Policjant oskarżony o współpracę z przestępcami. Trafił do aresztu na 3 miesiące

33-letniemu policjantowi z komisariatu w Iłowej podległego KPP w Żaganiu postawiono zarzuty o współpracę z przestępcami. Został aresztowany na 3 miesiące – poinformował prokurator Andrzej Stefanowski z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

„Mężczyzna usłyszał trzy zarzuty. Najpoważniejszy dotyczy niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Jest on zagrożony karą od roku do 10 lat więzienia. Dwa pozostałe wynikają z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – chodzi o posiadanie i nieodpłatne udzielanie narkotyków” – powiedział prok. Stefanowski.

Podejrzany funkcjonariusz jest jedną z kilku osób podejrzanych w sprawie dotyczącej działalności grupy przestępczej zajmującej się włamaniami do bankomatów. Dotychczas podczas tego śledztwa aresztowano pięć osób i prokuratura określa je jako „rozwojowe”.

„Na tym etapie postępowania nie możemy jeszcze ujawniać ustaleń dotyczących roli podejrzanego funkcjonariusza, gdyż nadal trwają intensywne czynności procesowe” – dodał prok. Stefanowski.

Śledztwo w opisanej sprawie prowadzi zielonogórska prokuratura okręgowa. Podstawą do objęcia policjanta zarzutami były materiały dowodowe zgromadzone przez funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Do zatrzymania mężczyzny doszło 28 czerwca br. na jednej z ulic w Gozdnicy (Lubuskie).

Jak poinformował Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego lubuskiej policji, prowadzący wewnętrzne postępowanie w tej sprawie Komendant Powiatowy Policji w Żaganiu wszczął już procedurę związaną z usunięciem funkcjonariusza z policji. Służył w niej od 2010 r.

Informację o zatrzymaniu policjanta podała we wtorek na swoim portalu „Gazeta Lubuska”, powołując się na swojego informatora.
Źródło info i foto: interia.pl

Tychy: Jest akt oskarżenia przeciwko policjantowi, który miał zgwałcić 6-letnie dziecko

Prokuratura Rejonowa w Tychach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko policjantowi, który miał zgwałcić 6-letnią koleżankę swojej córki. Jej matka milczała, bo mężczyzna groził, że zabije dziewczynkę.

Mężczyzna usłyszał zarzuty zgwałcenia 6-latki oraz dopuszczenia się wobec niej „innej czynności seksualnej” oraz doprowadzenia jej do takiej czynności. Kolejne zarzuty, które mu postawiono, dotyczą pokazywania jej pornografii i grożenia pozbawieniem życia lub zdrowia.

Policjant miał wykorzystywać 6-latkę, gdy przychodziła na noc do jego córki. Z ustaleń śledczych wynika, że groził jej śmiercią, jeśli powie komukolwiek o tym, co z nią robi. Matka dziewczynki dowiedziała się o wszystkim ale milczała, bojąc się, że mężczyzna spełni swoje groźby.

Gdy sprawa wyszła na jaw, 6-latkę przesłuchano w obecności biegłego psychologa. Ekspert uznał, że jej słowa są wiarygodne. Mężczyzna trafił do aresztu. Wcześniej pracował w jaworznickiej drogówce. Jest już bezrobotny.
Źródło info i foto: wp.pl

Zatrzymany groził, że „załatwi” policjanta i jego rodzinę. Jest oskarżony o pobicie dwóch Hindusów

Trwa proces przeciwko dwóm 22-latkom, którym prokuratura zarzuca pobicie dwóch obywateli Indii z powodów rasistowskich. W chwili zatrzymania jeden z oskarżonych groził policjantowi, że „wyleci z roboty”, zaś jego żona i dzieci zostaną pobite. 22-latek powoływał się na swojego ojca, także policjanta.

Na procesie 22-letnich Artura K. i Kamila P. jako świadek zeznawał w sobotę policjant Jarosław M. Brał on udział w zatrzymywaniu oskarżonych. Z jego zeznań wynikało, że prowodyrem napadu i pobicia był Artur K.

Funkcjonariusz zeznał przed Sądem Okręgowym w Łodzi, że mężczyzna zachowywał się agresywnie nawet po ujęciu. Artur K. był wulgarny i obrzucił policjanta wyzwiskami. Miał m.in. zagrozić Jarosławowi M., że go „załatwi”.

Policjant był podwładnym ojca oskarżonego

– Artur K. to jednostka niereformowalna. Przed komisariatem położył się na ziemi, zaś w komisariacie krzyczał wniebogłosy, że go katujemy. Oczywiście była to nieprawda, co wykazały nagrania z monitoringu – mówił policjant cytowany przez „Dziennik Łódzki”.

Jak się okazało, funkcjonariusz zna ojca oskarżonego. Jarosław M. był niegdyś jego podwładnym. – Jego syn pojawiał się przy różnych incydentach, dlatego wiedziałem, że Artur K. nie jest wzorowym synem i obywatelem – zeznał funkcjonariusz przed sądem.

Mieli obrazić żonę jednego z oskarżonych

Do napadu na Hindusów doszło 30 kwietnia u zbiegu ul. Zamenhofa i Piotrkowskiej w Łodzi. W klubie „Łódź Kaliska” obywatele Indii mieli rzekomo obrazić żonę jednego z oskarżonych 22-latków.

Artur K. i Kamil P. wyszli z lokalu za obcokrajowcami i zaczęli krzyczeć w ich kierunku: „Brudasy, ciapaki!”. Następnie doszło do bijatyki, która przerwała policja.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Są zarzuty dla policjanta, który po pijanemu postrzelił znajomego żony

Zarzut usiłowania zabójstwa i spowodowania obrażeń ciała postawiła prokuratura policjantowi, który pod wpływem alkoholu postrzelił mężczyznę. Funkcjonariusz w piątek wieczorem w Łodzi oddał 31 strzałów z broni służbowej, trzy z nich trafiły poszkodowanego w nogi. Został wydalony ze służby.

– Podejrzany został przesłuchany. Nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa i spowodowania obrażeń ciała, za co grozi kara nawet dożywotniego więzienia – poinformował PAP w niedzielę rzecznik prasowy łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem na osiedlu domków jednorodzinnych na łódzkich Bałutach. Z ustaleń śledczych wynika, że między funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Policji w Łodzi i jego żoną doszło do awantury domowej, której przyczyną było podejrzenie partnerki o zdradę z pokrzywdzonym mężczyzną.

– W trakcie kłótni chciał wyrwać kobiecie telefon, następnie prawdopodobnie przypadkowo wybrał numer do znajomego żony, który słysząc awanturę postanowił przyjechać na miejsce. Przed domem, w pobliżu ogrodzenia, doszło do utarczek słownych między mężczyznami. Następnie policjant wyciągnął broń służbową, z której wystrzelił 31 kul z dwóch magazynków. Trzy z nich trafiły pokrzywdzonego w nogi – relacjonował prok. Kopania.

31-letni policjant w chwili zatrzymania miał 2,5-promila alkoholu w organizmie. Jego przesłuchanie przez śledczych w siedzibie łódzkiej delegatury Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji było możliwe w niedzielę.

Poszkodowany 45-letni mężczyzna ma przestrzelone prawe i lewe uda oraz prawe podudzie. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Łódź-Bałuty, która skieruje do sądu wniosek o areszt tymczasowy. Sąd ma go rozpoznać w poniedziałek.

Komendant Miejski Policji w Łodzi wydał decyzję o natychmiastowym wydaleniu funkcjonariusza ze służby.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

18 podejrzanych ws. brutalnych przesłuchań na komendzie policji w Olsztynie

Zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przedstawiła ostrołęcka prokuratura policjantowi z komendy miejskiej w Olsztynie. To już 18 funkcjonariusz podejrzany w śledztwie dotyczącym wymuszania zeznań i bicia zatrzymanych na tej komendzie. O zarzutach dla kolejnego policjanta poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Łukasiewicz. Jak mówiła, w toczącym się od kwietnia 2015 r. śledztwie jest już łącznie 18 podejrzanych i 35 pokrzywdzonych.

Rzeczniczka powiedziała również, że ostrołęcka prokuratura zwróciła się w tym tygodniu do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku o przedłużenie śledztwa o kolejny miesiąc, czyli do końca lipca.

Naczelnik wśród podejrzanych

– Podstawą skierowania takiego wniosku była konieczność uzyskania opinii biegłych i zapoznania wszystkich podejrzanych z materiałem dowodowym – wyjaśniła. Jak dodała, jeżeli śledczym uda się przeprowadzić te czynności w zaplanowanym terminie, to na koniec lipca wyślą akt oskarżenia do sądu.

Podejrzanymi w tej sprawie są b. funkcjonariusze z komendy miejskiej w Olsztynie, w tym b. naczelnik wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu i jego zastępca.

Policjanci usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków. Części z nich zarzucono stosowanie przemocy, bezprawnych gróźb lub znęcania się w inny sposób dla uzyskania zeznań. Pozostałych obwiniono o brak reakcji na bezprawne zachowania kolegów z komendy.

”Małe Guantanamo”

Zdaniem mec. Lecha Obary, który reprezentuje trzech spośród pokrzywdzonych, ich relacje wskazują, że metody przesłuchań stosowane przez policjantów „miały charakter tortur”. Z nieoficjalnych informacji wynika, że brutalne przesłuchania, w czasie których bito, kopano, rażono paralizatorem i poniżano przesłuchiwanych, były nazywane przez funkcjonariuszy „robieniem małego Guantanamo”.

Do takich nieprawidłowości miało dochodzić na olsztyńskiej komendzie policji ponad dwa lata temu. Po ujawnieniu tej sprawy i zatrzymaniu kilku pierwszych podejrzanych, rezygnacje ze stanowisk złożyli ówcześni komendanci: wojewódzki i miejski. Śledztwo początkowo prowadziła prokuratura z Olsztyna, ale po czterech miesiącach zostało ono przekazane do Ostrołęki, żeby uniknąć posądzenia o stronniczość. Postępowanie w tej sprawie monitoruje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Góra Puławska: Brutalna napaść na policjanta po służbie

W Górze Puławskiej na Lubelszczyźnie doszło do ataku na policjanta. Tuż po północy na stacji paliw dwaj mężczyźni zaatakowali funkcjonariusza, który był po służbie. Został mocno pobity. Jak się dowiadujemy, napastnicy prawdopodobnie wiedzieli, kim jest ich ofiara. Uciekli, ale dziś przed południem jeden z nich został zatrzymany.

Zaatakowany policjant jeszcze dziś ma zostać przesłuchany. W dniu pobicia miał wolne. Policjanci zabezpieczają monitoring na stacji benzynowej, na której doszło do ataku. Według nieoficjalnych informacji napastników było dwóch. Mieli wiedzieć, kim jest ich ofiara. Zadali policjantowi cios w głowę, a gdy upadł, zaczęli go kopać. Funkcjonariusz ma złamany nos i pękniętą kość oczodołu.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Operatorka telewizji podstawiała nogi imigrantom uciekającym przed policją

W internecie pojawiły się nagrania i zdjęcia pokazujące operatorkę jednej z węgierskich telewizji, która w czasie kręcenia materiału na pograniczu z Serbią podstawia nogi ludziom. Stacja N1TV – po wypłynięciu materiału – napisała w oświadczeniu, że operatorka została zwolniona z pracy. Do incydentu doszło we wtorek 8 września w miejscowości Roszke, w której znajduje się punkt zbiorczy stworzony przez policję dla uchodźców i imigrantów przekraczających w okolicy granicę od strony serbskiej.

Podstawiała nogi imigrantom

Na zdjęciach widać jednego z imigrantów lub uchodźców próbującego wyrwać się policjantowi. Biegnie z dzieckiem. W odległości kilku metrów stoi operatorka telewizji. Kolejne zdjęcia pokazują upadającego mężczyznę z dzieckiem i kobietę cofającą już lewą nogę. Następnie obok uchodźców stoi ten sam policjant i pilnuje ich z wyciągniętą bronią. Dziecko płacze. Z kolei na nagraniu wideo, które pojawiło się w internecie, widać, jak duża grupa ludzi pilnowana przez policję próbuje się wydostać z okrążenia i uciekać. Jedna z operatorek (ta sama) stojąca w grupie innych przedstawicieli mediów zaczyna podstawiać im nogi. Kopie m.in. małą dziewczynkę.

W reakcji na te nagrania stacja N1TV opublikowała oświadczenie, w którym potępiła zachowanie kobiety i dodała, że została ona zwolniona. We wtorek Komisja Praw Człowieka ONZ pochwaliła Węgry za radzenie sobie z kryzysem imigracyjnym dodając jednak, że działanie służb na granicach powinno być lepiej koordynowane, a przybysze informowani o tym, dlaczego są zatrzymywani i gdzie będą przewożeni. W tym roku według szacunków ONZ na Węgry przedostało się co najmniej 150 tys. osób uciekających z Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej. Wcześniej pokonały one drogę do wybrzeży Morza Śródziemnego w Turcji i Libanie, przedostały się do Grecji, a następnie Macedonii i Serbii.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Nowy Jork: wielki strajk na Manhattanie

Tysiące ludzi zablokowały główne ulice nowojorskiego Manhattanu. To protest przeciwko decyzji ławy przysięgłych, która nie postawiła zarzutów białemu policjantowi, podejrzanemu o zabicie czarnoskórego mężczyzny. Do tragedii doszło w lipcu. Policjant Daniel Pantaleo próbował zatrzymać 43-letniego Erica Garnera, podejrzanego o nielegalną sprzedaż papierosów. Wraz z innymi policjantami chciał go obezwładnić. Garner zmarł na skutek uduszenia. Według policjantów, mężczyzna stawiał opór w trakcie zatrzymania. Amerykański Departament Sprawiedliwości zbada, czy policjanci nie naruszyli praw obywatelskich Garnera.

Times Square i Grand Central Terminal zablokowane

Po decyzji ławy przysięgłych na ulice Manhattanu wyszli demonstranci, którzy zablokowali między innymi takie miejsca jak Times Square czy Grand Central Terminal. Protest przebiega spokojnie. To drugi w ostatnim czasie przypadek w Stanach Zjednoczonych, gdy ława przysięgłych nie stawia zarzutów policjantowi, podejrzanemu o zabójstwo czarnoskórego. Kilka dni temu przysięgli z Ferguson w stanie Missouri nie postawili zarzutów funkcjonariuszowi, który zastrzelił murzyńskiego nastolatka. Wywołało to kilkudniowe zamieszki.
Żródło info i foto: TVP.info

Kolejny protest w Ferguson

Kilkaset osób zgromadziło się wieczorem pod komendą policji w Ferguson w stanie Missouri, by zaprotestować przeciwko przemocy policji. Tłum domagał się też ukarania funkcjonariusza, który w sierpniu zastrzelił w tym mieście czarnoskórego nastolatka Michaela Browna. Protestujący zebrali się najpierw na spotkaniu modlitewnym w miejscowym kościele, gdzie skandowali różne hasła, m.in. „Życie czarnych się liczy”. Później tłum przemaszerował pod komendę policji.

Niektórzy demonstranci próbowali zablokować główne drzwi budynku, ale nie pozwolili im na to policjanci wyposażeni w sprzęt do tłumienia zamieszek. Część zgromadzonych zaczęła śpiewać pieśń „We Shall Overcome”, protest song z czasów walki o równouprawnienie w USA w latach 50. i 60. Policja aresztowała kilka osób znajdujących się przed budynkiem.

Te i inne demonstracje oraz akcje biernego oporu odbywały się w Ferguson i innych miejscowościach w okolicach oddalonego o 20 km St. Louis pod wspólną nazwą „Moral Monday”. W ten sposób miejscowi zakończyli czterodniową akcję „Ferguson October”.

Kilka dni temu w St. Louis biały policjant zastrzelił czarnoskórego nastolatka

18-letni Michael Brown został zastrzelony 9 sierpnia przez 28-letniego policjanta Darrena Wilsona, jednak okoliczności tragicznego incydentu wciąż nie są jasne. Miejscowa policja twierdzi, że Brown z kilkoma innymi nastolatkami szedł środkiem ulicy, a na zwróconą mu przez policjanta uwagę zareagował agresywnie. Natomiast świadkowie utrzymują, że Wilson strzelał do nieuzbrojonego Browna, mimo że ten stał z rękami w górze. Śmierć Browna lokalna czarna społeczność odebrała jako przestępstwo na tle rasowym. Rozpoczęły się rozruchy i starcia z policją, podczas których doszło do rabowania i demolowania sklepów. Od tego czasu miejscowa ludność wielokrotnie organizowała protesty i demonstracje.

Na razie nie wiadomo, czy policjantowi zostanie wytoczony proces. Decyzję w tej sprawie ma dopiero podjąć ława przysięgłych. Istnieją obawy, że w razie braku procesu w Ferguson może dojść do nowych rozruchów. Kilka dni temu w St. Louis ponownie biały policjant zastrzelił czarnoskórego nastolatka. Według policji w tym przypadku to chłopiec pierwszy zaczął strzelać do funkcjonariusza, który w czasie tego zdarzenia nie był na służbie, lecz pracował dla prywatnej agencji ochrony.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Policjant donosił kibolom – zarzuty i wniosek o areszt

Trzy zarzuty dotyczące współpracy z przestępcami postawiła krakowska prokuratura policjantowi Marcinowi Ż., zatrzymanemu w środę przez funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych KGP. Prokuratura wystąpiła też do sądu z wnioskiem o aresztowanie podejrzanego. 32-letni Marcin Ż. był policjantem komendy miejskiej w Krakowie, z 8-letnim stażem w pionie patrolowo-interwencyjnym. Jak poinformował prok. Janusz Hnatko, najważniejszy z zarzutów dotyczy kilku zdarzeń w 2013 roku, polegających na przekazywaniu osobom nieuprawnionym informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności służbowych. Przekazanie tych informacji mogło utrudnić skuteczne wykonywanie obowiązków przez policję. Żródło info i foto: TVP.info