Bułgaria: Ponad 70 kg heroiny przemycane w tirze. Dwie osoby zatrzymane

Bułgarska policja wykryła 72 kg heroiny w tirze na parkingu w mieście Chaskowo na południowym wschodzie kraju – poinformowała Krajowa Służba do Walki z Przestępczością Zorganizowaną (GDBOP). Narkotyki pochodzące z Bliskiego Wchodu przybyły przed czterema dniami drogą morską do portu Burgas nad Morzem Czarnym, gdzie załadowano je na tira. Część heroiny była przeznaczona na rynki Europy Zachodniej, a część miała trafić na bułgarski rynek.

Podczas akcji zatrzymano dwóch organizatorów przemytu. Jeden z nich, obywatel jednego z krajów Bliskiego Wschodu, na stałe mieszka w Bułgarii. Dwaj ich wspólnicy poszukiwani są listem gończym. Policja szacuje hurtową wartość przejętej heroiny na 10 mln lewów (5 mln euro).

Łącznie w zeszłym roku przechwycono w Bułgarii 786,8 kg heroiny.
Źródło info i foto: TVP.info

Korczowa: 2 miliony papierosów przemycane w torfie

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpacia podczas kontroli ciężarówki na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej wykryli przemyt prawie 2 milionów sztuk papierosów. Kontrabanda o rynkowej wartości 1,4 mln zł była ukryta w torfie.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej zatrzymali do kontroli ciężarówkę wjeżdżającą do Polski. Zgodnie z dokumentami okazanymi do kontroli przez 29-letniego kierowcę ukraińskiej ciężarówki, w samochodzie znajdować miał się nawóz, który miał trafić do jednego z krajów UE – poinformowała rzecznik prasy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z oddziału celnego w Korczowej podjęli jednak decyzję o prześwietleniu ciężarówki urządzeniem RTG. Następnie dokonali całkowitego wyładunku towaru z naczepy – dodała.

Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze odkryli, że w ciężarówce znajdują się papierosy bez polskich znaków akcyzy. Papierosy ukryte były w foliowych workach przysypanych torfem, które umieszczono w pojemnikach z plastiku. Te z kolei umieszczono na paletach.

Jak zaznaczyła Chabowska – w sumie wykryto prawie 2 mln sztuk papierosów, których rynkowa wartość szacowana jest na 1,4 mln zł. Aktualnie trwają ustalenia, skąd pochodziły papierosy i kto miał być ich odbiorcą. Wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, w ramach tego postępowania zatrzymane zostały papierosy i pojazd, którym były przewożone – powiedziała.

Za przemyt tej wielkości grozi do 10 lat więzienia.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Tajlandia: Policja odkryła rzeźnię tygrysów

Tajlandzka policja znalazła na działce w Kanchanaburi cztery żywe tygrysy i kilka pustych klatek. Podejrzana posesja była wykorzystywana jako rzeźnia. Przetrzymywano w niej zwierzęta nielegalnie przemycane przez świątynię Tiger Temple.

– Tu znaleźliśmy dowody. Kilka noży, które naszym zdaniem były wykorzystywane do odzierania zwierząt ze skóry, trochę krwi. Musimy jeszcze przeprowadzić kilka badań. Tu trzymali jedzenie dla tygrysów, karmili je kurczakami – powiedział policjant Sansern Siribhandu.

Tajlandzkie służby ochrony przyrody usunęły z buddyjskiej „świątyni tygrysów” na zachodzie kraju 137 tygrysów, które były tam nielegalnie przetrzymywane. Mnichów z Kanchanaburi oskarża się o nielegalną hodowlę i handel tymi zwierzętami.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Warszawa: 39-letni Włoch przemycał 3 kg kokainy. Zatrzymano go na lotnisku

Warszawscy policjanci i strażnicy graniczni przejęli ponad 3 kilogramy kokainy. Narkotyki próbował przemycić 39-letni Włoch. Mężczyzna przyleciał do Warszawy z Brazylii. Stołeczni policjanci dostali informację o cudzoziemcu, który prawdopodobnie będzie próbował przemycić do Polski większą ilość narkotyków. Wszystko wskazywało na to, że mężczyzna leci z Brazylii przez Lizbonę do Warszawy.

Gdy samolot lecący z Rio de Janeiro wylądował na lotnisku na Okęciu, podejrzewany pasażer został skontrolowany przez funkcjonariuszy. Okazało się, że ma w plecaku pięć opakowań z białym proszkiem. Po zbadaniu zabezpieczonej substancji okazało się, że to ponad 3 kilogramy kokainy. Czarnorynkowa wartość narkotyków wynosi około miliona złotych.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Tajlandia: skonfiskowano 3 tony kości słoniowej

W Tajlandii udaremniono przemyt trzech ton kości słoniowej o wartości 6 mln dolarów. Kły słoniowe były przemycane z Kenii w workach z liśćmi herbaty – podały w poniedziałek służby celne. To druga co do wielkości taka konfiskata w kraju w ciągu około tygodnia. 511 sztuk kłów słoniowych przejęto w sobotę w największym porcie w prowincji Czonburi na wschodzie Tajlandii. Przemyt został przechwycony dzięki informacjom z Laosu, dokąd miał trafić ładunek. Kość słoniowa, ukryta w herbacie, został wysłana 24 marca z Kenii i przeszła przez porty w Sri Lance, Malezji i Singapurze.

18 kwietnia w porcie w Bangkoku przechwycono cztery tony kości słoniowej, przemycane z Konga w workach z fasolą. Była to największa taka konfiskata w Tajlandii. Ładunek także był przeznaczony dla Laosu.

– Po tych dwóch wielkich konfiskatach międzynarodowe siatki przestępcze muszą zdawać sobie sprawę, że wysyłanie ładunków przez Tajlandię staje się coraz trudniejsze. Wydaje mi się jednak, że przemytnicy będą próbowali wymyślić jakieś nowe sposoby – powiedział szef wydziału celnego Somchai Sujjapongse.

Tajlandia jest jednym z głównych odbiorców kości słoniowej szmuglowanej z Afryki. Rząd w Bangkoku musi się liczyć z międzynarodowymi sankcjami w ramach waszyngtońskiej Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), jeśli nie wykaże się postępami w zwalczaniu tego przemytu. Sankcje mogłyby uderzyć w prowadzony przez Tajlandię handel roślinami ozdobnymi, takimi jak orchidee.

Z Laosu kość słoniowa trafiłaby do odbiorców w Chinach i Wietnamie. Rosnący w krajach Azji popyt na ten materiał zagraża przetrwaniu słoni w Afryce. Chiny wprowadziły co prawda w lutym, przed wizytą księcia Williama upominającego się o prawa zwierząt, roczny zakaz importu kości słoniowej.

W styczniu Tajlandia przyjęła nową ustawę regulującą i kontrolującą posiadanie kości słoniowej i handel nią. Posiadanie afrykańskiej kości słoniowej na sprzedaż zostało w kraju zabronione. Z powodu zapotrzebowania na kły słoni w 2013 roku kłusownicy w Afryce zabili 20 tys. tych zwierząt. Ocenia się, że populacja słoni wynosi około 500 tys.
Żródło info i foto: Wyborcza.pl

Jabłka z Polski były przemycane do Rosji?

Rosja twierdzi, że na jej terytorium znalazło się 20 ton świeżych polskich jabłek, objętych embargiem. W obwodzie nowosybirskim wszczęto w tej sprawie dochodzenie administracyjne. Rosyjska telewizja NTV podała, że owoce były przewiezione z Białorusi do Kazachstanu. Po sprawdzeniu dokumentów, transport został pod kontrolą rosyjskich celników odesłany do Kazachstanu.

NTV twierdzi, że Rossielchoznadzor co kilka dni notuje próby wwiezienia do Rosji – objętych zakazem wwozu – produktów spożywczych z państw Unii Europejskiej przez terytorium Białorusi do Kazachstanu. NTV dodaje, że niektórzy Rosjanie zwietrzyli interes i zarabiają pieniądze na przemycie produktów objętych embargiem. Żródło info i foto: Dziennik.pl

13 kg marihuany w walizce

Ponad 13 kilogramów marihuany próbował wwieźć do Polski 47-letni mieszkaniec Warszawy, który jechał pociągiem z Austrii. Mężczyzna schował ją w walizce. Został zatrzymany w Zebrzydowicach. Szacowana wartość przechwyconych narkotyków to ponad 391 tysięcy złotych. 47-latek wpadł w czasie rutynowej kontroli Straży Granicznej. Jechał pociągiem „Polonia” z Austrii do Warszawy. Okazało się, że miał w walizce marihuanę spakowaną w cztery foliowe pakunki. Wyczuł ją pies tropiący. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Może mu teraz grozić do 15 lat więzienia.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Rozbito grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu wyroby tytoniowe

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem zza wschodniej granicy oraz wprowadzaniem do obrotu na terenie prawie całej Polski hurtowych ilości wyrobów tytoniowych. Zatrzymano 10 członków grupy i zabezpieczono około 1 mln sztuk nielegalnych papierosów oraz skażony alkohol. Nielegalne wyroby tytoniowe od pewnego czasu pojawiały się w ilościach hurtowych na terenie całej Polski. Są to głównie papierosy oraz krajanka tytoniowa bez polskich znaków akcyzy, które są przemycane na teren naszego kraju zza wschodniej granicy. W przemycie oraz hurtowej dystrybucji tych towarów specjalizują się zorganizowane grupy przestępcze złożone zarówno z obywateli polskich jak i obywateli byłych krajów ZSRR. Za działalnością każdej z tych grup stoją wielomilionowe straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy. Żródło info i foto: Policja.pl

Nielegalny rurociąg, przez który płyną spirytus

Nietypowy rurociąg odkryła ukraińska Służba Graniczna. Leżącym pod Dniestrem wężem płynął spirytus. Wąż miał średnicę 2,5 centymetra i długość 230 metrów. Leżał na dnie rzeki, przywiązany do metalowej liny stabilizującej cienką rurkę. Teraz konstrukcja zostanie rozebrana. W ciągu ostatnich dwóch lat na granicy mołdawsko-ukraińskiej odkryto sześć takich rurociągów. Przemytnicy przeciągają także beczki ze spirytusem po powierzchni rzeki. Ukraina ma coraz większy problem z kontrabandą. Z Mołdawii nielegalnie przewożony jest alkohol i papierosy. Te ostatnie przemycane są także z Białorusi i Rosji. Żródło info i foto: Dziennik.pl

Skonfiskowano dwie tony kłów w Wietnamie

Prawie dwie tony kłów słoniowych, nielegalnie przemycanych z Malezji. skonfiskowali wietnamscy celnicy w porcie Hai Phong (Hajfong), na północy kraju – poinformował w środę dziennik „Tuoi Tre”. Kły znajdowały się w kontenerze, oznaczonym jako zawierający muszle morskie, i przeznaczonym dla odbiorcy w Chinach. Kość słoniowa jest cennym i bardzo drogim materiałem, używanym do produkcji biżuterii i różnego rodzaju ozdób domowych. Aby ją zdobyć kłusownicy wybijają w Azji i Afryce całe stada słoni, których liczba szybko spada. Żródło info i foto: TVP.info