Posts Tagged “Policji”

Policja zatrzymała 43-letniego mieszkańca Olkusza (woj. małopolskie), który chciał zabić swoją rodzinę. Pijany mężczyzna próbował wywołać pożar w swoim domu. 43-latek rozlał w swoim domu benzynę i i próbował podpalić swoją żonę i dwójkę nastoletnich dzieci. Na szczęście przeszkodzili mu policjanci. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie pobrano mu krew do badań na zawartość alkoholu. Okazało się, że ta rodzina w 2011 r. była objęta tzw. niebieską kartą.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

99,9 procent aresztowanych to ludzie, którzy przybyli na wiec ze względu na swe prawicowe przekonania – ocenił komisarz William Evans z bostońskiej policji. Jak dodał, aresztowano 27 osób, które dopuściły się ataków fizycznych i słownych na funkcjonariuszy podczas wiecu prawicy na rzecz wolności słowa w parku Boston Common i wielotysięcznej kontrmanifestacji antyfaszystów, które odbyły się tam w sobotę. – Zatrzymano ich z powodu szarpaniny z policją, za rzucanie kamieniami i plastikowymi butelkami z uryną w funkcjonariuszy – wyjaśnił komisarz Evans.

Gratulacje od prezydenta Trumpa

Pięciuset policjantów oddzielało manifestujących pod hasłami wyższości białej rasy kilkudziesięciu zwolenników prawicy od niemal 40 tysięcy kontrmanifestantów. Ci skutecznie zagłuszyli wystąpienia skrajnie prawicowych mówców okrzykami “wstyd”, “hańba” oraz “wracajcie do domu”. W związku z niemożnością przeprowadzenia wiecu zgodnie z planem, zgromadzenie zostało rozwiązane na godzinę przed jego planowanym zakończeniem.

Policja w Bostonie, która uczyniła wszystko co możliwe, aby uniknąć konfrontacji podobnej do tej, która miała miejsce w ubiegłą sobotę w Charlottesville, zablokowała niektóre części założonego w 1634 roku najstarszego parku miejskiego w USA “Boston Common” położonego w śródmieściu. Ustawiła tam również zapory uniemożliwiające wjazd samochodów. Funkcjonariusze poruszali się więc po parku Boston Common na rowerach.

Działania prewencyjne policji doczekały się pochwały demokratycznego burmistrza Bostonu Marty’ego Walsha, a także ze strony Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjedonocznych ocenił na Twitterze, że społeczeństwo Bostonu wypowiedziało się przeciwko fanatyzmowi i nienawiści. “Wygląda na to, że wśród manifestantów było wielu anty-policyjnych agitatorów, ale policja okazała się twardsza i mądrzejsza. Dzięki jej za to!” – napisał Trump w kolejnym tweecie.

Samochód wjechał w kontrmanifestantów

12 sierpnia podczas demonstracji białych nacjonalistów w Charlottesville samochód wjechał w kontrdemonstrantów. Zginęła 32-letnia Heather Heyer, a rannych zostało co najmniej 19 osób. Sprawcą tragedii był 20-letni neonazista, James Alex Fields Jr.

Trump potępił wówczas “przejawy nienawiści, fanatyzmu i przemocy z wielu stron”. Gdy media, a nawet politycy jego własnej partii skrytykowali go za brak jednoznacznego stanowiska wobec sprawców tragedii i zamieszek, prezydent potępił “zło, jakim jest rasizm, i wszystkich tych, którzy w imię rasizmu (…) uciekają się do przemocy, w tym Ku-Klux-Klan, zwolenników supremacji białej rasy, neonazistów i inne grupy nienawiści”.

Jednak w kolejnym wystąpieniu powrócił do wcześniejszej argumentacji i bronił swojej pierwszej reakcji na tragedię. Powiedział, że “agresywne poczynania były widoczne po obu stronach” konfliktu, i dodał, że po obu stronach są też “bardzo dobrzy ludzie”.

Grupy ultraprawicowe – w tym osoby związane z rasistowską organizacją Ku Klux Klan, organizacjami białych nacjonalistów i organizacjami neofaszystowskimi – zjechały do miasteczka uniwersyteckiego Charlottesville, by protestować przeciw planowanemu przez władze miasta usunięciu z lokalnego parku pomnika generała Roberta E. Lee, jednego z dowódców Konfederacji w amerykańskiej wojnie domowej (1861-1865).
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Dwóch nastoletnich Syryjczyków w wieku 14 i 16 lat zostało zatrzymanych po piątkowym ataku w Wuppertalu na zachodzie Niemiec. Od ciosów zadanych nożem zginął 31-letni Irakijczyk – podały władze tego miasta. Śledczy wykluczyli terrorystyczny motyw zdarzenia. Jak podała w sobotnim komunikacie policja, dwaj mężczyźni w wieku 23 i 29 lat są nadal poszukiwani w związku z tym zabójstwem. Niemiecka agencja dpa poinformowała, że dwaj zatrzymani syryjscy nastolatkowie przybyli do Niemiec rok temu i byli już wcześniej znani policji.

Zabójstwo w wyniku sprzeczki

Do zabójstwa doszło w piątek po południu w wyniku sprzeczki w sklepie w pobliżu dworca. 31-letni Irakijczyk zginął, a jego 25-letni brat został poważnie ranny. Jego życiu nic na zagraża. Według wstępnych ustaleń śledztwa zabójcy i ofiary się znali, a tło terrorystyczne jest na tym etapie wykluczone.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Hiszpańska policja przekazała francuskim siłom bezpieczeństwa informację o samochodzie osobowo-dostawczym Renault Kangoo, który został wypożyczony przez sprawców ataków terrorystycznych w Katalonii i mógł przekroczyć hiszpańsko-francuską granicę. Poinformował o tym chcący zachować anonimowość przedstawiciel francuskich sił bezpieczeństwa. Dodał on, że białe auto zostało wypożyczone w czwartek w Hiszpanii. Francuska policja prowadzi poszukiwania tego samochodu na terenie całego kraju.

Francuska policja otrzymała też informacje z Hiszpanii na temat czterech podejrzanych w związku z zamachem, którzy są na wolności.

Jak podał wcześniej kataloński dziennik “El Periodico”, hiszpańska policja rozpowszechniła dokument z nazwiskami czterech poszukiwanych członków siatki dżihadystycznej zamieszanej w czwartkowy zamach. Wśród poszukiwanych jest rzekomy sprawca masakry na barcelońskiej promenadzie Las Ramblas, 17-letni Mussa Ukabir. Pozostali to: 18-letni Said Aallaa, 24-letni Mohamed Hjczami i 22-letni Junes Abujakubm. Wszyscy są Marokańczykami. Trzech z poszukiwanych mieszka w 10-tysięcznej miejscowości Ripoll, gdzie w związku z atakami zatrzymano już trzy osoby.

Według “El Periodico” Mussa Ukabir został zidentyfikowany jako jeden z terrorystów zabitych nad ranem w piątek w nadmorskim Cambrils.

W związku z atakami w Katalonii szef MSW Francji Gerard Collomb ogłosił wzmocnienie środków bezpieczeństwa na granicy francusko-hiszpańskiej, a francuska żandarmeria zakomunikowała na Twitterze, że zacieśnia współpracę z hiszpańskimi siłami bezpieczeństwa.

W czwartek po południu kierowca furgonetki wjechał w tłum na promenadzie Las Ramblas w centrum Barcelony, zabijając co najmniej 13 osób i raniąc około 130 osób. W piątek nad ranem w Cambrils nad Morzem Śródziemnym napastnicy wjechali samochodem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z nich zmarła w szpitalu. Wszyscy napastnicy zostali zastrzeleni przez policję.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja zatrzymała kolejną osobę podejrzaną o związek z zamachami w Barcelonie i Cambrils. Została zatrzymana w mieście Ripoll na północy Katalonii – poinformowała miejscowa policja. Dzień wcześniej aresztowano dwóch mężczyzn. Służby bezpieczeństwa podały, że żaden z mężczyzn zatrzymanych wczoraj nie był kierowcą furgonetki, która wjechała w tłum ludzi w centrum Barcelony. Jeden z aresztowanych jest Marokańczykiem a drugi pochodzi z Melilli, hiszpańskiej enklawy w Maroku.

Wczoraj po południu kierowca furgonetki wjechał w tłum na barcelońskiej promenadzie Las Ramblas. Zabił co najmniej 13 osób i ranił ponad 100. Do przeprowadzenia ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Dziś nad ranem w nadmorskim kurorcie Cambrils grupa napastników wjechała samochodem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Policja zabiła pięciu sprawców tego ataku. Według władz Katalonii oba te zamachy są ze sobą powiązane.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Zdaniem władz Hiszpanii osiem osób mogło należeć do komórki terrorystycznej odpowiedzialnej za czwartkowy zamach w Barcelonie, a grupa ta planowała wykorzystać w ataku butle z butanem – podał w piątek Reuters za źródłem w hiszpańskim sądownictwie.

Także szef MSW w autonomicznym rządzie Katalonii Joaquim Forn powiedział w lokalnym radiu, że jest możliwe, iż sprawcy zamachu z użyciem furgonetki na barcelońskiej promenadzie zamierzali dodatkowo użyć butli z gazem.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Hiszpańska Guardia Civil (jedna ze służb policyjnych) opublikowała zdjęcie domniemanego sprawcy zamachu w Barcelonie. Ma być nim młody Driss Oukabir Soprano. To on miał kierować furgonetką, która wjechała w tłum ludzi na znanym deptaku. Zginęło co najmniej 13 osób, kilkadziesiąt jest rannych. W czwartek wieczorem został zatrzymany. Jednak przed godz. 22 hiszpański dziennik „La Vanguardia” podał informację, że Oukabiri sam zgłosił się na policję!

Jaszcze dwa dni przed zamachem Driss Oukabir opublikował na portalu społecznościowym swoje zdjęcie na słonecznej plaży. 17 sierpnia był człowiekiem numer jeden poszukiwanym w Hiszpanii. „La Vanguardia”, którą cytuje Onet.pl podaje informację, że Driss Oukabir sam zgłosił się na policję, kiedy zobaczył swoje zdjęcie w telewizji. Jak zeznał, skradziono mu wcześniej dowód osobisty. To właśnie na jego nazwisko została wynajęta jedna z dwóch furgonetek, które miały być wykorzystane w zamachu? Czy to tylko linia obrony? To wykarze śłedztwo.

Na razie o Driss Oukabir wiadomo niewiele. Pochodzi z Marsylii z Francji, ale mieszkał w hiszpańskiej miejscowości Ripoll w Katalonii. Z pochodzenia jest Marokańczykiem. Nie ma informacji, czy był powiązany z muzułmańskimi ekstremistami. Natomiast po jego profilu można domniemywać, że wyznawał islam i interesował się tą religią.

Na facebookowym profilu Drissa Oukabira już kilka godzin po zamachu pojawiły się bardzo mocne komentarze pod jego adresem. Wiele jest określeń nie nadających się do cytowania. Internauci pisali: “Mam nadzieję, że zostaniesz pochowany żywcem”; “Oddałabym wszystko, by być jednym z gliniarzy. Już byś nie żył”.

Jak podaje hiszpański dziennik „El Mundo”, drugi z domniemanych terrorystów został zastrzelony podczas obławy, 10 km od centrum Barcelony. Uciekał białym fordem focusem.

Do krwawego zamachu terrorystycznego doszło w czwartek w Barcelonie na pełnym ludzi deptaku La Rambla w pobliżu placu Katalońskiego, gdzie jest mnóstwo straganów z pamiątkami. Auto, którym miał kierować Driss Oukabir, wjechało w tłum ludzi. Co najmniej 13 osób zginęło, ponad 50 jest rannych.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

Holenderska policja zatrzymała rano mężczyznę, który przetrzymywał zakładniczkę w budynku radia 3FM w mieście Hilversum pod Amsterdamem. Kobieta jest już bezpieczna – podała agencja prasowa ANP. Według mediów, napastnik miał przy sobie nóż. Publiczny nadawca radiowo-telewizyjny NOS informował, że mężczyzna groził kobiecie, a następnie wszedł z nią do budynku.

Do incydentu doszło po odejściu z 3FM jednego z najpopularniejszych didżejów, Giela Beelena. Ogłosił on w środę, że po 19 latach opuszcza stację. Audycje radia 3FM są nadawane bez zakłóceń.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Pajęczna zatrzymali 33-latka, który postrzelił 11-letniego chłopca z broni pneumatycznej. Mężczyzna odpowie za narażenie małoletniego na niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu kara do 3 lat więzienia. 13 sierpnia br. mieszkaniec gminy Pajęczno zawiadomił policjantów, że jego 11-letni syn doznał obrażeń na skutek postrzału z wiatrówki. Ojciec podejrzewał, że winnym jest 33-latek, który posługiwał się bronią w obecności dwójki dzieci. Tego samego dnia miejscowi funkcjonariusze zatrzymali wskazanego mężczyznę i zabezpieczyli pistolet pneumatyczny.

Wobec podejrzanego zastosowano dozór policji. Przedstawiono mu zarzut narażenia na niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Mężczyźnie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Komenda Powiatowa w Pajęcznie, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu, wyjaśnia wszystkie okoliczności sprawy.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Nawet kilkanaście noży zabezpieczyli małopolscy policjanci podczas przeszukania mieszkania uczestnika bójki, do której doszło w nocy z poniedziałku na wtorek w Skawinie niedaleko Krakowa. Od ciosu ostrym narzędziem zginął tam 31-letni mężczyzna. W tej sprawie zatrzymano w sumie dziewięć osób.

Śledczy próbują ustalić motyw tego ataku. Na razie wstępnie wykluczono porachunki pseudokibiców. Bójka zaczęła się od kłótni mężczyzn kilku mężczyzn. Grupa weszła pomiędzy bloki na jednym z osiedli w Skawinie. Tam miało dojść do ataku. Ofiara miała na ciele kilka ran ciętych. Sekcja zwłok wyjaśni, co dokładnie było przyczyną śmierci mężczyzny.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »