Posts Tagged “paliw”

Funkcjonariusze z KPP w Wołominie, CBŚP i KAS, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie, przeprowadzili kolejne działania zatrzymując 11 osób. Śledztwo dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu paliw bez opłaconego podatku od towarów i usług, opłaty paliwowej i akcyzowej na terenie Polski, a także innych państw europejskich. W przeprowadzonej akcji wzięło udział niemal 150 funkcjonariuszy, w tym także z KSP i BOA KGP. Należności Skarbu Państwa mogły być uszczuplone na łączną kwotę powyżej 40 mln złotych.

To było ogromne, wspólne przedsięwzięcie wielu jednostek. W akcji wzięli udział funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, wydziału do zwalczania zorganizowanej przestępczości ekonomicznej Zarządu w Olsztynie i Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji, z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, z wydziału do odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji, z BOA KGP oraz SPAP Warszawa. Wszystkie czynności były prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Realizacja była wynikiem śledztwa dotyczącego rozpracowania zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie tej grupy podejrzani są o wprowadzanie do obrotu paliw bez opłaconego podatku od towarów i usług, opłaty paliwowej i akcyzy przy wykorzystaniu działalności kilku firm. Swoje działania prowadzili w Warszawie, w innych miejscowościach na terenie Polski oraz innych państw europejskich. Śledczy ustalili, że członkowie grupy sprzedawali olej ceramiczny, na podstawie sfałszowanej dokumentacji wg, której był to pełnowartościowy olej napędowy z opłaconymi podatkami. Taki olej trafiał do hurtowni, a także do indywidualnych odbiorców.

Jednego dnia, bardzo wcześnie rano blisko 150 funkcjonariuszy KSP, CBŚP i służby celno-skarbowej przeszukało 11 miejsc na terenie całej Polski. Zatrzymanych zostało 11 osób w wieku od 27 do 58 lat. Podczas przeszukań funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli domowej roboty kuszę, której siła rażenia mogłaby zabić człowieka. W trakcie prowadzonych czynności u zatrzymanych ustalono mienie o wartości 4,5 mln złotych do tzw. konfiskaty rozszerzonej, które będzie podlegać zajęciu.

Zatrzymani są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej przestępstw w obrocie paliwami, uszczuplenia podatku akcyzowego i wyłudzenia podatku VAT, za co może im grozić kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Jak wynikało z posiadanych informacji, działania tych osób mogły doprowadzić do uszczuplenia należności skarbu państwa na łączną kwotę powyżej 40 milionów złotych.

Policjanci doprowadzali zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Warszawie celem wykonania z ich udziałem czynności procesowych. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła „wyprać” ponad 100 milionów złotych.

Realizowane przez funkcjonariuszy KSP, CBŚP i Urzędu Celno-Skarbowego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie czynności i zatrzymania osób, to ciąg dalszy sprawy z czerwca br. Wówczas funkcjonariusze zatrzymali 21 osób w wieku od 30 do 63 lat, w tym jedną kobietę. W trakcie prowadzonych czynności zabezpieczono m.in. 12 zestawów samochodów ciężarowych z cysternami o wartości około 3,6 mln złotych, 10 luksusowych samochodów w tym m.in. mercedes E-klasa, dwa mercedesy GLE, mercedes AMG, land rover, BMW X3, audi Q5 oraz dwa audi Q7 o łącznej wartości 1,6 miliona złotych, 95 tys. euro, około 520 tys. złotych, biżuterię złotą, zegarki i inne wartościowe przedmioty oraz komputery, elektroniczne nośniki pamięci i dokumenty mogące świadczyć o przestępczym procederze.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

– Brak przeciwdziałań oszustwom podatkowym przy imporcie paliw to sprawa dla komisji śledczej – powiedział w TVP wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Zdaniem PO prokuratura powinna się zająć szarą strefą rynku paliw albo celnikami, którzy nie przeciwdziałali procederowi.

Wiadomości TVP wyemitowały w niedzielę komentarze polityków do wypowiedzi Sławomira Siwego ze Związku Zawodowego Celnicy PL nadanej dzień wcześniej. – Myśmy alarmowali już za poprzedniej władzy, że te paliwa wjeżdżają i są sprzedawane bez VAT-u, nie wolno był tego ruszać – powiedział Siwy. – To by wskazywało, że grupy polityków działały w interesie jakichś grupek złodziei, a nie w interesie państwa polskiego. To jest sprawa nawet na komisję śledczą – powiedział wiceminister Patryk Jaki.

Rzecznik PO Jan Grabiec uznał natomiast, że prokuratura powinna zająć się celnikami i Siwym.

– Jako funkcjonariusz, jako celnik miał obowiązek powiadomić wówczas organa ścigania i jeśli tego nie zrobił, to popełnił przestępstwo i prokuratura powinna wszcząć postępowanie i zbadać odpowiedzialność tych, którzy mieli rzekomą wiedze o nieprawidłowościach i nie zgłosili jej w prokuraturze – powiedział.

Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL) zapewnił, że sprawą zajmowały się instytucje państwa, nie tylko resort gospodarki. Ocenił, że „pan Siwy jest niepoważny”. TVP przypomniała, że straty skarbu państwa z tytułu niezapłaconego VAT za paliwa mogły wynieść dziesiątki miliardów złotych oraz że zwalczaniu szarej strefy i uszczelnieniu systemu ma służyć powstała w marcu br. Krajowa Administracja Skarbowa.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

“Jeśli byłeś dziś na stacji benzynowej i zostawiłeś torbę z metamfetaminą, skontaktuj się z nami. Jesteśmy naprawdę zatroskani i chcielibyśmy znaleźć jej właściciela. Prosimy o kontakt i dokładny opis pakunku. Zobaczymy, co będziemy mogli dla ciebie zrobić” – głosi wpis policji z Cherryvale w stanie Kansas. Stróże prawa liczącego 2,3 tys. mieszkańców miasteczka w stanie Kansas, nie mogąc ustalić, kto jest właścicielem grama krystalicznej metamfetaminy znalezionej 29 września, postanowili zidentyfikować go za pomocą Facebooka.

Status został udostępniony blisko 1700 razy. “Jak dotąd nikt się jeszcze do nas nie zgłosił, ale nie tracimy nadziei” – powiedział szef miejscowej policji Perry Lambert. Metamfetamina to N-metylowa pochodna amfetaminy. Ma silne działanie psychoaktywne. W USA jest popularna od lat 80. Jest tam również dostępna jako lek przeznaczony do leczenia ADHD i otyłości.

Metamfetamina została po raz pierwszy zsyntetyzowana w 1893 r. z efedryny przez japońskiego chemika Nagayoshi Nagai. W roku 1919 krystaliczna metamfetamina była zsyntetyzowana przez Akira Ogatę. Pierwsze zastosowanie metamfetaminy na szerszą skalę miało miejsce w czasie II wojny światowej, kiedy to była stosowana jako środek pobudzający dla lotników i czołgistów, od których wymagano aktywności bojowej przez dłuższy czas (lotnicy, czołgiści).
Żródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Trwa duża akcja kontroli skarbowej w branży paliw. Jej celem jest ograniczenie wyłudzeń VAT, sięgających nawet 7 mln zł dziennie. Akcja polega na szczegółowej kontroli wszystkich cystern, przywożących do Polski białoruski i rosyjski olej napędowy z terenu Litwy przez przejście graniczne w Budzisku – informuje „Puls Biznesu”. Bierze w niej udział ok. 50 pracowników wszystkich urzędów kontroli skarbowej z tzw. ściany wschodniej. Każdej doby z Litwy do Polski przyjeżdża ok. 300 cystern z olejem napędowym. Z ustaleń funkcjonariuszy wywiadu i kontroli skarbowej wynika, że ta ilość paliwa może posłużyć do wyłudzeń VAT na kwotę nawet 7 mln zł dziennie. Zapewne nie wszystkie transporty są „lewe”, ale o wielkiej skali procederu może świadczyć to, że już w pierwszych dwóch dniach nasilonych działań urzędników fiskusa liczba cystern z Litwy spadła z ok. 300 do kilkudziesięciu na dobę. Wiele ciężarówek zatrzymało się przy tym w lasach i na parkingach przed punktami kontrolnymi, najwyraźniej czekając na koniec kontroli. Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Policjanci zatrzymali 27-letniego mieszkańca Krakowa podejrzanego o kradzieże paliwa ze stacji benzynowych. Mężczyzna odpowie nie za wykroczenia, jak był przekonany, ale za przestępstwo. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Od jakiegoś czasu do komisariatów Policji w Małopolsce napływały zgłoszenia o kradzieżach paliwa na stacjach benzynowych – sprawca podjeżdżał samochodem pod dystrybutor paliwowy, tankował i odjeżdżał bez płacenia. Zwykle były to kwoty tzw. wykroczeniowe. Sprawą zajęli się policjanci Wydziału do walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, którzy przeanalizowali skrupulatnie wszystkie zgłoszenia, zabezpieczyli monitoring i porównali działanie sprawcy w każdym ze zgłoszonych przypadków. Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Kilku zamaskowanych mężczyzn wtargnęło we wtorek wieczorem na stację paliw przy ul. Wrocławskiej w miejscowości Góra (dolnośląskie). Łupem bandytów padły pieniądze i alkohol. Policja ruszyła w pościg, doszło do strzelaniny. Ustawiono blokadę. Sprawcy są poszukiwani. Policja nie podała, ile pieniędzy zostało zrabowanych na stacji benzynowej. Zarządzono blokady na drogach w okolicznych powiatach. Trwają poszukiwania bandytów, którzy uciekają w zielonym oplu omega kombi. Podczas pościgu za sprawcami doszło do strzelaniny. Pierwsze strzały padły z samochodu przestępców. Kule trafiły w radiowóz, lekko ranny został jeden z policjantów – poinformowało Radio Elka. Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Niepozorna skarpeta miała ostrzegać właścicieli nielegalnej hurtowni paliw spod Białej Podlaskiej przed intruzami w mundurach. Ale ani zamontowana w niej kamera, ani nawet system tajemnych przejść i skrytek nie uchroniły przestępców przed akcją bialskich celników. Funkcjonariusze znaleźli tam profesjonalnie przygotowaną rozlewnię paliwa z przemytu zaopatrzoną w pompy, rękawice olejoodporne i sprzęt gaśniczy. Żródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »

Pościgiem i zatrzymaniem kierowcy opla tigry zakończyła się interwencja rzeszowskich policjantów. Powodem ucieczki 24-letniego mieszkańca Rzeszowa była kradzież paliwa, jakiej dopuścił się na jednej ze stacji benzynowych oraz to, że kierował po pijanemu. Młody człowiek uszkodził policyjne radiowozy, które go goniły. W piątek, tuż po godzinie 1, policjanci zostali powiadomieni o ucieczce kierowcy opla tigry, który po zatankowaniu swojego auta na stacji paliw w Stobiernej odjechał nie płacąc rachunku. Z informacji wynikało, że kierowca odjechał w kierunku Rzeszowa. Mężczyzna odpowie za kradzież, za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, niestosowanie się do poleceń policjantów, sygnałów i znaków drogowych, poniesie też koszty naprawy policyjnych aut, które uszkodził. Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Sławomir H. długo nie mógł sobie znaleźć miejsca na świecie, błąkał się między Anglią a Irlandią, w końcu wrócił do rodzinnego Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie znalazł pracę na stacji paliw. Zginął, broniąc jej przed bandziorem hazardzistą Piotrem B. (26 l.), który potrzebował pieniędzy do gry na automatach. Wydawało się, że po kilkunastu latach pecha, szczęście znowu uśmiecha się do pana Sławomira. Po rozwodzie z żoną długo nie mógł zagrzać nigdzie miejsca. Szukał pracy w Polsce, Anglii, a nawet w Irlandii. W końcu wrócił do kraju, zamieszkał z mamą i znalazł robotę za kasą na stacji benzynowej. Żródło info i foto: se.pl

Comments Brak komentarzy »

Pięcioro mieszkańców Śląska – trzech mężczyzn i dwie kobiety – zatrzymali policjanci CBŚ pod zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalnym obrotem paliwami, a także prania brudnych pieniędzy, oszustw i fałszowania dokumentów. Zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia – podaje RMF.fm
Rzeczniczka warmińsko-mazurskiej policji Anna Fic poinformowała, że zatrzymani mieli udostępniać swoje firmy do fikcyjnego obrotu nielegalnymi paliwami. “Prokurator zastosował wobec podejrzanych poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju i dozory policji” – dodała. Żródło info i foto: RMF.fm

Comments Brak komentarzy »