Posts Tagged “Policja”

Hiszpańska Guardia Civil (jedna ze służb policyjnych) opublikowała zdjęcie domniemanego sprawcy zamachu w Barcelonie. Ma być nim młody Driss Oukabir Soprano. To on miał kierować furgonetką, która wjechała w tłum ludzi na znanym deptaku. Zginęło co najmniej 13 osób, kilkadziesiąt jest rannych. W czwartek wieczorem został zatrzymany. Jednak przed godz. 22 hiszpański dziennik „La Vanguardia” podał informację, że Oukabiri sam zgłosił się na policję!

Jaszcze dwa dni przed zamachem Driss Oukabir opublikował na portalu społecznościowym swoje zdjęcie na słonecznej plaży. 17 sierpnia był człowiekiem numer jeden poszukiwanym w Hiszpanii. „La Vanguardia”, którą cytuje Onet.pl podaje informację, że Driss Oukabir sam zgłosił się na policję, kiedy zobaczył swoje zdjęcie w telewizji. Jak zeznał, skradziono mu wcześniej dowód osobisty. To właśnie na jego nazwisko została wynajęta jedna z dwóch furgonetek, które miały być wykorzystane w zamachu? Czy to tylko linia obrony? To wykarze śłedztwo.

Na razie o Driss Oukabir wiadomo niewiele. Pochodzi z Marsylii z Francji, ale mieszkał w hiszpańskiej miejscowości Ripoll w Katalonii. Z pochodzenia jest Marokańczykiem. Nie ma informacji, czy był powiązany z muzułmańskimi ekstremistami. Natomiast po jego profilu można domniemywać, że wyznawał islam i interesował się tą religią.

Na facebookowym profilu Drissa Oukabira już kilka godzin po zamachu pojawiły się bardzo mocne komentarze pod jego adresem. Wiele jest określeń nie nadających się do cytowania. Internauci pisali: “Mam nadzieję, że zostaniesz pochowany żywcem”; “Oddałabym wszystko, by być jednym z gliniarzy. Już byś nie żył”.

Jak podaje hiszpański dziennik „El Mundo”, drugi z domniemanych terrorystów został zastrzelony podczas obławy, 10 km od centrum Barcelony. Uciekał białym fordem focusem.

Do krwawego zamachu terrorystycznego doszło w czwartek w Barcelonie na pełnym ludzi deptaku La Rambla w pobliżu placu Katalońskiego, gdzie jest mnóstwo straganów z pamiątkami. Auto, którym miał kierować Driss Oukabir, wjechało w tłum ludzi. Co najmniej 13 osób zginęło, ponad 50 jest rannych.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

Kierowca wjechał w czwartek furgonetką w dwóch policjantów na punkcie kontrolnym w Barcelonie – poinformowała katalońska policja na Twitterze. Nie wiadomo, czy incydent ten ma związek z zamachem w Barcelonie, w którym zginęło kilkanaście osób. Policja podała też, że kierowca, który zaatakował funkcjonariuszy, “został zlokalizowany”.

- Tak zwane Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za zorganizowanie ataku terrorystycznego w Barcelonie – poinformowała nieoficjalna agencja prasowa dżihadystów Amak. Informacja ta nie została zweryfikowana.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy udał się na miejsce tragedii. Jak poinformował, zajmie się w Barcelonie koordynacją akcji mających na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa i pomoc dla osób poszkodowanych w zamachu, a także ujęcie sprawców.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja z Hajnówki prowadzi śledztwo dotyczące incydentu, w którym osobą poszkodowaną jest duszpasterz Lasów Państwowych ks. Tomasz Duszkiewicz. W związku z tym zdarzeniem 51-letniemu mężczyźnie postawiono zarzut kierowania gróźb karalnych pod adresem duchownego. W przekazanym PAP w czwartek komunikacie rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku (RDLP) Jarosław Krawczyk poinformował, że zdarzenie miało miejsce w minioną środę.

Jak podał, ks. Duszkiewicz – duszpasterz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i ministra środowiska – przebywał służbowo na terenie Puszczy Białowieskiej i znalazł się w pobliżu miejsca, gdzie – jak napisano w komunikacie – blokowany był samochód wywożący drewno “przez osoby sprzeciwiające się prowadzeniu ochrony czynnej przed skutkami gradacji kornika drukarza”.

Chcąc udokumentować blokadę, duchowny zaczął robić zdjęcia telefonem komórkowym. Według relacji w pewnym momencie do księdza podszedł mężczyzna z grupy osób blokujących i w agresywny sposób zażądał zaprzestania fotografowania. Gdy ksiądz nadal robił zdjęcia, został uderzony w ręce i wypuścił z nich telefon.

Mężczyzna podniósł telefon i włożył go do kieszeni koszuli księdza, nadszarpując ją i niszcząc materiał. Po tym zdarzeniu, pozostałe osoby z grupy blokujących odciągnęły napastnika od księdza – podał rzecznik RDLP w Białymstoku.

Z ust tego mężczyzny miały paść też groźby pod adresem duchownego. Ks. Duszkiewicz zawiadomił policję. Według komunikatu Lasów Państwowych, obdukcja wykazała obrażenia przedramion, na prawą rękę założono duchownemu gipsowy opatrunek i szynę usztywniającą.

Jak powiedział PAP Adam Romanowicz z zespołu prasowego podlaskiej policji, zgłoszenie na policji w Hajnówce dotyczyło naruszenia nietykalności cielesnej i kierowania gróźb karalnych. – Policjanci w krótkim czasie zatrzymali 51-latka z powiatu hajnowskiego. Mężczyzna został przesłuchany w komendzie powiatowej policji w Hajnówce. Przedstawiono mu zarzut kierowania gróźb karalnych, za co grozi do dwóch lat więzienia – dodał.

Po postawieniu zarzutów, podejrzany został zwolniony. Romanowicz zaznaczył, że policja nadal prowadzi czynności w tej sprawie i nie wykluczył, iż będą stawiane kolejne zarzuty.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

W północnym Meksyku, w pobliżu granicy ze Stanami Zjednoczonymi, odnaleziono masowy grób ofiar gangów narkotykowych. W grobie znajdowało się ponad 600 fragmentów ludzkich ciał. O istnieniu miejsca masowego pochówku poinformował zatrzymany handlarz narkotykami. Grób znajdował się w pobliżu znanego szlaku narkotykowego prowadzącego z meksykańskiego miasta Tijuana do San Diego w stanie Kalifornia. Do jego poszukiwania władze użyły dronów oraz nawigacji satelitarnej.

“W grobie znaleźliśmy od 600 do 700 fragmentów ludzkich ciał. Co najmniej miesiąc zajmą kryminologom ekshumacje na odkrytym obszarze” – oświadczył szef ekipy poszukiwawczej.

Fragmenty ciał zostaną przewiezione do stolicy kraju – Meksyku – w celu identyfikacji DNA. Od 2006 r., kiedy władze Meksyku wypowiedziały wojnę gangom narkotykowym, zginęło blisko 290 tys. ludzi. Około 30 tys. uważa się za zaginione.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Holenderska policja zatrzymała rano mężczyznę, który przetrzymywał zakładniczkę w budynku radia 3FM w mieście Hilversum pod Amsterdamem. Kobieta jest już bezpieczna – podała agencja prasowa ANP. Według mediów, napastnik miał przy sobie nóż. Publiczny nadawca radiowo-telewizyjny NOS informował, że mężczyzna groził kobiecie, a następnie wszedł z nią do budynku.

Do incydentu doszło po odejściu z 3FM jednego z najpopularniejszych didżejów, Giela Beelena. Ogłosił on w środę, że po 19 latach opuszcza stację. Audycje radia 3FM są nadawane bez zakłóceń.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Komisja bezpieczeństwa wewnętrznego Izby Reprezentantów USA na posiedzeniu 12 września zajmie się zagrożeniami ze strony prawicowych grup ekstremistycznych w USA – poinformował jej szef Michael McCaul. W Charlottesville w stanie Wirginia odbył się rasistowski marsz. Jego uczestnicy starli się z policją i kontrmanifestantami.

List, jaki McCaul, kongresman Partii Republikańskiej, skierował do przedstawiciela Demokratów w tejże komisji – Benniego Thompsona, jest odpowiedzią na jego wcześniejsze pismo. Thompson zwrócił się z wnioskiem o zorganizowanie w Izbie Reprezentantów przesłuchań ws. zajść w Charlottesville – wyjaśnia agencja Reutera.

„Musimy się wspólnie przeciwstawić rasizmowi, fanatyzmowi religijnemu oraz uprzedzeniom, odrzucając tym samym wszelkie ideologie oparte na nienawiści, jak neo-nazizm czy rasizm Ku-Klux-Klanu, głoszące wyższość jakiejś pojedynczej grupy nad innymi” – zaznaczył w swej odpowiedzi McCaul.

W przesłuchaniach w Kongresie wezmą udział przedstawiciele Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego – ministerstwa odpowiedzialnego za bezpieczeństwo wewnętrzne Stanów Zjednoczonych, a także FBI i Krajowego Centrum ds. Antyterroryzmu (National Counterterrorism Center – NCTC), utworzonego w USA po zamachach z 11 września 2001 r.

Sobotni atak w Charlottesville spotkał się z potępieniem wielu amerykańskich polityków i mediów. Ostro skrytykowali go m.in. byli prezydenci George Bush senior i George W. Bush junior, a także Barack Obama.

Niejednoznaczne stanowisko wobec zajść zajął obecny gospodarz Białego Domu, Donald Trump. Potępił on w sobotę „przejawy nienawiści, bigoterii i przemocy z wielu stron”, ale uznane zostało to przez wielu przedstawicieli Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej za wypowiedź, w której prezydent nie odciął się stanowczo od organizatorów demonstracji.

W poniedziałek, po ostrej krytyce, prezydent zdecydowanie potępił „zło, jakim jest rasizm i wszystkich tych, którzy w imię rasizmu (…) uciekają się do przemocy, w tym Ku-Klux-Klan, zwolenników supremacji białej rasy, neonazistów i inne grupy nienawiści”.

Jednak w kolejnym wystąpieniu powrócił do wcześniejszej argumentacji i bronił swojej pierwszej reakcji na tragedię w Charlottesville. Powiedział, że „agresywne poczynania były widoczne po obu stronach” konfliktu, i dodał, że tu i tam są „bardzo dobrzy ludzie”.

Organizatorów rasistowskiego marszu w Charlottesville potępiły media – w tym przychylny Trumpowi Fox News. Stacja zarzuciła prezydentowi, że nie odciął się od szowinistów. Facebook i Twitter zablokowały konta organizatorów marszu.

W sobotę, podczas demonstracji wyznawców wyższości białej rasy w tym mieście, samochód wjechał w grupę kontrdemonstrantów protestujących przeciwko ich marszowi. Zginęła 32-letnia Heather Heyer, a rannych zostało co najmniej 19 osób. Sprawcą tragedii był 20-letni James Alex Fields Jr.

Grupy związane z rasistowską organizacją Ku- Klux-Klan, organizacjami białych nacjonalistów i neofaszystowskimi zjechały do miasteczka uniwersyteckiego Charlottesville, by protestować przeciw planowanemu przez władze miasta usunięciu z lokalnego parku pomnika gen. Roberta E. Lee, jednego z dowódców Konfederacji w amerykańskiej wojnie domowej (1861-65).
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Nawet kilkanaście noży zabezpieczyli małopolscy policjanci podczas przeszukania mieszkania uczestnika bójki, do której doszło w nocy z poniedziałku na wtorek w Skawinie niedaleko Krakowa. Od ciosu ostrym narzędziem zginął tam 31-letni mężczyzna. W tej sprawie zatrzymano w sumie dziewięć osób.

Śledczy próbują ustalić motyw tego ataku. Na razie wstępnie wykluczono porachunki pseudokibiców. Bójka zaczęła się od kłótni mężczyzn kilku mężczyzn. Grupa weszła pomiędzy bloki na jednym z osiedli w Skawinie. Tam miało dojść do ataku. Ofiara miała na ciele kilka ran ciętych. Sekcja zwłok wyjaśni, co dokładnie było przyczyną śmierci mężczyzny.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Wspólne działania kryminalnych z komendy wojewódzkiej, Opoczna i Rawy Mazowieckiej doprowadziły do wytypowania i zatrzymania trzech mężczyzn podejrzanych o napad na bank. Łupem sprawców padło blisko 140 tysięcy złotych. Funkcjonariusze odzyskali już część skradzionej gotówki.

11 sierpnia 2017 roku około godziny 8:30 do jednej z placówek bankowych w gminie Sadkowice weszło dwóch mężczyzn. Obaj mieli zamaskowane twarze i trzymali w rękach przedmioty przypominające pistolety. Napastnicy sterroryzowali obsługę i dostali się za linię stanowisk kasowych. Ich łupem padło blisko 140 tysięcy złotych. Po napadzie mężczyźni opuścili bank i odjechali czekającym przed wejściem samochodem. O napadzie rabunkowym powiadomiono policję. Policjanci działali dwutorowo, z jednej strony gromadząc na miejscu materiał dowodowy, z drugiej zaś wykonując ustalenia pozaprocesowe. Do działań włączyli się nie tylko rawscy kryminalni ale również funkcjonariusze z komendy wojewódzkiej i opoczyńskiej jednostki. Z każdą chwilą prowadzonych działań kryminalni zawężali krąg osób podejrzewanych o napad. Tropy prowadziły do Opoczna i Końskich. W pierwszej miejscowości zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 39 i 41 lat a w drugiej ich 36-letniego kompana.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że 41-latek wynajmuje mieszkanie w Warszawie. Podczas przeszukania ujawniono tam pistolet oraz torbę, które mogły być wykorzystane podczas napadu. U 36-latka zabezpieczono znaczną sumę pieniędzy. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że podczas rozboju podejrzani podzielili role. Kiedy dwóch było w placówce zadaniem trzeciego była obserwacja okalającego terenu oraz gotowość do natychmiastowego odjazdu. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty rozboju. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 12 lat pozbawienia wolności. Wszyscy w przeszłości mieli konflikt z prawem. 13 sierpnia 2017 roku prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie aresztu tymczasowego dla podejrzanych. Następnego dnia sąd postanowił, że mężczyźni najbliższe trzy miesiące spędzą za kratkami.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Żona prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabego, Grace Mugabe, zostanie oskarżona o zaatakowanie młodej kobiety w weekend w Johannesburgu. Pierwsza dama dziś rano stawiła się na komisariacie w tym mieście – poinformował minister ds. policji RPA Fikile Mbalula.

52-letnia Grace, która jest uważana za możliwą następczynię swego męża, współpracuje z policją i nie została aresztowana. – Sama oddała się w ręce policji – powiedział Mbalula. Dodał, że pierwsza dama jeszcze dziś stanie przed sądem w Johannesburgu. Dwie kobiety złożyły skargę na Grace Mugabe, oskarżając ją o zaatakowanie ich w luksusowym hotelu w Johannesburgu. Jedna z rzekomych ofiar, 20-letnia Gabriella Engels twierdzi, że przebywała w towarzystwie znajomych, gdy żona prezydenta wtargnęła do ich pokoju i zaatakowała ją. Z kolei portal News24 podał, że Engels była w pokoju z synami pani Mugabe.

Według Engels ochroniarze pierwszej damy przyglądali się atakowi. 20-latka, która pracuje jako modelka, zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcie swego rozciętego czoła. – Jestem modelką i zarabiam na wyglądzie. Z taką blizną cała moja kariera legła w gruzach – opowiadała mediom.

Minister Mbalula podkreślił, że “obywatele innych państw, zwłaszcza ci, którzy posiadają paszporty dyplomatyczne, muszą zrozumieć, że mają obowiązki”. Jednak według licznych źródeł, na które powołuje się agencja AFP, Grace Mugabe nie przysługuje immunitet dyplomatyczny i może być sądzona jaj zwykła obywatelka.
Kim jest Grace Mugabe?

Grace jest wymieniana wśród możliwych następców swego męża na najwyższym stanowisku w państwie. 93-letni Mugabe to najstarszy przywódca na świecie i na razie nic nie wskazuje na to, by wkrótce zamierzał ustąpić. Już ogłosił, że zamierza kandydować w wyborach w 2018 roku.

Grace poślubiła prezydenta Zimbabwe w 1996 roku. Kontrowersje wzbudza m.in. jej umiłowanie do luksusowych ubrań i podróży a także jej rzekomy udział w skandalach korupcyjnych w kraju, który jest pogrążony w głębokim kryzysie gospodarczym. Grace Mugabe jest przewodniczącą ligi kobiet w Afrykańskim Narodowym Związku Zimbabwe – Front Patriotyczny (ZANU-PF), partii rządzącej w Zimbabwe. Przyjechała do RPA na leczenie.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja szuka sprawcy groźnego wypadku na drodze krajowej nr 75 w Witowicach Dolnych (Małopolskie). To kierowca renault, który wyprzedzał ciężarówkę i zjechał na lewy pas, ignorując samochody jadące z naprzeciwka. Pierwsze z tych aut uciekając przed czołowym zderzeniem wpadło w poślizg i bokiem uderzyło w prawidłowo jadącą przeciwnym pasem toyotę. Poszkodowanych zostało 9 osób, w tym troje dzieci.

Wypadek, do którego doszło w sobotę ok. godz. 13, nagrał rejestrator umieszczony w toyocie. Jej kierowca, ranny wskutek zderzenia opublikował film w sieci. Policja poszukuje świadków zdarzenia. Na razie nie przesądza czy sprawca uciekł, czy nie zauważył wypadku. Życiu rannych nie zagraża niebezpieczeństwo. A tak wygląda zniszczona toyota, której kierowca opublikował nagranie wypadku.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »