Ugrupowanie Nowa IRA podłożyła bombę w mieszkaniu. Policję obrzucono koktajlami Mołotowa

W trakcie akcji policyjnej śledczy odnaleźli bombę, która została podłożona przez paramilitarne ugrupowanie Nowa IRA w jednym z mieszkań w Londonderry (Derry). Podczas rozbrajania ładunku funkcjonariusze zostali zaatakowani. W Irlandii Północnej rośnie napięcie. Jedną z przyczyn niestabilnej sytuacji wewnątrz kraju jest brexit.

Rzecznik policji w Londonderry [nazwa stosowana naprzemiennie z Derry, używanym przez katolicką część miasta – red.] poinformował, że podłożenie ładunku wybuchowego przez dysydenckie ugrupowanie Nowa IRA było bezpośrednio wymierzone w funkcjonariuszy policji .

Do zdarzenia doszło, gdy śledczy prowadzili dochodzenie w sprawie śmierci Lyry McKee – zastrzelonej przed kilkoma miesiącami dziennikarki. Policjanci przeszukiwali jeden z samochodów przy ulicy Creggan Heights, gdy odnaleziono bombę. Kilka chwil po zarządzeniu ewakuacji okolicznych domów, w kierunku funkcjonariuszy poleciały płonące butelki z benzyną.

„Ładunek wybuchowy szczęśliwie udało się rozbroić. W operacji brało udział 80 funkcjonariuszy. W starciach z policją ucierpiało dwóch bojówkarzy. Żaden funkcjonariusz nie odniósł obrażeń” – podaje BBC,

„W trakcie prowadzenia czynności policyjnych nieopodal zgromadziła się grupa licząca od 60 do 100 osób, która zaatakowała funkcjonariuszy. W kierunku policji poleciało około 40 podpalonych butelek z benzyną ” – czytamy w oświadczeniu rzecznika Policji Irlandii Północnej.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Ewakuacja 54 tys. osób w Augsburgu. Groźba wybuchu bomby

W Augsburgu na południu Niemiec zarządzono w sobotę ewakuację 54 tys. osób, by można było rozbroić 1,8-tonową bombę z czasów II wojny światowej. Mieszkańcy muszą opuścić domy do godzin porannych w niedzielę – pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Odcięte dla mieszkańców mają zostać okolice średniowiecznej katedry oraz ratusza miejskiego. Jak zapowiedziała tamtejsza policja, pobliskie ulice będą zamknięte od godz. 8 rano w niedzielę, a do godz. 10 wszyscy muszą opuścić wyznaczony teren.

Na razie nie wiadomo, ile czasu zajmie rozbrajanie bomby. Dla ewakuowanych, którzy nie będą mogli przebywać w domach bliskich, otwarto budynki szkół, do których mogą się udać.

Agencja AP zaznacza, że odkrywanie w Niemczech bomb z czasów II wojny światowej nie jest niezwykle rzadkie, jednak wyjątkowo duża jest tym razem liczba ewakuowanych – większa niż w 2011 r., gdy w Koblencji, na zachodzie kraju, z takiej samej przyczyny tymczasowo opuścić domy musiało 45 tys. ludzi.
Żródło info i foto: TVP.info

New Jersey: Przy stacji kolejowej w Elizabeth znaleziono 5 bomb

Przy stacji kolejowej w Elizabeth w stanie New Jersey znaleziono pięć bomb. Ładunki umieszczone były w plecaku, w koszu na śmieci. Jeden z nich eksplodował, podczas gdy próbował go rozbroić robot. Nie ma informacji o rannych. Saperzy pracują nad rozbrojeniem czterech pozostałych ładunków. FBI prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Jak informuje CNN, plecak, w którym znajdowało się 5 ładunków wybuchowych znaleziono w koszu na śmieci w Elizabeth w stanie New Jersey. Amerykańska stacja, powołując się na burmistrza Elizabeth informuje, że do ładunków nie były przymocowane detonatory ani telefony komórkowe, dzięki którym możliwe byłoby ich zdetonowanie.

To trzeci atak w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Wybuch koło Ostrołęki. Nie żyje 37-latek

Nie żyje 37-letni mieszkaniec Mazowsza, który pod Ostrołęką próbował rozbroić pocisk z drugiej wojny światowej. Na terenie posesji, w której mieszkał, znaleziono też inne pociski, bomby, granaty, miny, głównie z II wojny światowej. Do eksplozji doszło w jednym z pomieszczeń gospodarczych, na terenie posesji, w której mieszkał 37-latek. Mężczyzna prawdopodobnie próbował rozbroić pocisk moździerzowy. Podczas przeszukania znaleziono pociski, bomby, granaty, miny oraz ok. 10 kg prochu. Znajdowały się one w pomieszczeniach gospodarczych, a także w piwnicy domu mieszkalnego. Po wybuchu teren został zabezpieczony przez policjantów. Na miejsce przyjechali również policyjni pirotechnicy i wojskowi saperzy, którzy przewieźli niebezpieczne znalezisko na poligon. Policja apeluje, aby w przypadku znalezienia niewybuchów pochodzących z okresu drugiej wojny światowej nie dotykać ich i niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby. Żródło info i foto: Radio ZET.pl