Krosno: Amerykanin zaatakował nożem dwie kobiety

Obywatel USA miał ranić nożem swoją żonę i teściową. Następnie próbował podpalić budynek. W rodzinie miało często dochodzić do kłótni. Napastnik został zatrzymany przez policjantów. Do zdarzenia doszło w poniedziałek w okolicach południa w Krośnie (woj. podkarpackie). Policjanci zostali powiadomieni o awanturze. Mężczyzna miał w jednym z domów zaatakować dwie kobiety nożem. Następnie próbował podpalić budynek.

Niegroźnie ranne zostały żona i teściowa nożownika – informuje portal krosno112.pl. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W rodzinie miało często dochodzić do kłótni. Napastnik został zatrzymany przez funkcjonariuszy i przewieziony na komisariat policji.

Sprawcą okazał się obywatel Stanów Zjednoczonych. 12 września miał opuścić Polskę. Wewnątrz budynku przebywała jeszcze jedna osoba – właściciel domu, który ugasił pożar przed przybyciem straży. Trwa ustalanie dokładnych przyczyn okoliczności zdarzenia.
Źródło info i foto: wp.pl

Stefan W. zabił matkę i poważnie ranił sąsiadkę

W wsi Florynka 31-letni Stefan W. miał zabić 63-letnią matkę i poważnie ranić 78-letnią sąsiadkę. – Kobieta została zabrana do szpitala śmigłowcem LPR – poinformowała polsatnews.pl podinsp. Katarzyna Cisło z małopolskiej policji.

Policja otrzymała zgłoszenie o rannej 78-letniej kobiecie przed godz. 16. Funkcjonariuszy zawiadomiła jej wnuczka. – Kobieta z ranami głowy została przetransportowana do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – informuje podinsp. Katarzyna Cisło z małopolskiej policji.

Pół godziny później policja otrzymała kolejne zgłoszenie. Dotyczyło ono znalezienia zwłok 63-letniej kobiety w domu niedaleko tego, w którym mieszkała 78-latka. Zwłoki odkryła synowa zamordowanej kobiety. – Mówimy tu o jednym sprawcy, którym prawdopodobnie jest 31-letni syn kobiety. Mężczyzna został ujęty przez mieszkańców wsi i przekazany policji – powiedziała Cisło.

Lekarze stwierdzą, czy Stefan W. jest poczytalny

Najprawdopodobniej najpierw doszło do zabójstwa, a później okaleczenia starszej sąsiadki.

– Mężczyzna trafił pod nadzór psychiatryczny. Lekarze stwierdzą, czy jest on poczytalny i czy w przeszłości leczył się psychiatrycznie. Na miejscu pracują dwie grupy śledczych, którzy ustalają przyczyny zdarzenia – powiedział rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Holandia: Napad na polski sklep w Terneuzen. Nożownicy ranili dwie osoby

Dwaj uzbrojeni mężczyźni ranili nożami 28-letniego właściciela i 24-letniego pracownika polskiego sklepu w Terneuzen. Właściciel z ranami kłutymi, w ciężkim stanie trafił do szpitala w Gandawie. Trwają poszukiwania napastników.

Sprawcy napadli na sklep ok. godziny 21:15 w sobotę. Dwaj nożownicy weszli do budynku od strony zaplecza. Właściciel sklepu został pobity i wielokrotnie pchnięty nożem. Jak podaje policja, jego stan jest ciężki, ale stabilny. Pracownik, wprawdzie uniknął ran od noża, jednak został dotkliwie pobity.

Sprawcy z miejsca zdarzenia uciekli pieszo. Zarejestrowały ich kamery miejskiego monitoringu.
Źródło info i foto: wp.pl

Policjant raniony nożem podczas interwencji

Funkcjonariusz policji został ugodzony nożem w plecy podczas dramatycznych wydarzeń w sklepie w Busku-Zdroju (woj. świętokrzyskie) – informuje RMF FM. Policja została wezwana do markety przy ul. Poprzecznej w Busku Zdroju. Tam dwóch mężczyzn awanturowało się, a jeden z nich groził nożem klientce. Gdy służby dotarły na miejsce, doszło do szamotaniny. Napastnik zaatakował nożem policjanta, zadał mu kilka ciosów w plecy.

32-latka i 37-latka udało się obezwładnić dzięki pomocy klientów i przechodniów, a policjanta przewieziono do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Mężczyzny prawdopodobnie byli pod wpływem środków odurzających. Reporter RMF FM dowiedział się nieoficjalnie, że jednym z napastników jest radny Buska-Zdroju.
Źródło info i foto: kielce.onet.pl

Nowy Jork: Atak nożowniczki w żłobku. Opiekunka raniła pięć osób, w tym troje niemowląt

52-letnia pracownica nocnej opieki nad dziećmi w Nowym Jorku (USA) pocięła nożem troje niemowląt i dwoje dorosłych, a następne podcięła sobie żyły. Jedno z dzieci jest w stanie ciężkim, ale nie ma zagrożenia życia. Do zdarzenia doszło około 3:30 w nocy czasu lokalnego w domu przy ulicy 161 w Nowym Jorku, w dzielnicy Queens. Funkcjonował w nim punkt nocnej opieki dzieci.

52-letnia kobieta, pracownica ośrodka, z nieznanych przyczyn zaatakowała znajdujących się na miejscu dorosłych i dzieci. Ranna w korpus została inna pracownica, a w nogę ugodzony został ojciec jednego z dzieci. Pociętych zostało też troje niemowląt – dwie dziewczynki i chłopiec. Jedno z dzieci jest w ciężkim stanie, ale nie ma zagrożenia życia.

Kobieta została odnaleziona przez policję w piwnicy budynku z podciętym nadgarstkiem. Obecnie przebywa w szpitalu pod kontrolą policji.

Trwa sprawdzanie, czy punkt opieki miał wszystkie wymagane pozwolenia na działalność.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Indonezja: Atak z maczetą na zbór protestancki

Policja postrzeliła w niedzielę uzbrojonego w maczetę napastnika, który zaatakował wiernych podczas porannego nabożeństwa w zborze protestanckim w mieście Sleman, w okręgu Jogyakarta (wyspa Jawa), raniąc 4 osoby – podała agencja Associated Press. Motywy ataku nie są znane. Agencja Associated przypomina, że świątynie chrześcijańskie są częstym obiektem ataków islamistów w Indonezji – kraju zamieszkiwanym przez najliczniejszą grupę muzułmanów na świecie.

Na udostępnionym w sieciach wideo widać, jak ludzie rzucają w napastnika modlitewnikami, chcąc się przed nimi obronić.

Zdaniem świadków wśród rannych jest również jeden z policjantów, który usiłował oddzielić napastnika od pastora sprawującego służbę a zaatakowanego przez mężczyznę – pisze AP.

Sprawca ataku został przewieziony do szpitala.

W Indonezji coraz częściej dochodzi do podobnych ataków
W Indonezji coraz częściej dochodzi do podobnych ataków i narasta nietolerancja. Zagraża to tradycji umiarkowanego islamu w kraju, gdzie muzułmanie stanowią 85 proc. ludności i żyją obok buddystów, chrześcijan, hinduistów i innych mniejszości.

Indonezja rozpoczęła własną wojnę z terroryzmem po zamachach na popularnej wśród turystów wyspie Bali z 2002 roku, w których zginęły 202 osoby, w tym wielu obcokrajowców. Władze ruszyły wówczas z ofensywą wymierzoną w islamistów, która według ekspertów osłabiła najbardziej niebezpieczne siatki.

Jednak w ostatnim czasie Państwu Islamskiemu udało się odbudować swoją indonezyjską filię. W styczniu 2016 roku w samobójczych zamachach bombowych i strzelaninie w centrum Dżakarty śmierć poniosło czterech cywilów i czterech napastników. Był to pierwszy atak w Indonezji, do którego przyznało się IS i pierwszy zamach na taką skalę od 2009 roku.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Niemcy: Proimigracyjny burmistrz raniony nożem

Kanclerz Angela Merkel i inni niemieccy politycy potępili we wtorek atak na Andreasa Hollsteina, burmistrza Alteny na zachodzie Niemiec. Hollstein w poniedziałek został raniony nożem. Altenę uznaje się za miasteczko najbardziej przyjazne imigrantom w Niemczech.

„Jestem przerażona tym atakiem” – napisała na Twitterze Merkel; minister sprawiedliwości Heiko Maas powiedział: „nie możemy nigdy zaakceptować tego, że ludzie mogą być atakowani za to, że pomagają innym”.

Hollsteina zaatakował w restauracji 56-letni pijany mężczyzna, który powiedział: „pozwalacie mi umierać z pragnienia i pozwalacie przyjechać do Alteny 200 uchodźcom” i zadał burmistrzowi cios w szyję. Mimo 15-centymetrowej rany Hollstein został we wtorek wypuszczony ze szpitala.

Napastnikowi postawiono zarzuty

– Tak czy inaczej, będę nadal zajmował się ludźmi, a zwłaszcza uchodźcami. Tymi, którzy już mieszkają w naszym mieście, i tymi, którzy przyjadą – powiedział dziennikarzom burmistrz.

Napastnikowi postawiono zarzut usiłowania morderstwa; na razie jednak jest on diagnozowany przez psychiatrów – poinformował rzecznik prokuratury Gerhard Pauli. Oskarżyciele uznali, że „chodzi prawdopodobnie o napaść motywowaną nienawiścią do cudzoziemców”, która była „działaniem spontanicznym” – dodał.

W maju Altena, 18-tysięczna miejscowość w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, otrzymała przyznawaną po raz pierwszy i fundowaną przez rząd nagrodę za zasługi na rzecz integracji (Nationaler Integrationspreis).

Wyróżnienie ustanowił rząd Merkel w maju 2016 roku; wiąże się z nim nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. euro. Miasteczko to „wzorcowo połączyło różne narzędzia integracyjne” – podkreśliło jury w uzasadnieniu.

Hollstein, który należy do tej samej co Merkel partii CDU, przyznał we wtorek, że już wcześniej otrzymywał pogróżki.

Merkel krytykowana za politykę otwartych drzwi

Jesienią 2015 roku ofiarą podobnego ataku stała się burmistrz Kolonii Henriette Reker, którą poważnie ranił nożem zwolennik skrajnej prawicy. We wtorek Reker przekazała Hollsteinowi wyrazy poparcia i współczucia. Od 2015 roku do Niemiec przyjechało ponad milion imigrantów z zamiarem ubiegania się o azyl. Merkel była wielokrotnie krytykowana za politykę otwartych drzwi, na jaką zdecydowała się u szczytu kryzysu migracyjnego w 2015 roku.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Oświadczenie polskiego MSZ w sprawie ataku nożownika w Finlandii

Według miejscowych władz, w ataku nożownika w Turku na południowym zachodzie Finlandii nie ucierpieli polscy obywatele – poinformowała w piątek późnym wieczorem ambasada RP w Helsinkach. Fińska policja dotychczas nie podała informacji o narodowości ofiar. Szwedzki dziennik „Expressen” podał, że jedną z ofiar jest obywatel Szwecji, który otrzymał pięć ciosów nożem. Mężczyzna próbował ratować zaatakowaną przez napastnika kobietę.

W piątek po południu na rynku w Turku napastnik z nożem ranił osiem osób. Dwie z nich zmarły. Pozostałe przebywają w szpitalu; niektóre są w stanie ciężkim.
Źródło info i foto: interia.pl

Zatrzymano napastnika, który zaatakował nożem 22-letniego policjanta

Policjanci w czwartek późnym popołudniem zatrzymali mężczyznę, który miał dwukrotnie ranić nożem 22-letniego policjanta podczas jego interwencji w nocy ze środy na czwartek w Tarnowie – poinformował Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

– Zatrzymano go w jego mieszkaniu, w Tarnowie. Mieliśmy zgodę prokuratora na siłowe wejście. Uczynili to antyterroryści z Krakowa – poinformował Gleń.

Dodał, że w czwartek nie będzie można przeprowadzić czynności procesowych, ponieważ mężczyzna jest pod wpływem środków odurzających. Ranny policjant jest po operacji, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jest po operacji, ma uraz m.in. płuc. Według informacji rzecznika, ok. godz. 1.00 w nocy policja otrzymała zgłoszenie pewnej kobiety o tym, że chodzi za nią jakiś mężczyzna. Zaalarmowani funkcjonariusze przyjechali w okolice ul. Jana Pawła II w Tarnowie.

Na ich widok mężczyzna odjechał na rowerze, policjanci dogonili go radiowozem. Gdy jeden z nich wysiadł, został dwukrotnie zaatakowany nożem. – Nóż znaleźliśmy na miejscu zdarzenia – powiedział Gleń. Wyjaśnił, że drugi z funkcjonariuszy nie gonił napastnika, ponieważ ratował życie kolegi. Dodał, że ranny to młody stażem policjant ma za sobą 1,5 roku służby.
Źródło info i foto: TVP.info

Młoda Polka zamordowana w Londynie. Policja szuka jej byłego chłopaka

23-letni Polak jest poszukiwany przez policję metropolitalną w Londynie w związku z morderstwem jego byłej dziewczyny, 20-letniej Karoliny C. Kobieta zginęła w czwartek od ran ciętych, w dzielnicy Limehouse na wschodzie miasta.

Według informacji Scotland Yardu mężczyzna miał w trakcie kłótni ranić nożem kobietę i kilka innych osób. Ofiara zmarła na miejscu. Dwie inne osoby, które próbowały ją obronić, zostały przewiezione do szpitala. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia przed przyjazdem policji. Inspektor Chris Jones z Metropolitan Police powiedział, że poszukiwany mężczyzna może mieszkać u przyjaciół lub znajomych, którzy nie znają przebiegu wydarzeń feralnej nocy.

– Jeśli tak jest, zachęcam ich do skontaktowania się z nami najszybciej, jak to możliwe – powiedział.

Jak dodał, policja będzie wdzięczna za każdą informację o miejscu pobytu poszukiwanego mężczyzny. Jones wskazał, że 23-latek pracuje w południowym Londynie, a także ma kontakty z osobami z północnych dzielnic: Tottenham i Upper Edmonton. Policja ostrzega, że mężczyzna może być agresywny.
Źródło info i foto: tvn24.pl