Śmierć 20-letniego piłkarza. Policja szuka sprawcy pobicia i publikuje jego zdjęcie

Maciej Aleksiuk, 20-letni piłkarz klubu Granit Roztoka, został znaleziony martwy w Odrze. Przed śmiercią został pobity – ustaliła policja. Teraz funkcjonariusze publikują wizerunek sprawcy napaści i proszą o pomoc w namierzeniu go.

Maciej Aleksiuk – młody, utalentowany piłkarz, lider Granitu Roztoka (zespołu występującego w lidze okręgowej) – zaginął w nocy z 25 na 26 września. Mężczyzna wracał wtedy z dyskoteki X-Demon we Wrocławiu. Szerokim echem odbiły się poszukiwania 20-latka, które trwały kilka dni. Pomimo początkowej nadziei na odnalezienie piłkarza żywego, jego ciało jakiś czas później znaleziono w Odrze. Okoliczności jego śmierci jednak pozostawały niejasne, a w sprawie zostało wszczęte śledztwo. Policja ustaliła, że zanim młody mężczyzna znalazł się w rzece, został pobity. Wykazała to sekcja zwłok. Funkcjonariusz obecnie analizują cały zapis z kamer monitoringu klubu oraz miejsc, gdzie 20-latek mógł wtedy przebywać.

„Z głębokim żalem zawiadamiamy, że ciało zaginionego Maćka zostało dziś odnalezione. Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy pomagali w poszukiwaniach oraz udostępniali posty w sprawie Maćka. Spoczywaj w pokoju Przyjacielu…” – taki komunikat zamieszczono na Facebooku klubu Granit Roztoka po tragicznym odkryciu w rzece. Ciało 20-letniego Macieja Aleksiuka zostało zauważone przez wędkarzy.

Wrocławska policja opublikowała zdjęcia domniemanego współsprawcy pobicia 20-letniego piłkarza. Zdaniem funkcjonariuszy, osoba ta może mieć związek ze sprawą. „Policjanci z Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto prowadzą postępowanie dotyczące pobicia mężczyzny, do którego doszło pod koniec września br. w jednym z klubów muzycznych we Wrocławiu” – napisano na Twitterze dolnośląskiej policji.

Policja jednocześnie apeluje do wszystkich osób, które mogą pomóc namierzyć podejrzanego. „Osoby posiadające informacje na temat mężczyzny, którego wizerunek widoczny jest na fotografiach, proszone są o kontakt telefoniczny z funkcjonariuszem prowadzącym czynności pod numerem 602-776-858 w godzinach 8:00 – 20:00 lub osobiście na Komisariacie Policji Wrocław Stare Miasto” – czytamy w komunikacie wystosowanym przez funkcjonariuszy.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Bydgoszcz: Policja poszukuje mężczyzny, który napastował seksualnie kobietę

Policjanci szukają mężczyzny, który napastował kobietę w Bydgoszczy. Podbiegł od tyłu, zaatakował; spłoszony uciekł w ślepą uliczkę. – Musiał się cofnąć, wtedy ofierze udało się zrobić zdjęcia – wyjaśnia portalowi tvp.info kom. Przemysław Słomski z KWP w Bydgoszczy.

Do napaści doszło w poniedziałek ok. godz. 13.20 w Bydgoszczy przy skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia i Ciasnej. Mężczyzna podbiegł do ofiary od tyłu i zaatakował. Spłoszony uciekł, ale wbiegł w ślepą uliczkę.

– Kiedy się wycofywał, kobiecie udało się zrobić mu zdjęcia – wyjaśnia nam rzecznik KWP w Bydgoszczy. Widząc, że znalazł się w potrzasku, krzyczał, że pomylił ofiarę z koleżanką.

Policjanci pokazują te zdjęcia i szukają sprawcy. Jest krępej budowy ciała, ma około 180 cm. – Prowadzimy śledztwo w sprawie innej czynności seksualnej. Każdy, kto może mieć jakakolwiek wiedzę o tym przestępstwie lub rozpoznaje sprawcę, proszony jest o kontakt z najbliższą policją lub pod numerem telefonu 52-525-58-12, a także całodobowo pod numerami 52-525-58-59 lub 112.
Źródło info i foto: TVP.info

Policja publikuje nagranie dotyczące sprawy zabójstwa bezdomnego Polaka w Irlandii

Irlandzka policja szuka zabójcy 36-letniego Polaka, którego ciało znaleziono na początku kwietnia w miejscowości Maghera. Najnowszy trop wskazuje, że – pochodzącego z Krosna – Piotra Krówkę przed śmiercią mógł ktoś śledzić. Irlandzkie służby pokazują nagranie i proszą o pomoc. Polak od kilkunastu lat żył na ulicach miast Irlandii Północnej. Jego ciało znaleziono 3 kwietnia w opuszczonym budynku przy Glen Road w Magherze. W opuszczonej siedzibie miejscowej parafii 36-latek znalazł prawdopodobnie schronienie podczas wiosennych nocy.

Ponieważ na ciele bezdomnego znaleziono liczna obrażenia, śledczy uznali, że padł ofiarą morderstwa. Przed śmiercią został dotkliwie pobity. Do tej pory przesłuchano cztery osoby, ale okazało się, że żadna z nich nie ma związku ze śmiercią 36-latka.

Policjanci sprawdzili filmy z monitoringu na ulicach Maghery. Okazało się, że 31 marca wieczorem jedna z kamer nagrała Piotra Krówkę oraz idącego za nim nieznanego mężczyznę. Obaj szli właśnie w kierunku Glen Road.

– Prosimy o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny z kapturze. Wiemy, że Piotr był znany w lokalnej społeczności – być może ktoś zauważył z kim się spotykał w ostatnim czasie – mówi Jason Murphy z policji w Irlandii Północnej.
Źródło info i foto: wp.pl

Państwo Islamskie publikuje nowe nagranie

Państwo Islamskie zamieściło w sieci nagranie, w którym atakuje światowe stolice i ich mieszkańców.

„O moi bracia, dżihad jest w drodze, by przywrócić honor wspaniałych dni” – od tych słów rozpoczyna się kolejne propagandowe nagranie Państwa Islamskiego. Na 3 minutowym filmie widać m.in: dżihadystów pakujących do samochodów materiały wybuchowe, którymi niszczą londyński most Chelsea.

Dalsza część nawiązuje do słynnego hollywoodzkiego filmu „Olimp w ogniu”. Siły ISIS mają uderzyć w stolicę Stanów Zjednoczonych, wjechać czołgiem na trawnik Białego Domu i wysadzić fragment dachu najbardziej znanego budynku świata.

– Ten film może wyglądać głupio, wręcz dziecinnie, ale wideo pokazujące siły powietrzne i czołgi pod banderami ISIS atakujące Waszyngton mogą dawać zwolennikom dżihadu nadzieję, czy nawet inspirować do samodzielnego ataku – ostrzega Raphael Gluck, z organizacji monitorującej propagandę terrorystyczną w sieci, Jihadoscope.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Warszawskie CBŚP szuka właścicieli odzyskanej biżuterii

Warszawskie Centralne Biuro Śledcze Policji szuka właścicieli cennych przedmiotów skradzionych przez gang włamywaczy w stolicy i jej okolicach. Policja publikuje katalog sfotografowanych przedmiotów i zachęca do kontaktu pokrzywdzonych. W katalogu jest prawie czterysta bardzo cennych rzeczy. To przede wszystkim biżuteria: drogie zegarki, elektronika, stare, kolekcjonerskie monety, pióra i wiele innych cennych rzeczy.

Gang działał w latach 2014-2016 i włamywał się do zamożniejszych domów. Jeśli ktoś został w tamtym okresie okradziony, ma szansę obejrzeć te przedmioty. Niewykluczone, że rozpozna tam coś swojego.

Co ciekawe, można się kontaktować z warszawskim zarządem CBŚP nawet jeśli wcześniej nie zgłosiliśmy włamania na policji. Oczywiście trzeba będzie udowodnić, że dany przedmiot do nas należał choćby pokazując fotografię czy przedstawiając inne dowody.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Szwecja: Policja opublikowała zdjęcie podejrzanego o dokonanie zamachu w Sztokholmie

W Sztokholmie krótko przed godziną 15.00 ciężarówka wjechała w grupę ludzi w centrum miasta. Trzy osoby nie żyją, wiele jest rannych. Policja nie wyklucza zamachu terrorystycznego. Służby opublikowały zdjęcie poszukiwanego w związku ze zdarzeniem.

W mediach społecznościowych funkcjonuje hashtag #openstockholm, pod którym mieszkańcy oferują sobie nawzajem podwózki do domu w związku z nieczynną komunikacją miejską. Dwie osoby w związku z atakiem są przesłuchiwane przez policję – podało „Expressen”.
Źródło info i foto: onet.pl

Od ponad roku nie udało się odnaleźć pielgrzymów, którzy zaginęli w czasie ŚDM

Dwoje pielgrzymów z Afryki zaginęło podczas Światowych Dni Młodzieży. Policja publikuje ich zdjęcia i prosi o pomoc w poszukiwaniu zaginionych. 28-letnia mieszkanka Sierra Leone i 28-letni mieszkaniec Madagaskaru przyjechali do Polski w lipcu zeszłego roku na Światowe Dni Młodzieży. Z Krakowa nie wrócili jednak do domów. Zaginięcie pielgrzymów zgłosili policji ich opiekunowie. Do tej pory nie udało się jednak ustalić, gdzie mogą przebywać zaginieni. Policja wysłała wniosek do Interpolu, by nawiązać kontakt z rodzinami pielgrzymów.

Paszport i komórka zostały u opiekuna

Na stronie internetowej małopolskiej policji zamieszczono rysopisy zaginionych:

Jaminatu Janet Kajue ma 160-170 cm wzrostu i waży 70-75 kg. 28-latka ma ciemne oczy i długie, czarne włosy do ramion. W trakcie pielgrzymki do Brzegów oddaliła się w nieznanym kierunku. Nie wzięła ze sobą telefonu komórkowego i paszportu, bo miał je opiekun z Sierra Leone. Swoje rzeczy pozostawiła pod opieką pielgrzymów. Ostatni raz widziano ją 30 lipca 2016 roku w rejonie dworca PKP Kraków-Płaszów oraz na wysokości ul. Lipskiej w Krakowie.

Jean Noel Petera Rasamimanantsoa ma 168 cm wzrostu i waży 75 kg. 28-latek ma ciemne oczy i czarne, krótkie kręcone włosy (z dredami). Ostatni raz widziany był 29 lipca 2016 roku na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Krakowie. W trakcie obiadu oddalił się w nieznanym kierunku, zabrał ze sobą swój paszport. W dniu zaginięcia był ubrany w biało-czerwoną bluzę dresową (z napisem na plecach „IRAK|’I MADAGASIKARA”).
Uciekli na Zachód?

Policja nie wyklucza, iż zaginione osoby wykorzystały możliwość przyjazdu do Europy w związku ze ŚDM i celowo oddaliły się od grupy pielgrzymów. Możliwe, że „z powodów ekonomicznych podjęły decyzje o udaniu się do któregoś z Państw strefy Schengen. Obie zaginione osoby wykazywały zainteresowanie tym, gdzie można wypłacić pieniądze, gdzie są najbliższe placówki Western Union” – czytamy w policyjnym komunikacie przesłanym do Gazeta.pl.

Osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o zaginionym proszone są o kontakt z V Komisariatem Policji w Krakowie: Tel. 12 61-52-916, 12 61-52-109 lub 997.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

FBI publikuje nowe zdjęcia z ataku na Pentagon w 2001 roku

Federalne Biuro Śledcze opublikowało 27 zdjęć z ataku na Pentagon przeprowadzonego przez terrorystów 11 września 2001 roku. Na zdj: akcja ratownicza tuż po uderzeniu samolotu w budynek.
Źródło info i foto: wp.pl

Pentagon publikuje zdjęcia torturowanych więźniów z Iraku

Amerykański resort obrony opublikował w piątek na swej stronie 198 fotografii osób torturowanych w więzieniach USA w Afganistanie i w Iraku. – Wybrano zdjęcia z szerokim kadrem, mniej drastyczne niż te, które znamy z Abu Ghraib – pisze agencja AFP.

Decydując się na upublicznienie niewielkiej ilości zdjęć, Pentagon poszedł na pierwsze ustępstwo wobec Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich (ACLU) zajmującej się ochroną praw gwarantowanych przez konstytucję USA – zauważa AFP.

Organizacja ta od 2004 roku walczy o opublikowanie przez Pentagon całej dokumentacji fotograficznej – ok. 2 tys. zdjęć, które ilustrują tortury i poniżanie Irakijczyków oraz Afgańczyków w więzieniach amerykańskich, przede wszystkim w areszcie śledczym w Abu Ghraib pod Bagdadem, w którym w 2003 r. amerykańscy strażnicy dopuszczali się przemocy, molestowania seksualnego i poniżania zatrzymanych. Zdaniem ACLU, odmawiając publikacji fotografii, Pentagon chroni sprawców.

W ocenie dyrektora ds. prawnych Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich Jameela Jaffera, wybór zdjęć przedstawiony przez Pentagon „może być mylący dla publiczności, nie pokazuje bowiem całej skali nadużyć”. Naureen Shah z Amnesty International uważa z kolei, że został na nich przedstawiony tylko przypadkowy wycinek, chociaż tortury miały charakter systemowy.

Innego zdania jest rzecznik Pentagonu, który powiedział AFP, że ujawnione fotografie wykorzystano przynajmniej w jednym wypadku jako materiał dowodowy, co doprowadziło do skazania winnego. W kwietniu 2004 amerykański dziennikarz Seymour Hersh ujawnił w tygodniku „The New Yorker” rozliczne przypadki torturowania w Abu Ghraib nie tylko mężczyzn (tresowanych jak zwierzęta czy zmuszanych do pozowania nago), ale również kobiet, dzieci oraz osób upośledzonych.

W wyniku afery, jaka wybuchła po ujawnieniu tych praktyk, siedemnaścioro wojskowych odsunięto od służby, a siedmioro z nich skazano na kary pozbawienia wolności. Ówczesną komendant więzienia generał Janis Karpinski zdegradowano do stopnia pułkownika.
Żródło info i foto: interia.pl

12-letni bojownik ISIS podrzyna gardło zakładnikowi, a wcześniej grozi USA

ISIS zamieściło w sieci nowe, szokujące nagranie. Na filmie widać 12-letniego chłopca, który podrzyna gardło nieuzbrojonemu zakładnikowi. Mówiący po angielsku, ciemnoskóry nastolatek grozi Stanom Zjednoczonym za dozbrajanie w Syrii „wrogów Państwa Islamskiego”. Ameryko, oto jeden z tych żołnierzy, których dozbrajasz i na których wydajesz pieniądze, by walczyli z Państwem Islamskim – mówi 12-latek. Po chwili dodaje: Zniszczymy ich i zniszczymy Irak. Nie uciekniecie!

Chłopiec na filmie to prawdopodobnie syn bojownika Abu Darda, który zginął w czasie bombardowania w syryjskim Aleppo. Podczas trwającego 17 minut nagrania chłopak przeprowadza zakładnika przez zalesiony teren, zmusza go, by padł na kolana, a na końcu wykonuje egzekucję.

To nie pierwsze tak szokujące nagranie ISIS z udziałem dziecka. Na początku stycznia Państwo Islamskie opublikowało wideo z egzekucją pięciu osób. Na filmie widać mężczyznę z zasłoniętą twarzą, który grozi Wielkiej Brytanii zamachami, a pod koniec nagrania wypowiada się ok. 4-letni chłopiec. Mówi po arabsku: „Będziemy zabijać niewiernych”.
Żródło info i foto: RMF24.pl