Belgia: Odnaleziono mężczyznę, który nic nie pamięta. Mówi tylko po polsku. Prośba o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny

Policja prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości 45-latka znalezionego ponad dwa tygodnie temu w belgijskim Tielt. Mężczyzna nie wie, kim jest i mówi wyłącznie po polsku. W czwartek 7 maja w miasteczku Tielt w północno-zachodniej Belgii odnaleziono 45-letniego mężczyznę – informuje belgijska policja federalna. Najprawdopodobniej cierpi on na amnezję, nie potrafi powiedzieć, kim jest i co robił w mieście. Mężczyzna mówi wyłącznie po polsku, przez co kontakt śledczych z nim jest utrudniony.

Policja prosi o pomoc

Belgijska policja poszukuje osób, które pomogą ustalić tożsamość mężczyzny. 45-latek ma 170 cm wzrostu, normalną budowę ciała, siwe włosy i brodę. W dniu znalezienia miał na sobie niebieskie dżinsy, jasnoniebieską koszulkę i niebieskie buty budowlane.

Rozpoznajesz tego człowieka? Śledczy proszą o kontakt za pośrednictwem darmowej infolinii: 0800 30300 lub maila: avisderecherche@police.belgium.eu.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Brazylia: Ogromna afera korupcyjna i 56. odsłona wielkiej operacji policyjnej

Brazylijska policja rozpoczęła w piątek 56. etap wielkiej operacji. Ma ona związek z aferami łapówkarskimi i nadużyciami, do jakich doszło w ostatnich latach przy budowie nowej siedziby państwowego giganta naftowego Petrobras w mieście Salvador, stolicy stanu Bahia. Agenci policji federalnej prowadzą dochodzenie w tej sprawie od 2014 roku. W obecnej fazie operacji mają dokonać 22 aresztowań i przeprowadzić 68 rewizji w prywatnych domach, między innymi w stanach Sao Paulo, Minas Gerais, Rio de Janeiro i Bahia.

W aferę ma być zamieszanych wielu polityków i przedsiębiorców.

„Przekręt” z zawyżaniem kosztów robót

Jak stwierdza policja federalna w wydanym w piątek komunikacie, wyniki dotychczasowych dochodzeń potwierdzają, że „przekręt” polegał głównie na zawyżeniu kosztów wszystkich robót przy budowie siedziby państwowego koncernu. Wyroki dla niektórych uczestników „afery Petrobrasu”, jakich według przewidywań piątkowych brazylijskich mediów zażąda prokurator, mają sięgać 50 lat więzienia.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Meksyk: Pijani policjanci zaczęli strzelać do rodziny. Cudem uniknęli linczu

Trzej funkcjonariusze meksykańskiej policji federalnej zostali niemal zlinczowani w stanie Puebla. Media informują, że pod wpływem alkoholu zaczęli strzelać do jednej z rodzin. Do incydentu doszło w środę rano. Członkowie rodziny opuszczali swój dom w mieście Chiconcuautla, gdy przejeżdżający patrol policji zaczął do nich strzelać. Na szczęście nikt nie został ranny.

Funkcjonariusze odjechali około 500 metrów, po czym się zatrzymali. Dobiegli do nich sąsiedzi, którzy otoczyli radiowóz. Mieszkańcy grozili linczem trzem policjantom, którzy mieli być pod wpływem alkoholu i podpalili ich auto.

Otoczeni mundurowi uniknęli linczu dzięki szybkiej interwencji kolegów, którzy przyjechali wezwani na pomoc. Biuro wewnętrzne policji wszczęło dochodzenie w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy i domniemanego bycia na służbie pod wpływem alkoholu. Mieszkańcy złożyli również przeciwko nim pozew. Przedstawiciel Państwowego Sekretariatu ds. Bezpieczeństwa oświadczył, że władze nie pozwolą na zamiecenie sprawy pod dywan. – Nikt nie stoi ponad prawem – zapewnił.
Źródło info i foto: TVP.info

Brazylia: Współpracownik prezydenta aresztowany. Ukrywał 16 mln dolarów

Brazylijska policja federalna aresztowała w piątek Geddela Vieirę, byłego ministra trzech rządów, współpracownika obecnego prezydenta Michela Temera. W mieszkaniu przyjaciela Vieiry policja odkryła ukryte tam przez byłego polityka 16 milionów dolarów.

W chwili gdy policja wpadła na trop ukrywanych przez Vieirę pieniędzy, które pochodziły prawdopodobnie z łapówek, były polityk przebywał od jakiegoś czasu w areszcie domowym w związku ze śledztwem prowadzonym przez prokuratora w sprawie korupcji, jaką wykryto w państwowym banku – Federalnej Kasie Gospodarczej.
 
Vieira był w latach 2007-2010 ministrem integracji narodowej, a następnie bliskim współpracownikiem obecnego prezydenta w Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego.

Osiem walizek z pieniędzmi
 
Na portalach internetowych brazylijskich dzienników oglądać można w piątek wykonane przez policję zdjęcie „skarbu” byłego ministra. Jest to osiem dużych walizek i sześć kartonów szczelnie wypełnionych banknotami. Obok portale publikują liczne zdjęcia Vieiry wykonane w trakcie jego aresztowania. Na banknotach, jak informują brazylijskie media, policja znalazła odciski palców byłego ministra.
 
Jest to największa kwota pieniędzy niewiadomego pochodzenia znaleziona dotąd przez brazylijską policję federalną w trakcie dochodzeń prowadzonych na wielką skalę w sprawach związanych z zarzutami korupcyjnymi.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Brazylia: Największe przejęcie gotówki w historii kraju

Brazylijska policja dokonała niecodziennego odkrycia w jednym z apartamentów, z którego prawdopodobnie korzystał były współpracownik prezydenta Michela Temera. Jak pisze Bloomberg, policjanci znaleźli walizki, torby i pudła wypchane gotówką. Jej przeliczenie zajęło funkcjonariuszom całą noc. Policja federalna podkreśla, że to największe przejęcie gotówki w historii kraju.

Operacja miała kryptonim „Zagubiony skarb”. Policja opublikowała zdjęcie, na którym widać walizki, torby i pudła kartonowe po brzegi wypchane gotówką. Głównie brazylijską o najwyższych nominałach 50 i 100 reali (1 real brazylijski to ok. 1,1 zł). W apartamencie była też torba z dolarami.

Po przeliczeniu gotówki, co zajęło kryminalnym całą noc, okazało się, że całkowita kwota to 51 milionów reali, więc około 16,4 milionów dolarów amerykańskich.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Niemieckie MSW: „wśród napastników w Kolonii byli imigranci”

Niemieckie MSW potwierdza, że wśród 31 podejrzanych o sylwestrowe napady na kobiety w Kolonii było 18 osób ubiegających się o azyl. W sprawie 31 podejrzanych, których tożsamość jest znana policji toczy się postępowanie związane z kradzieżami i naruszeniem nietykalności cielesnej. W sumie to 121 zgłoszeń. Wśród podejrzanych jest: 9 Algierczyków, 8 Marokańczyków, 4 Syryjczyków, 5 Irańczyków, 2 Niemców i po jednym obywatelu Iraku, Serbii oraz USA.

Policja federalna Niemiec zaznacza jednak, że dostała też kilkanaście zgłoszeń w sprawie przestępstw na tle seksualnym, ale ich sprawcy nadal nie zostali zidentyfikowani. Funkcjonariusze są przekonani, że ataki były skoordynowane.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Cyberprzestępcy zaatakowali strony policji i banku centralnego Australii

Strona australijskiej policji federalnej nie działała dziś rano, podczas gdy poprzedniego dnia funkcjonowała bez zarzutu – wskazała policja. Strona australijskiego banku centralnego również była celem ataku hakerskiego typu DoS (Denial of Service – odmowa usługi; przeciążenie atakowanego serwera wieloma zapytaniami, uniemożliwiające mu funkcjonowanie) od północy we wtorek – sprecyzował rzecznik tej instytucji. Do ataków hakerskich doszło w czasie kryzysu dyplomatycznego między Canberrą a Dżakartą po oskarżeniach, jakoby australijskie służby miały podsłuchiwać telefon prezydenta Indonezji oraz inwigilować kilka osób z jego otoczenia. Żródło info i foto: RMF24.pl

Zatrzymano 26-letniego Dereka Stansberry

Amerykańska policja federalna aresztowała pasażera, który twierdził, że ma w bagażu bombę i zmusił pilota do lądowania w Bangor, stan Maine. 26-letni Derek Stansberry leciał liniami Delta z Paryża do Atlanty. Nie wiadomo jeszcze, co zaszkodziło Derekowi Stansberry. Oświadczył, że w bagażu ma bombę, w kieszeni fałszywy paszport i został obezwładniony przez szeryfów federalnych. Airbus wylądował w Bangor, gdzie znajduje się pierwsze duże lotnisko na trasie Europa-USA. Paszport okazał się prawdziwy, bomby nie było, a Stansberry został zidentyfikowany jako były żołnierz lotnictwa, który odsłużył cztery lata, po czym przeszedł do prywatnej firmy. Żródło info i foto: Radio ZET.pl