Ukraina otrzyma od Iranu czarne skrzynki z zestrzelonego samolotu

Iran zapowiedział, że wyśle na Ukrainę czarne skrzynki rozbitego ponad tydzień temu samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych. Teheran ma też udostępnić dane z urządzeń ekspertom z Francji, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Boeing 737-800 rozbił się krótko po starcie z lotniska w Teheranie. W katastrofie zginęło 176 osób. Trzy dni po tragedii Iran przyznał, że maszyna została omyłkowo zestrzelona przez wojsko.

Początkowo irańscy śledczy zapowiadali, że sami zajmą się badaniem czarnych skrzynek samolotu, znalezionych w pierwszych godzinach po katastrofie. Jednak po naciskach ze strony Zachodu Iran zgodził się na udział w śledztwie przedstawicieli krajów, których pasażerowie byli na pokładzie maszyny, a także Ukrainy z której pochodzą linie lotnicze.

Agencja prasowa Tasnim poinformowała, że czarne skrzynki wkrótce zostaną wysłane na Ukrainę, a Iran jest gotów udostępnić to, co udało się odczytać także ekspertom z innych krajów. Ukraińskie władze kilka dni temu zażądały rejestratorów i poinformowały, że ich przedstawiciel złoży wkrótce wizytę w Iranie.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Iran: Pierwsze zatrzymania po zestrzeleniu ukraińskiego samolotu

Irańskie służby zatrzymały kilka osób w związku z przypadkowym zestrzeleniem ukraińskiego samolotu pasażerskiego w Teheranie. Nie wiadomo jednak, ile ich było i kim są – podaje Associated Press. – Iran ukarze wszystkich odpowiedzialnych – oświadczył dziś prezydent Iranu Hasan Rowhani.

Oświadczenie o zatrzymaniach pojawiło się po niedawnych protestach Irańczyków, dotyczących zestrzelenia samolotu i prób zatajenia przyczyn katastrofy ze strony urzędników i irańskich władz – informuje agencja AP.

Rzecznik wymiaru sprawiedliwości Gholamhossein Esmaili, cytowany przez irańskie media, poinformował, że „ma miejsce szeroko zakrojone dochodzenie, a niektóre osoby zostały aresztowane”. Nie powiedział jednak, ile osób zostało zatrzymanych ani kim są.

Rowhani: ukarzemy wszystkich za zestrzelenie ukraińskiego samolotu

– Iran ukarze wszystkich odpowiedzialnych za niezamierzone zestrzelenie samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych UIA – oświadczył dziś w przemówieniu telewizyjnym irański prezydent Hasan Rowhani. – To był niewybaczalny błąd, jedna osoba nie może ponosić wyłącznej odpowiedzialności za katastrofę samolotu – zauważył.

– Przyznanie się do błędu przez irańskie siły zbrojne to dobry pierwszy krok. Powinniśmy zapewnić ludzi, że to się nie powtórzy – zaznaczył Rowhani. Dodał, że jego rząd jest „odpowiedzialny przed Irańczykami i innymi narodami, których przedstawiciele stracili życie w katastrofie lotniczej”.

Zestrzelenie ukraińskiego boeinga

Boeing 737-800 ukraińskich linii UIA, odbywający regularny rejs z Teheranu do Kijowa, rozbił się w stolicy Iranu 8 stycznia. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

W sobotę Iran przyznał, że jego siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie „ludzkiego błędu”. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.
Źródło info i foto: onet.pl

Teheran: Siły zbrojne Iranu „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot

Iran ogłosił w sobotę rano, że jego siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie „ludzkiego błędu”. W katastrofie zginęło 176 osób. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię. Opublikowany komunikat armii irańskiej głosi, że samolot ukraiński znalazł się blisko „ważnego obiektu wojskowego” Strażników Rewolucji Islamskiej i został omyłkowo wzięty za „wrogów”.

Komunikat podkreśla, że irańskie siły zbrojne znajdowały się „na najwyższym poziomie gotowości” w związku z napięciem w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

„Błąd ludzki”, „pomyłka”

„W tych warunkach z powodu błędu ludzkiego, w nieintencjonalny sposób, samolot został trafiony” – stwierdza komunikat. W oświadczeniu znalazły się słowa ubolewania za tragedię oraz zapewnienie, że odpowiednie systemy zostaną zmodyfikowane, aby zapobiec podobnym „pomyłkom” w przyszłości.

Podkreślono, że osoby odpowiedzialne za tragedię zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

Prezydent Iranu: Islamska Republika Iranu głęboko żałuje

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wyraził na Twitterze „głębokie ubolewanie” z powodu zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego.

„Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki” – napisał irański prezydent. „Moje myśli i modlitwy kieruję do wszystkich pogrążonych w żałobie rodzin. Składam moje najszczersze kondolencje” – dodał.

W innym tweecie Rowhani zapewnił, ze śledztwo w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tragedii będzie kontynuowane.

176 ofiar

Ukraiński samolot typu Boeing 737-800 został zestrzelony zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady. Ataki te były odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

W katastrofie ukraińskiej maszyny zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Samolot należący do Ukrainian International Airlines (UIA) leciał z Teheranu do Kijowa ze 167 pasażerami i dziewięcioma członkami załogi na pokładzie.

Czarne skrzynki

W piątek irańskie władze zaprosiły ekspertów z firmy Boeing, aby włączyli się do śledztwa w sprawie katastrofy. W Iranie znajduje się też grupa 45 ukraińskich specjalistów, wysłanych tam dla zbadania przyczyn wypadku. Agencja IRNA poinformowała, że irański Urząd Lotnictwa Cywilnego zdecydował o zamiarze otwarcia czarnych skrzynek ukraińskiego samolotu. Zdaniem Iranu, odzyskanie informacji z tych urządzeń może potrwać od miesiąca do dwóch.
Źródło info i foto: interia.pl

Kalifornia: 17-latka ukradła i rozbiła samolot na lotnisku

W stanie Kalifornia w USA aresztowano 17-letnią dziewczynę, która ukradła samolot i jeździła nim po terenie lotniska Fresno Yosemite International Airport. Młoda kobieta uszkodziła maszynę, wjeżdżając nią w ogrodzenie i jeden z budynków.

Do zdarzenia doszło w środę 18 grudnia. Około godziny 7:30 czasu lokalnego 17-letnia dziewczyna przedarła się przez płot lotniska Fresno Yosemite International Airport, wsiadła do znajdującego się tam samolotu King Air 200 i odpaliła jeden z silników. Maszyna zaczęła się kręcić i jeździć po płycie lotniska, po czym uderzyła w ogrodzenie i pobliski budynek – relacjonuje „USA Today”.

USA. 17-latka, która ukradła samolot, miała na głowie słuchawki. „Nie chciała współpracować”

Na miejsce zdarzenia wezwano policję. Gdy funkcjonariusze dotarli na miejsce, 17-latka siedziała na siedzeniu pilota, a na głowie miała słuchawki lotnicze. Szef lokalnej policji Drew Bessinger stwierdził, że nastolatka była „zdezorientowana i nie chciała współpracować”. Motywy dziewczyny nie są znane, jednak na chwilę obecną wykluczono motyw terrorystyczny.

Lotnisko wydało oświadczenie, w którym zapewniło, że wypadek miał miejsce z daleka od komercyjnej i wojskowej strefy. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. 17-latka została aresztowana. Usłyszała zarzut kradzieży samolotu.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Hanower: 21-latek, który wjechał na płytę lotniska i gonił samolot, twierdzi, że jest Polakiem

Aresztowany kierowca BMW, który w sobotę wjechał na płytę lotniska w Hanowerze, powiedział, że jest z Polski i ma 21 lat. Niemiecka policja zaznacza jednak, że mężczyzna nie miał przy sobie dokumentów osobistych. Samochód ma polską rejestrację.

W związku z incydentem port lotniczy w Hanowerze nie działał przez cztery i pół godziny. Przerwa w przyjmowaniu samolotów była potrzebna, by skontrolować samochód. Policja stwierdziła, że incydent nie miał charakteru terrorystycznego. Podczas przeszukania nie znaleziono materiałów wybuchowych.

Kierowca srebrnym BMW staranował ogrodzenie i jechał za samolotem linii Aegean Airlines, który chwilę wcześniej przyleciał z Aten. Policja zatrzymała go po kilkuset metrach pościgu. Mężczyzna był pod wpływem narkotyków, trafił do aresztu. Loty wznowiono o godzinie 20.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

To 29-latek porwał samolot w Seattle

29-latek, który uprowadził samolot z lotniska w Seattle od ponad trzech lat pracował w firmie Horizon Air, m.in. sprzątając samoloty i zajmując się bagażami pasażerów – podaje „Rzeczpospolita”. Richard Russel porwał Bombardiera Q400 w piątek, doprowadzając do czasowego zamknięcia lotniska. W pogoń za samolotem udały się dwa myśliwce F-15. Po wykonaniu „niesamowitych manewrów” maszyna rozbiła się, a kierujący nią mężczyzna zginął w katastrofie.

„Kontrolerzy lotu próbowali przez radio pomóc porywaczowi w opanowaniu maszyny, który jednak twierdził, że «nie potrzebuje wielkiej pomocy», ponieważ «ćwiczył to już w grach komputerowych». Z transkrypcji rozmów wynika, że porywacz nie miał zamiaru nikogo skrzywdzić, a na koniec przeprosił swoich bliskich, mówiąc, że «jest po prostu zepsutym facetem» – pisze „Rzeczpospolita”.

Dyrektor operacji lotniczych na lotnisku w Seattle przekazał, że 29-latek „miał legalny dostęp” do samolotu, dlatego „nie doszło do żadnego naruszenia zasad bezpieczeństwa”. Z kolei dyrektor generalny Horizon Air poinformował, że „według dostępnej wiedzy Russell nie posiadał licencji pilota”. Nie miał pojęcia, jak porywacz nabył umiejętności pilotowania „tak złożonej maszyny”.
Źródło info i foto: onet.pl

Mechanik porwał samolot i rozbił maszynę w pobliżu Seattle

Katastrofa lotnicza w Stanach Zjednoczonych. – Pracownik linii lotniczych przeprowadził bez zezwolenia start samolotu bez pasażerów w Seattle w stanie Waszyngton. W chwilę później samolot się rozbił – poinformowali przedstawiciele międzynarodowego portu lotniczego Seattle-Tacoma. Według jednej z hipotez, to najprawdopodobniej mechanik ukradł samolot, bo chciał popełnić samobójstwo.

Jak poinformował PAP, Do zdarzenia doszło w sobotę rano czasu polskiego. „Samolot po wystartowaniu runął do morza” – napisano na Twitterze lotniska. Według wstępnych informacji samolot ukradł mechanik. Tak wynika z wpisu policji w hrabstwie Pierce na Twitterze.

Jak podały linie lotnicze Alaska Airlines, był to samolot Horizon Air Q400. Wewnątrz niego, poza mechanikiem, nie było żadnego pasażera. Do tej pory udało się ustalić, że samolot pilotował 29-latek z hrabstwa Pierce. Lokalna policja wyjaśniła z pewnością, że nie był to zamach terrorystyczny.

– Mężczyzna chciał popełnić samobójstwo – powiedział w oficjalnym oświadczeniu rzecznik służb bezpieczeństwa.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Martwy płód znaleziony w toalecie samolotu linii American Airlines

We wtorek rano (7 sierpnia) ekipa sprzątająca toalety w samolocie linii American Airlines znalazła martwy płód. Samolot przyleciał z Charlotte w Karolinie Północnej na lotnisko LaGuardia w Nowym Jorku. Około sześciomiesięczny płód był nakryty papierem toaletowym. Na razie nie znaleziono kobiety, która mogła go pozostawić. Policja analizuje nagrania monitoringu.
Źródło info i foto: interia.pl

Amunicją w bagażu podręcznym. Lot z Wrocławia do Szwecji

15 ostrych nabojów w bagażu podręcznym było przyczyną kłopotów podróżnego, który chciał wylecieć z Wrocławia do Szwecji. Mężczyzna nie miał dokumentów potwierdzających legalność posiadania i wywozu amunicji za granicę. Jak stwierdził, „nie wiedział”, że amunicja jest w jego rzeczach.

W poniedziałek po południu funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do szczegółowej na lotnisku we Wrocławiu 36-letniego mieszkańca województwa opolskiego, który miał odlecieć do Szwecji. W bagażu podręcznym podróżnego znaleziono 15 sztuk amunicji „posiadającej cechy bojowe”. Były to 3 naboje kalibru .308 oraz 12 sztuk amunicji sportowej 223 – podał Nadodrzański Oddział Straży Granicznej.

Mężczyzna nie miał przy sobie dokumentów stwierdzających legalność nabojów oraz na podstawie których mógłby legalnie wywieźć amunicję za granicę. Oświadczył natomiast, że jest myśliwym i nie wiedział, że naboje znajdują się w jego bagażu. Według Straży Granicznej nieświadomość nie zwalnia od odpowiedzialności. Amunicja, którą znaleziono przy mężczyźnie została zabezpieczona, a sprawą zajmie się teraz prokuratura.

36-latek, który nie sprawdził przed wylotem bagażu, nie tylko naraził się na konsekwencje prawne, ale również spóźnił się na samolot.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Wybuch w samolocie Ryanair. Pasażerowie uciekali w popłochu

Podróż jednym z samolotów linii Ryanair niektórzy z pasażerów mogą zapamiętać do końca życia i to niekoniecznie będą to dobre wspomnienia. Jak podał portal turystyka.wp.pl turyści lecący na Ibizę z Barcelony zostali ewakuowani z samolotu, po tym jak doszło do wybuchu na pokładzie maszyny. Tuż przed odlotem, jak można przeczytać w oświadczeniu linii Ryanair, doszło do wybuchu baterii w telefonie. Załoga samolotu podjęła decyzję o natychmiastowej ewakuacji pasażerów. Wszystko nagrał jeden z podróżujących i udostępnił film w sieci.
Źródło info i foto: expressilustrowany.pl