenie województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego policjanci z Wydziałów do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Powiatowej Policji w Pile, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego z pilskiej komendy oraz pracownicy z Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu, III Rejonu w Pile zabezpieczyli łącznie 336 tys. sztuk papierosów, ponad 340 kg krajanki tytoniowej, 150 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy oraz linię służącą do produkcji spirytusu. Kwota uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosła ponad 700 tys. złotych.

Podczas realizacji dodatkowo funkcjonariusze zabezpieczyli kilkaset gram złotej biżuterii oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych w polskiej i obcej walucie oraz dwie jednostki broni. Teraz biegły oceni, czy na ten typ broni wymagane jest zezwolenie. W związku z prowadzonymi działaniami policjanci zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 16 do 36 lat. Zatrzymanym mieszkańcom województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego grozi kara więzienia do 3 lat, wysoka kara grzywny i przepadek nielegalnego towaru.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie udaremnili wprowadzenie na rynek ponad 130 tysięcy papierosów bez polskich znaków akcyzy. Uszczuplenie z tytułu podatku akcyzowego to kwota ponad 110 tys. zł. Również policjanci z Wyszkowa zatrzymali do kontroli kierowcę busa. Jak się okazało cały bus wypełniony był tytoniem bez akcyzy. Łączna waga 49 worków z krajanką tytoniową wyniosła ponad 700 kilogramów. Gdyby tytoń trafił na rynek skarb państwa straciłby ponad pół miliona złotych.

W toku prowadzonych czynności operacyjnych kryminalni Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie w dniu 21 czerwca br. zatrzymali mężczyznę, który przewoził nielegalne papierosy. 22-latek jadąc dostawczym mercedesem z województwa lubelskiego, został zatrzymany do kontroli w miejscu obsługi podróżnych w rejonie Tarnowa. Podczas przeszukania pojazdu policjanci odnaleźli ponad 6,5 tys. paczek papierosów różnego rodzaju bez polskich znaków akcyzy.

Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Policjanci Wydziału PG przedstawili mu zarzut naruszenia artykułu 65 par. 3 kodeksu karnego skarbowego. Zatrzymany przyznał się do przemytu i został doprowadzony do tarnowskiej prokuratury. Ta zastosowała wobec niego dozór Policji. Uszczuplenie z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego oszacowano na kwotę ponad 110 tys. zł.

Mężczyzna odpowie teraz przed tarnowskim sądem. Grozi mu kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Wydział PG KMP w Tarnowie.

Na krajowej „ósemce” wyszkowska „drogówka” zatrzymali do kontroli kierowcę iveco. Podczas kontroli kierowca oświadczył, że przewozi meble. Policjanci postanowili jednak sprawdzić co jest zawartością skrzyni załadunkowej. Szybko okazało się, że kierowca mijał się z prawdą. Mundurowi znaleźli ponad 700 kg krajanki tytoniowej przewożonej w 49 workach. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

Jak wynika z pierwszych ustaleń, 29-letni kierowca z Łomży przewoził wyroby tytoniowe wypożyczonym samochodem. Podczas przeszukania pojazdu użyto psa służącego do wykrywania środków odurzających. Jak wstępnie oszacowano, mężczyzna z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego, naraził skarb państwa na ponad pół miliona złotych. Mężczyźnie grozi teraz wysoka grzywna i 3 lata więzienia.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Do ujawnienia 12,4 tys. kg suszonych liści tytoniu bez akcyzy, wartych prawie 6 mln zł, doprowadziły wspólne działania funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach oraz dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Informację otrzymaliśmy na platformę Twoje Info.

Funkcjonariusze straży z Tuplic oraz skarbowi ze Zgorzelca przeprowadzili 24 maja przy autostradzie A4 kontrolę ciężarówki posiadającej polskie numery rejestracyjne. W części ładunkowej funkcjonariusze odkryli kartony z suszem liści tytoniu, bez polskich znaków akcyzy. Zabezpieczono ponad 12,4 tysiąca kilogramów suszu o szacunkowej wartości 5,7 miliona złotych.

Towar i kierowcę pojazdu, 26-letniego obywatela Polski, przekazano funkcjonariuszom KAS, którzy będą prowadzić dalsze postępowanie. Gdyby towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby ponad 5,6 mln zł.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Oświęcimscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Urzędu Celnego z Krakowa przeprowadzili kolejną akcję wymierzoną w nielegalny hazard. Tym razem na terenie Oświęcimia mundurowi zlokalizowali trzy lokale z grami hazardowymi działające w zamkniętych, ale tylko z pozoru, punktach. Wartość zabezpieczonych przez funkcjonariuszy automatów oszacowana została na ponad 80 tys. zł. Również wspólne działania koszalińskich policjantów oraz funkcjonariuszy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego doprowadziły do zabezpieczenia na terenie Polanowa kolejnych 2 nielegalnych automatów do gier hazardowych o wartości blisko 60 tysięcy złotych.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępstw o charakterze gospodarczym wraz z celnikami przeprowadzili działania mające na celu likwidację salonów gier działających niezgodnie z obowiązującą ustawą o grach hazardowych. Po zmianie ustawy o grach hazardowych okazało się, że z punktów zniknęły reklamy, których miejsce zastąpiła informacja o tym, że punkty zostały zamknięte. Oświęcimscy policjanci ujawnili jednak, że dwa punkty na terenie Starego Miasta i jeden na terenie Osiedla Zasole w Oświęcimiu działały nadal, ale dostęp do nich mieli jedynie stali bywalcy.

W ubiegłym tygodniu policjanci wspólnie z celnikami przystąpili do działania i pomimo wielu zabezpieczeń, umiejętnie przedostali się do lokali, w których łącznie ujawnili 14 automatów do gier hazardowych. Jak się okazało, właściciel automatów, aby utrudnić działania służbom zadbał o przymocowane maszyn do ścian za pomocą metalowych sztab. Jednakże funkcjonariusze i na to byli przygotowani więc przy użyciu piły do cięcia metalu szybko pozbyli się sztab i zabrali maszyny z lokalu, które następnie przewieziono do Urzędu Celnego. Szacowana wartość zabezpieczonych automatów to ponad 80 tys. zł.

Po nowelizacji Ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 r., właścicielowi lokalu oraz właścicielowi automatów grozi grzywna w wysokości 100 tysięcy złotych od każdej zabezpieczonej maszyny oraz kara do trzech lat pozbawienia wolności.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Współwłaściciel zespołu Formuły 1 Force India, hinduski biznesmen Vijay Mallya został we wtorek aresztowany w Londynie przez Scotland Yard. Zatrzymano go na podstawie międzynarodowego listu gończego wydanego przez władze Indii.

Mallya podejrzany jest o nielegalny zabór około 1,4 mld dolarów należących do linii lotniczych Kingfisher Airline, których był właścicielem. Po ogłoszeniu ich upadłości, organy podatkowe wszczęły postępowania karno-skarbowe przeciwko biznesmenowi, który – aby uniknąć ewentualnego procesu i skazania prawomocnym wyrokiem – w 2006 roku opuścił Indie i osiedlił się w Anglii.

Władze Indii już kilka razy wystawiały za nim listy gończe oraz występowały o ekstradycję, ale dotychczas nigdy do niej nie doszło. Jeszcze we wtorek Mallya ma stanąć przed Sądem Westminster, który będzie rozpatrywał wniosek o ekstradycję. Zdaniem obrońców Hindusa, postępowanie może potrwać dość długo, a jego wszczęcie wcale nie oznacza, że biznesmen zostanie odesłany do Indii.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 300 ton tytoniu przemycił do Polski gang z okolic Iławy, który zaopatrywał w towar grupy przestępcze produkujące nielegalne papierosy. Szajka rozwinęła skrzydła, gdy przed dwoma laty zatrzymano jej lidera i kilku pomocników oraz przechwycono 50 ton tytoniu. Po odzyskaniu wolności przestępcy zaczęli działać na jeszcze większą skalę. Nieco ponad roku potrzebowała grupa mężczyzn z powiatu iławskiego i nowomiejskiego, aby przemycić do Polski i sprzedać ponad 300 ton suszu tytoniowego grupom przestępczym produkującym nielegalne papierosy.

– Według naszych ustaleń przemytnicy działali od maja 2015 do czerwca 2016 roku. Podatek akcyzowy, którego nie zapłacili od sprzedanego towaru, oszacowaliśmy na ponad 144 mln złotych – mówi tvp.info kom. Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »