Gdańsk: Zdewastowano pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Sprawcy poszukiwani

Nieznani sprawcy pomazali w nocy farbą wspólny pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana stojący w parku na gdańskim Przymorzu. Gdańska policja ustala sprawców dewastacji. Oczyszczeniem pomnika mają się zająć miejskie służby.

Jak poinformowała oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska, że dewastację zauważył wcześnie rano operator miejskiego monitoringu. Dodała, że na miejsce udali się policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego i technik kryminalistyki, którzy zebrali materiał dowodowy.

Zapis parkowego monitoringu zabezpieczono, a o zniszczeniu i powiadomiono samorząd, którego służby sprawują pieczę nad pomnikiem. Alicja Bittner z referatu prasowego gdańskiego magistratu poinformowała, że Gdański Zarząd Dróg i Zieleni „niezwłocznie przystąpi do oczyszczenia pomnika”.

Stojący na jednej z alejek w parku nadmorskim na gdańskim Przymorzu pomnik to dwie wykonane z brązu rzeźby o wysokości ponad dwóch metrów przedstawiające Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Postaci te wyglądają, jakby uchwycono je w trakcie wspólnego spaceru.

Powstał on na podstawie słynnego zdjęcia wykonanego we wrześniu 1987 r. przez Scotta Stewarta z Associated Press, na którym fotograf utrwalił wspólną przechadzkę papieża i prezydenta USA po parku w Miami na Florydzie.

Pomysłodawcą budowy i inicjatorem zbiórki funduszy na pomnik upamiętniający duchowego i politycznego przywódcę, było miejscowe Stowarzyszenie „Godność”.
Źródło info i foto: TVP.info

Kraśnik: Usiadł na pomniku Lecha Kaczyńskiego. Teraz szuka go policja

Policja z Kraśnika poszukuje mężczyzny, który tydzień temu wszedł na tamtejszy pomnik „Ofiar katastrofy smoleńskiej” i usiadł na barkach posągu byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Funkcjonariusze opublikowali zdjęcie sprawcy. Nieznany mężczyzna w piątek 24 sierpnia wszedł na pomnik „Ofiar katastrofy smoleńskiej” w Kraśniku i usiadł na barkach posągu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. O sprawie pisaliśmy kilka dni temu. Zdjęcie sprawcy opublikował wówczas fanpage „Kraśnickie Hity”.

Teraz policja publikuje wyraźne zdjęcie mężczyzny. Sprawcy za „znieważenie pomnika” grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności (np. prace społeczne).

„Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu sprawcy występku proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kraśniku tel. 818262280 lub najbliższą jednostką Policji” – czytamy na stronie kraśnickiej komendy.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Biała Podlaska: Sąd uznał za bezzasadne zatrzymanie podejrzanego o znieważenie pomnika L. Kaczyńskiego

Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej uznał w piątek zatrzymanie podejrzanego o znieważenie pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich za „całkowicie bezzasadne z powodu braku przesłanek do zastosowania tego środka przymusu w realiach sprawy”. 67-latek 2 sierpnia założył na postać b. prezydenta na cokole koszulkę z napisem „Konstytucja”. Mężczyzna został wówczas zatrzymany na 48 godzin.

Zażalenie ws. zatrzymania złożyła obrona 67-latka. Sąd w postanowieniu zaznaczył, że procedura jaką podjęli funkcjonariusze była w pełni legalna i prawidłowa. Mężczyzna otrzymał pouczenie, sporządzono protokół, a „pozbawienie wolności nie przekraczało ustawowych 48 godzin”. Środek przymusu był jednak nieadekwatny do przewinienia.

Mężczyźnie zarzuca się znieważenie pomnika, za co grozi kara grzywny lub ograniczenie wolności. Baner na pomniku pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich, zauważyli policjanci rano 2 sierpnia. Imitował koszulkę z napisem „Konstytucja”, założony był na figurę Lecha Kaczyńskiego. Policjanci zdjęli baner i zabezpieczyli go. Według zapisu monitoringu, został założony około godz. 5 rano.

Szczecińska prokuratura również umorzyła dochodzenie

Z kolei szczecińska prokuratura w piątek umorzyła dochodzenie ws. koszulek z napisem „Konstytucja” na pomnikach w stolicy woj. zachodniopomorskiego. Jak informuje szczecińska „Gazeta Wyborcza”, w uzasadnieniu podano, że ani posąg Lecha Kaczyńskiego, ani rzeźba szczecińskiego marynarza nie zostały znieważone.

Akcja z „ubieraniem pomników” zaczęła się właśnie od Szczecina. Zawiadomiona w tej sprawie policja, podobnie jak w przypadku 67-latka z Białej Podlaskiej prowadziła dochodzenie z artykułu 261 Kodeksu karnego.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

19-latek z Izraela oddał mocz na pomnik ofiar w Birkenau

Policja zatrzymała obywatela Izraela, który według świadków, znieważyć pomnik ofiar na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Według źródła PAP 19-letni obywatel Izraela „miał oddać mocz na schody pomnika”. Świadkiem zdarzenia była przewodniczka muzeum, a o sprawie powiadomiono prokuratora.

Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy policji w Oświęcimiu” powiedziała w środę wieczorem PAP szefowa prokuratury rejonowej w Oświęcimiu, prokurator Grażyna Pniak.

Policjanci przesłuchali 19-letniego obcokrajowca i w uzgodnieniu z prokuratorem postawiono mu zarzut. „Chłopak poddał się dobrowolnie karze i został przed 19 godziną zwolniony” – poinformowała PAP Katarzyna Cisło z biura prasowego małopolskiej policji. Nie podała szczegółów nt. kary.

Artykuł 261 kodeksu karnego mówi, że „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

Zbulwersowany sytuacją, która wydarzyła się w byłym obozie, jest rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel. Podkreślił, że bardzo szybko i sprawnie zadziałała straż Muzeum. – „Ujęła tego człowieka i przekazała go policjantom” – powiedział Bartyzel w rozmowie z PAP.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Odsłonięto pomnik ofiar ataku terrorystycznego w Berlinie

Z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel odsłonięto dziś w Berlinie pomnik ofiar zamachu, w którym rok temu zginęło 12 osób. Ich nazwiska, w tym polskiego kierowcy Łukasza Urbana, uwiecznione zostały na schodach prowadzących do kościoła Gedaechtniskirche.
Źródło info i foto: onet.pl

Ottawa: strzelanina w pobliżu parlamentu

Strzelanina w pobliżu kanadyjskiego parlamentu w Ottawie. Ranny został żołnierz. Świadkowie widzieli, jak po oddaniu strzałów koło narodowego pomnika ofiar wojennych, uzbrojony mężczyzna pobiegł w kierunku znajdującego się niedaleko parlamentu.
Wkrótce więcej informacji.
Żródło info i foto: interia.pl

Wandale zniszczyli pomnik

Akt wandalizmu na cmentarzu w Warszawie. Nieznani sprawcy zdewastowali pomnik bohaterów radzieckich. Na jednym z pomników na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie wandale nabazgrali kilka mocnych napisów. Na obeliskach można przeczytać „Putin Morderca 2010” i „Tusk – Narud cię rozliczy!”. Jest też orzełek ze skrótem PiS. Czyżby błąd w słowie „naród” sugerował, że aktu dewastacji pomnika dopuścili się niepełnoletni wandale? Mamy nadzieję, że dochodzenie policji to wyjaśni. Żródło info i foto: Fakt.pl

Niezidentyfikowani sprawcy wysadzili pomnik Stalina

Niezidentyfikowani sprawcy wysadzili w powietrze pomnik Stalina odsłonięty w maju ubiegłego roku w ukraińskim mieście Zaporoże. Nikomu nic się nie stało. 2,5 metrowy pomnik honorujący sowieckiego dyktatora ustawiony był przed budynkiem biura komunistycznej partii Ukrainy w Zaporożu. Wybuch był tak silny, że uszkodził ściany budynku, a metalowe fragmenty znajdowano kilka metrów od miejsca wybuchu. Na szczęście nikt nie zginął. – „Eksplozja była na tyle silna, że gdyby miała miejsce w innym czasie, gdy na ulicy byli ludzie, mielibyśmy ofiary” – powiedział przedstawiciel lokalnych komunistów Oleksy Baburin. Żródło info i foto: tvn24.pl

Splądrowali Cmentarz Oficerów Radzieckich w Cybince

Policja szuka złodziei, którzy z Cmentarza Oficerów Radzieckich w Cybince (Lubuskie) ukradli mosiężną płytę pamiątkową. Policjanci sprawdzaj czy to atak o podłożu politycznym, czy też złomiarze połakomili się na ciężką tablicę. Tablica o wymiarach 1,5 m na 2 m była zamocowana na jednym z pomników. Jej brak stwierdził pracownik Zakładu Usług Komunalnych w Cybince, który przyjechał odśnieżyć teren cmentarza.Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do kradzieży mogło dojść w okresie od 11 listopada do 17 grudnia br. Wartość tablicy to ponad 4 tysiące zł, ale jej wartości historycznej oszacować się nie da. Żródło info: Dziennik.pl

Tomasz P. usłyszał zarzuty

Tomasz P., który zniszczył pomnik przy „Pawiaku” dostał zarzuty – grozi mu 10 lat pozbawienia wolności. Policja chce też, by sąd aresztował mężczyznę. Zarzut zniszczenia mienia „o szczególnym znaczeniu dla kultury polskiej” usłyszał 31-letni Tomasz P., który w nocy ze środy na czwartek w Warszawie zdewastował pomnik przy Muzeum Więzienia „Pawiak”. Decyzja w sprawie aresztowania mężczyzny ma zapaść w sobotę. Zniszczona została część tabliczek z nazwiskami osób pomordowanych na „Pawiaku”, znicze oraz wieńce i wiązanki kwiatów. Policja skierowała do sądu wniosek o aresztowanie mężczyzny. „Decyzja w tej sprawie ma zapaść w sobotę” – powiedział w piątek PAP Mariusz Mrozek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji. Żródło info i foto: Dziennik.pl