Węgry: Sąd skazał 10 przemytników ludzi

Wyroki od dwóch i pół do 11 lat więzienia orzekł sąd w węgierskim mieście Zalaegerszeg dla 10 mężczyzn, którzy działając w międzynarodowej organizacji przestępczej, przemycali ludzi do Unii Europejskiej – poinformował sąd. Skazani – obywatele Afganistanu, Pakistanu, Indii, Albanii, Czech i Rumunii – od lata 2016 r. organizowali przerzut migrantów przybywających z krajów bałkańskich na Węgry, a następnie do Europy Zachodniej. Rekrutowali też kierowców i zdobywali samochody osobowe i ciężarowe.

67 razy przerzucili migrantów za pieniądze w grupach po 10-30 osób. Przeprowadzali ich piechotą przez granicę z Serbią na Węgry, po czym małymi samochodami ciężarowymi przewozili do innych krajów UE.

Główny oskarżony został skazany na 11 lat więzienia, trzech mężczyzn na sześć i pół roku, jeden na cztery i pół roku, jeden na trzy i pół roku, a pozostali na kary od półtora roku do trzech lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności.
Źródło info i foto: TVP.info

Jest nowy akt oskarżenia przeciwko prezydentowi Brazylii

Prokurator generalny Brazylii przedstawił nowy akt oskarżenia przeciwko prezydentowi kraju Michelowi Temerowi. Oskarżenie dotyczy udziału w organizacji przestępczej i utrudniania pracy wymiarowi sprawiedliwości. Prokurator generalny Rodrigo Janot skierował w czwartek akt oskarżenia do brazylijskiego Sądu Najwyższego.

Sądowe postępowanie wobec Temera będzie możliwe, jeśli parlament większością dwóch trzecich głosów odbierze prezydentowi immunitet. Kilka miesięcy temu 76-letni Temer jako pierwszy w dziejach Brazylii urzędujący prezydent został formalnie oskarżony o przyjmowanie łapówek. Miał przyjąć od koncernu JBS, światowego giganta na rynku koncern mięsnych, łapówki na łączną kwotę pół miliona reali, tj. ok. 132 tys. euro.

W sierpniu Izba Deputowanych, izba niższa brazylijskiego parlamentu, zablokowała postawienie prezydenta przed sądem.

W przypadku nowych zarzutów, które mają związek z tym samym skandalem korupcyjnym, może być podobnie, gdyż ugrupowanie Temera, Partia Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB), dysponuje większością, dzięki której jest w stanie zablokować inicjatywę wymierzoną w prezydenta.
Źródło info i foto: wp.pl

Ernesto Fazzalari zatrzymany po 20 latach

Po 20 latach poszukiwań schwytano w niedzielę rano jednego z dwóch najbardziej poszukiwanych we Włoszech mafiosów, ważnego członka kalabryjskiej organizacji przestępczej, ‚ndranghety, Ernesto Fazzalarego – poinformowały władze. 46-letni Fazzalari wpadł, gdy przebywał w wiejskim domu w prowincji Molochio na południu Kalabrii, która jest kolebką ‚ndranghety, organizacji rywalizującej z sycylijską cosą nostrą i neapolitańska camorrą.

„Dziękuję sędziom i siłom porządkowym. Niech żyje Italia” – napisał na Twitterze premier Matteo Renzi.

Złapanie Fazzalarego „pokazuje, że nie ucieknie się przed sprawiedliwością. To ten rodzaj zwycięstwa, które nas zachęca i wspiera w trudnej, ale możliwej do wygrania walce z przestępczością zorganizowaną” – oświadczył włoski minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano. Fazzalari był poszukiwany od 1996 roku. Trzy lata później mafiosa zaocznie skazano na karę dożywotniego więzienia za powiązania z organizacją przestępczą, porwania, posiadanie broni i podwójne zabójstwo dokonane w ramach mafijnych porachunków.

Na pierwszym miejscu na liście najgroźniejszych ukrywających się przestępców pozostaje szef szefów cosa nostry, Matteo Messina Denaro.

Mafia z Kalabrii, ‚ndrangheta, uważana jest za najpotężniejszą spośród wszystkich włoskich organizacji przestępczych. Jej ogromne bogactwo to rezultat dominującej roli w międzynarodowym handlu narkotykami. ‚Ndrangheta działa przede wszystkim na południu Włoch, jednak ostatnie zatrzymania pokazują, że gang coraz prężniej działa także na północy kraju.
Żródło info i foto: TVP.info

Zatrzymano grupę neonazistów we Francji

11 członków grupy neonazistowskiej zatrzymała Żandarmeria Narodowa w ośmiu francuskich departamentach. „Zarzuca się im m.in. rozpowszechnianie treści ksenofobicznych” – poinformował w piątek szef MSW Bernard Cazeneuve. Do zatrzymań doszło w środę. Trzech najbardziej aktywnych członków ugrupowania stanęło w piątek przed sędzią śledczym, by usłyszeć zarzuty.

Podczas przeszukań u zatrzymanych znaleziono m.in. 11 karabinów, 2 rewolwery, 28 sztuk broni białej, kamizelki kuloodporne, hełmy, flagi i inne przedmioty nazistowskie. Zatrzymań dokonano w ramach prowadzonego przez prokuraturę ds. przestępczości zorganizowanej w Marsylii większego dochodzenia dotyczącego m.in. nielegalnego posiadania broni i handlu nią przez organizację przestępczą.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Zawodnicy MMA w grupie przestępczej – nowe fakty

Bili, zastraszali, wymuszali haracze, a nawet mordowali. Kto? Sportowcy z Olsztyna, a konkretnie zawodnicy MMA z klubu Arrachion! Po aresztowaniu kilka dni temu czterech gangsterów na jaw wychodzą nowe, szokujące fakty. Śledczy nie mają wątpliwości, że to jedna z najbardziej niebezpiecznych grup przestępczych w Polsce, a nawet mafia, bo ponoć z politycznymi powiązaniami.

Kilka dni temu do aresztu trafiło dwóch Czeczenów i dwóch Polaków – znanych zawodników sportów walki: Aslambek S., Aslan A., Michał Sz. i Piotr P. Wszyscy są zawodnikami Arrachion Olsztyn, do którego należy sam Mamed Chalidow, najbardziej znany w Polsce zawodnik MMA czeczeńskiego pochodzenia, który zasłynął zwycięstwami na całym świecie. Zarzuca się im wymuszenia, haracze, pobicia. Teraz funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zapowiadają kolejne aresztowania gangsterów z Olsztyna (woj. warmińsko-mazurskie), a na światło dzienne wychodzą nowe fakty.

Śledczy nie mają wątpliwości, że zawodnicy klubu stworzyli potężną organizację przestępczą. Żyli jak pączki w maśle nie dzięki sukcesom sportowym, a dzięki haraczom. Terroryzowali właścicieli klubów i przedsiębiorców z Warmii i Mazur. Co więcej, Aslan A. był od wielu miesięcy poszukiwany przez Interpol za morderstwo popełnione w Kaliningradzie! „Niewinni sportowcy” musieli się czuć bezkarni, skoro na początku roku, obawiając się zemsty rosyjskich gangsterów, poprosili o ochronę… policję! Nie przeszkadzało im to dalej prowadzić bandyckiego procederu. Dziwne, że najbardziej znany polski zawodnik MMA nie zauważył, co się wokół niego działo. Mamed Chalidow zarzeka się, że choć zatrzymany Aslambek S. jest jego krewnym, to on zna go jedynie jako świetnego sportowca, który spędza cały swój czas na treningach i walkach na ringu.
Żródło info i foto: se.pl

Włochy: aresztowano 95 sycylijskich mafiosów

Po dwóch latach śledztwa włoska policja aresztowała w poniedziałek 95 członków dwóch rodzin mafijnych z Palermo, zajmujących się ściąganiem haraczu. Przy okazji swoje rozwiązanie znalazło morderstwo sprzed 100 lat nowojorskiego detektywa dokonane na Sycylii. – „Od wielu lat nie było operacji na taką skalę” – powiedział przedstawiciel policji Calogero Scibetta. – „Te aresztowania zlikwidowały całe dwa mafijne klany”. W ostatnich latach policja i prokuratura zadały poważne ciosy mafii sycylijskiej, będącej historycznie najpotężniejszą włoską organizacją przestępczą, podczas gdy w siłę rosła kalabryjska ‚ndrangheta z południa Włoch, która stała się wielkim importerem kokainy. Żródło info i foto: tvn24.pl