Posts Tagged “sądem”

Poszkodowana w aferze Amber Gold mieszkanka Starogardu Gdańskiego nie dostanie odszkodowania w wyniku poniesionych strat. Sąd Okręgowy w Gdańsku nie stanął po stronie Angeliki M. Mecenas poszkodowanej zachęca ją, aby odwołała się od wyroku. Angelika M. domagała się 105 tys. złotych odszkodowania od skarbu państwa. Pozwana w tej sprawie została Prokuratura Okręgowa w Gdańsku i Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz. Zdaniem poszkodowanej obie prokuratury pracowały zbyt opieszale. Kobieta zarzuciła im również nieprawidłowe działania podczas śledztw w sprawie Amber Gold.

Sąd powiedział “nie”

Sąd nie zgodził się jednak. z jej stanowiskiem. – Zdaniem powódki, gdyby postępowanie przygotowawcze zostało przeprowadzone prawidłowo (…) to powstrzymałoby ją od podpisania umowy ze spółką Amber Gold – tłumaczył sędzia Michał Jank.

Pełnomocnik poszkodowanej mecenas Szymon Szytniewski zachęca ją do odwołania się od wyroku sądu. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że jej będzie jej sprawę prowadził pro publico bono. Angelika M. jeszcze nie zdecydowała, czy zdecyduje się na odwołanie – komentował prawnik.

19 tys. oszukanych klientów

Amber Gold zachęcało Polaków do inwestowania w złoto, kusząc wysokim oprocentowaniem – nawet 16,5 proc. w skali roku. W sierpniu 2012 firma ogłosiła upadłość, nie wypłacając swoim klientom należnych pieniędzy. Według śledczych, Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, doprowadzając do straty na ponad 850 mln złotych.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Jest decyzja sądu ws. 42-letniego kierowcy, który pijany miał potrącić autem pieszą w Sobótce Nowej w Łódzkiej. Zdaniem śledczych mężczyzna nie udzielił kobiecie pomocy i uciekł z miejsca wypadku. Ranna 55-latka leżała całą noc w rowie, a rano zmarła. – Ponieważ istniało ryzyko matactwa, mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące – mówi Wirtualnej Polsce Krzysztof Kopania z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Wypadek wydarzył się ok. godz. 23 w nocy z soboty na niedzielę. Ranną dopiero rano odnalazł znalazł mąż, zaniepokojony tym, że żona nie wróciła na noc z pracy. – Kobieta jeszcze wtedy żyła. Niestety mimo wezwania karetki i długiej reanimacji nie udało się jej uratować – wyjaśnia prokurator.

Dodaje, że mężczyznę zatrzymano po kilku godzinach. – Nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że tej nocy nie jeździł samochodem, ale zeznania świadków mówią co innego. Widziano jak pił alkohol z braćmi, a później wsiadł do auta i odjechał – mówi prokurator Kopania.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

W piątek przed sądem okręgowym w Poznaniu rozpoczął się proces dotyczący oszustw sposobem “na wnuczka”. Na ławie zasiadł Arkadiusz Ł. pseudonim “Hoss”, pomysłodawca metody. Rozprawa została jednak przerwana. Szef “gangu wnuczkowego” zasiadł na ławie oskarżonych razem ze swoim bratem Adamem P. Przed oblicze sądu został doprowadzony z poznańskiego aresztu śledczego. W piątek miał usłyszeń akt oskarżenia.

Rozprawę przerwano, gdyż “Hoss” miał źle się poczuć. Z sali zostali wyproszeni dziennikarze. Jego prawnicy zdążyli jedynie poprosić o dodatkowe badania psychiatryczne swojego klienta. Sąd odmówił. Piątkowa rozprawa była kolejną próbą rozpoczęcia procesu przeciwko “Hossowi”. Wcześniej kilkukrotnie starania spełzły na niczym. Arkadiusz Ł. nie stawiał się w sądzie. “Hoss” pierwotnie został zatrzymany na początku lutego tego roku na warszawskiej Woli. Prokuratura chciała jego aresztowania, ale Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów uznał, że areszt w tej sprawie nie będzie konieczny i wyznaczył mu dozór policji. Jako że Arkadiusz Ł. nie wypełniał swoich zobowiązań, sąd okręgowy zdecydował o jego aresztowaniu. Wtedy “Hoss” uciekł.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Na kary 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności skazał w czwartek Sąd Okręgowy w Opolu matkę i jej konkubenta za molestowanie seksualne pozostających pod ich opieką nastolatek. Wyrok nie jest prawomocny.

Do zdarzenia objętego aktem oskarżenia doszło w marcu 2015 roku w Opolu. Jego ofiarami są dwie siostry, mające wówczas 12 i 17 lat. Według ustaleń śledztwa pomiędzy matką dziewczynek 37-letnią Kamilą Z. i jej 47-letnim partnerem Romanem Sz. doszło do kłótni. Zazdrosna kobieta miała oskarżyć partnera o zdradę i po stwierdzeniu, że “skoro musi to robić, to niech robi to w domu”, przyprowadziła Romanowi Sz. obydwie nastolatki, a następnie groźbami i biciem zmusiła starszą do rozebrania się i poddania “innym czynnościom seksualnym”.

Pokrzywdzona 17-latka opowiedziała o zdarzeniu koleżance, a ta powiadomiła nauczycieli w szkole. Jednak gdy sprawą zajęli się śledczy, dziewczyna zaprzeczała twierdząc, że wymyśliła historię po kłótni z matką. Prokuratura umorzyła postępowanie, jednak po zażaleniu złożonym przez kuratora, śledztwo zostało wznowione. W jego trakcie biegły wyjaśniał, że dziewczynka, chroniąc swoją matkę przed odpowiedzialnością karną podjęła bardzo trudną decyzję uznając, że jej osobista krzywda jest mniejszym złem niż ujawnienie sprawy, w wyniku której mama może trafić do więzienia, a rodzeństwo do domu dziecka.

Uznając winę obojga oskarżonych sąd oparł się na opinii biegłego oraz innych świadków. W ocenie sądu, fakt, że to matka zmusiła swoje córki do poddania się konkubentowi, zaważył na wymiarze kary – oboje mają spędzić w więzieniu po trzy i pół roku. Podsądnych nie było na sali w chwili odczytania wyroku.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

74-letni mieszkaniec z Wałbrzycha jest podejrzewany o pedofilię. Mężczyzna miał molestować dwie dziewczynki w wieku 8 i 12 lat. Kazimierz G. usłyszał już zarzuty. Decyzją sądu został na trzy miesiące aresztowany. Kazimierz G. skorzystał z “gościnności” rodziców dziewczynek i mieszkał z nimi przez kilka miesięcy w Nowej Rudzie, koło Wałbrzycha.

Do molestowania dziewczynek miało dochodzić od stycznia do kwietnia tego roku. Podejrzany dotykał siostry i groził, że jeżeli komukolwiek o tym powiedzą, to zostaną oddane do domu dziecka. Mężczyzna usłyszał zarzut doprowadzenia małoletnich poniżej 15. roku życia do poddania się innym czynnościom seksualnym, oraz wpływanie groźbą na zeznania świadków. Mężczyzna przyznał się do pierwszej części zarzutów.

Decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące. Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Kłodzku. 74-latek był już wcześniej karany. Dwukrotnie usłyszał wyrok za przestępstwa związane z pedofilią.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

W Brazylii skazano osiem osób za przygotowywanie ataku terrorystycznego podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, które odbyły się w zeszłym roku. Sąd w Kurytybie wymierzył im wyroki od pięciu do 15 lat więzienia. Grupa została uznana za winną promowania terroryzmu i rekrutowania członków. – Mężczyźni okazywali radość z przeprowadzanych na całym świecie zamachów terrorystycznych, udostępniali filmy z egzekucji przeprowadzanych przez tak zwane Państwo Islamskie oraz instrukcje, jak należy deklarować lojalność przywódcy grupy – uznał sędzia Marcos Josegrei da Silva.

Skazani mieli również omawiać potencjalne cele podczas wydarzenia w Brazylii. Rozważali uderzenie w turystów, homoseksualistów, szyitów i Żydów. Analizowali schematy budowy ładunków wybuchowych, sposoby użycia noża i możliwe drogi broni palnej. Dialog prowadzili w internecie.

Igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro trwały od 5 do 21 sierpnia. Nie doszło podczas nich do poważniejszych naruszeń bezpieczeństwa.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Sąd w Kirowie odrzucił w środę apelację Aleksieja Nawalnego od wyroku 5 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu; wyrok stał się tym samym prawomocny. Obrona opozycjonisty zapowiedziała skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a sztab polityka kontynuowanie jego kampanii wyborczej. Sędzia kirowskiego Sądu Obwodowego na zachodzie Rosji poinformowała, że sąd utrzymał bez zmian wyrok sądu niższej instancji i odrzucił apelację złożoną przez Nawalnego. Sąd uznał również za zgodne z prawem przymusowe doprowadzenie opozycjonisty na rozprawy przed sądem niższej instancji. Adwokat Nawalnego Wadim Kobziew zapowiedział dalszą batalię prawną.

– Po przestudiowaniu postanowienia sądu obwodowego sporządzimy i skierujemy skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) – powiedział obrońca. Zgodnie z ordynacją wyborczą prawomocny wyrok skazujący pozbawia Nawalnego prawa do kandydowania na prezydenta, a więc uniemożliwi zapowiedziany przez opozycjonistę udział w wyborach prezydenckich 18 marca przyszłego roku.

Nawalny mówił wcześniej, że uważa, iż głównym celem postępowania karnego wobec niego jest właśnie pozbawienie go możliwości udziału w wyborach. Nawalny został skazany na pięć lat kolonii karnej w zawieszeniu w lutym br., w powtórzonym procesie o defraudację funduszy państwowej spółki Kirowles. Szef sztabu opozycjonisty Leonid Wołkow powiedział we wtorek, że Nawalny ma prawo „moralne i wynikające z prawodawstwa”, by kandydować na prezydenta. Zmian w planach kampanii wyborczej Nawalnego nie będzie – zapowiedział Wołkow.

5 lat kolonii karnej dla Nawalnego

W zeszłym roku Sąd Najwyższy Rosji uchylił wyrok z 2013 roku wobec Nawalnego w sprawie defraudacji funduszy Kirowlesu i nakazał powtórzenie procesu – w tej samej sprawie i przed tym samym sądem. Było to następstwem decyzji ETPCz, który uznał, iż w 2013 roku Rosja naruszyła prawo Nawalnego do uczciwego procesu. Po uchyleniu przez Sąd Najwyższy wyroku z 2013 roku Nawalny odzyskał prawo wyborcze.

W 2013 roku Nawalny został skazany w „sprawie Kirowlesu” na pięć lat kolonii karnej; później karę zawieszono. Na opozycjoniście ciąży również wyrok za domniemane zagarnięcie pieniędzy francuskiej firm Yves Rocher. W tym procesie został skazany w 2014 roku wraz ze swym bratem Olegiem na 3,5 roku łagru. Sąd następnie zawiesił wykonanie kary wobec Aleksieja, natomiast Oleg Nawalny odbywa wyrok w kolonii karnej.

40-letni Nawalny, walczący z korupcją adwokat i bloger, to jeden z przywódców protestów w 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. W 2013 roku opozycjonista wziął udział w wyborach mera Moskwy, zdobywając ponad 27 proc. głosów i zajmując drugie miejsce. O zamiarze kandydowania w wyborach prezydenckich polityk poinformował w grudniu zeszłego roku i zaczął otwierać w miastach Rosji sztaby wyborcze.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Dzielnicowy z powiatu lwóweckiego zatrzymał mężczyznę podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Podjęte przez niego działania, to efekt bardzo dobrej współpracy ze społeczeństwem, która jest celem programu „Dzielnicowy bliżej nas”. U podejrzanego zabezpieczono marihuanę, z której można było uzyskać ponad 1700 porcji tego narkotyku. Zatrzymany mężczyzna odpowie teraz przed sądem.

Program „Dzielnicowi bliżej nas”, realizowany przez polską Policję, w znacznym stopniu zmienił formułę pracy dzielnicowego, zwiększając jego aktywność w terenie.

Dzielnicowy podczas obchodu w miejscowości Rębiszów zatrzymał 34-letniego mieszkańca powiatu lubańskiego, który posiadał przy sobie marihuanę. Policjant informację o podejrzanym mężczyźnie uzyskał od mieszkańców. Świadczy to m.in. o bardzo dobrej współpracy dzielnicowego z obywatelami.

Wspólnie z funkcjonariuszami z Posterunku Policji w Mirsku i funkcjonariuszami Izby Celnej ze specjalnie wyszkolonym psem, sprawdzono miejsce zamieszkania zatrzymanego. Tam ujawniono kolejną, znacznie większą ilość tego narkotyku. Łącznie zabezpieczono narkotyki, z których można uzyskać ponad 1700 porcji. Zatrzymany trafił już do policyjnego aresztu.

Jak widać współpraca dzielnicowych ze społeczeństwem przynosi wymierne korzyści. Dzięki takim narzędziom jak aplikacje „Moja komenda” oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” zdecydowanie rośnie poczucie bezpieczeństwa obywateli.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Wiedeński sąd wydał dziś zgodę na ekstradycję do Polski Pawła K., podejrzanego o zamordowanie 18 lat temu Iwony Cygan. Było to już drugie posiedzenie ekstradycyjne dotyczące Pawła K. Już w lutym Wyższy Sąd Krajowy w Wiedniu przychylił się do ekstradycji Polaka, jednak obrońca mężczyzny złożył odwołanie. I to ono było przedmiotem dzisiejszego posiedzenia. Sąd odniósł się do odwołania negatywnie.

Choć na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie dojdzie do ekstradycji, pewne jest, że Paweł K. zostanie w najbliższym czasie przekazany w ręce polskiego wymiaru sprawiedliwości. Paweł K. został zatrzymany 9 stycznia i od tamtej pory przebywa w wiedeńskim areszcie. Poszukiwany był europejskim nakazem aresztowania pod zarzutem zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.
Sprawą zamordowanej w sierpniu 1998 roku 17-letniej Iwony Cygan ze Szczucina w Małopolsce, od kilku lat zajmuje się specjalna jednostka Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie – tzw. Archiwum X. W wyniku śledztwa zatrzymano 7 osób, w tym ojca Pawła K. oraz przyjaciółkę zamordowanej dziewczyny – Renatę G.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Irakijczyk, który zgwałcił 14-latkę nie pójdzie do więzienia – zdecydował sąd w Szwecji. W uzasadnieniu tłumaczył, że oskarżony nie rozumiał odmowy. Irakijczyk zgwałcił 14-latkę w swoim mieszkaniu w Göteborgu w październiku 2016 roku. Nie jest jasne, w jakich okolicznościach nastolatka tam trafiła – podaje polsatnews.pl, powołując się na lokalne media.

Mężczyzna nagrywał wszystko telefonem komórkowym, a następnie szantażował nagraniem rodzinę dziewczyny. Na filmie wyraźnie widać było, że 14-latka broniła się przed zbliżeniem. Wielokrotnie powtarzała też słowo “nie”.

Sąd nie skazał jednak Irakijczyka na więzienie. Uzasadnienie wydaje się być absurdalne. Sprzeciw uwieczniony na nagraniu, zdaniem sądu odnosił się tylko do wymuszonego seksu analnego, co w jego ocenie gwałtem nie jest. Ponado sąd orzekł, że mężczyzna ma ADHD i w konsekwencji tego problemy w relacjach międzyludzkich, przez co mógł nie zrozumieć odmowy.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »