Młoda Iranka walcząca o prawa kobiet skazana na 24 lata pozbawienia wolności

Młoda aktywistka walcząca o prawa kobiet w Iranie otrzymała niewiarygodnie wysoki wyrok: 24 lat pozbawienia wolności. Jej winą jest między innymi zdejmowanie hidżabu w miejscu publicznym, co dla irańskiego wymiaru sprawiedliwości jest równoznaczne z „szerzeniem prostytucji”.

Saba Kord-Afshari, 20-letnia aktywistka ma odbyć wyrok 24 lat pozbawienia wolności, włączając w to 15 lat za „szerzenie prostytucji poprzez zdjęcie hidżabu. Inne przewinienia, które uznał sąd to propaganda przeciwko państwu oraz organizowanie się bez zezwolenia i zmowa.

Afshari i jej matka to znaczące działaczki walcząca o prawa kobiet w Iranie. W ramach protestów nazywanych „Białą Środą”, umieszczały w internecie nagrania, na których chodziły ulicami Teheranu bez nakrycia głowy. Zdaniem irańskich władz to zdecydowane naruszenie prawa.

Młoda aktywistka już nie pierwszy raz stanęła przed sądem. Kobieta została aresztowana i usłyszała wyrok już w zeszłym roku. Wtedy odbyła karę, lecz po opuszczeniu więzienia nie zaprzestała swoich działań. Teraz czeka ją znacznie surowsza kara – donosi „Daily Mail”.

W tym tygodniu skazane zostały także trzy inne kobiety. Shima Babaii, Mojgan Lali, and Shaghayegh Mahaki to także aktywistki walczące o prawa kobiet w Iranie.
Źródło info i foto: o2.pl

Mocna kampania społeczna odnosi sukces

Norweski oddział organizacji walczącej o prawa kobiet „Care” przygotował film pod tytułem „Kochany tato”. To element kampanii społecznej o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. „Urodzę się jako dziewczynka, proszę, zrób wszystko co możesz, żeby ten fakt nie był dla mnie największym zagrożeniem” – mówi w filmie do swojego ojca nienarodzone jeszcze dziecko. Po gigantycznym sukcesie kampanii w Norwegii i w Szwecji powstała anglojęzyczna wersja klipu i już zapowiedziano, że wkrótce pojawi się on w kilku kolejnych językach.

W filmie “Kochany tato” nienarodzona jeszcze dziewczynka zwraca się do swojego ojca i opowiada o strasznych rzeczach, jakie spotkają ją w życiu. Już wie, że koledzy w klasie będą nazywać ją „kur…ą”, wbrew jej woli będą ją dotykać w intymne miejsca, zanim skończy 14 lat. Kiedy będzie miała lat 16, zaczną jej wkładać ręce do majtek, a w wieku 21 lat zostanie zgwałcona . „Przez syna twojego kolegi, tego, z którym w każdą środę chodzisz na basen” – mówi dziewczynka w filmie.

Jesteśmy w trakcie przygotowywania wersji w języku rosyjskim, francuskim i hiszpańskim. Film jest osadzony w skandynawskich realiach, ale już wzbudził ogromne zainteresowanie w innych krajach. Rozważamy więc jego tłumaczenie na arabski i wiele innych języków – mówi Hilde Vanvik z norweskiego oddziału organizacji Care, która działa w 90 krajach.

Bardzo trudno jest podejmować w rozmowach z mężczyznami temat przemocy wobec kobiet, bo oni od razu czują się wytykani. Postanowiliśmy w naszej kampanii zwrócić się do tych miłych, dobrych mężczyzn, tatusiów. Podpowiadamy im, co mają zrobić lub powiedzieć w sytuacji, kiedy sami są świadkami złego traktowania kobiet czy dziewczynek przez innych mężczyzn – wyjaśnia Hilde Vanvik.
Żródło info i foto: RMF24.pl