Apelacja Oscara Pistoriusa oddalona. Spędzi w więzieniu wiele lat

Ten wyrok zamyka całą sprawę. Sąd konstytucyjny w RPA odrzucił apelację Oskara Pistoriusa, który pod koniec 2017 roku został skazany na karę 13 lat i 5 miesięcy pozbawienia wolności za zamordowanie swojej partnerki Reevy Steenkamp. Według obrońców byłego paraolimpijczyka ich klient nieumyślnie zabił kobietę, dlatego wnioskowali o złagodzenie wyroku. Sąd nie zgodził się jednak z tymi argumentami i podtrzymał wcześniejszy wyrok.

Od tej decyzji Oscar Pistorius nie może się już odwoływać i kolejnych kilkanaście lat spędzi w więzieniu. Cała sprawa dotyczy tragedii, która wydarzyła się w lutym 2013 roku. W nocy lekkoatleta zastrzelił swoją partnerkę w domu. Kobieta przebywała wówczas w łazience, a Pistorius oddał w jej kierunku cztery strzały. Sam oskarżony twierdził, że pomylił swoją partnerkę z włamywaczem i dlatego zaczął strzelać.

Najpierw sąd przychylił się do tłumaczeń byłego paraolimpijczyka i wymierzył mu karę pięciu lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Kilka miesięcy później, zgodnie z prawem obowiązującym w RPA, lekkoatleta zamienił areszt na więzienie domowe.
Źródło info i foto: sportowefakty.pl

Oscar Pistorius pobity w więzieniu

Oscar Pistorius odbywa karę więzienia za zamordowanie swojej partnerki Reevy Steenkamp. Były lekkoatleta pobił się z innym osadzonym o publiczny telefon. W ubiegłym miesiącu najwyższy Sąd Apelacyjny w Republice Południowej Afryce zwiększył do 13 lat i 5 miesięcy karę więzienia nałożoną na Oscara Pistoriusa.

W RPA minimalna kara za morderstwo to 15 lat, ale sąd odliczył Pistoriusowi okres, który już spędził za kratami. Zdaniem sądu poprzedni wyrok nałożony na Pistoriusa w lipcu 2016 roku był „szokująco pobłażliwy”. Poruszający się na protezach były lekkoatleta miał brać udział w bójce z udziałem innego osadzonego. Mężczyźni pokłócili się o dostęp do publicznego telefonu. Pistorius został zabrany do więziennego lekarza. Badanie wykazało, że nie doznał większych obrażeń.

Służby więzienne wszczęły wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie.
Źródło info i foto: rp.pl

Apelacja prokuratury w sprawie Oscara Pistoriusa odrzucona

Sędzia Thokozile Masipa odrzuciła w piątek apelację prokuratury stanowej RPA w sprawie znanego niepełnosprawnego lekkoatlety i paraolimpijczyka Oscara Pistoriusa, skazanego na sześć lat pozbawienia wolności za zabójstwo swojej partnerki Reevy Steenkamp. 6 lipca 2016 roku sąd w Pretorii pod przewodnictwem Masipy skazał Pistoriusa na sześć lat pozbawienia wolności, Sportowiec bezpośrednio po odczytaniu wyroku trafił do więzienia.

Prokuratura w akcie oskarżenia żądała, aby Pistorius został skazany na 15 lat więzienia, a jednym z argumentów było, że jeden z najbardziej znanych niepełnosprawnych lekkoatletów na świecie nie wykazał w postępowaniu żadnej skruchy.

Z pięciu do sześciu lat więzienia

Sędzia Masipa, która prowadziła także pierwszy proces paraolimpijczyka, nie uznała w całości argumentów prokuratury, ale podniosła karę z pięciu do sześciu lat pozbawienia wolności. Prokuratura od razu zapowiedziała, że będzie apelowała o zmianę wyroku. W jej opinii sześć lat pozbawienia wolności za morderstwo swojej partnerki Reevy Steenkamp jest „szokująco pobłażliwe”. Teraz sędzia Masipa uznała, że apelacja „nie ma realnych szans powodzenia”.

Oddał cztery strzały

Do tragedii doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. W niejasnych okolicznościach sportowiec, m.in. pięciokrotny mistrz paraolimpijski, zastrzelił Steenkamp w swoim domu. Kobieta zginęła w toalecie, po tym jak Pistorius oddał cztery strzały przez zamknięte drzwi. Utrzymywał on, że to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż wziął ją za włamywacza.

Pod koniec 2014 roku w pierwszej instancji Pistorius został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Sąd uznał wtedy, że doszło jedynie do „nieumyślnego zabójstwa”. Więzienie opuścił już 20 października 2015, gdyż zgodnie z prawem w RPA osoby skazane na kary pozbawienia wolności nie większe niż pięć lat po odbyciu co najmniej 1/6 wyroku resztę mogą mieć zamienioną na areszt domowy. Sportowiec w więzieniu przebywał przez 10 miesięcy.

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się prokurator, który apelował o zmianę kwalifikacji czynu na morderstwo, za które groziłoby Pistoriusowi 15 lat więzienia. Za powrotem sportowca do więzienia wielokrotnie opowiadali się także krewni Steenkamp. 3 grudnia 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny RPA przychylił się do wniosku prokuratora i uznał Pistoriusa winnym morderstwa, jednocześnie kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia. Wcześniej Pistorius przebywał w areszcie domowym w posiadłości swojego wuja. Był objęty nadzorem elektronicznym, odebrano mu paszport.

Oscar Pistorius próbował popełnić samobójstwo w więzieniu?

Były niepełnosprawny lekkoatleta Oscar Pistorius znalazł się w szpitalu. Oficjalnie po tym, jak spadł z łóżka w swojej celi w więzieniu w Pretorii, gdzie odbywa karę za zamordowanie w 2013 roku swej partnerki Reevy Steenkamp – poinformowały źródła penitencjarne.

„Został hospitalizowany w sobotę po południu w wyniku obrażeń, jakich doznał po upadku ze swego łóżka” – powiedział agencji AFP rzecznik służby więziennej Singabakho Nxumalo.

Jak dodał, sportowiec jest już ponownie pod nadzorem służby więziennej, ale w skrzydle szpitalnym. Według południowoafrykańskiego tygodnika „City Press”, powołującego się informacje od współwięźniów Pistoriusa, lekkoatleta usiłował targnąć się na swoje życie, podcinając sobie żyły.

– Nie możemy potwierdzić tej informacji, to są tylko spekulacje – skomentował w niedzielę te rewelacje Nxumalo.

Winny morderstwa

Pod koniec 2014 roku, w pierwszej instancji, Pistorius został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Sąd uznał wtedy, że doszło jedynie do „nieumyślnego zabójstwa”. Więzienie opuścił już 20 października 2015, gdyż zgodnie z prawem w RPA osoby skazane na kary pozbawienia wolności nie większe niż pięć lat po odbyciu co najmniej 1/6 wyroku resztę mogą mieć zamienioną na areszt domowy. Sportowiec w więzieniu przebywał przez 10 miesięcy.

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się prokurator, który apelował o zmianę kwalifikacji czynu na morderstwo, za co groziłoby Pistoriusowi 15 lat więzienia. Za powrotem sportowca do więzienia wielokrotnie opowiadali się także krewni Steenkamp.

3 grudnia 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny RPA przychylił się do wniosku prokuratora i uznał Pistoriusa winnym morderstwa, jednocześnie kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia. W jego wyniku sąd w Pretorii skazał go na sześć lat pozbawienia wolności. Obrona zapowiedziała, że nie będzie odwoływać się od wyroku.

Do tragedii doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. W niejasnych okolicznościach sportowiec, m.in. pięciokrotny mistrz paraolimpijski, zastrzelił Steenkamp w swym domu. Kobieta zginęła w toalecie po tym, jak Pistorius oddał cztery strzały przez zamknięte drzwi. Utrzymywał, że był to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż wziął ją za włamywacza.
Żródło info i foto: Sport.pl

Oscar Pistorius z wyrokiem. 6 lat za zabicie narzeczonej

W środę rano zapadł wyrok w sprawie Oscara Pistoriusa. Niepełnosprawny lekkoatleta za zabicie swojej narzeczonej Reevy Steenkamp został skazany na karę więzienia. Za kratkami spędzi 6 lat. Do tragedii doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. W niejasnych okolicznościach sportowiec, m.in. pięciokrotny mistrz paraolimpijski, zastrzelił Steenkamp w swym domu. Kobieta zginęła w toalecie, po tym jak Pistorius oddał cztery strzały przez zamknięte drzwi. Utrzymywał on, że to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż pomylił ją z włamywaczem.

Pod koniec 2014 roku w pierwszej instancji Pistorius został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Sąd uznał wtedy, że doszło jedynie do „nieumyślnego zabójstwa”. Więzienie opuścił już 20 października 2015, gdyż zgodnie z prawem w RPA osoby skazane na kary pozbawienia wolności nie większe niż pięć lat po odbyciu co najmniej 1/6 wyroku resztę mogą mieć zamienioną na areszt domowy. Sportowiec w więzieniu przebywał przez 10 miesięcy.

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się prokurator, który apelował o zmianę kwalifikacji czynu na morderstwo, za które groziłoby Pistoriusowi 15 lat więzienia. Za powrotem sportowca do więzienia wielokrotnie opowiadali się także krewni Steenkamp. 3 grudnia 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny RPA przychylił się do wniosku prokuratora i uznał Pistoriusa winnym morderstwa, jednocześnie kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Ostatnio Pistorius przebywał w areszcie domowym w posiadłości swojego wuja. Był objęty nadzorem elektronicznym, odebrano mu paszport.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Oscar Pistorius walczy o niższy wyrok

W środę, w trzecim dniu powtórnych przesłuchań mających na celu zmianę wyroku ws. Oscara Pistoriusa, oskarżonego w 2013 r. o zabicie swojej dziewczyny, niepełnosprawny biegacz został poproszony przez swego obrońcę o zdjęcie protez. Obrona prawdopodobnie chciała w ten sposób wzbudzić współczucie sądu, wcześniej członkowie rodziny Reevy Steenkamp zeznawali bowiem, tonąc we łzach. Rozprawy od poniedziałku trwają codziennie w stolicy RPA – Pretorii. O wyroku na Pistoriusa decyduje obecnie Sąd Najwyższy.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Jest już termin rozprawy Oscara Pistoriusa

Sąd Najwyższy RPA wyznaczył na 13 czerwca początek rozprawy oskarżonego o morderstwo swojej dziewczyny Reevy Steenkamp Oscara Pistoriusa. Paraolimpijski mistrz w 2013 roku został już uznany za winnego nieumyślnego zabójstwa, ale teraz zmieniono kwalifikację czynu. W marcu sąd odrzucił wniosek adwokata sportowca Andrew Fawcetta m.in. o ponowne rozpatrzenie sprawy, gdyż – jego zdaniem – doszło wyłącznie do nieszczęśliwego wypadku, a nie do morderstwa.

Do tragedii doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. W niejasnych okolicznościach najbardziej znany niepełnosprawny sportowiec, m.in. pięciokrotny mistrz paraolimpijski, zastrzelił Steenkamp w swoim domu. Kobieta zginęła w toalecie, po tym jak Pistorius oddał cztery strzały przez zamknięte drzwi. Sportowiec utrzymywał, że to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż pomylił ją z włamywaczem.

Pod koniec 2014 roku w pierwszej instancji Pistorius został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Sąd uznał wtedy, że doszło jedynie do „nieumyślnego zabójstwa”. Więzienie opuścił już 20 października 2015, gdyż zgodnie z prawem w RPA osoby skazane na kary pozbawienia wolności nie większe niż pięć lat po odbyciu co najmniej 1/6 wyroku resztę mogą mieć zamienioną na areszt domowy. Sportowiec w więzieniu przebywał przez 10 miesięcy.

Z rozstrzygnięciem w pierwszej instancji nie zgadzał się prokurator, który apelował o zmianę kwalifikacji czynu na morderstwo. Za powrotem sportowca do więzienia wielokrotnie opowiadali się także krewni Steenkamp.

3 grudnia 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny RPA przychylił się do żądania prokuratora i uznał Pistoriusa winnym morderstwa Reevy Steenkamp. Ta decyzja spowodowała, że niepełnosprawny lekkoatleta może trafić do więzienia nawet na 15 lat. O wymiarze kary zdecyduje sąd niższej instancji w Pretorii. Aktualnie oskarżony przebywa w areszcie domowym w posiadłości swojego wuja. Jest objęty nadzorem elektronicznym, odebrano mu paszport.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Oscar Pistorius winny morderstwa Reevy Steenkamp

Sąd Najwyższy w Pretorii przychylił się do apelacji prokuratora i uznał Oscara Pistoriusa winnym morderstwa Reevy Steenkamp. Niepełnosprawny lekkoatleta może trafić do więzienia na co najmniej 15 lat. O wymiarze kary zdecyduje sąd niższej instancji.

Rok temu Pistorius został skazany na pięć lat więzienia. Sąd uznał, że doszło do „nieumyślnego zabójstwa”. Więzienie opuścił już 20 października, bo zgodnie z prawem w RPA osoby skazane na kary pozbawienia wolności nie większe niż pięć lat po odbyciu co najmniej 1/6 wyroku resztę mogą mieć zamienioną na areszt domowy. Sportowiec w więzieniu przebywał przez 10 miesięcy.

Prokurator apelował jednak o zmianę kwalifikacji czynu na morderstwo, a krewni Steenkamp dopominali się o powrót Pistoriusa do więzienia. Do tragicznego wydarzenia doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. W niejasnych okolicznościach pięciokrotny mistrz paraolimpijski zastrzelił w domu swoją partnerkę. Reeva Steenkamp zginęła w toalecie po tym, jak Pistorius oddał cztery strzały przez zamknięte drzwi. Sportowiec utrzymywał, że to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż, jak twierdził, pomylił kobietę z włamywaczem.

Dodatkowo Oscar Pistorius otrzymał karę trzech lat w zawieszeniu za to, że wystrzelił z pistoletu w podłogę podczas pobytu w zatłoczonej restauracji. Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił na igrzyskach olimpijskich. Pistorius wystartował w Londynie w 2012 roku. 15 lipca 2007 roku w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Oscar Pistorius opuścił więzienie

W październiku ubiegłego roku sąd uznał, że Oscar Pistorius jest winny „nieumyślnego spowodowania śmierci” swojej dziewczyny, Reevy Steenkamp. Proces sportowca-mordercy śledziły media na całym świecie, a gdy ogłoszono wyrok, wielu komentatorów było zdania, że jest nieadekwatny do popełnionej zbrodni. Południowoafrykańską prokuratura żądała bowiem dla niego 25 lat pozbawienia wolności za morderstwo z zimną krwią. Ostatecznie Pistoriusa skazano jedynie na 5 lat więzienia.

Po zaledwie roku odsiadki Pistorius wyszedł wczoraj z więzienia i został przewieziony do… luksusowej willi swojego wujka. Transport sportowca odbył się nocą, w ścisłej tajemnicy. Policja obawiała się protestów i prób zatrzymania konwoju. Sąd zadecydował, że biegacz spędzi 5 lat zamknięty w domu. Założono mu specjalną bransoletkę na nogę i przydzielono dwóch strażników.

Rodzice zamordowanej Reevy Steenkamp nie skomentowali uwolnienia Oscara. Z mediami skontaktował się natomiast jego bogaty wujek, który powiedział:

„Jesteśmy szczęśliwi, że Oscar jest w domu. Przeszliśmy piekło. Teraz spędzi resztę kary bezpieczny razem z rodziną”.
Żródło info i foto: Pudelek.pl

Oscar Pistorius resztę kary spędzi w domu

Oscar Pistorius wychodzi z więzienia w przyszły wtorek i resztę kary będzie odbywał w domu – informują południowoafrykańskie media. Niepełnosprawny lekkoatleta w ubiegłym roku został skazany na pięć lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci swojej dziewczyny.

Tragedia wydarzyła się w nocy z 13 na 14 lutego 2013 r. W niejasnych okolicznościach pięciokrotny mistrz paraolimpijski zastrzelił w domu partnerkę. Reeva Steenkamp zginęła w toalecie po tym, jak Pistorius oddał cztery strzały przez zamknięte drzwi. Sportowiec utrzymywał, że pomylił kobietę z włamywaczem.

Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich; wystartował w Londynie w 2012 r. Obie nogi stracił w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 r. w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl