Posts Tagged “przemyt ludzi”

W dwóch ciężarówkach, które zatrzymano w nocy z poniedziałku na wtorek na zachodzie Słowacji, znaleziono 78 nielegalnych migrantów z Iraku, Iranu i Syrii, zabranych z Rumunii w celu przewiezienia do Niemiec – poinformowała rzeczniczka prezydium słowackiej policji. Jak zaznaczyła rzeczniczka Denisa Baloghova, jest to największy przypadek nielegalnej migracji wykryty na Słowacji w ostatnim czasie.

Dwie jadące jedna za drugą ciężarówki policjanci zatrzymali pół godziny po północy w jednej z dzielnic Żyliny. Tureckim kierowcom nakazano otwarcie zabezpieczonych plombami pomieszczeń ładunkowych. Jak się okazało, wewnątrz poza towarami byli także migranci – mężczyźni, kobiety i dzieci.

Według uzyskanych przez policję informacji, migranci zapłacili za przewóz po 500 euro od osoby. W sprawie tej wszczęto postępowanie karne dotyczące przemytu ludzi.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Do dziewięciu wzrósł bilans ofiar śmiertelnych przemytu ludzi w mieście San Antonio w amerykańskim Teksasie, niedaleko granicy z Meksykiem. W tirze zaparkowanym przy hipermarkecie uwięzionych było kilkudziesięciu młodych mężczyzn. 29 osób jest w szpitalu. 17 osób odniosło poważne obrażenia. Wszyscy zostali odwiezieni do szpitala – sprecyzował szef miejscowej policji William McManus.

Skrajnie wyczerpani

W jego ocenie do tej „przerażającej tragedii” doprowadzili przemytnicy ludzi, którzy pozostawili uwięzionych w naczepie na pastwę losu przy temperaturze sięgającej 38 st. C. – Tam nie działała klimatyzacja ani nawet zwykła wentylacja, ludzie byli odwodnieni, a ich organizmy skrajnie przegrzane – dodał. Zdaniem szefa miejscowej straży pożarnej Charlesa Hooda, który dowodził akcją uwalniania ludzi uwięzionych w ciężarówce, znajdowało się w niej co najmniej 38 osób. – Możliwe, że imigrantów było więcej i niektórym z nich udało się wydostać z naczepy przed przybyciem służb – dodał.

Interwencja pracowników hipermerketu

P.o. dyrektor Urzędu Imigracji i Egzekwowania Ceł Thomas Homan nie wyklucza, że w naczepie znajdowało się nawet i 100 osób. Policja poinformowała, że sprawdziła nagrania monitoringu, na których widać, jak w pobliże ciężarówki na parkingu przy supermarkecie Walmart podjeżdżają inne samochody i zabierają ukrywających się w środku ludzi. Nie wiadomo, ile dokładnie osób było w naczepie. W grupie tej na pewno było dwoje dzieci – wskazał w wypowiedzi dla CNN szef straży Charles Hood. Jak podała prokuratura wszystkie ofiary śmiertelne to osoby dorosłe, płci męskiej.

Policja aresztowała kierowcę tira. Śledztwo trwa.

Na przerażające znalezisko w tirze natrafiono, gdy jeden z pracowników hipermarketu zawiadomił policję, że w stojącym na parkingu tirze z naczepą znajdują się ludzie, którzy błagają o wodę.

– Przybyliśmy na miejsce i odkryliśmy, że w środku jest osiem martwych osób – powiedział szef policji w San Antonio na konferencji prasowej. Podczas kolejnej konferencji McManus podał, że jedna osoba zmarła w szpitalu.

San Antonio znajduje się 240 km od granicy z Meksykiem.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Cwetan Cwetanow odpowie za przyczynienie się do śmierci 71 uchodźców, którzy udusili się w prowadzonej przez niego ciężarówce. Do tragedii doszło na austriackiej autostradzie. 32-letni Bułgar zostanie wydany Wiedniowi. Decyzję o jego ekstradycji do Austrii podjął bułgarski sąd. Austriaccy śledczy uważają, że Cwetanow był jednym z dwóch kierowców, który przewoził nielegalnych imigrantów z Węgier do Austrii. Podejrzewają, że obydwaj kierowcy uciekli gdy zorientowali się, że wszyscy ich pasażerowie nie żyją.

Udusili się w ciężarówce

Do tragedii na autostradzie A4 między granicą Węgier a Wiedniem doszło 26 sierpnia. O porzuconej ciężarówce poinformował policję koszący pobocze pracownik, którego zaniepokoił zapach rozkładu i kapiące z pojazdu płyny. W środku znaleziono 71 ciał uchodźców. Zmarli przez uduszenie. Razem z Cwetanowem zatrzymano pięciu innym członków gangu przemycającego ludzi. To czterech Bułgarów i Afgańczyk. Zdaniem śledczych nielegalnym procederem kierował Libańczyk z bułgarskim paszportem.

Wcześniej kradli

Szajka miała działać od dawna, wcześniej zajmowała się kradzieżami. Jeden z jej członków został już skazany w innym państwie Unii Europejskiej za przemyt ludzi. Od początku roku w Bułgarii zatrzymano 240 osób podejrzanych o szmuglowanie nielegalnych imigrantów.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Bułgarski parlament drastycznie podniósł kary za przemyt ludzi. Nowelizacja kodeksu karnego jest podyktowana dużą skalą tego zjawiska w ostatnich miesiącach i wypadkami, w wyniku których zginęli przemycani migranci. Maksymalne grzywny za przemyt ludzi podniesiono z obecnych 1000 lewów (500 euro) do 20 tys. lewów (10 tys. euro). Jeżeli przemytnik korzysta ze środka transportu, a przewożony jest cudzoziemcem, grzywna może wynieść 30 tys. lewów (15 tys. euro).

Jeśli sprawcami przemytu są funkcjonariusze państwowi – celnicy, policjanci graniczni, wojskowi – może dojść do konfiskaty połowy lub całego majątku.

Maksymalna kara pozbawienia wolności dla przemytników wzrosła do 10 lat, a dla funkcjonariuszy do 12 lat. Ważną zmianą jest też to, że karalna stała się pomoc nielegalnie przebywającym w kraju cudzoziemcom w pokonaniu terytorium Bułgarii. Jeżeli wykorzystano do tego środek transportu, podlega on konfiskacie. Sprawcom wypadków, w których podczas transportu narażono na niebezpieczeństwo życie przewożonych, grozi maksymalnie 12 lat więzienia.

Na Bałkanach przemyt ludzi staje się obecnie zjawiskiem przestępczym na ogromną skalę. Według ekspertów biorą w nim udział byli przemytnicy narkotyków, którzy wykorzystują swe dawne powiązania z gangami działającymi na bałkańskim szlaku narkotykowym z Afganistanu do Europy Zachodniej. Bułgarskie kanały są częścią dużych międzynarodowych struktur, w które zdaniem Interpolu zaangażowanych jest nawet 30 tys. osób.

Organizacją kanałów przemytu uchodźców wewnątrz kraju najczęściej zajmują się Arabowie mieszkający na stale w Bułgarii, a wykonawcami są Bułgarzy – poinformowała w ubiegłym tygodniu szefowa MSW Rumiana Byczwarowa. Pod koniec sierpnia na autostradzie w Austrii, niedaleko granicy z Węgrami, znaleziono ciężarówkę z 71 ciałami migrantów. Pięcioro z ośmiu zatrzymanych w tej sprawie przemytników to Bułgarzy.
Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Niemiecka policja rozbiła międzynarodowy gang przemytników, którzy wykorzystywali paszporty osób zmarłych do przerzucania na teren Niemiec cudzoziemców. W islamskim zakładzie pogrzebowym w Berlinie funkcjonariusze zabezpieczyli 50 dokumentów podróży. 49-letni właściciel zakładu pogrzebowego w berlińskiej dzielnicy Neukoelln sprzedawał od 2010 roku paszporty operującym za granicą przemytnikom, którzy oferowali je osobom pragnących przyjechać do Niemiec. Zdobycie dokumentu podróży kosztowało od 2000 do 5000 euro – pisze w czwartek agencja dpa. Warunkiem transakcji było podobieństwo w wyglądzie między osobą zmarłą a kandydatem do osiedlenia się w Niemczech. Szef grupy śledczej policji federalnej Frank Worm powiedział, że właściciel zakładu pogrzebowego i trzej inni mieszkańcy Berlina są podejrzani o udział w międzynarodowej grupie przemytników. Na ich ślad naprowadził policję telefon od anonimowego informatora. Nie wiadomo, w jakim kraju rezydują organizatorzy nielegalnego procederu. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »