Oleśnica: Nastolatkowie przyszli do szkoły z plecakami pełnymi narkotyków

Kryminalni z Oleśnicy (woj. dolnośląskie) zatrzymali do kontroli trzech uczniów. W plecaku jednego z nich znaleźli woreczki z suszem, substancję w proszku oraz tabletki. Analiza laboratoryjna potwierdziła, że były to narkotyki. Cała trójka trafiła do policyjnej izby dziecka. O ich losie zdecyduje sąd rodzinny.

Oleśniccy kryminalni nie zatrzymali chłopców przypadkowo, działali w oparciu o zgromadzony materiał operacyjny. Podczas kontroli wiedzieli, że nastolatkowie mogą mieć przy sobie niedozwolone substancje.

Podejrzenia funkcjonariuszy potwierdziły się, ponieważ w plecaku jednego z chłopców znaleziono różnego rodzaju substancje – tabletki, susz roślinny i biały proszek. Chłopcy mieli przy sobie również sporo gotówki, choć policja nie podała ile dokładnie. Cała zawartość plecaka została zabezpieczona i szczegółowo zbadana.

Ecstasy, marihuana, amfetamina i MDMA

– Analiza laboratoryjna wykazała, że w plecaku młodzieńcy posiadali 130 tabletek ecstasy oraz narkotyki, z których można by uzyskać ponad 400 porcji handlowych marihuany, a także ponad 1000 porcji handlowych amfetaminy i MDMA – poinformowała mł. asp. Aleksandra Pieprzycka z oleśnickiej policji.

Trójka nastolatków trafiła do policyjnej izby dziecka.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Wawer: Zabójstwo ucznia w jednej ze szkół. Prokurator chce, by sprawca odpowiadał jak dorosły

Prokurator wniósł o sądzenie nieletniego sprawcy zabójstwa w szkole w Wawrze jak dorosłego – poinformował rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga sędzia Marcin Kołakowski. Prokurator wniósł też o umieszczenie 15-latka w schronisku dla nieletnich. Obecnie chłopak jest w policyjnej izbie dziecka.

Pismo Prokuratury Rejonowej Warszawa – Praga Południe wpłynęło do warszawskiego Sądu Okręgowego w piątek w godzinach popołudniowych. Prokurator złożył w nim wniosek m.in. o przekazanie mu postępowania do dalszego prowadzenia z uwagi na to, że zachodzi podejrzenie popełnienia zbrodni zabójstwa. Jeśli sąd przychyli się do tego wniosku, nieletni będzie sądzony jak osoba dorosła.

W stosunku do osób nieletnich nie można orzec kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Prokurator wniósł również o uznanie go za stronę postępowania i zawiadamianie o terminach rozpraw i posiedzeń sądu rodzinnego. Chce także, aby 15-latka umieszczono w schronisku dla nieletnich. Sąd rodzinny miał zająć się tą sprawą na posiedzeniu w sobotę przed południem.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji kom. Sylwester Marczak przekazał, że obecnie chłopak przebywa w policyjnej izbie dziecka. W tej sprawie trwają czynności z udziałem sądu rodzinnego prowadzone w oparciu o Ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich.

W piątek przed południem w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi na Marysinie Wawerskim w Warszawie jeden z uczniów zaatakował drugiego. Raniony nożem chłopiec zmarł.
Źródło info i foto: TVP.info

Gimnazjalistki tłumaczą się z pobicia mężczyzny

Nastolatki, które pobiły mężczyznę w Legnicy, zostały już przesłuchane przez policję. Tłumaczą, że ich zachowanie było reakcją na zaczepkę z jego strony. Sam mężczyzna zdarzenia nie pamięta, ale na bulwersującym nagraniu, które trafiło do sieci, rozpoznał siebie. Decyzję w sprawie dziewczyn podejmie sąd rodzinny. 15-latka i 16-latka we wtorek wieczór same zgłosiły się na policję – po tym, jak media pokazały opublikowane w sieci bulwersujące nagranie ze sceną pobicia. Po nocy spędzonej w policyjnej izbie dziecka, zostały przesłuchane przez policję.

– Dziewczyny tłumaczą, że to była reakcja zwrotna na zaczepkę mężczyzny – poinformowała na antenie TVP Info nadkom. Anna Farmas-Czerwińska z komendy policji w Legnicy. W środę zatrzymana został trzecia z uczestniczek zajścia. To ta 16-latka miała według relacji dziewczyn zostać popchnięta przez mężczyznę, a jej koleżanki stanęły w jej obronie.

Mężczyzna nie pamięta pobicia

Policja przesłuchała także samego pobitego. Niestety jego zeznania nie wniosły wiele, ponieważ podczas zajścia był pijany. – Mężczyzna tego zdarzenia nie pamięta, ale po obejrzeniu nagrania przyznał, że to on – powiedziała Farmas-Czerwińska.

Przesłuchane trafią pod opiekę prawnych opiekunów. Dwie z trzech dziewczyn są znane policji i były już wcześniej zatrzymywane. O konsekwencjach wobec nich zadecyduje sąd rodzinny, któremu policja przekaże wszelkie zebrane informacje. Jak twierdzi Farmas-Czerwińska wachlarz środków wychowawczych jest w tym wypadku bardzo szeroki; od pouczenia, po środki poprawcze.

Bulwersujące zachowanie nastolatek na filmiku w sieci

Agresywne zachowanie dziewcząt wywołało falę oburzenia po tym, jak filmik, na którym widać, jak szarpią, kopią i biją mężczyznę, pojawił się w sieci. Do zdarzenia doszło w Legnicy. Oburzeni internauci od razu powiadomili nas za pomocą platformy Twoje Info. Dziewczyny nie pozostały anonimowe, internauci szybko opublikowali ich dane. Policja zna już też tożsamość chłopaka, który wykonał nagranie.
Żródło info i foto: TVP.info