Posts Tagged “rozprawa”

– Operator Biełsatu Andrej Kozieł trafił do aresztu na ul. Akrescina – poinformował PAP oficjalny przedstawiciel stacji na Białorusi Alaksiej Minczonak. Kozieł został wcześniej pobity przez czterech milicjantów w lokalu wyborczym.

– Jutro najprawdopodobniej odbędzie się rozprawa – powiedział Alaksiej Minczonak.

O pobiciu operatora poinformował w niedzielę wieczorem on sam na swoim profilu w serwisie Facebook, a także jego żona, Wolha Czajczyc, również dziennikarka Biełsatu.

– Andruś zadzwonił i zdążył powiedzieć tylko, że został pobity przez czterech milicjantów. Wcześniej prowadził przy pomocy telefonu komórkowego transmisję liczenia głosów w lokalu wyborczym okręgu nr 27 – powiedziała Czajczyc w rozmowie z PAP.

W niedzielę na Białorusi odbywały się wybory do władz lokalnych. Jak wyjaśniła, Kozieł przebywał w lokalu legalnie, mimo to został z niego siłą wyprowadzony przez funkcjonariuszy. Kozieł zdążył poinformować, że milicjanci rozbili mu głowę do krwi o drzwi lokalu, a następnie zabrali na komisariat. Czajczyc i Minczonak, którzy udali się do siedziby milicji, potwierdzili, że operatorowi zarzucono niepodporządkowanie się funkcjonariuszom milicji i odwieziono go do aresztu.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Przed jednym z kijowskich sądów w czasie zamieszek postrzelono policjanta. Rannych zostało też kilka innych osób. Do zamieszek doszło w czasie rozprawy z udziałem podejrzewanego o korupcję mera Odessy.

Przed budynkiem sądu zebrało się kilkudziesięciu członków ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań. Domagali się aresztowania mera Odessy Hennadija Truchanowa. Podczas zamieszek przedstawiciel paramilitarnego nacjonalistycznego ugrupowania postrzelił policjanta w nogę. Nacjonalista został zatrzymany. Obrażenia odniosły też trzy inne osoby.

Kijowski sąd zwolnił z aresztu mera Odessy za poręczeniem jednego z deputowanych do parlamentu z ramienia Bloku Petra Poroszenki. Truchanow został w środę zatrzymany na lotnisku w Kijowie. Narodowe Biuro Antykorupcyjne oskarża go, że wzbogacił się nielegalnie wykorzystując zajmowane stanowisko oraz o działanie na szkodę odeskiego ratusza.
Źródło info i foto: radioszczecin.pl

Comments Brak komentarzy »

Wyrok dożywocia dla podpalacza z Jastrzębia: Przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach zakończyła się kolejna rozprawa odwoławcza w sprawie Dariusza P., skazanego w pierwszej instancji za spowodowanie pożaru oraz śmierć żony i czworga dzieci.

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy wyrok dożywocia dla Dariusza P. – Kara za podpalenie domu i zabicie rodziny nie mogła być inna – podkreślał sędzia Marek Charuza. – Szanuję ten wyrok, ale powiem szczerze, że jestem zawiedziony. Uważam, że ta sprawa nie została do końca wyjaśniona – komentował mecenas Eugeniusz Krajcer. Dodał, że w tej sprawie „zapewne sporządzi kasację”.
Źródło info i foto: dziennikzachodni.pl

Comments Brak komentarzy »

Proces Ryszarda D. i Elżbiety B., oskarżonych o uprowadzenie w marcu 2017 r. 12-letniej dziewczynki w Golczewie (woj. zachodniopomorskie), ruszył w czwartek przed szczecińskim sądem. Jawność rozprawy została wyłączona.

“Sąd postanowił (…) uwzględnić wniosek prokuratora i wyłączyć jawność rozprawy, bowiem z uwagi na charakter przestępstwa zarzucanego oskarżonym i okoliczności jego popełnienia, jawność rozprawy mogłaby obrazić dobre obyczaje, a przede wszystkim naruszyć ważny interes prywatny małoletniej pokrzywdzonej” – powiedziała sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie Magdalena Łopuszko.

Do wniosku prokuratora o wyłączenie jawności sprawy przychylili się obrońcy oskarżonych. Zaraz po przedstawieniu postanowienia sądu dziennikarze musieli opuścić salę rozpraw. Na salę zostali wezwani rodzice dwunastolatki.

Według ustaleń śledczych, sprawcy uprowadzili dziewczynkę 3 marca ub.r. wieczorem w Golczewie. Podejrzany mężczyzna miał złapać dziewczynkę, obezwładnić i wepchnąć do samochodu. Dwunastolatka była przetrzymywana w aucie przez kilka godzin. W poszukiwaniach Amelii brało udział około 350 policjantów, użyto także śmigłowca. Dziewczynkę w samochodzie znaleźli w nocy funkcjonariusze, którzy wracali ze szkolenia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Ryszard D. i Elżbieta B. zostali zatrzymani rano 4 marca.

Mężczyzna niedługo przed uprowadzeniem został przedterminowo zwolniony z więzienia. Odsiadywał karę 9 lat więzienia za brutalne pobicie 10-latki. Choć najpierw sąd okręgowy nie uwzględnił wniosku, Sąd Apelacyjny w Szczecinie udzielił mężczyźnie takiego zwolnienia. SA tłumaczył swą decyzję tym, że zachowanie skazanego się poprawiało. Elżbieta B. nie była wcześniej karana.

Teraz za zarzucone im czyny grozi od 3 do 15 lat kara pozbawienia wolności.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Slobodan Praljak, który został skazany na 20 lat więzienia za zbrodnie wojenne w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie, w trakcie odczytywania wyroku apelacyjnego wyciągnął buteleczkę i wypił jej zawartość, jednocześnie krzycząc “wypiłem truciznę”. Rozprawa została natychmiast przerwana, a mężczyzna wyprowadzony z sali. Po kilku godzinach zmarł w szpitalu.

W trakcie środowej rozprawy 72-letni Chorwat usłyszał wyrok sądu apelacyjnego, który podtrzymał decyzję Trybunału w Hadze z 2013 roku. Praljak został skazany na 20 lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione na Muzułmanach w Mostarze.

W momencie, gdy usłyszał, że sędzia podtrzymuje wyrok powiedział: “Sobodan Praljak nie jest zbrodniarzem wojennym, z pogardą odrzucam wasz wyrok”. Następnie wyciągnął małą buteleczkę i wypił jej zawartość krzycząc “wypiłem truciznę”. Jak podają chorwackie media obrończymi skazanego potwierdziła, że padły z jego ust takie słowa.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

O godz. 9.30 przed sądem w Rimini rozpocznie się rozprawa Kongijczyka Guerlina Butungu. To przywódca gangu, który w sierpniu napadł na parę polskich turystów w tym włoskim kurorcie. Oskarżony jest o 12 przestępstw, w tym gwałt i rozbój. Oskarżony nie będzie przesłuchiwany, nie zostaną także powołani świadkowie. Sąd będzie bazował na złożonych już zeznaniach. 21-letni Kongijczyk będzie mógł jedynie złożyć oświadczenie.

Oświadczenia wygłoszą przedstawiciele regionu Bolonii i organizacji kobiecej, które także są stronami procesu. Potem przewidziane są wystąpienia dwóch obrońców Kongijczyka.

Oświadczenia poszkodowanych Polaków odczyta reprezentujący ich mecenas Maurizio Ghinelli. Adwokat pytany o wysokość kary, jaka może czekać oskarżonego, odpowiedział: „Jeśli zostanie uznany za winnego kradzieży z rozbojem, może dostać wysoki wyrok 15 lat więzienia”. Media wskazują, że w przypadku uznania winnym gwałtu Butungu może zostać skazany nawet na 20 lat pozbawienia wolności.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

W środę poznański sąd ma w planach przesłuchanie kolejnych świadków w sprawie zabójstwa Ewy Tylman. W poznańskim sądzie w charakterze świadka stawią się koleżanki zmarłej Ewy Tylman z drogerii, z którymi poszła na imprezę w felerną noc. Oprócz tego zostanie przesłuchany kierownik ochrony w areszcie, gdzie przebywał oskarżony.

Rodzina dziewczyny obawia się, że te zeznania nie wniosą nic nowego do sprawy. Piotr Tylman, ojciec zmarłej, wątpi też, że Adam Z. dostanie wysoki wyrok.

W sumie zeznania złoży pięć osób. To Sławomir J., kierownik ochrony z aresztu, w którym przebywał Adam Z., oraz Natalia H., Lidia N., Patrycja S. i Milena M., cztery pracownice drogerii. Proces w sprawie śmierci 26-letniej Ewy Tylman rozpoczął się w styczniu. Do tej pory odbyło się siedem rozpraw.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Australijska policja oskarża skarbnika Watykanu, kardynała George’a Pella o przestępstwa seksualne. Trzeci najważniejszy człowiek w Stolicy Apostolskiej wszystkiemu zaprzecza. W lipcu stawi się przed sądem. Ten skandal zweryfikuje słowa papieża Franciszka o zerowej tolerancji dla pedofilów w kościele.

Zastępca dowódcy policji stanu Victoria Shane Patton powiedział, że akt oskarżenia przeciwko kardynałowi George’owi Pellowi, najwyższemu duchownemu katolickiemu w kraju, został wniesiony w odpowiedzi na liczne skargi z przeszłości. Duchowny ma stawić się w sądzie w Melbourne 18 lipca, żeby odpowiedzieć na “kilka zarzutów napaści seksualnej”.

Shane Patton nie ujawnił szczegółów zarzutów ciążących na 76-letnim duchownym. Akt oskarżenia został doręczony adwokatom duchownego, który wszystkiemu stanowczo zaprzecza. Zapowiada, że wróci do kraju tak szybko, jak to możliwe, żeby oczyścić swoje imię.

Koścół oczekuje sprawiedliwej rozprawy

Pell jest najważniejszym hierarchą Kościoła katolickiego, który do tej pory został oficjalnie oskarżony o pedofilię. Kardynał pełniący funkcję ministra finansów Watykanu jest trzecim człowiekiem w Stolicy Apostolskiej i jednym z najbliższych współpracowników papieża Franciszka. Papież udzielił Pellowi urlopu, aby umożliwić mu stawienie się przed sądem. Z oficjalnego oświadczenia wydanego przez Stolicę Apostolską wynika, że papież uważa Pella za człowieka uczciwego, który w przeszłości “otwarcie i wielokrotnie potępiał niemoralne i niemożliwe do tolerowania nadużycia wobec małoletnich”.

“Ofiary skarżące się na nadużycia należy traktować z szacunkiem i współczucie , a ich skargi musza zostać rozpatrzone zgodnie z prawem” – czytamy w oświadczeniu arcybiskuba Sydney Anothny’ego Fishera. “Nikogo nie można z góry osądzać z powodu funkcji, przekonań religijnych czy poglądów na sprawy społeczne. Oczekujemy sprawiedliwości i współczucia dla ofiar nadużyć, co obejmuje sprawdzenie prawdziwości takich oskarżeń. Teraz musimy zezwolić na bezstronne poszukiwanie sprawiedliwości”. Także w mediach społecznościowych pojawiły się liczne głosy przestrzegające przed wyciągąganiem pochopnych wniosków wobec człowieka, którego sąd nie uznał za winnego.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

W piątek przed sądem okręgowym w Poznaniu rozpoczął się proces dotyczący oszustw sposobem “na wnuczka”. Na ławie zasiadł Arkadiusz Ł. pseudonim “Hoss”, pomysłodawca metody. Rozprawa została jednak przerwana. Szef “gangu wnuczkowego” zasiadł na ławie oskarżonych razem ze swoim bratem Adamem P. Przed oblicze sądu został doprowadzony z poznańskiego aresztu śledczego. W piątek miał usłyszeń akt oskarżenia.

Rozprawę przerwano, gdyż “Hoss” miał źle się poczuć. Z sali zostali wyproszeni dziennikarze. Jego prawnicy zdążyli jedynie poprosić o dodatkowe badania psychiatryczne swojego klienta. Sąd odmówił. Piątkowa rozprawa była kolejną próbą rozpoczęcia procesu przeciwko “Hossowi”. Wcześniej kilkukrotnie starania spełzły na niczym. Arkadiusz Ł. nie stawiał się w sądzie. “Hoss” pierwotnie został zatrzymany na początku lutego tego roku na warszawskiej Woli. Prokuratura chciała jego aresztowania, ale Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów uznał, że areszt w tej sprawie nie będzie konieczny i wyznaczył mu dozór policji. Jako że Arkadiusz Ł. nie wypełniał swoich zobowiązań, sąd okręgowy zdecydował o jego aresztowaniu. Wtedy “Hoss” uciekł.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Krakowski sąd apelacyjny odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie Brunona Kwietnia – nieprawomocnie skazanego na 13 lat pozbawienia wolności za przygotowywanie zamachu terrorystycznego na Sejm. 19 kwietnia odbędzie się rozprawa. “Niekorzystny wyrok dla oskarżonego i obrońców nie upoważnia do emocjonalnego zarzucania sądowi nieuczciwości” – stwierdził w tej sprawie prokurator.

Czwartek był drugim dniem rozpoznawania apelacji obrońców Brunona Kwietnia. Na niejawnej rozprawie sąd wysłuchiwał ich wystąpień oraz stanowiska prokuratora w kwestiach objętych klauzulą tajności. O godz. 13 przywrócił jawność rozprawy, wysłuchał uzupełniających wystąpień obrońcy i Brunona Kwietnia i podał informacje o terminie ogłoszenia wyroku.

W środę podczas jawnej części rozprawy obrońcy Kwietnia wnosili o uchylenie wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania. Podnosili m.in. argumenty o stronniczości sądu i nieuczciwości procesu oraz dowolnym interpretowaniu przez sąd materiału dowodowego – co ich zdaniem doprowadziło do uznania winy oskarżonego i wymierzenia rażąco surowej kary. Powtórzyli również argumenty, że Brunon Kwiecień padł ofiarą nielegalnej gry operacyjnej ABW. Do apelacji obrońców przyłączył się Brunon Kwiecień, twierdząc m.in., że jego proces ma znamiona procesu politycznego.

Przeciwko apelacji obrońców wystąpił prokurator twierdząc, że zgłaszane argumenty są bezzasadne i nie zasługują na uwzględnienie. Zdaniem prokuratora, Sąd Okręgowy prawidłowo ocenił materiał dowodowy i wydał właściwą karę, a proces odbywał się z poszanowaniem prawa. Prokurator stwierdził, że “niekorzystny wyrok dla oskarżonego i obrońców nie upoważnia do emocjonalnego zarzucania sądowi nieuczciwości”. Apelację złożył też obrońca współoskarżonego Macieja O., skazanego na dwa lata w zawieszeniu za nielegalny handel i posiadanie broni.

Comments Brak komentarzy »