Zatrzymania w Opolu w związku z podejrzeniem korupcji przy rozbudowie szpitala

Opolscy policjanci z wydziału do walki z korupcją dokonali serii zatrzymań w związku z nieprawidłowościami przy remoncie i rozbudowie jednego ze szpitali – poinformował w poniedziałek zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Sprawa dotyczy zakończonej pod koniec 2018 roku inwestycji za 1,8 mln złotych. Według śledczych podczas remontu i rozbudowy jednego ze szpitali doszło do wielu nieprawidłowości.

W toku postępowania policjanci wykryli, że części prac, za które wypłacono pieniądze pochodzące m.in. z ministerialnych dotacji, nie wykonano. Według wstępnych szacunków w ten sposób wyrządzono szkody przekraczające 120 tys. złotych.

W pierwszych dniach kwietnia funkcjonariusze zatrzymali właściciela firmy budowlanej, inspektora nadzoru budowlanego i pracownika szpitala. Zabezpieczyli także dokumenty, nośniki danych i komputery. Podejrzanym przedstawiono zarzut niekorzystnego rozporządzenia mieniem i defraudacji środków publicznych. Grozi im za to do ośmiu lat więzienia.

Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Trwa rozbudowa więzień. Niebawem przybędzie osadzonych

Do końca roku w polskich zakładach karnych przybędzie 940 miejsc. Są one potrzebne dla Polaków skazanych w krajach UE i tam odbywających kary – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Po 5 grudnia Polaków skazanych w innych krajach UE będzie można przenosić do więzień w Polsce nawet bez ich zgody. Upływa bowiem 5-letni okres przejściowy, w którym Polska nie musiała stosować się do przepisów przewidujących przekazywanie osadzonych do więzień w kraju ich pochodzenia.

Trwa walka z czasem. Rząd rozbudowuje zakłady karne w Rzeszowie i Grudziądzu. Wcześniej do użytku oddany został pawilon w areszcie śledczym w Hajnówce. Według stanu z 1 kwietnia w polskich zakładach karnych jest umieszczonych ponad 71 tys. osób (razem z tymczasowo aresztowanymi). To oznacza zaludnienie na poziomie ponad 87 proc. W unijnych więzieniach i aresztach przebywa 6 tys. naszych rodaków. Najwięcej w Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Żródło info i foto: TVP.info