Wielka Brytania: Rekordowa liczba skazanych za terroryzm

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w czwartek, że w ciągu ostatniego roku na mocy ustawy o zwalczaniu terroryzmu skazano rekordową liczbę 90 osób. Jak zaznaczono, największą grupą wśród aresztowanych są biali. Zanotowano wzrost zagrożenia atakami terrorystycznymi ze strony radykalnie prawicowych organizacji.

Rządowe statystyki wykazały, że w ciągu 12 miesięcy od czerwca 2017 roku przed sądem stanęło 100 osób – o 39 proc. więcej niż rok wcześniej. 90 z nich zostało skazanych. To najwyższy wynik od kiedy zaczęto prowadzić statystyki w 2009 roku.

10 osób z dożywociem

Jednocześnie aż dziesięciu terrorystów – w tym islamski zamachowiec, który próbował doprowadzić do eksplozji w metrze na stacji Parsons Green, i radykalnie prawicowy napastnik, który wjechał samochodem w grupę muzułmanów na Finsbury Park w północnym Londynie – otrzymało wyroki dożywotniego pozbawienia wolności.

Z kolei liczba osób aresztowanych na mocy ustawy antyterrorystycznej spadła w ciągu ostatniego roku o 22 proc., z 449 do 351 osób, ale – jak zastrzeżono – wynika to z wyjątkowo podwyższonej liczby aresztów w poprzednim roku po pięciu atakach terrorystycznych w Wielkiej Brytanii (w Londynie i Manchesterze) i „nie należy mylić tego z obniżeniem poziomu zagrożenia lub intensywności działań operacyjnych policji”.

Prawie trzykrotny wzrost skazanych prawicowców

Jak dodano, funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem terroryzmu prowadzą obecnie najwyższą w historii liczbę śledztw – ponad 650.

Wśród aresztowanych największą grupą etniczną są biali (38 proc.), przed osobami o azjatyckich korzeniach (37 proc.) i czarnoskórymi (9 proc.). Według raportu to pierwszy raz od czerwca 2005 roku, kiedy biali dominują w tej statystyce, co wynika po części ze wzrostu zagrożenia atakami terrorystycznymi ze strony radykalnie prawicowych organizacji. W ciągu ostatniego roku liczba skazanych z tego powodu wzrosła z 10 do 28.

W więzieniach wciąż jednak największą grupę skazanych za terroryzm stanowią islamiści (82 proc.), a radykałowie prawicowi znajdują się na drugim miejscu (13 proc.).

Od ataku terrorystycznego na brytyjski parlament w marcu 2017 roku służby bezpieczeństwa powstrzymały 13 zamachów przygotowywanych przez islamistów, a także cztery planowane przez radykalnie prawicowe organizacje. Stopień zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na czwartym poziomie w pięciostopniowej skali, co oznacza, że atak jest „bardzo prawdopodobny”.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Niemcy: Władze Nadrenii Północnej-Westfalii zamkną radykalne meczety?

Radykalne meczety i ugrupowania salafitów znajdują się na indeksie władz Nadrenii Północnej-Westfalii. Według informacji „Spiegla” rozważa się teraz zakaz ich działalności. Służby ochrony konstytucji przygotowały listę z 19 meczetami i stowarzyszeniami, w których głoszone są szczególnie radykalne tezy, donosi tygodnik „Der Spiegel”. Lista ta stoi do dyspozycji policji i może być przez nią oceniana i uzupełniana.

Rzecznik federalnego ministerstwa spraw wewnętrznych nie chciał potwierdzić informacji o planowanym uderzeniu na radykalne meczety. Ale, jak powiedział: „Naturalnie służby bezpieczeństwa Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) mają szczególnie na oku pewne organizacje. Badamy w ich przypadku, czy istnieją przesłanki do zakazania ich działalności lub wszczęcia postępowania karnego”.

Jest to dynamiczny proces, podczas którego uwaga kieruje się na jedne organizacje a przestaje się koncentrować na innych, kiedy podejrzenia nie zostają jednak potwierdzone – wyjaśnił dalej rzecznik MSW.

Rosnąca liczba salafitów

Według opublikowanego niedawno raportu służb ochrony konstytucji NRW, nadal rośnie liczba salafitów w tym landzie – z 2,5 tys. w 2015 r. do 2 tys. 900 w roku 2016 i 3 tys. w październiku 2017. Szczególne zagrożenie służby wiążą z osobami powracającymi z Syrii.

Wyraźnie zwiększa się też w NRW liczba meczetów obserwowanych przez służby ochrony konstytucji w związku z ich powiązaniami ze środowiskiem salafitów. Podczas gdy we wrześniu br. pod obserwacją było 60 stowarzyszeń skupionych wokół meczetów, w październiku ich liczba wzrosła do 73. Tendencja rośnie. 24 z tych stowarzyszeń znajdują się w Zagłębiu Ruhry.

Działalność meczetów i grup salafitów może być zabroniona, jeżeli naruszają one niemiecką Ustawę Zasadniczą (konstytucję). Przed rokiem MSW zakazało działalność organizacji pod nazwą „Prawdziwa religia” prowadzonej przez islamskiego kaznodzieję z Kolonii Ibrahima Abou-Nagie. W koalicyjnej umowie tworzące rząd Nadrenii Północnej-Westfalii CDU i FDP uzgodniły „konsekwentne zabranianie działalności islamistycznych organizacji i ugrupowań”.
Źródło info i foto: interia.pl

Francja: Zatrzymano 10 osób. Planowali ataki na polityków

Dziesięć osób o skrajnie prawicowych poglądach, podejrzanych o planowanie ataków na francuskich polityków, zatrzymano we wtorek na południowym wschodzie Francji oraz w regionie paryskim – poinformowały źródła związane ze śledztwem. Zatrzymań osób w wieku od 17 do 25 lat dokonano w ramach śledztwa, w którym były działacz skrajnej prawicy został aresztowany pod koniec czerwca – precyzują anonimowe źródła, na które powołuje się agencja AFP.

W tym śledztwie 21-latek, były członek Akcji Francuskiej, skrajnie prawicowej organizacji monarchistycznej, został oskarżony na początku lipca o grożenie atakami migrantom i dżihadystom w mediach społecznościowych.

Na celowniku m.in. rzecznik rządu

Francuska telewizja informacyjna LCI podaje, że pierwszych zatrzymań dokonano we wtorek o świcie w departamencie Bouches-du-Rhone w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże oraz w departamencie Sekwana-Saint-Denis w regionie Iles-de-France. Według źródeł tej stacji, zatrzymani planowali atak na francuskich polityków, w tym przywódcę skrajnie lewicowej i populistycznej Francji Nieujarzmionej, Jean-Luca Melenchona, a także na rzecznika francuskiego rządu Christophe’a Castanera.

Z kolei telewizja M6 podała, że chodziło o zamiar zaatakowania miejsc kultu muzułmańskiego. Jeden z ich wspólników został zatrzymany w lecie za chęć zaatakowania prezydenta Emmanuela Macrona – podaje M6.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Włochy na celowniku Państwa Islamskiego?

We Włoszech rośnie zagrożenie terrorystyczne – to jedna z konkluzji raportu wywiadu tego kraju. W dokumencie, który przesłano do parlamentu włoskiego, mowa jest także o możliwości kolejnych zamachów w Europie. W dorocznym sprawozdaniu, przytoczonym w środę przez agencję prasową ANSA, podkreśla się, że Włochy są coraz bardziej narażone na zagrożenie ze strony dżihadystów, choć nie ma konkretnych sygnałów o planowanych zamachach.

Zwrócono uwagę, że w materiałach propagandowych fundamentalistów znajduje się wiele odniesień do Włoch, przedstawianych jako wrogi kraj ze względu na dobre relacje z USA i Izraelem oraz zaangażowanie w walkę z terroryzmem. Wskazuje się też na nawiązania radykalnych środowisk do trwającego w Kościele katolickim Roku Świętego. Wywiad włoski ostrzega przed możliwą aktywizacją nowych pokoleń dżihadystów, którzy przystępują do kampanii terroru tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Służby specjalne zaznaczyły w raporcie, że z nadzwyczajną czujnością śledzą w internecie wszelkie sygnały świadczące o popieraniu ideologii islamskich fundamentalistów. Wśród jej zwolenników są zarówno obywatele Włoch oraz rezydenci w tym kraju. Niektórzy z nich to bardzo młodzi ludzie, łatwo ulegający wpływowi osób, w których odnajdują „charyzmę”, oraz zepchnięci na społeczny margines, osadzeni w więzieniach i wywodzący się ze środowisk drobnej przestępczości – napisano w dokumencie. To do takich potencjalnych „samotnych wilków” adresowane są materiały propagandowe, rozpowszechniane w sieci.

Radykalizacja tych ludzi, jak odnotowano, przebiega niekiedy błyskawicznie, o czym nie wiedzą nawet ich rodziny. Rośnie również liczba rekrutowanych we Włoszech bojowników, którzy wyruszają do Syrii i Iraku, by walczyć w szeregach IS.

Według włoskiego wywiadu nie ma dowodów na przenikanie terrorystów do Włoch drogą morską z Afryki Północnej. Takie ryzyko występuje natomiast w przypadku tzw. szlaku bałkańskiego, którym w kierunku zachodniej Europy podążają imigranci i uchodźcy. Ponadto włoski wywiad wskazuje na podwyższone zagrożenie kolejnymi zamachami w Europie. Z analiz wynika, że planowane są „spektakularne ataki”, podobne do tych w Paryżu w listopadzie 2015 roku, kiedy zginęło 130 osób. Ich sprawcami mogą być zarówno przybyli niedawno z wojen dżihadyści, jak i dobrze zintegrowani, mieszkający na Zachodzie bojownicy.
Żródło info i foto: interia.pl

Kanada: chcą zwalczać radykalne postawy u młodych muzułmanów

Pod koniec roku Kanada uruchomi program mający zapobiegać radykalizowaniu się postaw wśród młodych muzułmanów. W tym celu przewidywane są zajęcia terapeutyczne, a nawet pomoc w szukaniu pracy. Według Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej (RCMP) projekt będzie łączył tradycyjne metody zwalczania radykalnych postaw z próbami „przeciwstawienia się niebezpiecznej retoryce, jaką posługują się grupy ekstremistyczne”.

W ramach programu ma powstać sieć partnerów w dziedzinie edukacji, zdrowia, świadczeń socjalnych, religii i ochrony porządku publicznego, którzy przejdą specjalne szkolenie, pozwalające im zauważać wczesne oznaki radykalizacji u swoich podopiecznych, takie jak separowanie się od znajomych i rodziny czy otwarte popieranie przemocy. W niektórych przypadkach takie osoby mają otrzymywać wsparcie, np. w formie terapii lub pomocy w znalezieniu pracy, w innych sytuacjach może zakończyć się odebraniem paszportu lub wszczęciem dochodzenia.

Projekt jest przygotowywany w czasie, gdy Kanada i inne kraje Zachodu obawiają się ataków ze strony własnych zradykalizowanych obywateli, którzy przez lata mogą pozostawać poza radarem odpowiednich służb, żeby w wybranym czasie samotnie dokonać zamachu. Według danych kanadyjskiego wywiadu dotychczas ok. 130 obywateli Kanady wyjechało za granicę, by przyłączyć się do dżihadystycznych ugrupowań takich jak aktywne w Syrii i Iraku Państwo Islamskie (IS), a ok. 80 z nich wróciło do kraju.

Ataki na żołnierzy

W ubiegłym tygodniu w Kanadzie doszło do dwóch ataków, w których zginęli dwaj żołnierze. Pierwszy napastnik zastrzelił wojskowego pełniącego wartę w pobliżu parlamentu w Ottawie, a następnie wdarł się do gmachu, gdzie został zastrzelony. Dwa dni wcześniej zamachowiec wjechał samochodem w dwóch żołnierzy, zabijając jednego z nich i raniąc drugiego. Postrzelony przez policję napastnik zmarł w szpitalu. Obaj zamachowcy niedawno przeszli na islam. Kanadyjski projekt będzie wzorowany na programie „Prevent”, wdrożonym przez Wielką Brytanię po serii zamachów w Londynie w 2005 r.

Patent się powiedzie w Kanadzie?

Według Muhammada Roberta Hefta, konsultanta kanadyjskiej policji, za wcześnie jeszcze na ocenę, czy brytyjski patent zda egzamin w Kanadzie, biorąc pod uwagę inny profil radykalizujących się muzułmanów w obu krajach. W Kanadzie większość jest wykształcona i nie pochodzi z ubogich środowisk, w przeciwieństwie do młodych wyznawców islamu w Europie – podkreśla Heft.

W jego ocenie policyjny program powinien położyć nacisk na naukę świeżo upieczonych konwertytów podstawowych zasadach islamu, aby przedstawić alternatywę dla „toksycznej ideologii” forsowanej w mediach społecznościowych przez radykalne ugrupowania.

– Przejście na islam może być przytłaczającym przeżyciem. W wielu przypadkach rodzina wypiera się konwertytów, nie daje im żadnego wsparcia moralnego czy społecznego. Zaglądają więc do internetu – mówi Heft. Ekspert Amarnath Amarasingam zauważa, że pierwszy z napastników – według policji oraz relacji rodziny i znajomych – zmagał się z biedą, uzależnieniem od narkotyków i chorobą psychiczną.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Przywódca Al-Szabab zapowiada kolejne ataki

Przywódca radykalnego ugrupowania Al-Szabab Ahmed Godane oświadczył w środę, że atak na centrum handlowe Westgate w Nairobi był odwetem za wtargnięcie wojsk kenijskich do Somalii w 2011 r. Wezwał rząd Kenii do wycofania wojsk, grożąc dalszymi atakami. „Wycofajcie swoje wojska albo przygotujcie się na długotrwałą wojnę, rozlew krwi, zniszczenia i ewakuacje” – powiedział w nagraniu audio umieszczonym na stronie internetowej powiązanej z Al-Szabab Godane, znany również jako Muchtar Abu al-Zubair. Wojska kenijskie biorą udział w walkach w Somalii z rebeliantami w ramach sił pokojowych Unii Afrykańskiej. Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta zapowiedział już, że nie wycofa wojsk z Somalii. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Michael Adebolajo chciał się szkolić u Al-Szabab w Somalii

Michael Adebolajo, jeden ze sprawców brutalnego zabójstwa żołnierza w Londynie, planował przyłączenie się do radykalnego ugrupowania Al-Szabab w Somalii, ale został aresztowany w Kenii, był tam sądzony i deportowany do Wielkiej Brytanii – ujawnia „Sunday Telegraph”. Według gazety fakty te nasuwają pytanie, dlaczego Adebolajo nie znalazł się pod większym nadzorem brytyjskich służb, a także dlaczego nie był sądzony w Anglii po deportowaniu go z Kenii. – „Na mocy ustawy antyterrorystycznej z 2006 r. przestępstwem jest podróż lub zamiar podróży za granicę z zamiarem popełnienia zamachów terrorystycznych bądź uzyskania przeszkolenia terrorystycznego” – przypomina gazeta. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Hamasz ruszy z odsieczą

Jeśli Izraelczycy zaatakują Iran, powinni się liczyć z ofensywą palestyńskiego Hamasu – ostrzegł jeden z przywódców tego radykalnego palestyńskiego ugrupowania Chaled Meszal.
– „Wszystkie ugrupowania islamskich bojowników utworzą z Iranem zjednoczony front przeciwko Izraelowi, jeśli ten zaatakuje Iran” – oświadczył Meszal podczas konferencji prasowej. – „Wszyscy jesteśmy częściami tego samego organizmu. Wszyscy powinniśmy walczyć przeciwko wspólnemu wrogowi. O tym, w jaki sposób, zadecydują przywódcy zgodnie z naszymi możliwościami” – przekonywał.Żródło info i foto: tvn24.pl