Felicien Kabuga zatrzymany pod Paryżem. Jest oskarżany o udział w ludobójstwie w Rwandzie

Francuska żandarmeria zatrzymała oskarżanego o udział w ludobójstwie w Rwandzie Feliciena Kabugę. Resort sprawiedliwości poinformował, że mężczyzna został ujęty w rejonie Paryża. 84-letni Felicien Kabuga, przez 25 lat ścigany przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości, mieszkał pod fałszywym nazwiskiem w Asnieres-Sur-Seine niedaleko Paryża. Kabuga posługiwał się fałszywą tożsamością. Był najbardziej poszukiwanym człowiekiem w Rwandzie, wyznaczono za nim 5 mln dolarów nagrody.

Kabuga jest oskarżony o udział w ludobójstwie w Rwandzie w 1994 roku. W wyniku operacji, którą miał finansować. Po masakrze ukrywał się m.in. w Niemczech, Belgii, Niemczech, Belgii, Demokratycznej Republice Konga, Kenii i Szwajcarii.

Konflikt w Rwandzie wybuchł w kwietniu 1994 r. Został zapoczątkowany przez zestrzelenie samolotu, w którym zginął prezydent Juvenal Habyarimana. Plemię Hutu oskarżyło o to Tutsi. Następnie bojówki Hutu zamordowały premier Agathe Uwilingiyimana oraz jej męża. W kolejnych miesiącach podczas łapanek paramilitarne grupy mordowały napotkanych Tutsi. W ciągu 100 dni zginęło od 800 tys. do ponad miliona ludzi.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Stanislas Mbanenande skazany na dożywocie w Szwecji

Szwedzki sąd skazał urodzonego w Rwandzie Stanislasa Mbanenande na dożywocie za udział w kilku masakrach Tutsich podczas ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku. To pierwszy w Szwecji wyrok skazujący za udział w ludobójstwie. Mbenanande, który w swoim kraju był inżynierem i wykładowcą, a w 2008 roku uzyskał szwedzkie obywatelstwo, twierdzi, że jest niewinny; jego prawnicy zapowiedzieli apelację. Podczas procesu szwedzcy sędziowie udali się do Rwandy, gdzie wysłuchali zeznań świadków; oskarżony uczestniczył w przesłuchaniach przez łącze wideo. Żródło info i foto: TVP.info

Poszukiwany za zbrodnie wojenne Bosco „Terminator” Ntaganda zgłosił się do ambasady USA w Rwandzie

Kongijski watażka, ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne Bosco „Terminator” Ntaganda, pojawił się dziś rano w ambasadzie USA w stolicy Rwandy, Kigali – poinformowała szefowa rwandyjskiej dyplomacji Louise Mushikiwabo. Ntaganda zwany „Terminatorem”, zbuntowany generał z Demokratycznej Republiki Konga, poszukiwany jest przez MTK za zbrodnie przeciw ludzkości, między innymi za wcielanie do armii dzieci-żołnierzy oraz masowe gwałty. Według komunikatu MSZ „rząd Rwandy zabiega o dalsze informacje” na temat „Terminatora”. Ambasada USA nie skomentowała tych doniesień, ale dziś wieczorem Departament Stanu USA potwierdził, że Ntaganda oddał się w ręce amerykańskich dyplomatów w Kigali i poinformował, że chce zostać przekazany Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze. Żródło info i foto: Gazeta.pl