Posts Tagged “Państwem Islamskim”

Policja zatrzymała we wtorek w Madrycie dwóch domniemanych dżihadystów powiązanych z tzw. Państwem Islamskim. Według hiszpańskich organów ścigania obaj mężczyźni to potencjalni zamachowcy samobójcy. Jak poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii, aresztowani to obywatele Maroka. Mają po 43 i 22 lata.

Według śledczych obaj zatrzymani to terroryści gotowi do przeprowadzenia samobójczego ataku z jak największą liczbą ofiar. Od pewnego czasu werbowali oni na terenie Hiszpanii członków Państwa Islamskiego poprzez masowe rozpowszechnianie w internecie materiałów propagandowych.

Obaj mężczyźni wchodzili w skład komórki terrorystycznej wyspecjalizowanej w promowaniu dżihadyzmu środkami elektronicznymi. Sami przeszli zaawansowany i niebezpieczny proces radykalizacji, stając się potencjalnymi terrorystami samobójcami – poinformował resort spraw wewnętrznych. Ujawniono, że starszy z zatrzymanych był “intensywnym użytkownikiem” ponad stu stron internetowych administrowanych przez Państwo Islamskie.

Obaj zatrzymani w Madrycie byli od dłuższego czasu obserwowani przez hiszpańskie służby.

Ich działanie było zbliżone do zachowania terrorystów, którzy przeprowadzili ataki w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii oraz we Francji – poinformował resort spraw wewnętrznych.

Od czerwca 2015 roku, kiedy w Hiszpanii wprowadzono czwarty, najwyższy stopień zagrożenia zamachami terrorystycznymi, na terenie tego kraju zatrzymano 164 dżihadystów. Łącznie od stycznia 2015 roku policja aresztowała w kraju 212 członków i sympatyków terrorystycznych organizacji islamskich.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

MSZ w Ankarze zażądał, aby specjalny wysłannik i koordynator z ramienia USA do walki z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii Brett McGurk opuścił Turcję, ponieważ wspiera swymi działaniami milicję kurdyjską w Syrii i kurdyjskich separatystów w Turcji.

- Byłoby dobrze, aby ta osoba została zastąpiona – oświadczył dziś turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu w wywiadzie dla prywatnej telewizji NTV.

Według ministra McGurk “w oczywisty sposób” wspiera siły kurdyjskiej milicji w Syrii oraz kurdyjskich separatystów w Turcji, które to grupy zbrojne władze w Ankarze uważają za terrorystów.

Szef tureckiej dyplomacji wypowiadał się na temat Kurdów, z którymi Amerykanie skutecznie współpracują wojskowo na terenie Iraku i Syrii w wojnie z Państwem Islamskim, już po wtorkowym spotkaniu prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. W toku tego przeszło dwudziestominutowego spotkania rozmówcy zapewniali o wzmocnieniu “partnerstwa strategicznego” i “nadzwyczajnych stosunków” między obu państwami.

Stany Zjednoczone uważają arabsko-kurdyjską koalicję Syryjskich Sił Demokratycznych, jak również YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) za swych najskuteczniejszych sojuszników w Syrii w walce przeciwko dżihadystom z IS.

Waszyngton w ubiegłym tygodniu zapowiedział dostawy broni dla YPG.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

W Berlinie doszło we wtorek do zatrzymania trzech domniemanych terrorystów podejrzanych o kontakty z Państwem Islamskim – podał wieczorem dziennik “Bild” na swojej stronie internetowej. Podejrzani byli częstymi gośćmi w meczecie Fussilet w dzielnicy Moabit. Jak zaznacza “Bild”, do tego samego berlińskiego meczetu przychodził Anis Amri – Tunezyjczyk, który w grudniu dokonał zamachu na uczestników jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie. Zginęło wówczas 12 osób, a ponad 50 zostało rannych.

Policja przeszukała pomieszczenia meczetu – pisze “Bild”. Rewizję przeprowadzono także w mieszkaniach podejrzanych. Dwóch z nich jest zameldowanych w Berlinie.

Podejrzani o planowanie ataku

Rzecznik prokuratury potwierdził zatrzymanie podejrzanych. Zdaniem śledczych mężczyźni zamierzali wyjechać w rejon walk na Bliskim Wschodzie. Prokuratura prowadzi postępowanie w związku z podejrzeniem o planowanie aktu terroru skierowanego przeciwko państwu. Jak zaznacza “Bild” podejrzani utrzymywali kontakty z IS w Iraku i Syrii, nie planowali jednak konkretnych zamachów na terenie Niemiec.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Niemiecki sąd na sześć lat więzienia skazał młodą Niemkę marokańskiego pochodzenia odpowiedzialną za “pierwszy w historii kraju atak sympatyka dżihadu współpracującego z tzw. Państwem Islamskim (IS)”. W momencie popełnienia przestępstwa 15-letnia wówczas Safia S. zraniła nożem policjanta na dworcu w Hanowerze. Prokuratura określiła to zdarzenie jako nadzorowane przez IS i zarzuciła dziewczynie usiłowanie zabójstwa.

Incydent próbowano przemilczeć

27 lutego ub.r., licealistka miała się dziwnie zachowywać i obserwować funkcjonariuszy patrolujących dworzec, dlatego została przez nich wylegitymowana. W momencie, gdy policjant sprawdzał jej dokument tożsamości nastolatka znienacka wyjęła nóż i ugodziła go w szyję.

Informacje o zdarzeniu i jego obszerny opis pojawiły się w mediach dopiero tydzień później na łamach dziennika “Bild”. Gazeta zamieściła też zdjęcia sprawczyni zamachu, od tygodnia przebywającej w areszcie śledczym. Znamienny był również sam tytuł artykułu: “ISIS-Horror w Hanowerze – 15-letnia dziewczynka Safija ugodziła nożem policjanta w szyję”.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Elissa Slotkin odpowiadająca w odchodzącej ekipie ministerstwa obrony USA za Bliski Wschód wyraziła w piątek sceptycyzm co do możliwości przyspieszenia działań zbrojnych USA wymierzonych w Państwo Islamskie. Orędownikiem tego jest prezydent elekt Donald Trump.

“Nie wiem, co dokładnie nowa ekipa ma na myśli, ale zastanawiam się, w jakie cele mielibyśmy uderzać” w przypadku postulowanego zintensyfikowania bombardowań – powiedziała Slotkin na konferencji prasowej.

Podkreśliła, że amerykańska kampania przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS) zależy w Syrii przede wszystkim od tempa działań podejmowanych przez miejscowe ugrupowania zbrojne działające w terenie. Chodzi głównie o Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), arabsko-kurdyjską koalicję kierowaną przez Kurdów z milicji YPG.

“Kiedy oni przyspieszają, my też przyspieszamy” – wyjaśniła. “Kiedy oni potrzebują trochę czasu na przegrupowanie, nasze działania z powietrza się uspokajają” – dodała.

Slotkin poinformowała, że kolejnym celem SDF ma być Rakka – nieformalna stolica IS w Syrii. Bojownicy wstrzymują się z uderzeniem na to miasto, aż w ich szeregach będzie odpowiednio dużo Arabów; Rakka to miasto arabskie. Według przedstawicielki Pentagonu, obecnie blisko połowę z 50 tys. bojowników SDF stanowią Arabowie. Przyszły szef Pentagonu generał James Mattis mówił w czwartek podczas przesłuchania w Senacie, że opowiada się za przyspieszeniem ofensywy przeciwko IS, w tym zwłaszcza za szybszym atakiem na Rakkę.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Prokuratura w Brukseli poinformowała w środę o postawieniu zatrzymanym dzień wcześniej trzem mężczyznom zarzutów udziału w grupie terrorystycznej powiązanej z tzw. Państwem Islamskim. Zostali oni aresztowani. Chodzi o 23-letnią obywatelkę Serbii oraz dwóch Albańczyków z Kosowa w wieku 23 i 27 lat.

Wszyscy troje zostali zatrzymani we wtorek wraz z pięcioma innymi osobami w ramach zakrojonej na dużą skalę operacji antyterrorystycznej w Antwerpii, Brugii i Sint-Niklaas we Flandrii na północy Belgii, a także w Brukseli. Celem operacji było ujęcie osób podejrzewanych o rekrutowanie dżihadystów, a także finansowane wspieranie tzw. Państwa Islamskiego. Po przesłuchaniach pięć osób zwolniono bez postawienia im zarzutów.

“Matecznik europejskich dżihadystów”

Belgia, z dużą mniejszością muzułmańską, jest przez niektórych ekspertów uważana za matecznik europejskich dżihadystów. Tam w dużej mierze zostały przygotowane paryskie zamachy terrorystyczne z listopada ub. roku, w których zginęło 130 osób. Bruksela także stała się sceną dżihadystycznych zamachów – w marcu br. w metrze i na lotnisku zginęły 32 osoby. Paryskie i brukselskie zamachy zostały przygotowane przez tę samą siatkę terrorystów; odpowiedzialność za nie wzięło Państwo Islamskie.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja w Kosowie poinformowała w środę o aresztowaniu w ciągu ubiegłych 10 dni 19 ludzi podejrzanych o powiązania z Państwem Islamskim i planowanie zamachów w samym Kosowie oraz w sąsiedniej Albanii. Według policji polecenia w sprawie zamachów przekazywał zatrzymanym samozwańczy “dowódca Albańczyków w Syrii i Iraku” Lavdrim Muhaxheri. “Planowali dokonanie ataków terrorystycznych w Kosowie, jak również (ataku) na izraelską drużynę piłki nożnej i jej kibiców w trakcie meczu Albania-Izrael” – głosi policyjny komunikat.

Mecz Albanii z Izraelem w ramach eliminacji mistrzostw świata rozegrano 12 listopada w albańskim mieście Elbasan zamiast jak pierwotnie planowano w Szkodrze ze względu na obawy przed ewentualnym zagrożeniem terrorystycznym.

Skonfiskowano m.in. materiały wybuchowe i broń

Kosowska policja poinformowała, że aresztowani planowali przeprowadzenie “zsynchronizowanych ataków terrorystycznych”, ale nie podała żadnych szczegółów na ten temat. Dodała, że skonfiskowano materiały wybuchowe, broń, amunicję i bezpilotowy aparat latający. Co najmniej 200 ludzi zostało w ostatnich latach aresztowanych lub objętych śledztwem w Kosowie w związku z podejrzeniami o współpracę z Państwem Islamskim. 300 mieszkańców Kosowa udało się do Syrii, by walczyć u boku Państwa Islamskiego, a ponad 50 z nich zostało tam zabitych.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Niemieccy śledczy sprawdzają, czy nożownik, który w połowie października zaatakował dwójkę nastolatków w Hamburgu, miał związki z tak zwanym Państwem Islamskim. Takie kroki zostały podjęte po tym, jak prowadzona przez islamistów agencja prasowa Amaq podała, że napastnik był “żołnierzem Państwa Islamskiego”.

Do ataku doszło 16 października. Napastnik pobiegł od tyłu do siedzącej nad brzegiem jeziora pary nastolatków. 16-letniego chłopca dźgnął kilkukrotnie nożem, a 15-latkę zepchnął do wody. Chłopiec został zabrany do szpitala, gdzie wkrótce zmarł. Dziewczyna przeżyła, ale potrzebowała pomocy psychologicznej.
Wczoraj agencja Amaq poinformowała, że atak przeprowadził “żołnierz Państwa Islamskiego”. Niemiecka policja do tej pory nie złapała napastnika. Według funkcjonariuszy, był to mężczyzna w wieku od 25 do 30 lat.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Przedstawia się jako „gospodyni domowa”, ale nosi przy sobie dwa pistolety i dowodzi 70 bojownikami, walczącymi z tzw. Państwem Islamskim na terenie Iraku. CNN opisuje historię Wahidy Mohamed, znanej także jako Um Hanadi.

Jak sama opowiada, walczyć z terrorystami zaczęła jeszcze w 2004 roku. Wspierała wówczas irackie siły rządowe, sprowadzając na siebie gniew grup, które z czasem przekształciły się w tzw. Państwo Islamskie. Twierdzi, że siedmiokrotnie próbowano ją zabić w zamachu bombowym. – Mam szrapnele w głowie i nogach, miałam złamane żebro – wylicza Um Hanadi.

Teraz nie ma litości dla wrogów. – Walczyłam z nimi. Obcinałam im głowy i je gotowałam. Paliłam ich ciała – opowiada kobieta. Jednocześnie mówi o sobie, że jest „gospodynią domową”.Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Służby bezpieczeństwa z Bangladeszu aresztowały w czwartek cztery osoby z islamskiej organizacji Jamaat-ul-Mujahideen – podaje Reuter. Podejrzane są one o udział w organizacji ataku terrorystycznego, do którego doszło na początku lipca w Dhace. Zginęły wtedy 22 osoby, głównie cudzoziemcy. W ręce policji wpadło trzech członków organizacji oraz ich przywódca. Funkcjonariusze z elitarnej jednostki Rapid Action Battalion dokonali szturmu na jedno z mieszkań znajdujących się na peryferiach stolicy Bangladeszu. Wśród zatrzymanych jest student medycyny.

W mieszkaniu policja znalazła dużą ilość amunicji, broni, materiałów wybuchowych oraz podręczniki dla dżihadystów. To nie pierwsze zatrzymania w sprawie zamachu. W sobotę policja metropolitalna w Dhace aresztowała trzy osoby, które wynajęły lokal sprawcom ataku na restaurację w ekskluzywnej dzielnicy Dhaki. Wśród aresztowanych byli profesor Uniwersytetu Północ-Południe (North South University), jego siostrzeniec oraz administrator posiadłości.

Zarzuca się im ukrycie faktu wynajmu mieszkania. W lokalu znaleźli schronienie powiązani z Państwem Islamskim terroryści, którzy wprowadzili się w czerwcu, przekształcili mieszkanie w mały skład broni i bezpośrednio stamtąd przeprowadzili atak na restaurację. Terroryści lokal zaatakowali 2 lipca. Zginęło wtedy 22 zakładników, w tym 18 cudzoziemców. Wśród ofiar byli m.in. Włosi, Japończycy i Amerykanie. Restauracja, w której doszło do zamachu, była popularna wśród dyplomatów. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS).
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »