Prali pieniądze

W ostatnich dniach w Krakowie zatrzymano dwóch mężczyzn, obywateli Rumunii, zamieszanych w międzynarodowy proceder prania brudnych pieniędzy. Przestępcy podczas swoich wojaży po Europie otworzyli kilkadziesiąt rachunków bankowych, przez które „przepuszczali” brudne pieniądze. W wynajmowanym przez nich lokalu policyjni specjaliści zabezpieczyli kilkadziesiąt tysięcy euro, ponad 50 kart SIM, 7 telefonów komórkowych, laptopy oraz podrobione paszporty włoskie, estońskie, francuskie, greckie i szwedzkie.

W czwartek 23 lipca późnym popołudniem w Krakowie na ulicy Kalwaryjskiej policjanci z krakowskiej komendy miejskiej Policji zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wspólnie z policjantami zwalczającymi cyberprzestępczość ze śląskiej Policji zatrzymali dwóch obywateli Rumunii w wieku 34 i 28 lat. Śledczy podczas prowadzonego dochodzenia ustalili, że mężczyźni zamieszani są w międzynarodowy proceder prania brudnych pieniędzy.

Przestępcy podczas podróży po Europie używali podrobionych dokumentów tożsamości. Zakładali dzięki nim rachunki bankowe, przez które przepuszczali pieniądze z oszustw internetowych, jakie popełniali na terenie kraju, w którym przebywali. Proceder polegał na wyłudzaniu pieniędzy ze sprzedaży fikcyjnych przedmiotów na popularnych serwisach aukcyjnych. Następnie oszuści szybko przelewali pieniądze pomiędzy otworzonymi kontami bankowymi w Europie Zachodniej.

Podczas zatrzymania policyjni specjaliści ujawnili i zabezpieczyli kilkudziesiąt tysięcy euro, telefony komórkowe, pakiety SIM różnych sieci komórkowych, laptopy, dyski twarde, dokumenty bankowe oraz fałszywe paszporty włoskie, estońskie grackie i szwedzkie. Sąd na wniosek policji i prokuratora prowadzącego sprawę tymczasowo aresztował jednego z podejrzanych. Policjanci prowadzący śledztwo zaznaczają, że sprawa ma charakter rozwojowy.
Żródło info i foto: Policja.pl

Oszukiwali na proszku do prania

Policjanci z Wałcza w województwie zachodniopomorskim zabezpieczyli ponad 41 ton proszku do prania. Sprowadzany z Chin tani jego odpowiednik pakowany był w kartony z logiem znanej marki, a następnie wysyłany do Szwecji. Zatrzymano 35-letnią kobietę, która organizowała nielegalną produkcję. Z ustaleń policjantów wynika, że proceder ten trwał co najmniej od lipca 2014 roku. W tym celu w wynajmowanej hali na terenie powiatu wałeckiego, uprzednio sprowadzony z Chin, tani proszek do prania, pakowany był przy użyciu profesjonalnej taśmy produkcyjnej do kartonów markowego proszku.

Kiedy do wnętrza hali weszli mundurowi, zastali pracujących przy maszynach czterech mężczyzn. Część proszku znajdowała się jeszcze w dużych workach, a ponad 20 ton było już zapakowanych w kartony z logiem znanej marki (o wadze 5,6 kg i 11,5 kg). Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie ponad 41 ton środka piorącego, kilka tysięcy pustych kartonów z logiem znanego koncernu i kompletną linię produkcyjną.

Z ustaleń kryminalnych wynika, że podrobiony proszek miał trafić za granicę – do Szwecji. Ponadto pracujący przy sprawie policjanci ustalili, że w drugiej połowie stycznia tego roku z hali wyjechała ciężarówka, na którą załadowano 24 tony podrobionego produktu na eksport do Szwecji. Zatrzymana 35-latka, zatrudniała przypadkowe osoby i płaciła im tzw. dniówki. Pracownicy obsługiwali linię produkcyjną oraz zajmowali się załadunkiem palet „gotowego” produktu na wynajmowane przez kobietę tiry.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Trudzili się praniem brudnych pieniędzy

Funkcjonariusze CBŚP w Kielcach zatrzymali kolejne 4 osoby podejrzane między innymi o udział w grupie przestępczej i pranie pieniędzy. Zatrzymanym zabezpieczono majątek o wartości ponad miliona złotych. W sprawie zarzuty przedstawiono już 91 osobom. Funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Policjanci Zarządu w Kielcach Centralnego Biura Śledczego Policji zadali kolejny cios członkom zorganizowanej grupy przestępczej działającym na terenie województwa mazowieckiego. W wyniku działań prowadzonych na terenie Warszawy i okolic zatrzymano 4 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy, oszustwa oraz posługiwanie się dokumentami potwierdzającymi nieprawdę.

Zatrzymani mężczyźni mają od 40 do 66 lat. 20 i 21 stycznia 2015 roku, w Prokuraturze Okręgowej w Częstochowie, wszyscy usłyszeli zarzuty. Podejrzani, działając w grupie przestępczej, doprowadzili do uszczuplenia na szkodę Skarbu Państwa w wysokości ponad 2,9 mln złotych oraz dokonali prania pieniędzy w kwocie nie mniejszej niż 6,3 mln złotych. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Częstochowie wobec zatrzymanych zastosował 3 dozory policyjne, zakaz opuszczania kraju, a także 3 poręczenia majątkowe na łączną kwotę 80 tys. złotych. Ponadto zatrzymanym zabezpieczono majątek o wartości 1,35 mln złotych.
Jest to kontynuacja sprawy prowadzonej wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Częstochowie, w której zarzuty przedstawiono już 91 podejrzanym. Jak dotąd zabezpieczono również majątek o łącznej wartości ponad 29,5 mln złotych. Podejrzanym zarzuca się pranie pieniędzy – 214 mln złotych. Prokurator prowadzący sprawę i funkcjonariusze CBŚP z Kielc podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Żródło info i foto: Policja.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła grupę przestępczą piorącą „brudne” pieniądze

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gorzowie Wlkp. rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się m.in. praniem „brudnych” pieniędzy i obrotem nielegalnymi paliwami. Skarb Państwa stracił ponad 30 mln zł. Jak poinformował rzecznik ABW ppłk Maciej Karczyński, funkcjonariusze delegatury ABW w Zielonej Górze w ramach prowadzonego śledztwa zgromadzili materiał procesowy dotyczący działania grupy przestępczej. W trakcie gromadzenia wiedzy procesowej wytypowano miejsca, gdzie przeprowadzono przeszukania. W sumie funkcjonariusze „weszli” na 43 adresy zamieszkania oraz prowadzenia działalności przez osoby zajmujące się nielegalną działalnością – podał Karczyński. Żródło info i foto: Gazeta.pl

CBŚ uderzyło w przestępczość ekonomiczną

Policjanci CBŚ zatrzymali pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się oszustwami podatkowymi na dużą skalę oraz procederem prania pieniędzy. Sąd Rejonowy w Opolu zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Sprawa dotyczy sprowadzania na polski obszar celny używanych samochodów z krajów Unii Europejskiej z pominięciem opodatkowania podatkiem VAT i akcyzy. Straty Skarbu Państwa na obecnym etapie postępowania oszacowano na co najmniej 24 mln złotych. Uzyskane rezultaty działań to efekt współpracy policjantów CBŚ z Urzędem Kontroli Skarbowej oraz Wydziałem Wywiadu Skarbowego w Opolu i Jeleniej Górze. Żródło info i foto: Policja.pl

Ruszył proces byłego ministra obrony Grecji

W Atenach ruszył proces oskarżonego o korupcję byłego szefa resortu obrony Akisa Cochacopulosa. Byłemu ministrowi zarzuca się o m.in. przyjęcie liczonych w milionach euro łapówek przy zawieraniu kontraktów zbrojeniowych. Grozi mu od 10 do 20 lat więzienia. Zarzuty obejmują pranie pieniędzy oraz korupcję, gdy kierował resortem obrony w latach 1996-2001. Cochacopulos miał przyjąć wielomilionowe łapówki przy zawieraniu kontraktów na zakup okrętów podwodnych od niemieckiej firmy oraz pocisków antyrakietowych od producenta z Rosji. Zdaniem prokuratury w praniu pieniędzy byłemu ministrowi pomagało 18 współpracowników i członkowie rodziny, w tym żona i córka. Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Rozbito zorganizowaną grupę przestępczę zajmującą się praniem brudnych pieniędzy

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego, pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, rozbili trzon zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się praniem brudnych pieniędzy. Przestępcy sprowadzali do Polski paliwo ze wschodu. Firmy „słupy” legalizowały transakcje, ale z pominięciem opłat podatków. W ten sposób na każdym litrze zarabiano złotówkę. Sama kwota uszczuplenia Skarbu Państwa wyniosła prawie 30 mln złotych. Funkcjonariusze zatrzymali 4 osoby, w tym kobietę, która kierowała grupą. Dzisiaj trafią przed oblicze sądu, który zadecyduje o ich dalszym losie. Żródło info i foto: Policja.pl

Walczą z praniem brudnych pieniędzy

W Watykanie od 1 stycznia nie można płacić za nic żadną kartą bankową. Wszystkie transakcje zostały zablokowane przez włoski bank narodowy w ramach walki z praniem brudnych pieniędzy. To duże utrudnienie, głównie dla zwiedzających Muzea Watykańskie. Bank centralny Banca d’Italia zablokował wszelkie opłaty elektroniczne dokonywane za pośrednictwem systemu Pos. Wyjaśnił, że Watykan nie może mieć przez niego dostępu do włoskich banków, gdyż zgodnie z normami o walce ze zjawiskiem prania brudnych pieniędzy uważany jest za państwo spoza Unii Europejskiej, którego nie obowiązują takie same rozporządzenia, jak w krajach członkowskich. Żródło info i foto: Gazeta.pl

HSBC zapłaci 1,9 mld dolarów rządowi USA za pranie brudnych pieniędzy

Brytyjski bank HSBC zapłaci rekordową karę – co najmniej 1,9 mld dolarów – za udział w skandalu z praniem brudnych pieniędzy – poinformowały agencja Bloomberg i dziennik „New York Times”. Oficjalny komunikat amerykańskie władze mają wydać we wtorek. Rzecznik HSBC nie chciał w poniedziałek wypowiadać się w tej kwestii. Według amerykańskich mediów, podczas negocjacji z USA bank zgodził się na zapłacenie tej kary. Jedna z komisji Senatu USA poinformowała w lipcu, że brak kontroli w HSBC dotyczącej prania brudnych pieniędzy umożliwił kartelom narkotykowym i terrorystom dostęp do amerykańskiego systemu finansowego. Tylko w latach 2007-2008 przez HSBC przepłynęło z Meksyku do USA 7 mld dolarów, z czego znaczna część miała pochodzić z handlu narkotykami. Żródło info i foto: tvn24.pl

Cypryjskie banki piorą rosyjskie miliardy

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” dotarł do wewnętrznego raportu agencji wywiadowczej BND. Wynika z niego, że w cypryjskich bankach zdeponowano 26 mld dolarów należących do Rosjan. W większości są to pieniądze ukryte przed rosyjską „skarbówką”. Jak podsumowuje tygodnik, to ogromna suma, bo PKB brutto Cypru wynosi „zaledwie” 17 miliardów dolarów. – „Zachęceni niskimi stawkami podatkowymi Rosjanie transferują swe pieniądze na Cypr i inwestują je potem za pośrednictwem zarejestrowanych na Cyprze spółek kapitałowych z powrotem w ojczyźnie” – napisał „Spiegel”. Żródło info i foto: tvn24.pl