Wenezuela: 56-letni mężczyzna przez 31 lat miał więzić, głodzić i wykorzystywać seksualnie kobietę

Sąd w Wenezueli zadecydował o aresztowaniu mężczyzny, który przez 31 lat miał przetrzymywać w swoim mieszkaniu kobietę, która była „jego miłością z dzieciństwa”. Matias Salazar został oskarżony o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej oraz o niewolnictwo seksualne.

Sprawa „wenezuelskiego Fritzla” zbulwersowała media w Ameryce Południowej. W środę 12 lutego biuro Prokuratora Generalnego oświadczyło, że sąd w stanie Aragua wydał nakaz aresztowania 56-letniego mężczyzny. Matias Salazar został oskarżony o uwięzienie i wykorzystywanie seksualne swojej dziewczyny, którą poznał gdy była nastolatką. Mężczyzna przetrzymywał kobietę przez 31 lat.

Wenezuela – przez 31 lat była więziona i wykorzystywana seksualnie przez chłopaka. Był jej „miłością z czasów szkolnych”

Jak podają „Diario Libre” i „The New York Times”, historia wyszła na jaw po tym, jak mająca dziś 49-lat kobieta zdołała uciec z mieszkania, w którym była więziona przez kilkadziesiąt lat. Morella zjawiła się w schronisku dla kobiet w miejscowości Maracay w północno-centralnej Wenezueli, gdzie opowiedziała o swoim oprawcy.

Morella w wieku 17 lat związała się z 23-letnim wówczas Salazarem. Młoda kobieta ledwo skończyła szkołę średnią, a jej rodzina przestała akceptować chłopaka córki, który już wtedy przejawiał agresywne zachowania. Rok później mężczyzna zaproponował dziewczynie opuszczenie Wenezueli i „walkę o swoją miłość”. Zniknęli w 1988 roku na dwa dni przed Bożym Narodzeniem.

Para ukrywała się w hotelach i dwóch domach, zanim finalnie zamieszkała w jednym z apartamentowców w mieście Maracay. To tam, w ciasnej klitce bez dostępu do światła, kobieta miała być przetrzymywana przez kilkadziesiąt lat. Mężczyzna bił ją, głodził i wykorzystywał seksualnie. Uwięzioną kobietę miał karmić jedynie ryżem, soczewicą i jajkami.

Przez lata Morella próbowała dwukrotnie uciec z mieszkania, jednak udało jej się to dopiero 24 stycznia 2020 roku. Wtedy Salazar przez nieuwagę zostawił klucze w mieszkaniu. Dotarła do ośrodka pomocy dla kobiet, ponieważ pewnego dnia usłyszała w radiu program, w którym podano nazwę tej instytucji. Sam Matias Salazar nie mieszkał ze swoją „miłością z czasów szkolnych”. Mężczyzna miał drugie mieszkanie w bloku znajdującym się po drugiej stronie ulicy. Tam żył z inną kobietą i dzieckiem.

Matias Salazar został oskarżony o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad ofiarą, uwięzienie jej oraz stosowanie wobec niej przemocy i niewolnictwa seksualnego. Przebywa obecnie w areszcie policyjnym. Obrońca oskarżonego powiedział, że mężczyzna nie przyznaje się do winy oraz czuje się „prześladowany” przez media. Po tym jak sprawa Morelli trafiła do mediów, pojawiły się informację, że Salazar mógł w ten sposób przetrzymywać też co najmniej trzy inne kobiety.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Spalili 20-latkę żywcem

Brutalne gwałty i egzekucje, handel młodymi kobietami i niewolenie ich – specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ zebrał informacje o brutalnych praktykach Państwa Islamskiego, dokonywanych na kontrolowanych przez nich terenach. Zainab Bangura, specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ do spraw przemocy seksualnej, odwiedził w ostatnim czasie obozy dla uchodźców z kontrolowanych przez Państwo Islamskie terenów w Syrii i Iraku, gdzie usłyszał historie ofiar i ich rodzin. Jak powiedział w rozmowie z tygodnikiem The Middle East Eye, islamiści w zorganizowany sposób stosują przemoc seksualną. – Brutalizacja życia kobiet i dziewcząt jest kluczem ich ideologii – powiedział.

Bangura przedstawił szczegółowy proces handlu kobietami, młodymi dziewczynami, a nawet małymi dziewczynkami. Po wkroczeniu do wioski, islamiści rozdzielają kobiety od mężczyzn i zabijają wszystkich chłopców i mężczyzn powyżej 14 roku życia. Wśród kobiet od matek oddzielane są córki, a następnie rozbierane są one do naga i sprawdzane jest ich dziewictwo. Najmłodsze i uznane za najpiękniejsze z dziewic uzyskują najwyższą cenę i są wysyłane do siedziby Państwa Islamskiego koło Rakki.

Niewolnictwo seksualne

Zgodnie z hierarchią młode kobiety wybierane są w pierwszej kolejności przez szejków, potem emirów i na końcu przez bojowników. Często zabierają oni ze sobą po trzy lub cztery kobiety, które po miesiącu lub dwóch wracają na „rynek”. Kupujący na targach niewolników ostro się targują i obniżają ceny, często zarzucając dziewczynom brak atrakcyjności. Bangura przytacza historię jednej z kobiet, która przedmiotem handlu była aż 22 razy. Inna, której udało się uciec opowiedziała, że szejk, który ją zdobył, wytatuował jej na dłoni swoje nazwisko, by podkreślić, że stanowi jego własność.

Regularne gwałty

Według szacunków, zniewolonych przez Państwo Islamskie zostało od 3 do 5 tys. kobiet. Wiele z nich pochodzi z mniejszości religijnej jazydów. Są one nie tylko niewolone i wielokrotnie gwałcone, ale również zmuszane do prostytucji i „innych brutalnych aktów seksualnych”, poinformował przedstawiciel ONZ. Bangura usłyszał m.in. o przypadku 20-letniej dziewczyny, która została spalona żywcem, ponieważ odmówiła uczestnictwa w „ekstremalnej czynności seksualnej”. Setki Jazydek uciekły z rąk porywaczy, zostały wykupione bądź uratowane przez rodzinę. Specjalny przedstawiciel ONZ wezwał pomoc międzynarodową w celu zapewnienia opieki medycznej i psychologicznej kobietom, które przeżyły przemoc seksualną.
Żródło info i foto: tvn24.pl