CBA rozbiło grupę przestępczą, która wyłudziła 41 mln zł z podatku VAT

Agenci CBA zatrzymali dwie osoby wchodzące w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem VAT. Zatrzymane osoby łącznie wyłudziły ponad 40 mln zł.

– Ze zgromadzonego do tej pory w śledztwie materiału wynika, że członkowie grupy działając pod pozorem prowadzenia działalności gospodarczej, fikcyjnie obracali opakowaniami kartonowymi. Ustalenia śledczych wskazują, że członkowie grupy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wystawili blisko 1500 faktur VAT na kwotę ponad 41 mln zł, dokumentując pozorną sprzedaż. Następnie występowali o zwrot naliczonego VAT, czym wyrządzili szkodę w mieniu Skarbu Państwa na co najmniej 9.5 mln zł. Fikcyjny obrót towarem miał miejsce pomiędzy co najmniej 6 podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi na terenie Polski i jednym na terenie Czech – informuje Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Zatrzymani usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, oszustwa oraz prania brudnych pieniędzy.

W styczniu i lutym tego roku CBA zatrzymało już pięciu podejrzanych do tej sprawy, w tym odpowiedzialnego za zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą oraz tzw. słupów wystawiających fikcyjne faktury VAT. Wobec kierownika grupy sąd zastosował trzymiesięczny areszt
Źródło info i foto: gloswielkopolski.pl

ABW rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą nieruchomości

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali pięć osób podejrzanych o współudział w wyłudzaniu prawa własności nieruchomości na terenie Warszawy i okolic – informuje portal tvp.info. Cztery zatrzymane osoby trafiły do aresztu, część z pozostałych członków grupy objęto m.in. dozorem policyjnym oraz zastosowano poręczenie majątkowe w wys. do 20 tys. zł. Jak podaje portal, do zatrzymania doszło 19 września br.

Według tvp.info w ramach swojej działalności członkowie grupy, m.in. Rafał K., Daniel B., Wojciech S., Leszek J., uzyskiwali prawo do obrotu nieruchomościami na terenie Warszawy i okolic na podstawie podrobionych pełnomocnictw notarialnych sporządzonych przez notariusza, który od dłuższego czasu nie wykonywał swojego zawodu (jest na emeryturze). Po uzyskaniu wpisu w księdze wieczystej nieruchomości, na podstawie sfałszowanych dokumentów, grupa dokonywała dalszej odsprzedaży nieruchomości kolejnym nabywcom.

Jeden z aresztowanych to m.in. notariusz, z którego usług korzystali Daniel B. i Rafał K. Inny członek grupy, Wojciech S., jest podejrzany o nabycie nieruchomości w Warszawie, Podkowie Leśnej i Tarczynie na podstawie podrobionych pełnomocnictw. S. posługiwał się sfałszowanymi dokumentami tożsamości. Chciał też przejąć kolejne nieruchomości położone w Konstancinie-Jeziornej oraz Warszawie o łącznej szacowanej wartości ponad 25 mln złotych – czytamy na portalu tvp.info.

Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia (oszustwa), przywłaszczenia oraz posługiwania się sfałszowanymi dokumentami (akt notarialny kupna–sprzedaży). Czterech podejrzanych trafiło do aresztu. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Policjanci CBŚP rozbili grupę podejrzaną o wyłudzenia podatku VAT

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o wielomilionowe wyłudzenia podatku VAT przy międzynarodowym handlu folią i blachą. Funkcjonariusze zatrzymali 10 osób. Według ustaleń funkcjonariuszy rzeszowskiego CBŚP i śledczych z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, w wyniku przestępczej działalności grupy Skarb Państwa mógł stracić ok. 7 mln zł. Przestępcy wyłudzali zwrot podatku VAT z tytułu eksportu towaru na Ukrainę i dostawy towarów na rzecz czeskiego kontrahenta.

– Nielegalny mechanizm opierał się na „karuzelowym” obrocie folią i blachą między tymi samymi firmami, tworzącymi łańcuchy pozorowanego przepływu towarów i transferowania środków pieniężnych. Wartość obrotu to ok. 35 mln zł – powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Jak poinformowała, spośród 10 zatrzymanych osób, trzy są podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, a cztery – o udział w niej.

– Dodatkowo osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą i członkowie tej grupy usłyszeli zarzuty prania pieniędzy w łącznej kwocie 6 mln zł – powiedziała Jurkiewicz.

Decyzją sądu trzy osoby zostały aresztowane. Na poczet przyszłych kar śledczy przejęli nieruchomości warte ponad 4 mln zł.
Źródło info i foto: TVP.info

Handlowali fikcyjnym drewnem. Wyłudzili VAT na ok. 60 mln złotych

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło gang, który przy pomocy 80 firm z Polski, Czech, Słowacji i Węgier wyłudzał podatek VAT na fikcyjnym obrocie egzotycznym drewnem. Zatrzymano 32 osoby. Przy pomocy 80 firm z Polski, Czech, Słowacji i Węgier wyłudzał podatek VAT na fikcyjnym obrocie egzotycznym drewnem. Straty sięgnęły 60 mln zł, zatrzymano 32 osoby.

Jak poinformowała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz, gang ma na swoim koncie też pranie pieniędzy.

– Generalny Inspektor Informacji Finansowej ujawnił nieprawidłowości w działalności gospodarczej jednej ze śląskich firm, chodziło o wyłudzanie nienależnego podatku VAT. Sprawą zajęli się policjanci z CBŚP z Wrocławia i inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej. Ustalono m.in., że w proceder zamieszanych jest ok. 80 firm nie tylko z Polski, ale też z Czech, Słowacji i Węgier – powiedziała Hamelusz.

„Słupy” na wspólnym rynku

Firmy „słupy” wyłudzały podatek na podstawie fikcyjnych wewnątrzwspólnotowych dostaw. – Często nie miały żadnego doświadczenia w handlu drewnem. Starały się jednak uwiarygodnić działalność- jedna z firm miała np. kupić specjalne maszyny do obróbki drewna – dodała Hamelusz.

Drewnem „handlowano” w różny sposób -„towarem” miały być np. elementy mebli z niego wykonane.

– W sumie, jak dotąd, zatrzymano 32 osoby. Wszystkie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania pieniędzy, a także przestępstw skarbowych. Sześć osób, w tym czterech głównych organizatorów: Marek C., Robert. R., Łukasz M. i Piotr H., zostało aresztowanych – podkreśliła Hamelusz.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

CBŚP rozbiło międzynarodową grupę narkotykową

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji, wspierani przez kolegów z SAT z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., zatrzymali kolejne osoby, wchodzące w skład międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się uprawą konopi indyjskich. Działania funkcjonariuszy doprowadziły do zlikwidowania plantacji, z której do obrotu mogło trafić nawet 300 kg marihuany o czarnorynkowej wartości 900 tysięcy złotych.

Zatrzymania przeprowadzone przez funkcjonariuszy CBŚP są kolejnym etapem śledztwa, prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie, dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się uprawą konopi indyjskich. Dzięki profesjonalnym działaniom policjantów, zatrzymane zostały nie tylko osoby, które brały bezpośredni udział w uprawie narkotyków, ale także osoby, które były odpowiedzialne za kierowanie działalnością przestępczą. W trakcie ostatniej realizacji zatrzymanych zostało dwóch mężczyzn w wieku 40 i 61 lat, należących do ścisłego kierownictwa grupy. Jeden z zatrzymanych podejrzany jest o finansowanie i organizowanie uprawy konopi w byłych pomieszczeniach jednostki wojskowej na terenie gm. Rzepin.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, jeden z nich dodatkowo kierowania grupą, a także zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wobec mężczyzny, któremu zarzucono kierowanie grupą, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Drugi mężczyzna otrzymał wolnościowe środki zapobiegawcze.
Skuteczne działanie policjantów CBŚP doprowadziło do zlikwidowania plantacji, składającej się z kilku pomieszczeń, w których łącznie znajdowały się 3 tysiące krzewów konopi indyjskich. Aż 207 sztuk to tzw. matki, służące do uzyskiwania sadzonek, które miały zwiększyć uprawę. Celem działania członków grupy była uprawa 9 tysięcy krzaków. Ze zlikwidowanej przez funkcjonariuszy plantacji w ciągu 8-tygodniowych okresów wzrostu mogło na rynek trafić nawet 300 kilogramów marihuany o czarnorynkowej wartości 900 000 złotych. Do tej sprawy zatrzymanych zostało już 15 osób, w tym 2 obywateli Holandii. Wobec 13 podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Żródło info i foto: Policja.pl

CBŚ rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się włamaniami do domów jednorodzinnych, punktów handlowych, kradzieżami, wymuszeniami rozbójniczymi i pobiciami na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Funkcjonariusze zatrzymali 5 osób, z których 3 zostały tymczasowo aresztowane. Podejrzani usłyszeli ponad 40 zarzutów. Z ustaleń śledczych wynika, że założycielem i liderem grupy był 41-letni Kazimierz B., pochodzący z małej podolsztyńskiej miejscowości. Mężczyzna zaangażował do współpracy 50-letniego Wiesława S. oraz 38-letniego Dariusza S. Z zebranego materiału wynika, że członkowie grupy przy popełnianiu przestępstw współpracowali także z innymi osobami, których zadaniem było m.in. wskazywanie miejsc do kradzieży i włamań, pomoc przy obserwacji wytypowanych miejsc oraz obserwacja właścicieli domów jednorodzinnych. Żródło info i foto: Policja.pl

CBŚ rozbiło gang złodziei luksusowych aut

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali kilkunastu podejrzanych i odzyskali luksusowe samochody o łącznej wartości 3,5 miliona złotych. Zorganizowana grupa przestępcza specjalizowała się w kradzieżach najnowszych modeli BMW. Przestępstw dokonywali od 2010 roku na terenie państw Europy Zachodniej. Zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Policjanci z łódzkiego Zarządu CBŚ KGP pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi od kilku miesięcy prowadzili czynności dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, która specjalizowała się w kradzieżach najnowszych modeli BMW. Przestępstw dokonywali w okresie od 2010 roku na terenie państw Europy Zachodniej. Luksusowe auta legalizowali w Polsce. Żródło info i foto: Policja.pl

CBŚ rozbiło międzynarodową siatkę przemytników. Narkotyki przemycali w żołądkach

Policjanci Centralnego Biura Śledczego rozbili międzynarodową siatkę przemytników narkotyków. W akcji przeprowadzonej wspólnie z norweską policją zatrzymanych zostało 13 osób, w tym szef grupy. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, prowadząca śledztwo, ustaliła, że przez ponad dwa lata przestępcy mogli przemycić ponad 100 kilogramów narkotyków. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Od dłuższego czasu policjanci zbierali bardzo szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych członków grupy, jej struktur i mechanizmów jej działania. Z uwagi na fakt, że grupa skupiała obywateli różnych narodowości między innymi z Polski, Rosji, Gruzji, Ukrainy i Białorusi, a narkotyki narkotyki miały trafiać między innymi do Skandynawii, polska policja współpracowała z kolegami z Norwegii. Wymiana informacji pozwoliła na rozpracowanie mechanizmów działania grupy. Żródło info i foto: tvn24.pl

Bełchatów: CBŚ rozbiło gang handlarzy narkotyków

Wpadło osiem osób. Trzon grupy to pseudokibice jednego z klubów z województwa łódzkiego. Grozi im 12 lat więzienia. Policjanci z CBŚ zatrzymali w Bełchatowie (Łódzkie) osiem osób podejrzanych o udział w gangu handlującym narkotykami. Pięć aresztowano. Trzon grupy stanowią pseudokibice – członkowie bojówki jednego z klubów z terenu województwa łódzkiego. Zatrzymani mają od 18 do 31 lat. Przerzucali narkotyki z Europy Zachodniej do Polski. Zarzucono im udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających. Wśród podejrzanych są zarówno dostawcy jak i dilerzy rozprowadzający narkotyki wśród pseudokibiców. Wg policji, gang wprowadził do obrotu znaczne ilości substancji psychotropowych oraz środków odurzających takich jak amfetamina, marihuana czy tabletki ekstazy. CBŚ zabezpieczyło w sumie 15 kilogramów rożnego rodzaju narkotyków. Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Grupa przestępcza zajmująca się brutalnymi wymueszeniami rozbita przez CBŚ

Policjanci z CBŚ i oddziału antyterrorystycznego zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o brutalne wymuszenia rozbójnicze – poinformował we wtorek rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. Cała trójka została tymczasowo aresztowana. Według ustaleń policji sprawcy byli brutalni. – „Używając broni palnej, zmusili znanego im mężczyznę do wydawania pieniędzy, wartościowych zegarków, a także samochodu. Od września 2012 r. do września 2013 r. w ten sposób wymusili 200 tys. zł, dwa zegarki o wartości 70 tys. zł i samochód Subaru Impreza” – powiedział Sokołowski. Żródło info i foto: PolskaLokalna.pl