Gang narkotykowy wyznaczył nagrodę za zabicie psa. Wykrył ogromną ilość narkotyków

Ma na swoim koncie rekordową liczbę wykrytych narkotyków. W swojej sześcioletniej karierze w policji pomogła aresztować prawie 245 przestępców, za co otrzymała dwa medale. Jest tak skuteczna, że największy kolumbijski gang wyznaczył za jej zabicie nagrodę w wysokości 70 tysięcy dolarów. Teraz Sombra jest najlepiej strzeżonym psem w Kolumbii. Źródła w służbach kolumbijskich podały, że Urabeños – jedna z największych mafijnych grup narkotykowych w Kolumbii – za głowę policyjnego owczarka niemieckiego oferuje 200 milionów pesos (70 tysięcy dolarów). To odpowiedź na wykrycie przez Sombrę w miejscowości Turbo na północy kraju 5 ton kokainy należącej do gangu. Wartość znaleziska oszacowano na kilkaset milionów dolarów. To pierwszy przypadek, kiedy kolumbijski gang wyznaczył nagrodę pieniężną za głowę zwierzęcia.

Najlepiej strzeżony pies w Kolumbii

Sombra, co w języku hiszpańskim oznacza „cień”, ze względów bezpieczeństwa została przetransportowana samolotem do stolicy kraju, Bogoty – pisze BBC. Jak podają media, Sombra jest obecnie najbardziej chronionym psem w Kolumbii. Służby uważają, że międzynarodowe lotnisko z dala od miejsca, gdzie wpływy gangu są najsilniejsze, będzie bezpieczniejsze dla psa. Nie jest to jednak jedyny środek zapobiegawczy. Policja poinformowała, że oprócz jej stałego opiekuna w trakcie podróży suczce towarzyszyli także specjalni oficerowie, mający zapewnić jej bezpieczeństwo podczas drogi.
Źródło info i foto: tvn24.pl

W ubiegłym roku we Francji rozbito rekordową liczbę grup przemycających migrantów

W 2017 roku we Francji rozbito rekordową liczbę 303 grup przemycających migrantów; to wzrost o prawie sześć proc. w porównaniu do roku 2016 – podaje dziś AFP, powołując się na źródła w policji. Jednocześnie poinformowano, że w ciągu sześciu lat, od 2011 do 2017 r., liczba rozbitych organizacji zajmujących się tym procederem wzrosła o 67 proc.

139 spośród unieszkodliwionych w 2017 r. siatek przestępczych pomagało migrantom w nielegalnym dostaniu się do Francji i pobycie w tym kraju (w 2016 r. było ich 118). Liczne grupy zajmowały się także m.in. organizacją nielegalnej pracy i fikcyjnych małżeństw, podrabianiem dokumentów czy kradzieżą tożsamości.

Łącznie zatrzymano 2098 osób, 1627 zostało umieszczonych w areszcie, 940 stanęło już przed sądem.

Według źródeł policyjnych przestępcy zajmowali się przemytem ludzi głównie z Iraku, Demokratycznej Republiki Konga, Chin, Maroka i Albanii.

AFP przypomina, że urzędujący od maja 2017 r. francuski prezydent Emmanuel Macron uczynił politykę migracyjną jednym ze swoich priorytetów i podkreślał, że chce jej głębokiej reformy, by uregulować ruch migracyjny. Wkrótce MSW ma zaprezentować projekt ustawy dotyczącej migracji; przepisy mają dać siłom bezpieczeństwa „większą swobodę działania”. Zmianom tym sprzeciwiają się organizacje wspierające migrantów.
Źródło info i foto: onet.pl

USA: Rekordowa sprzedaż broni palnej w 2017 roku

Z opublikowanego w środę raportu FBI wynika, że w 2017 roku sprzedano w Stanach Zjednoczonych rekordową ilość broni palnej – aż 25 milionów sztuk.

Dane FBI wskazują, że w roku 2017 wysłano ponad 25 mln zapytań do krajowego rejestru kryminalnego (National Instant Criminal Background Check System) w celu uzyskania zaświadczenia o niekaralności potrzebnego do zakupu broni palnej w USA. Ilość zapytań jest według producentów i entuzjastów broni palnej najbardziej miarodajnym wskaźnikiem sprzedaży broni.

Największy poziom sprzedaży został zanotowany w maju, sierpniu oraz grudniu. Tylko w grudniu w krajowym rejestrze sprawdzono ponad 2,5 mln osób.

„Nigdy nie widziałem tak podzielonego kraju”

Justin Anderson, dyrektor marketingu firmy Hyatt Guns of Charlotte, która jest jednym z największych sprzedawców broni palnej dla policji i ludności cywilnej, powiedział portalowi Washington Examiner, że na wzrost sprzedaży złożyło się parę różnych czynników, ale najważniejsza ma być atmosfera w USA.

– Nigdy nie widziałem tak podzielonego kraju. Te podziały stwarzają atmosferę strachu, a strach zawsze wpływał na zwiększenie sprzedaży broni palnej. Dodatkowo są incydenty terrorystyczne, niepewność spowodowaną Koreą Północną, masowe strzelaniny i zagrożenie brutalną przestępczością – podsumował Anderson.

– Broń stała się teraz bardziej społecznie akceptowalna. Dziesięć lat temu, gdy zaczynałem w tym biznesie, broń była zakazanym tematem w koleżeńskich rozmowach. Dzisiaj broń palna staje się po prostu popularna – dodał.

Eksperci spodziewali się spadku zainteresowania bronią palną po przegranej Hillary Clinton w ostatnich wyborach prezydenckich USA. Clinton, tak jak Partia Demokratyczna, opowiadała się za ograniczeniem dostępu do broni palnej w Stanach Zjednoczonych, co spowodowało wzrost sprzedaży w roku 2016 wynikający głównie z obawy o wejście nowych, bardziej rygorystycznych regulacji.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Do portu w Sycylii dobił statek z rekordową liczną młodych migrantów

Do portu w Palermo na Sycylii wpłynął statek z rekordową liczbą nieletnich migrantów, uratowanych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin z dryfujących na Morzu Śródziemnym łodzi i pontonów. Na pokładzie jednostki jest łącznie 606 migrantów, z czego 241 to osoby nieletnie.

Włoskie media zauważają, że nigdy wcześniej nie uratowano jednocześnie tak wielu nieletnich z łodzi płynących z wybrzeży Afryki. W grupie tej jest też 11 kobiet w ciąży i duża liczba rannych. Wszyscy zostali uratowani w czasie siedmiu operacji na morzu.

Przybysze pochodzą z wielu krajów Afryki; jest też 50 Syryjczyków.

Spośród 241 kilkunastolatków 170 jest bez opieki osoby dorosłej, co również – podkreśla się – stanowi wyjątkową sytuację. Dlatego jednostkę Aquarius organizacji humanitarnej Sos Mediterranee nazwano „statkiem dzieci”. Na Sycylii znajduje się 300 osób mających uprawnienia do opieki nad nieletnimi migrantami w specjalnych ośrodkach. Liczba przebywających tam nastolatków, przede wszystkim z Gambii, Gwinei, Nigerii, Erytrei i Wybrzeża Kości Słoniowej sięga zaś siedmiu tysięcy.

Z powodu coraz bardziej dotkliwego braku opiekunów w październiku rozpoczną się szkolenia dla 120 kandydatów, którzy chcą wykonywać tę pracę. Warunkiem jest ukończenie 25 lat i niekaralność. Zgodnie z przepisami jedna osoba powinna zajmować się jednym nieletnim pozbawionym opieki lub dwojgiem – trojgiem mniejszych dzieci.

Tymczasem w Palermo, jak podała Ansa, jedna z opiekunek zajmowała się 500 migrantami. Międzynarodową Organizacja ds. Migracji podała w piątek w Genewie, że od początku roku na Morzu Śródziemnym zginęło 2775 osób, które próbowały dostać się do Europy.

Łącznie do krajów europejskich dostało się od stycznia ponad 140 tys. migrantów, z czego trzy czwarte do Włoch.
Źródło info i foto: interia.pl

Włochy: Rekordowa liczba deportacji imigrantów z powodu walki z terroryzmem

O ponad 80 procent w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła liczba imigrantów wydalonych z Włoch w ramach prewencji i walki z międzynarodowym terroryzmem. Od początku roku z powodów bezpieczeństwa deportowano 67 osób – podało MSW w Rzymie. To rekordowa liczba – podkreśla się w środę w analizie danych, przedstawionych przez resort spraw wewnętrznych. W tym samym okresie w 2016 roku Włochy musiało opuścić 37 podejrzanych o radykalizm i sympatie dla Państwa Islamskiego.

Niecałe 200 osób od 2015 roku

Od początku 2015 roku, czyli od zamachu dżihadystów na paryską redakcję „Charlie Hebdo”, z Włoch wydalono 199 osób, wśród nich trzech imamów. To jedna z podstawowych form prewencji, stosowanych przez włoskie władze w związku z zagrożeniem terrorystycznym. MSW poinformowało również, że wzrosła liczba aresztowanych ekstremistów; było ich 29 w porównaniu z 25 w ciągu siedmiu miesięcy zeszłego roku.

Ujawniono, że prowadzona jest obserwacja 125 osób, podejrzanych o to, że walczyły w szeregach Państwa Islamskiego. O 46 procent wzrosła liczba wniosków o azyl złożonych przez migrantów przybyłych do Włoch. Od stycznia zanotowano ich 86 tysięcy. Dotąd odrzucono 52 procent z nich.

Przemytnicy reklamują się na Facebooku

Do ostatniego poważnego zdarzenia doszło w Toskanii. 19-letni imigrant z Wybrzeża Kości Słoniowej zaatakował nożem i ciężko zranił kierowcę autobusu koło Sieny. Karabinierzy, aby zatrzymać napastnika, oddali w jego stronę strzał, raniąc go w nogę.

Tymczasem przemytnicy ludzi reklamują swoje usługi na Facebooku, a urzędnicy UE monitorują ich aktywność. W ogłoszeniach, którymi wabią uchodźców, przemytnicy umieszczają atrakcyjne zdjęcia, np. wycieczkowców. Za przeprawę z Libii do Włoch, tyle że drewnianą łodzią, chcą 1000 dolarów.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Bułgar zatrzymany na lotnisku Chopina. Próbował przemycić do Polski 3,5 kg kokainy

Na warszawskim lotnisku Chopina zatrzymano obywatela Bułgarii, który usiłował przemycić do Polski 3,5 kg kokainy. To rekordowa próba przemytu narkotyku w tym roku. Zatrzymany na lotnisku 33-letni mężczyzna wracał z Brazylii. Narkotyk zaszył w plecaku i w podręcznej torbie. Było to rekordowe w tym roku przejęcie narkotyków na Lotnisku Chopina – powiedział rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie podinsp. Piotr Tałałaj. Czarnorynkowa wartość przechwyconej kokainy to 700 tysięcy złotych.

Zazwyczaj, tego typu przemycany towar cechuje bardzo wysoka czystość. W tym przypadku handlarze narkotyków mogliby przygotować nawet 30 tysięcy działek – powiedział rzecznik. (Narkotyki) Były owinięte folią i gąbką. Całość sprawiała wrażenie zwyczajnych bagaży. Dopiero po rozpakowaniu bagaży na ekranie urządzenia rtg można było zauważyć, że w środku jest coś jeszcze – powiedział Tałałaj. Po rozpruciu, celnicy wyjęli siedem pakunków. Wydobyta substancja przebadana została narkotestem, który dał pozytywny wynik wskazujący na obecność kokainy – dodał.

Jak poinformował, zatrzymany 33-latek decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące. Za przemyt narkotyków grozi do pięciu lat więzienia. Sprawę prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem prokuratury.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Bułgaria: Przejęto ponad 423 kg heroiny

Bułgarscy celnicy przejęli rekordową w ostatnich latach partię 423,2 kg heroiny o wartości 36,5 mln euro – poinformowały w niedzielę bułgarskie władze. Według prokuratora naczelnego Sotira Cacarowa to największa ilość narkotyku przejęta w jednym pojeździe.

Narkotyk pochodził z Iranu. Jak ustaliła policja bułgarska, wwieziono go do Bułgarii 17 maja w irańskiej ciężarówce i został przeładowany na bułgarską, aby nie budzić podejrzeń celników. Kierowca drugiego pojazdu jest Bułgarem. Jego pojazd z przyczepą zatrzymano do szczegółowej kontroli na przejściu z Rumunię Widin-Calafat. Narkotyk był przeznaczony na rynek Holandii.
 
Według szefa służb operacyjnych MSW Mładena Marinowa przejęta heroina odznacza się wysokim stopniem czystości, toteż eksperci wysoko ocenili jej wartość.

„Bałkański szlak” z Bliskiego Wschodu na zachód Europy
 
To druga w ciągu miesiąca duża partia pochodzącej z Iranu heroiny, którą zatrzymano na bułgarskiej granicy. 24 kwietnia na największym przejściu granicznym z Turcją Kapitan Andreewo przejęto 214 kg heroiny o wartości ok. 7 mln euro. Transportujący narkotyk pojazd na irańskiej rejestracji według dokumentów udawał się do Polski. Przez Turcję i Bułgarię przebiega tzw. „bałkański szlak” narkotykowy z Bliskiego Wschodu do Europy Zachodniej.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Rekordowa liczba zabójstw policjantów w USA

Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek na Kapitolu, że zabójstwa policjantów w stylu zasadzek, które miały miejsce w społecznościach mniejszości narodowych, są „plamą na tkaninie społeczeństwa”. Wyraził on także całkowite poparcie dla stróżów prawa i ich pracy. Prezydent Trump, przemawiając z okazji 36. Dnia Pamięci Narodowej Służb Mundurowych w ramach Narodowego Tygodnia Policji, nawiązał tym do zeszłorocznych napięć w społecznościach afroamerykańskich oraz dodał, że za dużo Amerykanów przeciwstawia się służbom mundurowym i przez to utrudnia im pracę.

„Policja jest oczerniania i zniesławiana”

– Żyjemy w czasach, w których nasza policja jest nie tylko niesłusznie oczerniana i zniesławiana, ale także spotyka się z wrogością i przemocą (…) W zeszłym roku zostało zabitych więcej oficerów policji niż w jakimkolwiek innym roku od ponad dwóch dekad – powiedział prezydent. Trump dodał, że „należy przedkładać prawdę ponad politykę, sprawiedliwość ponad układy, a bezpieczeństwo Amerykanów ponad wszystko”. – Jesteśmy to winni poległym stróżom prawa i ich pamięci – mówił.

Prezydent podkreślił także, że „ataki na policjantów muszą się zakończyć i to natychmiast”. – Obywatele amerykańscy muszą współpracować ze sobą i stróżami prawa, tak aby społeczeństwa były dla wszystkich bezpieczniejsze – zaznaczył. Prezydent USA nawiązał przy tym do zasadzek na policję, które miały miejsce w zeszłym roku w Baton Rouge i w Dallas.

Krytyka Obamy

Niektórzy stróże prawa krytykowali byłego prezydenta Baracka Obamę za to, że podczas szczytu napięć pomiędzy policją a mniejszościami narodowymi w zeszłym roku, zamiast wspierać policję, rozzuchwalał swoim postępowaniem ruch Black Lives Matter (Życie Czarnych ma znaczenie), narażając tym samym bezpieczeństwo policjantów. Obama powołał specjalną grupę zadaniową, która miała zająć się działaniami policji i nowymi praktykami ukierunkowanymi na budowę lepszych relacji pomiędzy departamentami policji a społecznościami mniejszości narodowych.

Trump poniekąd nawiązał do tych wysiłków, mówiąc obecnym na Kapitolu policjantom: „Chcę żebyście wiedzieli, że patriotyczni Amerykanie wszystkich ras prawdziwie kochają i wspierają policję. Bardzo smutne jest to, że wielu współczesnych polityków nie chce tego powiedzieć, bo uważa, że jest to niepoprawne politycznie albo może urazić ich wyborców”.

– Ja będę o tym mówił i będę to mówił z dumą – zapewnił. Prezydent zaapelował jednocześnie: „Niech dzisiejszy dzień będzie początkiem nowej ery szacunku dla naszych służb mundurowych”. Uroczystości 36. Dnia Pamięci Narodowej Służb Mundurowych w ramach Narodowego Tygodnia Policji upamiętniają stróżów prawa, którzy w zeszłym roku oddali życie podczas pełnienia swoich obowiązków służbowych.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Nagrody dla służb mundurowych po szczycie NATO i ŚDM

Służby mundurowe podporządkowane resortowi spraw wewnętrznych i administracji mają otrzymać rekordową sumę nagród w wysokości 30 milionów złotych. Mundurowi, którzy dbali o bezpieczeństwo podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży mają dostać średnio po tysiąc złotych – podaje portal rmf24.pl.

MSWiA przeznaczy ze swojego budżetu 30 milionów złotych, a cała kwota ma zostać rozdzielona pomiędzy 30 tysięcy osób. Najwięcej z nich stanowią „funkcjonariusze liniowi”, którzy pomagali pielgrzymom i gościom w trakcie wizyty papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Wśród nagrodzonych znajdują się także m.in.: dowódcy operacji, szefowie sztabów i osoby cywilne. Łączna suma nagród będzie największa od wielu lat.

Organizacyjny sukces służb podczas ŚDM

Po ŚDM zagraniczne media chwaliły organizatorów i gościnność Polaków. Zwracały uwagę na nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, jakie wprowadzono w Polsce na czas wydarzenia. Policjanci i funkcjonariusze innych służb byli wszędzie, a młodzież była spokojna i radosna – relacjonowano.

– Wszyscy czuliśmy atmosferę tego, co się w naszym kraju dzieje i mieliśmy potrzebę funkcjonowania na najwyższych obrotach – mówił o służbie policjantów podczas ŚDM komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

– Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że najbardziej zaskoczyło nas to, co było dla nas najprzyjemniejsze, czyli reakcje tych dla których tę służbę pełniliśmy – dowody sympatii, które otrzymywaliśmy w trakcie trwania ŚDM i po ich zakończeniu – podkreślił komendant po ŚDM. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o pielgrzymów, którzy podchodzili do policjantów, rozmawiali z nimi, dziękowali im, a zdarzało się, że i specjalnie dla nich śpiewali.

– Z ŚDM będę pamiętać m.in. policjantów, którzy np. przenoszą osoby potrzebujące pomocy medycznej, rozdają wodę w sektorach np. w Brzegach, czy przybijają piątki z pielgrzymami. Przygotowując się do tego wydarzenia jako kadra kierownicza, staraliśmy się przekazywać im, że warto nastawić się na pomocowy charakter służby. Mówiliśmy, by odłożyli bloczki mandatowe, zapomnieli o statystykach i starali się pomagać pielgrzymom – dodał generał.

Według niego takie podejście do uczestników ŚDM przyniosło efekty. Zaznaczył, że atmosfera wydarzenia kształtowana zarówno przez fakt wizyty papieża Franciszka jak i zachowanie tysięcy pielgrzymów powodowała, że mimo 2,3 godzin snu policjanci chętnie wracali do służby.
Żródło info i foto: onet.pl

„Rekordowa liczba nielegalnych przekroczeń granic UE”

Unijna agencja ds. granic zewnętrznych Frontex poinformowała, że w ciągu 11 miesięcy granice UE nielegalnie przekroczyła rekordowa liczba ok. 1,55 miliona ludzi. W listopadzie nielegalnych przekroczeń zewnętrznych granic UE naliczono 269 tys.; w listopadzie 2014 roku były to 283 tys. Liczba migrantów docierających do Grecji wyniosła w listopadzie 108 tys., czyli była o ponad połowę mniejsza niż w październiku. Frontex wiąże ten spadek z pogarszającą się pogodą, utrudniającą przeprawę z Turcji na greckie wyspy, ale nie wyklucza, że pewną rolę odegrały także zaostrzone kontrole graniczne na tzw. trasie przez Bałkany Zachodnie.

Na Bałkanach Zachodnich naliczono w listopadzie 164 tys. nielegalnych przekroczeń zewnętrznych granic UE, a w okresie od stycznia do końca listopada – 667 tys., czyli 22 razy więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku.

W okresie od stycznia do końca listopada br. liczba migrantów docierających na greckie wyspy wyniosła ponad 715 tys., co oznacza, że była 16 razy wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najwięcej przybyło Syryjczyków, a w następnej kolejności Afgańczyków i Irakijczyków. Listopad był czwartym z kolei miesiącem spadku liczby migrantów zaobserwowanych między Libią a Włochami.

Liczba wykrytych przypadków nielegalnego dotarcia tą trasą do UE wyniosła w listopadzie 3,2 tys., co oznacza spadek o dwie trzecie w porównaniu z październikiem. Najwięcej migrantów docierających do Włoch stanowili Erytrejczycy i Nigeryjczycy. Frontex zwrócił uwagę że wielu z tych migrantów, których policzono w Grecji, po raz drugi wjechało do UE przez Węgry bądź Chorwację.
Żródło info i foto: interia.pl