Czechy: Strzelanina w szpitalu w Ostrawie. Trwają poszukiwania sprawcy

W szpitalu w Ostrawie w Czechach doszło dziś do strzelaniny. Czeska policja podaje, że jest 6 ofiar śmiertelnych i publikuje wizerunek sprawcy. W sprawę zaangażowała się także polska policja. Policja zamieściła wizerunek mężczyzny, który jest sprawcą zdarzenia – jest poszukiwany. Służby podają, że sprawca przemieszcza się w srebrnoszarym Renault Laguna o rejestracji 9T57401. Polska policja również prowadzi akcję.

W czeskim szpitalu prowadzona jest akcja jednostki specjalnej policji. Filip Hanzer w TVN24

Czechy: Strzelanina w Ostrawie. Są ofiary śmiertelne

Sześć osób zginęło w strzelaninie w Szpitalu Uniwersyteckim w Ostrawie – poinformował minister zdrowia Adam Vojtech, na którego powołuje się agencja Reutera. Wcześniej policja informowała o czterech ofiarach śmiertelnych i czterech rannych, w tym dwóch ciężko. Trwa intensywne poszukiwanie sprawcy. Służby proszą o współpracę osoby, które mają wiedzę na temat sprawy.
Źródło info i foto: onet.pl

Strzelanina w niemieckim Halle. Są ofiary

Niemiecka policja poinformowała o strzelaninie w mieście Halle. Są ofiary śmiertelne. W mediach społecznościowych pojawiła się informacja że na skutek strzelaniny, nie żyje co najmniej jedna osoba.

Na razie nie są znane szczegóły zdarzenia.
Źródło info i foto: telewizjarepublika.pl

Mocna eksplozja przed posterunkiem policji w szwedzkim Helsingborgu

Chwilę po północy doszło do silnej eksplozji przed posterunkiem policji w szwedzkim Helsingborgu – poinformował „The Independent”. Impet wybuchu był tak potężny, że doprowadził do wybicia okien w budynkach na przeciwko. Według pierwszych doniesień, w wyniku eksplozji nikt nie ucierpiał. Wybuch spowodował poważne uszkodzenie policyjnego budynku.

Szwedzkie władze potwierdziły, że w eksplozji nikt nie odniósł ran, nie ma też ofiar śmiertelnych. Zwierzchnik szwedzkiej policji Dan Eliasson twierdzi, że eksplozja to „atak przeciwko społeczeństwu”.
Źródło info i foto: interia.pl

Ludzie nielegalnie przemycani do USA udusili się w zamkniętym tirze

Do dziewięciu wzrósł bilans ofiar śmiertelnych przemytu ludzi w mieście San Antonio w amerykańskim Teksasie, niedaleko granicy z Meksykiem. W tirze zaparkowanym przy hipermarkecie uwięzionych było kilkudziesięciu młodych mężczyzn. 29 osób jest w szpitalu. 17 osób odniosło poważne obrażenia. Wszyscy zostali odwiezieni do szpitala – sprecyzował szef miejscowej policji William McManus.

Skrajnie wyczerpani

W jego ocenie do tej „przerażającej tragedii” doprowadzili przemytnicy ludzi, którzy pozostawili uwięzionych w naczepie na pastwę losu przy temperaturze sięgającej 38 st. C. – Tam nie działała klimatyzacja ani nawet zwykła wentylacja, ludzie byli odwodnieni, a ich organizmy skrajnie przegrzane – dodał. Zdaniem szefa miejscowej straży pożarnej Charlesa Hooda, który dowodził akcją uwalniania ludzi uwięzionych w ciężarówce, znajdowało się w niej co najmniej 38 osób. – Możliwe, że imigrantów było więcej i niektórym z nich udało się wydostać z naczepy przed przybyciem służb – dodał.

Interwencja pracowników hipermerketu

P.o. dyrektor Urzędu Imigracji i Egzekwowania Ceł Thomas Homan nie wyklucza, że w naczepie znajdowało się nawet i 100 osób. Policja poinformowała, że sprawdziła nagrania monitoringu, na których widać, jak w pobliże ciężarówki na parkingu przy supermarkecie Walmart podjeżdżają inne samochody i zabierają ukrywających się w środku ludzi. Nie wiadomo, ile dokładnie osób było w naczepie. W grupie tej na pewno było dwoje dzieci – wskazał w wypowiedzi dla CNN szef straży Charles Hood. Jak podała prokuratura wszystkie ofiary śmiertelne to osoby dorosłe, płci męskiej.

Policja aresztowała kierowcę tira. Śledztwo trwa.

Na przerażające znalezisko w tirze natrafiono, gdy jeden z pracowników hipermarketu zawiadomił policję, że w stojącym na parkingu tirze z naczepą znajdują się ludzie, którzy błagają o wodę.

– Przybyliśmy na miejsce i odkryliśmy, że w środku jest osiem martwych osób – powiedział szef policji w San Antonio na konferencji prasowej. Podczas kolejnej konferencji McManus podał, że jedna osoba zmarła w szpitalu.

San Antonio znajduje się 240 km od granicy z Meksykiem.
Źródło info i foto: TVP.info

Strzelanina w Jerozolimie. Co najmniej dwie osoby nie żyją

Trzej terroryści otworzyli ogień w pobliżu Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, poważnie raniąc – lub według innych źródeł zabijając – co najmniej dwie osoby. Napastnicy zostali zastrzeleni. CNN informuje, że dwie osoby zostały ciężko ranne, jednak inne media donoszą o dwóch ofiarach śmiertelnych – funkcjonariuszach izraelskiej policji. Sprawcy – według tych źródeł – mieli być Arabami z izraelskiego miasta Umm al-Fahm.

Rzecznik izraelskiej policji Micky Rosenfeld powiedział, że napastnicy zostali „zneutralizowani”. Na Wzgórzu Świątynnym, na którym stała żydowska Świątynia Salomona, wznoszą się dwa meczety, należące do najświętszych miejsc islamu.
Źródło info i foto: rp.pl

Egipt: Atak na autobusy z Koptami. Wiele ofiar śmiertelnych

Nieznani napastnicy zaatakowali grupę Koptów w prowincji Al-Minja w środkowym Egipcie. Zabili 26 osób i ranili kolejne 26. Koptowie byli w drodze do jednego z klasztorów na zachodzie prowincji – poinformowały źródła medyczne i świadkowie. Według władz Koptowie jechali dwoma autobusami i niewielką ciężarówką przez prowincję Al-Minja, która jest zamieszkana przez liczną chrześcijańską mniejszość. Prowincja ta leży na południe od stolicy Egiptu, Kairu.

Egipskie ministerstwo zdrowia poinformowało powołując się na świadków, że napastnicy, których było od ośmiu do 10, mieli na sobie mundury wojskowe. Żadna grupa nie przyznała się na razie do ataku, przeprowadzonego tuż przed rozpoczęciem ramadanu.
Koptowie, którzy stanowią około 10 proc. 92-milionowej ludności Egiptu, uskarżają się od dawna na dyskryminację, a w ostatnim czasie padają ofiarami częstych aktów przemocy ze strony islamistów.

Od grudnia 2016 roku w zamachach bombowych na kościoły w Kairze, Aleksandrii i mieście Tanta w delcie Nilu zginęło ponad 70 Koptów. Odpowiedzialność za te akty terroru wzięli na siebie dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy zapowiedzieli kolejne zamachy. W kwietniu papież Franciszek odwiedził Egipt, aby m.in. okazać poparcie dla chrześcijan żyjących w tym zamieszkanym głównie przez muzułmanów kraju. Papież modlił się w kościele koptyjskim, zaatakowanym w grudniu 2016 roku przez terrorystów i oddał tam hołd ofiarom.

Po wizycie Franciszka dżihadyści zapowiedzieli nasilenie ataków na chrześcijan i wezwali muzułmanów, by unikali chrześcijańskich zgromadzeń oraz zachodnich ambasad.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Manchester: W zamachu zginęli Polacy

Brytyjskie służby potwierdziły, iż wśród ofiar śmiertelnych poniedziałkowego zamachu w Manchesterze znajduje się co najmniej dwoje obywateli RP, a jeden został ranny – podało w czwartek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do tragedii doszło podczas koncertu amerykańskiej piosenkarki.

„Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi ofiar i przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia” – napisało w komunikacie MSZ. Rodziny ofiar zostały objęte opieką konsulów. „Niezbędną pomoc konsularną otrzymują także ranny obywatel RP i jego rodzina” – dodano.

W zamachu w Manchesterze zginęły co najmniej 22 osoby i jest wielu rannych. „Apelujemy do Polaków przebywających w Manchesterze o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb” – głosi komunikat. Specjalny numer kontaktowy dla rodzin uruchomiony przez Konsulat Generalny RP w Manchesterze: +44 (0) 77 69 97 57 19

Kondolencje rodzinie zmarłych w zamachu Polaków złożyła na Twitterze premier Beata Szydło.

Sprawcą zamachowiec samobójca

Do silnej eksplozji doszło w poniedziałek wieczorem w hali Manchester Arena po koncercie amerykańskiej wokalistki Ariany Grande. Brytyjska policja ustaliła, że sprawcą ataku był 22-letni Brytyjczyk libijskiego pochodzenia Salman Abedi. Zamachowiec samobójca miał ze sobą „prowizoryczny ładunek”, który zdetonował po koncercie.

Do przeprowadzenia ataku przyznało się Państwo Islamskie. Oświadczenie w tej sprawie opublikowała powiązana z dżihadystami agencja propagandowa Amak. Theresa May zarządziła we wtorek podniesienie poziomu zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii do najwyższego, piątego poziomu. Formalnie oznacza on, że kolejny atak jest nie tylko bardzo prawdopodobny, ale może dojść do niego w każdej chwili.
Źródło info i foto: TVP.info

USA: Strzelanina w Teksasie. Nie żyją cztery osoby

Cztery osoby poniosły śmierć w rezultacie strzelaniny w bloku mieszkalnym w miejscowości Bastrop, w stanie Teksas – poinformowała policja w sobotę późnym wieczorem, czasu miejscowego. Przyczyny tragedii są niejasne; wiadomo, że sprawca nie żyje. Według zeznań świadków ofiary śmiertelne to mężczyzna, kobieta i dwoje dzieci. Trzecie dziecko z niegroźnymi ranami policjanci przewieźli do szpitala.

Natomiast rzeczniczka biura szeryfa poinformowała, że wszystkie ofiary śmiertelne to osoby dorosłe. Bastrop to niewielka miejscowość licząca ok. 7500 mieszkańców, odległa o ok.50 km na południowy wschód od Austin.
Żródło info i foto: TVP.info

Wśród ofiar zamachów w Brukseli zidentyfikowano osobę z polskim obywatelstwem

Belgijscy śledczy zidentyfikowali kolejne śmiertelne ofiary zamachów i potwierdzają, że wśród nich jest osoba z polskim obywatelstwem – powiedziała TVN24 brukselska prokurator, Ine Van Wymersch. Jak podaje TVN24, polski obywatel to jedna z ofiar eksplozji w metrze.

Według najnowszego bilansu przedstawionego w niedzielę przez belgijskie władze w atakach z 22 marca na lotnisku i w metrze w Brukseli śmierć poniosło 35 osób, w tym trzech zamachowców, a około 340 ludzi zostało rannych.
<a href="http://www.rmf24.pl/fakty/news-zamachy-w-brukseli-wsrod-ofiar-osoba-z-polskim-obywatelstwem,nId,2170443" target="_blank" rel="nofollow">Żródło info i foto: RMF24.pl

Strzelanina w szkole w Kanadzie

W piątek w miejscowości La Loche w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan, mężczyzna zastrzelił cztery osoby, w tym dwóch swoich braci. Kevin Janvier, p.o. mera miejscowości oświadczył, że wśród ofiar śmiertelnych jest jego 23-letnia córka Marie, która była nauczycielką w miejscowej szkole. Czwartą ofiarą jest inny nauczyciel. Co najmniej kilka osób zostało rannych, w tym dwie ciężko.

Nieoficjalnie wiadomo, że mężczyzna najpierw zastrzelił w domu swoich dwóch młodszych braci, a następnie poszedł do szkoły i zastrzelił jeszcze dwie inne osoby. Mężczyzna został zatrzymany. Policja nie podaje jego personaliów. Kompleks szkół został zamknięty. Kierownictwo zaapelowało do osób postronnych o powstrzymanie się od utrudniania śledztwa. Do strzelaniny doszło w budynku mieszczącym odpowiedniki polskiej szkoły podstawowej i średniej.

– Wybiegłem przed szkołę. Wszyscy krzyczeli, słyszałem sześć, może siedem strzałów zanim wydostałem się na zewnątrz. Myślę, że potem było ich więcej – relacjonował telewizji CBC jeden z uczniów Noel Desjarlais.

La Loche to miejscowość położona w odległości ok. 600 km na północ od Saskatoon, na terenie rezerwatu Indian. Zamieszkana jest przez społeczność indiańską liczącą około 3 tys. osób.
Żródło info i foto: Wprost.pl