FSB udaremniła zamachy. ISIS planowało zaatakować w święta i podczas kampanii prezydenckiej

Rosyjskie służby rozbiły komórkę terrorystyczną, planującą przeprowadzenie w Rosji zamachów w okresie świątecznym i podczas kampanii prezydenckiej w 2018 roku – poinformował we wtorek szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow.

Według niego grupę terrorystyczną, którą z zagranicy kierowali przywódcy Państwa Islamskiego (IS), rozbito w dniach 9-11 grudnia. Ekstremiści pochodzili z państw Azji Środkowej. Bortnikow oświadczył, że niektórzy z zatrzymanych zamierzali przeprowadzić zamachy samobójcze w regionie moskiewskim.

W ramach akcji antyterrorystycznej zarekwirowano samodzielnie wykonane ładunki wybuchowe, broń palną i naboje. Bortnikow zwrócił uwagę na zagrożenie ze strony członków „bandyckich ugrupowań” działających w Syrii. Wielu z nich planuje powrócić do Rosji – powiedział.

Od początku roku w Rosji zatrzymano ponad 1000 bojowników, a 78 terrorystów zabito – powiadomił szef FSB. Dodał, że w 2017 roku służby zapobiegły 18 zamachom i rozbiły 56 komórek terrorystycznych. „Pomimo podejmowanych kroków nadal istnieje zagrożenie związane z działalnością bandyckiego podziemia oraz międzynarodowych organizacji terrorystycznych” – oświadczył Bortnikow.

Rosja rozpoczęła operację wojskową w Syrii 30 września 2015 roku. Na początku grudnia br. szef rosyjskiego Sztabu Generalnego generał Walerij Gierasimow ogłosił, że terytorium Syrii zostało całkowicie wyzwolone z rąk bojowników IS. W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin nakazał ministerstwu obrony wycofanie z Syrii głównej części sił rosyjskich i sprzętu.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Szwecja: Terroryści IS planują atak w Sztokholmie

Szwedzka policja dostała informację od irackich służb bezpieczeństwa, że siedmiu lub ośmiu bojowników Państwa Islamskiego przedostało się do Szwecji. Ich celem jest przeprowadzenie zamachu terrorystycznego w Sztokholmie – informuje gazeta „Expressen”.

Jak podkreśla „Expressen”, terrorystom z ISIS udało się już przedostać na terytorium Szwecji. Według informacji dziennika, zamachowcy planują uderzyć w cele cywilne w stolicy.

W Sztokholmie wprowadzono podwyższone środki bezpieczeństwa. Mogę potwierdzić, że pracujemy intensywnie nad informacjami, które do nas dotarły – powiedział Simon Bynert z biura prasowego Säpo, czyli policji do spraw bezpieczeństwa.

Jak czytamy w szwedzkiej prasie, jeszcze w poniedziałek do Iraku wyjechali przedstawiciele tamtejszej policji, by na miejscu szukać informacji na temat planowanego ataku.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Terroryści IS planują ataki na żydowskie dzieci

Terroryści z Państwa Islamskiego planują ataki, których celem są żydowskie żłobki, przedszkola i szkoły w Turcji. Takie informacje przekazuje Sky News powołując się na źródła w szeregach dżihadystów. Do ataków może dojść w ciągu najbliższych 24 godzin – twierdzi brytyjska telewizja.

Islamiści chcą teraz skierować swoje ataki na żydowskie przedszkola i szkoły. Brytyjska telewizja Sky News donosi, że ISIS planuje uderzenie w dzieci i młodzież żydowskiego pochodzenia, mieszkające na terenie Turcji.

Sky News powołuje się na swoje źródła wewnątrz Państwa Islamskiego. Ma to być sześciu wysoko postawionych członków tej terrorystycznej organizacji.

Jako jeden z celów wymieniana jest synagoga w dzielnicy Istambułu Beyoglu. W kompleksie budynków jest centrum żydowskie oraz szkoła. Nie wiemy, kiedy dokładnie miałoby dojść do ataku. To może stać się w przeciągu najbliższych 24 godzin, najdalej w ciągu najbliższych dni – twierdzi brytyjska telewizja.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Beitullaha Mahsuda grozi powtórką ataków z 11 września

„Wkrótce przeprowadzimy atak w Waszyngtonie, który zadziwi wszystkich na świecie” – takie groźby pod adresem Stanów Zjednoczonych rzuca przywódca talibów, który ma na swoim koncie krwawy zamach w Pakistanie. Celem terrorystów może stać się Biały Dom. Czy czeka nas powtórka z 11 września? pytanie zadaje Dziennik.pl
Poniedziałkowy zamach , w którym zginęło co najmniej 18 osób, a prawie 100 odniosło rany miał być odwetem za amerykański ostrzał rakietowy na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Ale plany Beitullaha Mahsuda sięgają daleko poza Pakistan. „Wkrótce przeprowadzimy atak w Waszyngtonie, który zadziwi wszystkich na świecie” – zapowiedział Beitullah Mehsud. To człowiek, który miał swój udział w śmierci polskiego inżyniera, a potem przyznał się do zamachu w Lahore.
Zródlo info: Dziennik.pl