Posts Tagged “sądach”

Od 100 do 500 zł płacili chuligani z bojówki Ruchu Chorzów lekarzom za fałszywe zaświadczenia, dzięki którym mogli odwlekać toczące się przeciw nim procesy. Trzech medyków parających się w ostatnich latach tym procederem zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie śląskich prokuratorów rozpracowujących przestępczość zorganizowaną. Śledczy dopadli także czterech kiboli Ruchu oraz jednego Cracovii.

Już 69 osób związanych z bojówkami pseudokibiców (głównie Ruchu Chorzów) usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym działania gangu chuliganów południu Polski, głównie na Śląsku, oraz w Czechach.

– Właściwie ci kibole zamienili się w rasowych gangsterów. Zajmowali się włamaniami do firm i hurtowni, handlowali dziesiątkami kilogramów narkotyków. W dodatku byli trudni do rozpracowania, bo grupy kibolskie są mocno hermetyczne. Ale i wśród gangsterów chuliganów znaleźli się „skruszeni” – opowiada jeden ze śląskich śledczych.

Wiadomo, że przestępcy zajmowali się także w przywłaszczaniem naczep do ciągników siodłowych.
Kibole usiłowali porąbać siekierami i spalić konkurentów
Dwóch mężczyzn doznało poparzeń w wyniku ulicznych porachunków, do których doszło w sobotę Łodzi. Napastnicy zaatakowali konkurentów kijami,…

zobacz więcej
W ostatnich dniach policjanci CBŚP pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej (tzw. śląskich pezetów) przeprowadzili szereg przeszukań i zatrzymań. Tym razem ujęto pięciu pseudokibiców – czterech Ruchu Chorzów i jednego Cracovii oraz trzech lekarzy.

Ci ostatni są podejrzani o wystawienie wielu zaświadczeń, dzięki którym chuligani odpowiadający przed sądem za swoje grzechy, mogli skutecznie opóźniać zakończenie postępowań.

Ustalono, że medycy brali za swoje usługi od 100 do 500 zł, w zależności od okresu „niemocy swoich »pacjentów«”. Śledczy nie chcieli ujawnić, czy skorumpowani lekarze traktowali swoje działania czysto komercyjnie, czy też sami byli sympatykami Ruchu Chorzów.

Wiadomo za to, że gang kiboli działał bardzo intensywnie w latach 2013-14 w Opolu, Mysłowicach, Karlinie, Zabrzu, Żorach i w Ostrawie w Czechach. Pozostali zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty wręczania łapówek, produkcji i wprowadzania do obrotu nie mniej niż 70 kg amfetaminy. Zatrzymano ostatnio piątka kiboli odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

W siedmiu sądach w kraju CBA, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, przeprowadziło w środę przeszukania pomieszczeń. Mają one związek ze śledztwem dotyczącym przywłaszczenia na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie ponad 10 mln zł. Jak poinformowała w środę Prokuratura Krajowa, przeszukane zostały pomieszczenia w sądach: apelacyjnym we Wrocławiu, okręgowym w Kielcach, Nowym Sączu i Tarnowie, oraz w sądach rejonowych w Zakopanem, Oświęcimiu i w Chrzanowie.

Przeszukania zostały poprzedzone żądaniem dobrowolnego wydania rzeczy.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że czynności te są efektem działań procesowych związanych z przesłuchaniem świadków i pięciu podejrzanych w sprawie wyłudzeń na szkodę krakowskiego sądu, a także ujawnieniem szeregu dokumentów wskutek wcześniejszych przeszukań, m.in w domu byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Według ustaleń prokuratury Sąd Apelacyjny w Krakowie zawierał z zewnętrznymi firmami liczne umowy o świadczenie fikcyjnych usług. Firmy te zlecały następnie zamówione przez Sąd Apelacyjny usługi pracownikom tego sądu, w tym jego ówczesnemu prezesowi. Miało się to dziać w latach 2013-2016.

“Poważne wątpliwości budzą opiewające na kilkaset tysięcy złotych umowy o dzieło zawierane przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie z zewnętrznymi kontrahentami tegoż sądu” – czytamy w komunikacie PK.

PK poinformowała, że z pozyskanych przez CBA i prokuraturę dowodów wynika, że również w tych sądach, w których w środę przeprowadzono przeszukania, mogły mieć miejsce nieprawidłowości w zakresie zlecania usług podmiotom zewnętrznym, którzy występują jako kontrahenci Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Dotychczas w sprawie Prokuratura Regionalna w Rzeszowie postawiła zarzuty pięciu podejrzanym: dyrektorowi SA w Krakowie Andrzejowi P., głównej księgowej SA w Krakowie Marcie K., dyrektorowi Centrum Zakupów dla Sądownictwa Marcinowi B. oraz dwóm osobom reprezentującym podmioty gospodarcze, które miały wykonywać fikcyjne usługi na rzecz sądu – Katarzynie N. i Jarosławowi T.

Wszystkim postawiono zarzuty przywłaszczenia na szkodę SA w Krakowie kwot sięgających nawet przeszło 10 mln zł i zarzuty o charakterze korupcyjnym. Grozi im za to do 10 lat więzienia. Według ustaleń PR w Rzeszowie wiodącą rolę w przestępczym procederze odgrywali dyrektor SA w Krakowie Andrzej P., główna księgowa tego sądu Marta K. i dyrektor Centrum Zakupów dla Sądownictwa Marcin B.

Jak podawała wówczas PK, dyrektor i główna księgowa są podejrzani o przekroczenie uprawnień i przywłaszczenie 10,4 mln zł. Dyrektor Centrum Zakupów dla Sądownictwa miał przywłaszczyć 758,6 tys. zł Takie przestępstwo zagrożone jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Dyrektor sądu jest też podejrzany o przyjęcie od jednego z przedsiębiorców korzyści majątkowej – 30 tys. zł, a księgowa – 20 tys. zł w postaci komputera, telefonu, zegarka oraz opłacenia kosztów pięciu pobytów u kosmetyczki – podała PK. Takie przestępstwa zagrożone są taką samą karą – od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Katarzyna N. jest podejrzana o przywłaszczenie prawie 4,2 mln zł, a Jarosław T. – prawie 5,5 mln zł. Prokuratura podejrzewa mężczyznę o wręczenie korzyści majątkowej dyrektorowi sądu. Czworo podejrzanych: dyrektorzy i przedstawiciele firm – decyzją rzeszowskiego sądu rejonowego – zostali aresztowani na dwa miesiące (do 11 lutego 2017 r.). Wobec głównej księgowej sąd zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 40 tys. zł, dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

Prokuratura złożyła zażalenie na tę decyzję sądu.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Jeden z nich został uniewinniony. Oskarżeni o napady z bronią, porwanie dla okupu chińskiego biznesmena, udział w gangu i inne groźne przestępstwa pokazywali w sądach fałszywe ukraińskie pisma mające im zapewnić bezkarność. Wynikało z nich, że kiedy doszło do tych przestępstw, siedzieli w więzieniu na Ukrainie. Nadużycia na niespotykaną dotąd skalę, w których przestępcy wykorzystywali fałszywe ukraińskie dokumenty, badają zarząd CBŚ w Bydgoszczy i Prokuratura Okręgowa. – “Śledztwo dotyczy utrudniania postępowań sądowych toczących się w kraju poprzez przedkładanie i posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami rzekomo wystawionymi przez sąd w Czerkasach i tamtejszy Zarząd Rejonowy MSW Ukrainy” – potwierdza informacje „Rz” Paweł Kołodziejski z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. Żródło info i foto: rp.pl

Comments Brak komentarzy »

Pracę sądów może sparaliżować dziś ogólnopolska akcja protestacyjna – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Protestować będą pracownicy sądów. Chcą podwyżek, których nie dostali od 5 lat. Przypominają, że na 4 lata zamrożono waloryzację inflacyjną ich uposażeń. Z protestującymi solidaryzują się sędziowie i popierają ich postulaty – mówi sędzia Rafał Puchalski ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Jak podkreśla, urzędnicy zatrudnieni w sądach wykonują ciężką pracę, a ich wynagrodzenia są nieadekwatne do pełnionych obowiązków. – “Mamy nadzieję, że w pracy nie stawi się ok. 80-90 proc. spośród zatrudnionych urzędników sądowych w jednostkach wszystkich szczebli” – mówi Puchalski. Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Za malwersacje i oszustwa skazano w minionym roku w Polsce około 27,5 tys. osób. Tylko ok. 3 tys. spośród nich trafiło do więzienia; pozostałych 24 tys. cieszy się wolnością – podaje “Dziennik Gazeta Prawna”. To dlatego, że regułą w naszych sądach jest kara w zawieszeniu, wyjaśnia gazeta. “Zawiasy” królują także w przypadku pozostałych przestępstw. W 2011 r. na ok. 280 tys. skazanych na karę pozbawienia wolności aż ok. 240 tys. dostało karę w zawieszeniu (85 proc.). Z tego większość (172 tys.) dostała zawieszenie nawet bez dozoru kuratora, a więc pozostaje poza wszelką kontrolą. Część prawników twierdzi, że to dowód na to, że w naszym kraju nie ma racjonalnej polityki karania przestępców. Bo kara w zawieszeniu jest pozbawiona sensu, skoro nie wiąże się z żadną realną dolegliwością. Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Agenci CBA zabezpieczają dokumentację i komputery w siedmiu sądach rejonowych na terenie województwa lubuskiego – informuje tvn24.pl
Przeszukania trwają też w dwóch firmach komputerowych. – “Mogę jedynie powiedzieć, że działamy na polecenie prokuratury rejonowej w Nowej Soli. Zabezpieczamy dokumenty i komputery” – powiedział tvn24.pl rzecznik Biura Jacek Dobrzyński. Czynności wykonywane są w sądach w miejscowościach Nowej Soli, Żarach, Żaganiu, Świebodzinie, Krośnie, Zielonej Górze i we Wschowie. Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Mowy końcowe wygłosili prokurator i adwokat doktora Conrada Murraya oskarżonego o nieumyślne spowodowanie śmierci Michaela Jacksona. Jeśli przysięgli uznają go winnym może dostać nawet 4 lata pozbawienia wolności.
Mowy końcowe w amerykańskich sądach to przetarg emocji. „Conrad Murray sprawił, że Prince, Paris i Blanket nie mają ojca.” – rozpoczął prokurator. „Kiedy Michael umierał, jego doktor dzwonił do kelnerki Sade Anding. Co tak ważnego miał do powiedzenia swojej przyjaciółce, że zostawił bez nadzoru pacjenta, naszpikowanego propofolem? Czy Michel krzyczał o pomoc, dusił się, czuł, że umiera? Nigdy się nie dowiemy, bo lekarz zostawił go na pastwę losu.” – kontynuował. Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Poszkodowani klienci aukcji internetowych organizują się i chcą przeciw nieuczciwym sprzedawcom składać pozwy grupowe. Do niedawna skarżyli się tylko administratorom serwisów. Ci blokowali nieuczciwego sprzedawcę i czasami zwracali pieniądze ofiarom. Teraz jednak coraz więcej oszukanych klientów decyduje się na wspólną walkę. Razem nie tylko składają zbiorowe zawiadomienia na policję, lecz także organizują się w internecie i planują cywilne pozwy. I tak, choć prowadzone jest już postępowanie karne przeciwko sklepowi Milon_Electronic, to klienci szukają też chętnych do pozwu cywilnego na stronie WspolnyPozew.com (zgłosiły się 43 osoby). Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Zakończyło się sprawdzenie pirotechniczne w sądach przy ul. Chopina i Marszałkowskiej. Oba alarmy były fałszywe. Policjanci nie znaleźli nic podejrzanego. Policja zamknęła ulicę Fryderyka Chopina i ewakuowała ludzi przebywających w sądach. Na miejsce dotarła policja, straż miejska, pożarna oraz pogotowie – informował Marcin Gałuszko z TVP Warszawa. Alarm ogłoszono również w sądach przy Marszałkowskiej. Przerwano tam wokandy i ewakuowano kilkuset pracowników. Trwa sprawdzenie budynku przez policyjnych pirotechników. Żródło info i foto: zw.com.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja zakończyła sprawdzenie pirotechniczne w sądach. Wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Sprawdzanie zakończyło się ok. 16.30. – “Nic nie znaleziono” – mówi Mariusz Mrozek, ze stołecznej policji. Policja szacuje, że z sądów ewakuowano ok. 5 tysięcy osób m.in. pracowników, sędziów i osoby wezwane na rozprawy. Z ustaleń “ŻW” wynika, że połączenia z centralą sądów są rejestrowane. Można także ustalić, kto dzwoni do tych budynków. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że policja już wie, skąd dzwoniono z powiadomieniem o podłożeniu ładunków wybuchowych. Żródło info i foto: zw.com.pl

Comments Brak komentarzy »