Kolejna piramida finansowa. Straty w wysokości 130 mln złotych

Straty na około 130 mln złotych mogła spowodować działalność piramidy finansowej, związaną z emisją obligacji i rynkiem nieruchomości. Grupa poszkodowanych to tysiąc osób. Śledczy szukają kolejnych oszukanych. Jak podała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, sprawa dotyczy emisji obligacji korporacyjnych przez spółki z tzw. Grupy Ericius.

Zdaniem śledczych od 2016 do końca 2018 roku spółki powiązane z grupą emitowały obligacje. Miały one służyć do realizacji projektów budowy centrów logistycznych, w tym zakupu nieruchomości, działalności operacyjnej i inwestycyjnej.

Jak wyglądał schemat działania oszustów?

Emitent każdorazowo oferował inwestorom zabezpieczenie emisji poprzez bądź ustanowienie hipoteki na nieruchomości bądź poprzez ustanowienie zastawu rejestrowego na udziałach samego emitenta. Spółki z tzw. Grupy Ericius nie miały żadnych innych dochodów poza środkami pozyskiwanymi z emisji obligacji. Nie prowadziły też żadnej innej działalności operacyjnej poza emisją obligacji.

Środki pieniężne pozyskane z emisji obligacji częściowo przeznaczane były na sfinansowanie bieżącej działalności spółek, w tym na zapłatę wynagrodzenia pośrednikom finansowym oferującym obligacje oraz na zakup nieruchomości, na których ostatecznie nigdy nie powstały projekty logistyczne.

Ponadto środki te były transferowane pod różnymi tytułami prawnymi pomiędzy spółkami z tzw. Grupu Ericius w zależności od tego, w której spółce zachodziła potrzeba uregulowania zobowiązań.

Pewna część tych środków została wypłacona i przekazana osobom związanym ze spółkami-słupami. Biorąc pod uwagę powyższy schemat działania, tzw. Grupa Ericius stanowiła piramidę finansową, w której wierzytelności wcześniejszych obligatariuszy regulowane były ze środków pozyskanych z kolejnych emisji.

Inwestorzy zaś byli wprowadzani w błąd co do szeregu informacji związanych z przeznaczeniem środków pochodzących z emisji, sytuacją poszczególnych emitentów oraz wartością i realnością zabezpieczenia obligacji. 

Ponad 100 mln zł strat

Skala przestępczej działalności – zdaniem śledczych – spowodowały szkodę około 1000 obligatariuszy o wartości około 130 mln zł. Wpłaty poszczególnych obligatariuszy z tytułu zakupu obligacji wynosiły od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż formalnie poszczególnymi spółkami z tzw. Grupy Ericius zarządzali Jolanta Z., Juan F. oraz Marek S. – prezesi zarządów spółek. Jednak w praktyce te osoby jedynie współuczestniczyły w procederze, a kluczową rolę w piramidzie odgrywała Beata H.K.

Wszystkie te osoby zostały zatrzymane i usłyszały prokuratorskie zarzuty. 

Beacie H.K oraz Jolancie Z. prokurator przedstawił zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą działającą na obszarze Polski mającą na celu popełnianie przestępstw oszustwa oraz podawania nieprawdziwych danych przy emisji obligacji korporacyjnych. Pozostałe osoby otrzymały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Milioner Robert Durst oskarżony o zabójstwo

Ekscentryczny amerykański milioner Robert Durst z rodziny związanej z rynkiem nieruchomości został formalnie oskarżony przez prokuraturę w Los Angeles o zabójstwo przyjaciółki. Nowym dowodem w sprawie okazał się dokument o życiu Dursta. Milionerowi postawiono zarzut zabójstwa pierwszego stopnia Susan Berman 15 lat temu. Grozi mu kara śmierci.

71-letni magnat runku nieruchomości został aresztowany w sobotę w Nowym Orleanie, na dzień przed emisją ostatniego odcinka serialu dokumentalnego HBO zatytułowanego „The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst” („Pech: życie i śmierci Roberta Dursta”). Dokument poświęcony był domniemanym powiązaniom milionera z trzema zabójstwami.

W finałowym odcinku słychać jak Durst mruczy w toalecie do nadal włączonego mikrofonu bezprzewodowego: „Przyłapali cię. Cholera, i co ja zrobiłem? Oczywiście wszystkich ich zabiłem”. Susan Berman była rzeczniczką Dursta po niewyjaśnionym zaginięciu w 1982 roku jego żony Kathleen, o której zabójstwo był on długo podejrzewany. Berman zginęła od strzału w głowę w swoim domu w Los Angeles w 2000 roku, krótko przed tym jak miała zostać przesłuchana w sprawie zaginięcia Kathleen Durst.

Durst został także oskarżony o morderstwo 71-letniego sąsiada w Teksasie. W procesie w 2003 roku nie został jednak uznany za winnego; twierdził, że działał w obronie koniecznej.

Twórcy dokumentu o życiu milionera poinformowali, że zbagatelizował on poradę swego prawnika w kwestii zachowania milczenia i udzielił dwóch długich wywiadów. Zapewniali, że był on świadomy, iż jest nagrywany, a także wiedział, że zebranym materiałem podzielili się z policją na długo przed emisją filmu. Autorzy dokumentu zaprezentowali w nim m.in. anonimowe zawiadomienie na policję o zwłokach w domu Susan Berman w Beverly Hills, a także inny list, adresowany do niej samej, do którego napisania przyznał się Durst. Jak poinformowano, charakter pisma w obu próbkach jest identyczny; w obu błędnie napisano adres jako „Beverley Hills”.

Fortuna Dursta jest nadal szacowana na miliony dolarów – mimo chłodnych stosunków z resztą rodziny, której imperium nieruchomości w Nowym Jorku warte jest 4 miliardy dolarów.
Żródło info i foto: onet.pl