Posts Tagged “Policja”

25 osób zginęło w wyniku eksplozji samochodu pułapki w mieście Laszkargah w Afganistanie. Zamachowiec samobójca wybrał za cel zatłoczoną okolicę tuż przed wejściem do placówki New Kabul Bank. 38 osób zostało rannych. Wszystkie zostały przewiezione do najbliższego szpitala. Do zamachu nie przyznało się do tej pory żadne ugrupowanie terrorystyczne.

- W zamachu ucierpieli zarówno cywile jak i policjanci. Pora wybuchu nie była przypadkowa. Właśnie tego dnia do banku ustawiła się długa kolejka ludzi, którzy przyszli odebrać swoje wypłaty – powiedział w krótkim oświadczeniu przewodniczący lokalnej rady Mohammad Karim Atal.

Laszkargah to liczące niemal 50 tys. mieszkańców miasto na południowym zachodnie Afganistanu. Jest stolicą prowincji Helmand, w której toczą się zacięte walki pomiędzy talibami a afgańskim wojskiem wspieranym przez siły NATO.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Trwa pościg za jednym z bandytów, którzy napadli na stację benzynową w Dobrzycy pod Pleszewem (woj. wielkopolskie). W czasie pościgu doszło do strzelaniny: w wymianie ognia z policjantami zginął jeden z napastników. Drugi ucieka; jest w tej chwili poszukiwany. O sprawie jako pierwsze poinformowało RMF FM.

Onetowi udało się potwierdzić informacje radia. – Napad na stację benzynową miał miejsce dziś rano. Pościg, który rozpoczął się w województwie wielkopolskim ma teraz miejsce na terenie województwa dolnośląskiego – mówi nam rzecznik wielkopolskiej policji.

Policja informuje, że poszukiwany mężczyzna może być uzbrojony. Ranny policjant został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Fizjoterapeuta Artur W. został zatrzymany. Miał wykorzystywać seksualnie swoich podopiecznych. Współpracował z kliniką “Budzik”, która zajmuje się dziećmi pozostającymi w śpiączce.

O sprawie zachowań pedofilskich, jakich miał się (według wstępnych ustaleń) dopuszczać fizjoterapeuta Artur W., pierwszy poinformował “Fakt”. Klinika “Budzik” od lat tytaniczną pracą Ewy Błaszczyk i jej współpracowników pomaga wrócić do normalności wielu dzieciom w śpiączce i ich bliskim. Tym bardziej bulwersuje fakt, że ktoś mógłby wykorzystać takie miejsce i krzywdzić bezbronnych, małych pacjentów. Mężczyzna usłyszał już zarzuty prokuratorskie. Wyznaczono mu też dwumiesięczny areszt.

- Prokuratura postawiła Arturowi W. zarzuty utrwalania i posiadania treści pornograficznych z udziałem małoletnich, a także doprowadzania osoby do poddania się innej czynności seksualnej poprzez wykorzystanie jej bezradności – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Łukasz Łapczyński.

Sprawa mogłaby w ogóle nie wyjść na jaw, gdyby nie zachowanie dziewczynki, podopiecznej kliniki “Budzik”. Kiedy dowiedziała się, że będzie miała zajęcia rehabilitacyjne z Arturem W., dostała ataku paniki. To zaniepokoiło jej tatę, który nie zostawił tak tej sprawy. Podzielił się swoimi podejrzeniami z policją. Ta odwiedziła Artura W. w domu. W mieszkaniu znaleziono materiały pedofilskie. Dyrekcja na razie nie komentuje sprawy.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Adam Lotfi Djaziri, terrorysta, który zginął w nieudanym zamachu na francuskich żandarmów na Polach Elizejskich, był synem Polki – podał tunezyjski portal Kapitalis.com. Jak mówi WP szef portalu, źródłem informacji jest tunezyjska policja. Według doniesień Djaziri to urodzony we Francji 32-latek i syn pochodzącego z Tunezji Mohameda Djazirego oraz Polki, której imię podano jako “Edfij Paflantiç”. Jak tłumaczy w rozmowie z WP redaktor naczelny portalu Ridha Kefi, dziwny zapis wynika z kwestii językowych.

- Prawdopodobnie to transkrypcja jej imienia z arabskiego, bo tunezyjska policja używa tego języka. To z policji pochodzą nasze informacje – mówi dziennikarz.

Prawdziwe imię Polki to prawdopodobnie Jadwiga – francuski odpowiednik tego imienia to Hedwige (czyt. “Edwiż”). Kefi zapewnia, że polskie pochodzenie matki zamachowcy zostało potwierdzone zarówno przez tunezyjską, jak i francuską policję. Portal Kapitalis opublikował też zdjęcie terrorysty. Djaziri był znany francuskim służbom, m.in. ze względu na powiązania z Ansar asz-Szaria, grupą terrorystyczną działającą w Północnej Afryce, która w ostatnich latach została wchłonięta przez Państwo Islamskie.

Terrorysta w poniedziałek staranował radiowóz francuskiej żandarmerii na Polach Elizejskich w Paryżu, ginąc w wyniku doznanych obrażeń. W jego samochodzie znaleziono materiały wybuchowe oraz broń palną.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Antonio C., członek włoskiej mafii camorry został zatrzymany przez funkcjonariuszy rzeszowskiego CBŚP. Poszukiwany europejskim nakazem aresztowania jeden z najniebezpieczniejszych włoskich przestępców ukrywał się na Podkarpaciu. Antonio C. w ramach camorry działał w klanie “Contini”. W 2011 roku neapolitański sąd skazał go na blisko 11 lat więzienia za handel narkotykami na międzynarodową skalę i udział w strukturach mafijnych. Na Podkarpaciu ukrywał się od sześciu lat jako przedstawiciel handlowy i przykładny obywatel.

Polscy policjanci we współpracy ze śledczymi z Włoch ustalili jego miejsce ukrywania się. Podczas szybkiej akcji funkcjonariuszy CBŚP Antonio C. w ciągu kilkudziesięciu sekund został obezwładniony. Jak się okazało, posługiwał się dwoma fałszywymi dokumentami tożsamości.

To kolejna taka sprawa w tym roku w Polsce. W styczniu CBŚP w jednej z krakowskich pizzerii schwytała innego poszukiwanego członka camorry.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Słynny helsiński kościół w skale miał być celem zamachu terrorystycznego – potwierdziła fińska policja. Świątynia Temppeliaukio to jedna z głównych atrakcji turystycznych stolicy Finlandii. Przed świątynią tego samego dnia policja ustawiła betonowe zapory.

„Według naszych informacji Kościół Temppeliaukio mógł być celem zamachu terrorystycznego. Policja zastosowała wszystkie możliwe procedury w celu wyjaśnienia zagrożenia” – głosi opublikowany w internecie policyjny komunikat.

Jak informuje dziennik „Helsingin Sanomat”, policja nie chce powiedzieć, czy zareagowała w ten sposób na doniesienie od osoby prywatnej, czy też informacje o planowanym akcie terroru pochodziły z jej własnych działań operacyjnych. W niedzielę w okolicach kościoła Temppeliaukio policja szukała osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa, ale nikogo nie zatrzymała. Funkcjonariusze nie informowali, że akcja ma związek z potencjalnym atakiem terrorystycznym, żeby nie wzbudzać paniki wśród mieszkańców.

Betonowe zapory

Służby zapewniają, że stale oceniają zagrożenie i starają się zagwarantować bezpieczeństwo obywatelom. Jednocześnie informują, że nie będą kontynuować poszukiwań podejrzanych. Postawione przed kościołem betonowe zapory nie zostaną na razie usunięte.

W środę fińska służba kontrwywiadu SUPO przedstawiła nową ocenę zagrożenia atakami terrorystycznymi. W Finlandii obowiązuje podwyższony, czyli drugi w czterostopniowej skali stopień zagrożenia aktami terroru. Skala ta obejmuje stopnie: niski, podwyższony, wysoki i bardzo wysoki. Jak zaznaczono, zagrożenie terroryzmem jest w Finlandii większe niż kiedykolwiek. Według SUPO w Finlandii jest ok. 350 osób określonych jako „sprzyjające” terroryzmowi. Chodzi o ludzi, którzy mogą być potencjalnie zaangażowani we wspieranie działalności terrorystycznej.

W helsińskim ewangelickim kościele Temppeliaukio jest 750 miejsc siedzących. To popularne miejsce koncertów i innych imprez kulturalnych. Kościół został wykuty w skale 50 lat temu. Każdego roku odwiedza go kilkaset tysięcy turystów.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Sprawca zamachu, do którego doszło w nocy przed meczetem w Londynie, nie był znany służbom bezpieczeństwa – powiedział w poniedziałek Ben Wallace z brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych (Home Office). “Ten człowiek nie był znany władzom z ekstremizmu albo skrajnie prawicowego ekstremizmu” – powiedział Wallace z telewizji Sky News.

48-letni kierowca samochodu, który wjechał w grupę ludzi, został ujęty przez świadków zdarzenia, a następnie zatrzymany przez policję, która skierowała go na obserwację w szpitalu. Mężczyzna ma też zostać poddany badaniom psychiatrycznym.
Cressida Dick z londyńskiej policji powiedziała w poniedziałek, że jest jasne, iż celem ataku byli muzułmanie. Zapewniła, że do pilnowania bezpieczeństwa i porządku w miejscach zamieszkania społeczności muzułmańskiej zostanie skierowanych więcej funkcjonariuszy.

Do ataku doszło tuż po północy czasu lokalnego z niedzieli na poniedziałek w dzielnicy Finsbury Park. Samochód dostawczy wjechał w grupę muzułmanów wracających z wieczornej modlitwy w pobliskim meczecie podczas trwającego świętego miesiąca postu, ramadanu. Jak potwierdzono, jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych, z czego osiem wymagało hospitalizacji. Wszystkie ofiary to muzułmanie.

Jak przekazała policja, mężczyzna, który zmarł na miejscu zdarzenia, tuż przed atakiem doznał zapaści i otrzymywał pierwszą pomoc medyczną od zgromadzonych wokół członków społeczności. Śledczy na razie nie ustalili, czy zmarł w wyniku ataku czy wcześniejszych problemów zdrowotnych.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

W Górze Puławskiej na Lubelszczyźnie doszło do ataku na policjanta. Tuż po północy na stacji paliw dwaj mężczyźni zaatakowali funkcjonariusza, który był po służbie. Został mocno pobity. Jak się dowiadujemy, napastnicy prawdopodobnie wiedzieli, kim jest ich ofiara. Uciekli, ale dziś przed południem jeden z nich został zatrzymany.

Zaatakowany policjant jeszcze dziś ma zostać przesłuchany. W dniu pobicia miał wolne. Policjanci zabezpieczają monitoring na stacji benzynowej, na której doszło do ataku. Według nieoficjalnych informacji napastników było dwóch. Mieli wiedzieć, kim jest ich ofiara. Zadali policjantowi cios w głowę, a gdy upadł, zaczęli go kopać. Funkcjonariusz ma złamany nos i pękniętą kość oczodołu.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych, kiedy w nocy samochód dostawczy wjechał w grupę muzułmanów w północno-wschodnim Londynie. Zajście jest badane przez siły bezpieczeństwa jako możliwy zamach terrorystyczny.

Londyńska policja poinformowała, że pierwsze doniesienia o tym, że samochód wjechał w ludzi w dzielnicy Finsbury Park, otrzymała ok. godz. 0.15 (godz. 1.15 w Polsce). Według relacji świadków do zdarzenia doszło w pobliżu islamskiego ośrodka Muslim Welfare House i lokalnego meczetu, w którym wcześniej odbywała się wieczorna modlitwa (tarawih) odmawiana podczas świętego dla muzułmanów miesiąca, ramadanu.

Zginęła jedna osoba, osiem zostało hospitalizowanych, a dwie zostały opatrzone przez lekarzy na miejscu zdarzenia. Szef Muslim Welfare House Toufik Kacimi powiedział w telewizji Sky News, że dwie ranne osoby znajdują się w stanie krytycznym. Ta informacja nie została dotąd potwierdzona przez służby ratunkowe.

48-letni kierowca samochodu został ujęty przez świadków zdarzenia, a następnie aresztowany przez policję, która skierowała go na obserwację w szpitalu. Następnie mężczyzna ma zostać poddany badaniom psychiatrycznym.

Jednocześnie policja zaznaczyła, że wbrew wcześniejszym doniesieniom świadków o nożowniku i łącznie trzech sprawcach “nie ma informacji, by ktokolwiek ucierpiał w ataku z użyciem noża”, oraz że funkcjonariuszom nic nie wiadomo o innych podejrzanych. – Śledztwo w tej sprawie trwa – zastrzeżono.

Policja zapowiada zwiększenie liczby funkcjonariuszy

Policja londyńska zapowiedziała zwiększenie liczby funkcjonariuszy na stołecznych ulicach w celu uspokojenia mieszkańców, a zwłaszcza obchodzącej ramadan społeczności muzułmańskiej.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May poinformowała, że będzie przewodniczyła posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego COBRA oraz potwierdziła, że zajście traktowane jest jako “możliwy atak terrorystyczny”. – Myślami jestem z ofiarami, ich rodzinami oraz ze służbami ratunkowymi na miejscu – zapewniła szefowa rządu.

Minister spraw wewnętrznych Amber Rudd podkreśliła, że pozostaje w kontakcie z policją w sprawie śledztwa. – Wczoraj, podobnie jak wielu innych ludzi w całym kraju, wzięłam udział w kampanii Great Get Together (ang. wielkie spotkanie – PAP), ku czci Jo Cox. Byłam poruszona i przejęta, widząc naszą społeczność zjednoczoną w pokazie solidarności. Musimy nadal razem sprzeciwiać się tym, którzy próbują nas podzielić oraz siać nienawiść i lęk – apelowała.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Funkcjonariusze policji poszukują 18-letniej Klaudii Weiszewskiej. Ostatni raz nastolatka była widziana przy ul. Myśliwskiej w Gdańsku. Rodzina dziewczyny poinformowała, że Klaudia wyszła z domu przy ul. Góralskiej w środę. Następnie była widziana przy ul. Myśliwskiej w Gdańsku. Do tej pory nie wróciła do domu – nie skontaktowała się także z rodziną.

18-latka w dniu zaginięcia miała na sobie czarną spódnicę, czerwoną kurtkę skórzaną i białe trampki. Policja prosi o kontakt wszystkie osoby, które mają informacje na temat możliwego pobytu nastolatki.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »